MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

Fjal Dashurie

« Older   Newer »
  Share  
MUZIKSHQIP
view post Posted on 20/3/2011, 00:45     +1   -1




Per here te fundit...
E di nje gje, shume veshtir qenka te te shkruash per here te fundit...
Nuk edi se qishte arsyeja qe u largove nga une? Por nje gje di qe shume shpejt u mashtrove..E si zemer ju besove fjaleve te huajve kur dikur ne ishim zbashku edhe flisnim per dashurin tone dhe premtonim njeri-tjetrin se kurr sdo ju besojm fjaleve te huajve e do i besojm vetem njeri tjetrit...A nuk ishe ti qe i flisje ato fjale, apo i harrove kaq shpejt , dhe lejove qe ata qe sna duan te na ndajne kaq shpejt..Ok une edi qe eshte e kote ...."qka na mbet nga dashuria vetem lotet dhe fjalt e kqija qe mi the dikur,dikush flet keq per mua por ti hesht dhe nuk me thua mua, sdo ta fali kurr , pse nuk me tregon kush po te mashtron?"
Ti edi shume mire se pa ty nuk me jetohet, ti edin se pa ty as frym nuk mund te marre dot, ti e di se ke qene shikimi im, buka ime, uji ime, dhe jeta ime.Kurse tani me je bere si i huaj,me takon ne udhe dhe e ul koken kinse nuk me njeh, te therras ne telefone me thua se numrin e ke nderru, te shkjruaj mesazhe me thua se une nuk di te shkruaj,kurse une shum mire e mbaj ne mend se dikur ato mesazhe ti i doje shume,se dikur menzi prisje qe te ma ndegjoje zerin ne telefon, se dikur menzi pritshe te me takosh ne udhe e te me shtrengoje e te me thoje se sa me don, ku mbeten gjitha ato, me thuaj vetem ku mbeten..Kush ishe aj ose ajo qe arriti te te largoj nga une, kush ishte aj ose ajo qe arriti te heq emrin time nga zemra jote dhe figuren time nga mendja jote..Degjove se kishe harruar cdo gje qe me perket mua, eshte shume gjynah sepse une e mbaj ne mend edhe eren qe ty te pelqente me se shumti, eren e trendefilit nje ere qe dikur me thoje se e mbaja edhe une eren e trendafilit, e ti ke harruar te gjitha qe me perkasin mua, ke harru edhe syt e mi, sy qe dikur thoje se jeten do e jipje per ato sy.
Une nuk kame asgje kunder teje, sepse ende te dua me gjithe shpirt, por po mendoj valle a ke frik ndonjeher nga Zoti , sepse edhe nse une te fal aj kurr sdo ta fal, sepse bere qe nje zemer te vuaj shume per ty, edhe nje zemer e pafajshme... Ehhh dikur i shkruanim emrat tane neper peme neper toke neper zemrat tona, kurse tani po shkruaj emrin tende ne nje flete te bardhe e cila po mban shkrimin time te fundit,po jame duke te shkruar per te fundit here,ti nuk e meriton te te dashuroj, e kur ty nuk te dashuroj une nuk e meritoj te jetoj...Joo te lutem kurr mos qaj, kurr mos e lendo veten duke menduar se ti ishe shkaku qe une braktisa jeten dhe morra nje tjeter udhe, kurr mos thuaj se "ah pse e lashe pse nuk isha me te" ti e zgjodhe kete fat prandaj kurr mos u pendo , kush edi ndoshta do te mund te jesh i lumtur ndoshta do kesh edhe shume te tjera sikurse une qe mund te luash, por dale ndonjeher vure gishtin ne mendje dhe mendo se ndonjeher a do ti paguash mekatet qe je duke i bere, e patjeter se do gjeshe pergjigjen tende....Mos mendo kurr per mua, as nuk dua qe te vish te me vizitosh, sepse ne jete si e gjalle jetova pa ty, andej ne boten tjeter me shume mund te jetoj pa ty, por edhe andej do te dua dhe do te pres me pa durim arrdhjen tende.
Mos u pendo qe te huajt degjove dhe me braktise mua, mos u pendo qe dikur me deshte e pastaj me le per nje gje te pa arsyeshme, mos u pendo qe me braktise pa menduar fare dhe se rrezikove jeten e nje njeriu qe te deshti me shpirte, kurr mos u pendo per ato qe bere, edi pse te them jo pse me dhimbesh me friken se do lendohesh, por edi qe dikur do ti paguash gjitha ato qe ke bere andaj te them mos u pendo tash se ke kohe te pendohesh mjaft...
Une edhe ne frymen e fundit per ty mendoj, dhe per here te fundit te shkruaj se shume te dua!!!!!!
 
Top
suela
view post Posted on 20/3/2011, 00:46     +1   -1




Ēdo gjė filloj pa pritur….Njė ditė ecja , kisha dalur pėr tė shėtitur sepse ndiheja sikurse jamė i ndarė nė dy pjesė dhe jetoj vetėm me njėrėn kurse tjetra ishte diqka qė mė mungonte.I vėreja mirė zogjėt kur cicėrronin, asnjė nuk fluturonte vetėm, edhe ata dinin se qėshtė dshuria dhe kishin afėr zogjėt e tyrė qė i donin, kjo shihej nga cicėrrimat e tyre qė i ndieja me gjithė zemėr sikur njė kėngė.Mua mė mungonte ai zogė, une nuk e kisha at person qė duhet ta doja dhe tė mė dojė, e qė te kaloi jetėn zbashku me tė.
Krejt rastėsisht njė ditė vendosa tė shkojė tė takoj disa shokė nė universitet,nuk edi pse e ndieja vetėn se at ditė kisha nevoj tė shkoj aty, sepse ishte diqka qė mė tėrhiqte edhe pse nuk e kuptoja dot arsyen , pse ndodhi njė gjė e tillė ne mua!!!
Isha duke qėndruar me ca shok dhe shoqe kur rastėsisht syt e mi panė dy sy tė bukur qė mė vėshtronin pa ndėrpre, ishin dy sy tė njė vajze sikurse kukull qė mė kishte mahnitur menjėher porsa e kamė vėrejtur…Nė mendje nuk kisha asgjė serioze pasi qė nuk e njihja dhe nuk kisha shpres se do ta njihja apo do bisedoja me tė,por ja qė zemra me fliste ndryshe , kisha dėshirė tė afroheja tė flisja e tė dija se kush ishte por nuk e kisha kėtė guxim,kjo ndodhi sepse isha njė person shumė i turpshėm…Po ja qė ajo mė kaloi, ishte shumė mė bindėse se unė, dhe mė e fort nė kėtė aspekt, errdhi , mu afruar dhe mė njohi vetėn e mė tregoi se kush ishte, nė at cast asgjė s’mė kujtohej pos qė mė vinte nga zemra tė lutesha qė koha tė ndalet dhe ne tė mbetemi njė kohė tė gjatė , edhe pse nuk flisnim vetėm e shikonim njėri tjetrin ajo mua me mjaftonte, ndihesha sikurse isha mė i lumturi nė botė. Sikur mu shtua edhe pjesa qė mė mungonte e trupit timė, dhe zemrės sime.Ah sikur tė isha i sigurt se me tė vėrtet ndodhi ajo qė doja , por nuk mund tė isha i bindur se ajo lumturi do zgjaste pėr njė jetė tė tėrė.
Nuk po mund tė kuptoj si ndodhi vetėm ne filluam tė takoheshim mė shumė, dhe se ndiheshim shumė tė lumtur pranė njėri-tjetrit,mbas disa takimeve tė shumta vendosem tė thonim rrealitetin njėri tjetrit dhe dytė pėshpėritėm tė njejtat fjalė treguam se e dashuronim njėri tjetrin.
Mallkoj ditėn qė e takova, isha shume i lumtur me tė ,kisha gjetur ēdo gjė qė mė herėt mė kishte munguar ,por ja qė kjo mbaroi shumė shpejtė, mbas disa muajve qė kaluam zbashku, ajo njė ditė mė errdhi sikur era dhe iku, sepse me tha se kinse kishte shumė punė disa ditė dhe nuk do mund tė takoheshim.
Po ku ta dija se ajo ditėn qė iku mė nuk mė pėrkiste mua, tė paktėn e meritoja tė mė thotė tė vertėtėn, tė paktėn e meritoja tė dija se ajo mė nuk mė dontė, unė e meritoja tė dija se me s’kisha tė bėj asgjė me tė!!!Por ajo nuk me tregoi,isha i fundit ai i cili kuptova se ajo ishte fejuar pėr dikė tjetėr, dhe kjo mė bėri qė unė njė kohė tė mirė tė isha i sėmuar ,kjo ishtė sikurse tė mė vrisnin mbas shpine,mė mirė tė mė therrte me njė thikė tė preht se sa tė mė tradhėtonte…Por ajo zgjodhi tė keqėn pėr mua,nuk mendoi aspak kur mė lėndoi…Vetėm njė gjė mund tė bėja, tė largohem sa mė larg nga ai vend qė at e kisha takuar, dhe tė largohem duke lėnė gjitha kujtimet mbas vetės, po nė at qytetė.Ika dola jasht shtetit, tani mė isha shumė larg, s’kisha tė bėj asgjė mė tė,por nuk ishte edhe aq leht sikur nga mendja ti hiqja edhe nga zemra gjitha ato qė kisha pėrjetuar.Mbas njė kohe vendosa tė kthehem sėrisht nė vendim timė,por kjo mė bėri tė pendohem, sepse ajo mu paraēit dhe mė the se dėshironte tė ishim sėrish sė bashku mbase nuk ishte e lumtur me jetėn qė kishte…Edhe pse zemra mė thontė tė pranoja qė ajo tė kthehet tek une, mendja nuk mė lejoj tė bėja njė gjė tė till, dhe me kėmbėngulje vendosa ti them jo, dhe mė kujtohet se isha shumė serioz nė at moment kur kundėrshtova iden e sajė. “Mė fal I thash, por pėr mua je e huaj, nuk tė njoh dhe s’dua tė kem asgjė me ty nė kėtė jetė”.Aty pėrfundoi ēdo dėshirė dhe shpresė e saj, dhe mua sėrish mė la tė nėnduar .Mė la sepse atėher kur unė mundohesha tė harroja ajo sėrish u kthy dhe me vrau pėr tė dytėn here…Prap ika nga vendlindja ime, mendoja se kėtė rradhė mė kishte harruar, po ja qė ajo bėri diqka edhe mė shumė, mė thirri nė telefon, sedi se ku e kishte gjetur numrin timė, por ia arriti qėllimit tė saj pėr tė biseduar me mua, por mbas njė kohe tė gjatė qė ishim takuar…At ditė mė dha goditjėn e tretė dhe tė fundit, mė tha se i kishtė lindur njė vajz, dhe kėrkoi nga une qė ti bashkoj emrat tanė e ta pėrgėzoj ashtu vajzėn e saj, sėrish nuk pranova, nuk doja qė aj fėmij i pa fajshėm tė pėrlyhet me dy emra qė kishin bėrė njė gabim qė nga dita qė ishin dashuruar, pse gabim sepse ajo nuk e din se qėshtė dashuria, ajo nuk deshti por lėndoj, nuk pendohem se kamė deshtur ,por pendohem se shumė i besova, dhe kėshtu ndihmova at qė tė mė shkatėrroi mua…Tani ėshtė e harruar, do gėnjeja tė them se nuk mendoi pėr tė, tė gjithė e dinė se dashuria e parė nuk harrohet, dhe ajo ka vend tė veqant nė zemrat tona ,por do doja qė tė shlyeja tė tėrėn nga mendja dhe zemra,sepse ajo nuk e meriton tė pėrmendet,dhe tė kujtohet…
Tani shėtitėm nė njė vend tė bukur, por qė nuk mė gėzon dotė si vendi im atje, por nuk duhet tė kthehem dua qė ēdo gjė tė harrohet, dhe kur te kthehem tė nidhem sikurse i posalindur, i gezuar dhe tė gjejė fatin e jetės sime.

Nje shok me ka treguar nje gje qe I ka ndodhur ne jeten etij, dhe une per kete se pari e falenderoi shume, dhe pastaj dua ti them se jame shume e kenaqur qe me ka dhane nje shkrim, qe une te rrefej ne menyr te paster dhe te bukur e ta ndaj zbashku me gjithe juve anetare te dashur dhe shoqeri e dashur qe gjendeni ne kete faqe….
 
Top
1 replies since 20/3/2011, 00:45   620 views
  Share