MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

Larg meje

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 7/10/2008, 12:26     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Ike diku larg me tėnden deshir me harrove mua , e nuk me the lamtumir .
Mė kujtoet ajo dit kur e dham besen te betuar ne te dy , zbashku ta kalojmė jeten .

Rreshti i shkruar aspak smė trazon , sepse zemra ime pergjithmon te don , shih si shkon rinia kot vetėm nė vaj e lot vetėm nje gje e mendoj te vdes apo te jetoj .

* * *

Dashuria ne podrum

Nė vitet shkollore nė nje dhom te erresuar ėmbel bisedonim dy te dashuruar , i bėj pyetje vetes pergjigje me fjal ska , vall ajo qe i bashkon dy zemra emrin si e ka . Si i thojn kesaj gjeje vall a ka emer kur lėshoet buza mbi buzė e zemra mbi zemėr .
Dy te dashuruarit pėgjigje kėrkojnė e zmerat e tyre kthehen e thojn : Me buzė mbi buzė ndjej nje embelsi e zemėr mbi zmėr i thojn” Dashuri ”

* * *

Vaji i bilbilit

Njė bilbil i bukur shum netė po kėndon , dashurin e humbur me lot po e vajton , ai bilbil i bukur me ze qe po qanė ndarjen e te dashures me lot po e lan , at bilbil tė gjor ska mė kush qe e ngroh ,plaget e tij ne zemer ska kush ja shėron , ai bilbil nga dal po dėpsoet zemra e tij edhe nga dal po dopsoet , vajto bilbil vajto pėr fatin tend te zi se edhe mua mė ngjau e njejta ” Tradhėti ”

* * *

A e dini

Sum jam i merzitur malli po me mbyt , syt me jan verbuar , qe ku ti ke shkuar , qė sa koh u ben qe mė ste kam pare , lotet po me pikojne mali me ka marrė, ate dit ti kur shkove ti mė nuk u ktheve , nje plag ma bere dhe diēka mė rrėmbeve , shkove dhe u trete humbe diku larg e la nje njė djal nė vuajtje ne ket jet pa fat , ti tani jeton , mendon per ardhmeri , se te don nje djal kėt ” a e din ”

* * *

Pranoe ket leter

Nje her gabova se te dashurva , ne duart e tua krejt sishte u leshova ,
Por tani eshet vone kaloi ēdo gje vuajtjet dhe gzimet nuk kthehen me !
Shum kam vuajtur dhe shum do te vuaj prej kur me the se ker e kam merituar ,
Ne zemren time ėsht vulosur nje emer , vetem ty e dashur te mbaj ne zemer ,
Tė kam lypur shum , ndėr uje e hėnė por nuk te gjeta se ishe e nxenė,
Nuk e di pse , smė thua mirdita apo lamtumir tė pengon dikush apo ske dėshir ,
Tani ti nuk mundesh te ecėsh krenar , sepse shumica e din se ti je tradhėtare ,
Mirpo kėto per mua nuk jan azgje teper ne qoft se je mėsuar mos tradheto dikend tjeter,

* * *

Vdekja

Pse oj vdekje askush nuk te don pse gjithkush ty te debon , eja te unė me mall te pres , mos shko te ajo e cila sdon te vdes , nuk don te vdes leje te jetoj eja te unėse fort te kėrkoj merrem ne gjum mos ke mėshir eja se jam nė momentin e vėshtir , Nė ate moment oj vdekje asgje ste adhuroj vetem ty oj vdekje ty tė kėrkoj .

* * *

Kthehu

Lumturin qe patem ende e kujtoj kthehu po te lutem se smund te harroj , isha i lumtur ne pėrqafimet tua nuk mund te harroj por te dua i kujtoj ēastet e jetes son kthehu po te lutem kthehu sa sėshte vonė.

* * *

Perse ne vetmi

Kur te vdes ju lutem mos me vajtoni lule mbi varrin mos ma ēoni se do te vdes ne nostalgji duke kėnduar keng per vetmi , perse mbeta ne vetmi asgje per mua nuk eshet kėnaqesi pse ti shkon e me le ne vetmi , ne ket moment te qet hėna ne qiell ndriēon mua nje breng e madhe zemren ma copton .

* * *

Pse me pyet e dashur , se athuat tė dua

Pse nuk me beson se je thell me mua , pse nuk i shiqon keto syt e mi qe per ty lotojnsi ndonje femi , pse ti nuk i pyet keto buzet e mia qe jan shkrumuar nga dashuria , pse ti nuk e dgjon zerin tim te gjor qe rrahjet e saja te shejta tingullojn si ora , pse ti nuk e pyet trupin tim qee eshet terthar qe nga ai filim i takimit , pa ty me nuk gjej shpetim mbi tok perveē te jem me ty .

Nuk di a me beson, dhe a me don por me thuaj te verteten pse po me harron , thuaj te verteten sa te duash , sepse jam ne gjendje per kete te ma thuash , mos vuaj per nje djal te mjere qe ne jeten e tij nuk pati pranėver , por krenar vdiq dhe krenar jetoi vajzen qe e deshti gjer ne vdekje se harroi .

* * *

Para ndarjes

Po shkoj elira ne mergim se vendi nuk me mban dhe fatin tend dhe fatin tim i ndan nje oqean , e rend ndarja sa nje mal nje mal qe nuk ka shok por sna ndahen zemrat mbushur kur jan shkrir ne tokė , ne vendin tim i lumtur metesh thesari im thesar me vjen nje ze nga larg ne vesh te kthehesh o qyqan , shtrengimi i dores vjen me mua ne udhetim trokitja e zemres sime ngal me ty ne vendin tim .

* * *

Zjarri i dashuris

Erdh pranvera me plot gjelbrime seē mi ngjall disa kujtime i kujtoj ditet e rinis ku e ndezem zjarrin e dashuris ate kujtoet kur u ndame snje fjal nuk e tham tani rri dhe mednoj ndarjen ton po e mallkoj , pyes veten vall ku je si e harrove ate dashuri jetan ty ma permbyse paskam pasur fat te zi .

* * *

Emrin e ke tradheti

Te quajta dashuri por ishte e kot , te endrrova si princesh e endrrave te mia por ajo shpejt mbaroj , te fala jeten se te quajta dashuri me thojn se emrin e ke tradheti , por me nuk i besoj askujt me than se gaboj nese te dashuroj , e une me besnikrin tende tani veten e mallkoj , besn nuk e mbajte e me tradhetove mendon se do te jesh e lumtur me avanturen tende , tani ndoshta je por deri ne fund jo emrin e ke tradheti e me von do ta kuptosh edhe ti .

* * *

Fati

Pran varrit rri , per varr pregaditem ēka me duhet jeta kur me ty nuk shiemi ah sa te dua ti nuk e din se nga duart e tua helmin e kisha pirė, dy rreshta shkrimi dy rreshta kujtimi kur te merr malli per mua shiqo dhe lexo se ēte kam shkrua , ndoshta ishe e re ate dit qe pranova pasi me ate dashurin tende aq leht u mashtrova
 
Top
0 replies since 7/10/2008, 12:26   106 views
  Share