MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

Shkruani poezi-vetem per dashuri

« Older   Newer »
  Share  
suela
view post Posted on 5/10/2011, 22:17 by: suela     +1   -1




"LARGĖSI" nje veshtrim nga larg dy sy pres ti shikoj por kjo largesi qenka e ftohte dhe veten mallkoj me kujtohet larg syve larg zemres jo s'eshte e vertete largesia eshte mall, ankth prove per dashurin e vertete.
-----------------------------------------------------------
TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,aty ku bota dikur ishte e jona,te pres aty ku premtimet u harruan,aty ku une dhe ti dashuruam.Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,aty ku kam qeshur e ku kam qare.Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri.
-----------------------------------------------------------
dikur buzeqeshja me ndrinte ne sy,e tani ndjehem si peshku pa uj e mbyllur ne vetmi,dikur beja plane per dashurin e jetes e tani jam si njeriu qe numero ditet e vdekjes,nuk e dua jeten pa ty dashuria e jetes time,qe po tretesh ne dhe te zi e mua me le ne dhimbje,koha kalon e ti cdo dit e me shum ne zemer me mungon,ti je me engjejt o shpirti im,dhe per mua do ngelesh plag pa sherim,se dua jeten pa ty se vetem me smund te enderroj,vetem lutem per ty qe shpirti ne paqe te te pushoj,dhe me prit se se shpejti tek ti do te vij..o vdekje mizore o merem dhe mua o kthema zemren qe ma more.
----------------------------------------------------------
e heshtur si vdekje pushon si hije me ngritet ne zemer me shpon dhe sikur me duar me mbush syte lot dhe nga malli e pasioni smund te pushoj dot te shikoj ne sy e sdi qte flas sme del zeri nga dridhjet se dua te therras zeri me shterret e zemra me buqet me ngrit ne lartesi dhe i preki rete por ajo heshtje shpirtin ma shqetson dua ta shpreh nje fjale qe kurre sperfundon ta shpreh nje dashuri qe me ngrin e me shkrin ngjallem e vdes vetem per dashurine rri e heshtur prape sonte sikur neteve qe shkuan sikur netet e kaluara qe kurre nuk mbaruan dhe ne kete zemer te qete flej epushuar me bej te ndihem engjellushe e dashuruar...
------------------------------------------------------------

dashurova dy sy,por smu dhan kurr ne jet,enderrova nje enderr po su be kurr realitet,kerkova nje rrahje zemre,por srrahu kurr per mua,kerkova te me thoje te dua por.............
------------------------------------------------------------
Pse... Pse vall ende te dua, kur e di se ti me ke harruar? Pse vall te dashuroj, kur dashurija mes nesh mbaroj? Pse vall mendoj per ty? Sepse smundem ti harroj ata sy. Ata sy qe me kan borgj, nje dashuri nje lumturi. Me hidherove me prindrit e mi, ku e le at guxim, ku e le at premtim. Kur i kujtoj fjalet qe me mashtruan, me zemer te lenduar po te them se shum ...........TE DUA............. .
------------------------------------------------------------
Ngadal Peshperis

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj
------------------------------------------------------------
Do re vi nje nate
Tek ti
Te shof si fle,si mer fryme
Mes nates dhe heshtjes
te degjohet vec frymarja jote
Valle te te prek,apo te mbaj distance
kam frike se zgjohesh,se mos ke frike
por jam un ajo qe te ndjek
ajo qe endren ta trazon
ajo qe diten ta verbon
jam un perseri jam un
sme ngopen dot syte duke te par kurr
sa djall i bukur je
me terheq,me ngreh pas vete
dhe kur te afrohem me largon
mos valle je i till
apo me provokon?
--------------------------------------------------------
Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty
--------------------------------------------------------
Jeta e trendafilit!!

U takuam ne park
petalet e trendafilit u hapen
si kurore princeshe
U puthem ne park
trendafili u ngjyros me te kuq
U zume keq ne park
petalet e gjora qene mekur
U ndame ne park, duke thene "Lamtumire"
Trendafili tashme kish vdekur

Per te gjithe dashurite qe linden ne park
 
Top
65 replies since 5/10/2011, 22:02   7731 views
  Share