MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Seksi oral sjell kancerin?

« Older   Newer »
view post Posted on 9/9/2011, 19:31           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,095
Location:
DURRES

Status:


Ajo qė deri me tani ėshtė konsideruar seks i sigurt tani nuk ėshtė mė. Informacionet dhe studimet e fundit rreth parandalimit tė kancerit tė fytit tek 30 dhe 40 vjeēaret, thonė se ky lloj i kancerit paraqitet tek kėta persona pėr shkak se e praktikojnė shumė seksin oral. Virusi nė formė lythi (HPV) i njohur me emrin “human papillomavirus” shkakton kancerin e fytit.

Shkencėtarėt kanė zbuluar dhe e kanė demonstruar me video se ka njė ndėrlidhje tė pashmangshme tė asaj se seksi oral shkakton kancerin tek njerėzit mė tė ri, pavarėsisht se sa tė shėndetshėm janė ata dhe pavarėsisht asaj se a pinė apo nuk pinė duhan.

Studiuesi Johns Hopkins nė njė artikull tė botuar nė revistėn “Journal of Clinical Oncology”, thotė se gjysma e pacienteve me virusin HPV gjatė viteve 1973 dhe 2004 kanė kancer nė fyt. Kurse sot 34,000 njerėz tė moshės prej 30 deri nė 40 kanė kancer, ndėrkaq virusin HPV e kanė 39 pėr qind e tyre, thotė ky studim i shoqatės “American Cancer Society”.

Dihet se virusi HPV nuk kurohet sikurse njė tumor. Megjithatė, shkencėtarėt nuk e dinė se ky virus kalon direkt gjatė ndonjė kontakti apo ka ndonjė lokacion transferimi. Pėrderisa HPV nuk kalon nėpėrmes sistemit tė qarkullimit nė gjakut, shkakton lodhje tek pacienti dhe pėrmban proteina tė madh si dhe gjene qelizore qė vėshtirė mund tė shėrohen.

Shkencėtarėt tani janė duke hulumtuar mundėsinė qė HPV kalon tek njeriu nėpėrmes pėshtymės gjatė aktit seksual, por jo vetėm me kėtė por edhe me anė tė lugėve tė pa pastra. Orientimi seksual nuk paraqet ndonjė faktor nė kėtė rast.

Ndėrkohė, njerėzit janė kėshilluar (e kėto kėshilla ju kanė transmetuar edhe tė tjerėve) pėr rrezikun qė paraqitet seksi oral nė shfaqjen e kėsaj sėmundje. Mė pak tė rrezikuar nga kjo sėmundje mund tė konsiderohen burrat, pasi qė 35 pėr qind e rasteve tė kacerit HPV paraqiten tek gratė dhe vajzat e reja.

Hulumtuesit thonė se mė pak pėr kėtė duhet tė shqetėsohen partnerėt pasi qė faktori i rrezikut ėshtė njė mė 99 raste. Kjo mund tė ndodh vetėm nėse ndonjėri prej partnerėve bart gjenin HPV. Ėshtė e qartė se sa mė shumė partner qė keni aq mė shumė jeni nė rrezik nga kjo sėmundje.

Nė studim citohet se hulumtimi ia tėrheq vėrejtjen mė se shumti femrave tė cilat duhet tė kenė kujdes nė marrėdhėniet e tyre. Virusi HPV qė shkakton kancerin e fytit dhe paraqitet mė se shumti nga mosha 30 deri nė 38 vjet.

“Njerėzit do mendojnė se kanceri i fytit prek vetėm persona qė kanė 70 vjeē e tė cilėt pinė duhan dhe raki gjatė gjithė jetės se tyre”, thotė studimi. “Por unė jam e sėmurė me kancer nė fyt, edhe pse nuk kam pirė duhan dhe gjithmonė kam qenė e shėndetshme”, thotė njė paciente e sėmurė me virusin. Kėshtu mund tė sėmuremi edhe ne.

Raporti ka ardhur nė njė kohė kritike: Studimet thonė se shumica e tinejxherėve e konsiderojnė seksin oral mė tė sigurt sesa atė vaginal. Por, tash tregimi ndryshon pasi qė seksi me partner tė ndryshėm, sidomos ai oral ėshtė i rrezikshėm. Vaksina e HPV-sė “Gardasil”, pėrpiqet qė t’i mbrojė vajzat dhe gratė e reja nga virusi HPV e qė ka ndėrlidhje me kancerin e fytit, ėshtė bėrė debat tani edhe nėpėr media tė ndryshme amerikane pasi qė ky medikament kushton shumė pėr t’u blerė.

Kjo do tė thotė se pavarėsisht sa duhet tė jemi vigjilent ndaj sjelljeve tona seksuale duhet qė tė mbrojmė vetveten nga HPV pasi qė mund tė kemi kancer tė fytit. Po ashtu, duhet edukuar vajzat e reja se seksi oral me shumė partner mund t’i shkaktoj probleme atyre mė vonė kur tė jen mė tė moshuara. Kurse njerėzit duhet qė tė jenė tė kujdesshėm e pse jo edhe tė mbajnė kėshilla pėr tė.

Duhet tė nisemi nga vetvetja pėr t’u kujdesur mė vonė edhe pėr tė tjerėt, pasi qė kanceri nė fyt ėshtė shumė i pranishėm tani. Moto “Shėndet tė mirė kanė atė qė bėjnė jetė tė sigurt” duhet tė jetė nė plan tė parė
 
PM Web  Top
0 replies since 9/9/2011, 19:31
 
Reply