MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Vitamina B9

« Older   Newer »
view post Posted on 15/6/2009, 22:46           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,141
Location:
DURRES

Status:


Acidi folik, i rėndėsishėm pėr parandalimin e lindjeve defektoze, mund tė ndihmojė gjithashtu pėr tė luftuar astmėn dhe alergjitė, thuhet nė njė studim botuar nė revistėn mjekėsore tė imunologjisė. Gjatė studimit, mjeket morrėn nė shqyrtim mbi 8 mijė persona dhe vunė re se ata qė kishin nivele tė larta folati nė gjak ishin mė pak nė rrezik pėr t'u prekur nga simptomat e astmės dhe alergjisė.

Acidi folik quhet gjithashtu edhe vitaminė B9, marrja e sė cilės ėshtė e rėndėsishme pėr shėndetin e qelizave tė reja nė organizėm. Kur vitamina B9 merrret nga grate shtazėne, ajo ndihmon pėr pakėsimin e gjasave tė defekteve tė shtyllės kurrizore tek foshnjet e palindura.

Por studimi i ri lė tė kuptohet se vitamina B9 mund tė pakėsojė edhe rrezikun e prekjes nga astma dhe alergjitė. Mjekėt pranė universitetit Xhons Hopkins ekzaminuan tė dhėnat mjekėsore tė mė shumė se 8 mijė personave nga mosha 2 vjec deri mė 25 vjeē. Shkencėtarėt arritėn nė pėrfundimin se personat me nivele tė larta acidi folik nė gjak kishin mė pak gjasa tė shfaqnin simptoma tė astmės dhe alergjive. Gjatė analizave tė gjakut, sistemet e tyre imunitare treguan mė pak shenja tė ndjeshmėrisė alergjike.

Shkencėtarėt thonė se ėshtė herėt tė kėshillohet qė njerėzit tė marrin acid folik shtesė nė formė tabletash pėr tė pakėsuar rrezikun ndaj astmės dhe alergjisė, por ata po planifikojnė njė studim pėr tė shqyrtuar kėtė ēėshtje.

Por acidi folik mund tė merret edhe nėpėrmjet ushqimeve. Ekspertėt thonė se nėnproduktet e drithrave, perimet jeshile si sallata e spinaqi, frutat dhe lloje arrash janė tė pasur me acid folik.
 
PM Web  Top
0 replies since 15/6/2009, 22:46
 
Reply