MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

100 fjal te urta

« Older   Newer »
view post Posted on 20/4/2009, 12:55           Quote

Advanced Member

Group:
MODERATORE
Posts:
1,242

Status:


100 Fjale te urta
1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( popullore)
2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (popullore)
3. Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (popullore)
4. C' ke bere do te ta bejne. (popullore)
5. Dardha bie nen dardhe. (popullore)
6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (popullore)
7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (popullore)
8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (popullore)
9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (popullore)
10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.Ć”(popullore)
11. Edhe bari i njomeĆ” digjet neper te thate. (popullore)
12. Fashati qe duket, s do kallauzĆ”. (popullore)
13. Floke gjate mendje shkurter.Ć” (popullore)
14. Fjalet jane gra, veprat burra. (popullore)
15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (popullore)
16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (popullore)
17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (popullore)
18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (popullore)
19. Gjithe gishtat dhembin njesoj. (popullore)Ć”
20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (popullore)
21. I talluri, te tall. (popullore)
22. Jeto sikur do vdesesh neser,dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (popullore)
23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (popullore)
24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (popullore)
25. Kur s' ke koke, ke kembe. (popullore)
26. Koka ben koka peson. (popullore)
27. Kush te do te shan. (popullore)
28. Kush mungon, bluan. (popullore)
29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (popullore)
30. Mat shtate here, e pri njehere. (popullore)
31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(popullore)
32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (popullore)
33. Me nje lule.., s' vjen beari. (popullore)
34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (popullore)
35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (popullore)
36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (popullore)
37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (popullore)
38. Mollen e mire, e ha derri. (popullore)
39. Mos u mundo teĆ” nxjerresh dhjame nga pleshti. (popullore)
40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (popullore)
41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (popullore)
42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (popullore)
43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (popullore)
44. Nuk ngopet ariu me miza. (popullore)
45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (popullore)
46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (popullore)
47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (popullore)
48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (popullore)
49. Nje gur sā€™mban mur. (popullore)
50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (popullore)
51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (popullore)
52. Peshku i madh e ha te voglin. (popullore)
53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (popullore)
54. Pi rakine, mos pi mente. (popullore)
55. Pune shume, e fjale pak. (popullore)
56. Punen e sotme mos e ler per neser. (popullore)
57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (popullore)
58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.Ć”(popullore)
59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (popullore)
60. Rri shtrember e fol drejt. (popullore)
61. S' behen petullat me uje. (popullore)
62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (popullore)
63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (popullore)
64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (popullore)
65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( popullore)
66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (popullore)
67. Te bente Ƨdo mize mjalte... haja dhe une. (popullore)
68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(popullore)
69. Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di , jane kurregje.
70. Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po s te dogjen , te nxijne.
71. Gabimet qe harrohen, perseriten.
72. Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua.
73. Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut.
74. Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.
75. Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.
76. Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.
77. Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.
78. Njeriun e bƫjnƫ tƫ pƫrjetshƫm veprat e tij.
79. NĆ« vend qĆ« tĆ« shesĆ«sh dituri dhe zotĆ«si, pĆ«rpiqu tā€™i fitosh ato.
80. Njerƫzit janƫ tƫ njejtƫ para natyrƫs, edukata i bƫn tƫ dallohen.
81. Sā€™ka gjĆ« mĆ« tĆ« keqe se tĆ« pĆ«rqeshurit, sepse mĆ« shumĆ« prek tĆ« mirĆ«t se tĆ« kqinjtĆ«.
82. Shoku mƫ i pavlefshƫm ƫshtƫ ai, i cili, pƫr njƫ fjalƫ qƫ ka dƫgjuar pƫr shokun e tij, nuk e do mƫ atƫ.
83. Ai qƫ pƫlqen veten e tij, nuk pƫlqehet nga askush.
84. Duhen shumƫ mend qƫ tƫ mund shoqƫrohesh me njerƫz pa mend.
85. Shpagimi mƫ i ƫmbƫl ƫshtƫ tƫ bƫsh mirƫ kundƫr tƫ keqes qƫ tƫ ƫshtƫ bƫrƫ.
86. Po tƫ pƫrdoret mirƫ koha, do tƫ mjaftojƫ pƫr tƫ kryer Ƨdo punƫ.
87. Bukuria e njeriut pƫrbƫhet nga bukuria e fjalƫs qƫ flet.
88. Njerzit e mirƫ janƫ tƫ gjykuar tƫ bƫhen skllevƫr tƫ tƫ kqinjƫve.
89. Njeriu duhet tƫ pƫrpiqet tƫ mƫsojƫ Ƨdo gjƫ, jo tƫ tregojƫ veten e tij.
90. Mƫ i forti i njerƫzve ƫshtƫ ai qƫ ƫshtƫ i Zoti tƫ pƫrmbajƫ vetveten.
91. Shpata e grave ƫshtƫ gjuha e tyre, prandaj nuk e lƫnƫ tƫ ndryshket.
92. Zbavitja mƫ e bukur pƫr njerinƫ ƫshtƫ leximi, shoku mƫ i mirƫ libri.
93. Personi qĆ« do ti, sā€™ka asnjĆ« tĆ« metĆ«, fillo tĆ« mos e duash, pa shih sa tĆ« meta ka.
94. Sā€™ka lumturi mĆ« tĆ« madhe nĆ« botĆ« se dashuria dhe harmonia.
95. Thjeshtƫsia e njƫ gruaje ƫshtƫ mƫ e vlefshme se stolitƫ (diamantet) e tƫ gjitha grave tƫ botƫs.
96. Kush i shtrohet gjithkujt ƫshtƫ kokƫdele.
97. Mƫ i poshtri njeri ƫshtƫ ai i cili kƫrkon mirƫsi nga njƫ i poshtƫr.
98. Kush lexon shumƫ, medeomos bƫhet i menƧur ; kush punon shumƫ, medeomos bƫhet i pasur ; kush kujdeset pƫr higjienƫn, medeomos bƫhet i lumtur. Ai qƫ i plotƫson tƫ gjitha kƫto kondita, le tƫ thotƫ se ka bƫrƫ me tƫ vƫrtet jetƫ nƫ botƫ.
99. Vjehra nuk e kujton asnjƫherƫ kohƫn e nusƫrisƫ.

100. Qesja nuk zbrazet duke dhĆ«nĆ« lĆ«moshĆ
 
PM Email  Top
view post Posted on 10/10/2010, 12:39           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,141
Location:
DURRES

Status:


100 fjalė tė urta arabe

1- Mė mirė ėshtė tė shpenzosh njė qiri tė vogėl se sa tėrė jetėn ta kalosh nė terr.
2- Gjithnjė derisa qėndron nė kėmbėt e tua mos vajto nėse nuk mundesh tė vraposh.
3- “ E mundshmja” pyet tė “ Pamundshmen” ku jeton? U pėrgjigj: nė ėndrrat e tė paaftėve.
4- Shtėpia pa libra ėshtė shtėpi pa shpirt.
5- Nuk ėshtė i fortė ai qė gjithnjė fiton luftėrat, por i dobėt ėshtė ai i cili gjithnjė e humb paqen.
6- Nėse do qė tė urrejnė tė gjithė, iu thua tė gjithėve se kush janė.
7- Epitetet janė shenjat e ahmakut, njerėzve tė mėdhenj nuk u duhet asgjė mė shumė se sa emri i tyre.
8- Kush e donė njė dru, donė edhe degėt e saj.
9- Mos e arrij paqen me luftė, por me marrėveshje.
10- Kur drejtėsia zhduket nga faqja e dheut, njeriu bėhet i pavlefshėm.
11- Nuk ėshtė kėnaqėsi tė punosh gjithnjė atė qė dėshiron, por ėshtė kėnaqėsi kur e do punėn qė e dėshiron.
12- Mė e keqja ēka mund t’i ndodhė njė njeriu ėshtė papunėsia dhe qė nuk e donė askėnd.
13. Turpi ėshtė bukuria e femrės ndėrsa vlerė te meshkujt.
14- Nėse digjet shtėpia e fqiut, ruaje tėnden.
15- Mik e ke atė i cili ta tėrheq vėrejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tėnd pėr t’u bėrė mė i dashur.
16- Miqėsia ėshtė pusi,sa mė tepėr nxjerrė nga ajo , ajo bėhet mė i thellė.
17- Buzėqeshja ėshtė fjalė e bukur pa shkronja.
18- Mos pėrkujto shumė atė ēka e ke humbur pėr tė mos e humbur atė ēka e ke.
19- Kush kėnaqet me vepra tė vogla tė dynjasė , tė gjitha vėshtirėsitė do t’i janė tė lehta.
20- Fjala e mirė ėshtė pasaportė pėr arritje te ēdo zemėr.
21- Sa mė i madh tė jetė mashtrimi , do tė jetė mė e vogėl kėnaqėsia.
22- Nėse nuk do tė keqen nga ti, ik nga e keqja.
23- Shpirti i qetė ėshtė krevati mė i mirė pėr pushim.
24- Kush mbjellė tė mira korrė falėnderime.
25- Edhe nė kopsht tė mirė din me qenė ndonjė gjarpėr.
26- Jeta ėshtė gjėja e vetme qė sa mė shumė rritet aq mė shumė bie.
27- Zemra ėshtė hapėsira, ndėrsa goja ėshtė dorėza, gjuha ėshtė ēelėsi pėr kėtė arsye ēdo kush le ta ruan ēelėsin e fshehtėsisė sė tij.
28- Pėrvoja ėshtė krahėria tė cilin ta falė jeta kur tė bien flokėt.
29- Paraja ėshtė e mirė si shėrbėtor, por i keq si pronar.
30- Madhėsia e dijes sate lind xhelozi, ndėrsa modestia e zemrės sate lind miq.
31- Nėse i verbėri e udhėheq tė verbėtin, tė dy do tė bien nė humnerė.
32- Ēasti i dhimbjes zgjatė njė orė, ndėrsa kėnaqėsia njė moment.
33- Nuk duhet t’i frikėsohesh krismės sepse plumbi qė tė qėllon nuk dėgjohet.
34- Tė mjerin e tėrheqin flokėt e gjata tė tija, ndėrsa nuk e sheh se po i zgjatet gjuha.
35- Nėse do me pa realitetin femėror, shikoje atė me sy mbyllur.
36- Kush gabon ėshtė njeri,ndėrsa ai qė nė gabime qėndron ėshtė djall.
37- Forca e zinxhirit matet me dobėsinė e hallkave tė tij.
38- Nėse jemi vėllezėr nuk na janė qeset motra.
39- Njerėzit mund tė jetojnė pa ajėr disa minuta, pa ujė dy javė, pa ushqim dy muaj, ndėrsa pa idetė disa vjet.
40- Gjysma e parė e jetės na kalon duke kėrkuar pasuri, ndėrsa gjysma tjetėr duke kėrkuar mjek.
41- Kush blen atė qė nuk i duhet, shet atė qė i duhet.
42- Kur dikush lavdėron dikė, pak kush beson nė atė, ndėrsa kur kritikon dikė, atė ēdokush e beson.
43- Rehat flenė ai i cili nuk ka atė nga e cila ai frikėsohet.
44- Martesa ndodh papritur sikurse pikė ngjyra nė rrobe.
45- Nėse dikush mundė ta blej kapelėn, nuk mund tė blej mendjet.
46- Pėrgjithėsisht tė hollat humbin duke kėrkuar tė hollat.
47- Sikur njerėzit tė pengohen tė flasin mirė pėr vete dhe keq pėr tė tjerėt, pjesa dėrmuese e njerėzimit do tė mbeten memec.
48- Nėse fėmija luan me jetėn e vet, jeta luan me tė kur tė rritet.
49- Zgjidhi fjalėt para se t’i thuash dhe jepi zgjedhjes mjaftė kohė, sepse fjala duhet tė piqet sikurse pema, i duhet pak kohė pėr tu pjekė.
50- Ruaju tė ndershmes kur e nėnēmon dhe vetmisė sė keqe kur i bėnė konak dhe njeriut tė ndershėm kur e bjerė nė situatė tė keqe dhe ahmakut nėse je i mėshirshėm ndaj tij.
51- Mbret unė, mbret ti – kush bėnė ujė?
52- Lehtė ėshtė kur tė ēmojnė tė tjerėt, por vėshtirė kur ti ēmon vetveten.
53- I lumtur ėshtė ai qė fytyrėn e tij e poshtėron nga brengat, kokėn nga zėrja dhe trupin nga sėmundja.
54- Kur tė arrish nė maje, sillu nga mbrapa dhe shiko kush tė ka ndihmuar tė ngjitesh dhe kthehu nga qielli qė Allahu tė forcoj nė atė maje.
55- Kush ka jetuar me dy fytyra ka vdekur i pafytyrė.
56- Nėse armiku nga ti kėrkon kėshilla jepi sepse mund tė bėhet mik.
57- Ik kah tė duash nga vetja nuk mund tė ikėsh.
58- Nėse je i pasur han kur tė duash, nėse je i varfėr han kur tė mundesh.
59- Nėse dikush tė thotė tė dua si vėllain, kujtoje tregimin mbi Kabilin dhe Habilin.
60- Nėse flet me nguti do tė thuash ndonjė fjalė qė do tė pendohesh sa tė jesh gjallė.
61- Mos polemizo me oratorin as me ahmakun pasi qė nė atė mėnyrė oratori do tė mund me fjalė, ahmaku tė ofendon.
62- Sjellja e mirė mbulon shumė negativitete, sikur sjella e keqe qė mbulon shumė veti tė mira.
63- I pasur ėshtė kush nuk ka borxh, a i ri i cili ėshtė i shėndoshė.
64- Pak dije e shumė punė
65- Disa femra mendojnė se martesa ėshtė rasti mė i mirė me ju hakmarrė dikujt.
66- Kur dy gjedhe grinden pas njė plaēke, ujku ndien grindjen e tyre dhe vjen me na zgjidh problemin.
67- Shėndeti ėshtė ai qė tė bėnė ditėn tė duket se ėshtė mė e mira e vitit.
68- Llogaria telefonike ėshtė dokumenti mė i mirė qė tregon se mė mirė ėshtė me hesht se me fol.
69- Pasanikut ėshtė vėshtirė me i falė diēka, tė ngopurin ėshtė vėshtir me qeras.
70- Nuk ėshtė i varfėr ai qė ka pak, por ai qė kėrkon shumė.
71- Mė lehtė mund tė vuash nga e vėrteta se sa tė kėnaqesh nga rrena.
72- Nuk ėshtė dorėdhėnie e mirė ajo kur mė jep atė qė kam nevojė mė shumė se ti, por ėshtė mė dhurim i mirė tė japėsh atė qė tė nevojitet mė shumė se mua.
73- Nėse tė varfanjakut i dhuron peshkun, e ke ushqyer pėr njė ditė.
74- Qeni lėviz bishtin, ndėrsa dyfytyrėshi me gjuh

fashion & modeling forum
75- Mė e mirė ėshtė nėna mė e keqe, se njerka mė e mirė.
76- Kur njeriu vendos me u martuar,ajo ėshtė vendim i fundit qė e ka marrė.
77- Njeri i suksesshėm ėshtė ai i cili e mbyll gojėn para se tė tjerėt tė mbyllin veshėt nga ai, sikurse edhe ai i cili i hap veshėt para se tė tjerėt tė hapin gojėn.
78- Tė mos marrim pjesė nė formulimin e tė metave tė huaja, sepse edhe tė tjerėt kanė gjuhė dhe sy sikurse ti.
79- Nėse nuk mundesh me mė ndihmuar, mos mė pengo.
80- Mė mirė ėshtė tė rrėshqet kėmba se sa gjuha.
81- Kush i hip tė vėrtetės e ka fituar krijimin.
82- Nuk shiten drunjtė e papėrgatitur, as peshku nė ujė.
83- Kur shkon pėrtacia rrugės, i shtohet varfėria.
84- Me vdekur i pėrkėdhelur dhe i dashur dua mė tepėr, se me jetuar i rrejtur.
85- Nuk ėshtė me rėndėsi a donė, por kėnd e donė.
86- Mė mirė ēka do me ngrėnė, se sa ēka do me falė.
87- Qė tė ruash shokėn mė parė ti duhesh tė jesh shok.
88- Qė tė flasėsh fjalė tė mira, duhet tė dėgjosh mirė.
89- Birat e ēorapeve nuk i dinė askush pėrveē kėpucės.
90- Nuk ka mė trim se kali qorr.
91- Ruaju derės me shumė ēelėsa.
92- Nėse jo tė menēurit ja jep thikėn, je bėrė vrasės.
93- Lehtė ėshtė tė bėhesh i menēur pas kohe.
94- I tėrė terri i botės nuk mund ta mbuloj dritėn e njė qiri tė vogėl.
95- Mė mirė e ke dy herė me pyet, se njė herė me gabuar.
96- Kush gabon duke buzėqesh, do tė digjet duke qarė.
97- Qenit tė rrahur mjafton t’ia tregosh gurin.
98- Pendla e mirė nuk mjafton me bėrė zogun e bukur.
99- Plagėn e nėnēmon ai qė nuk e din ēka ėshtė dhimbja.
100- Mė mirė ėshtė tė martohesh me varfanjaken se me u hangėr me pasaniken.

FJAL TE URTA TE REJA


1.Genjeshtra nuk ka as dore, as kembe, as bisht, as rrenje

2.Kur fjala del nga zemra, godet ne zemer

3.Mos e ban penin tra

4.Shqiponja nuk gjuan miza

5.Allahu nuk do ta ndryshoj nje popull deri sa ai mos ta ndryshoj vetveten

6.Fjala eshte flori,heshtja argjend

7.Me nje lule, s'vjen pranvera

8.Punen e sotme mos e ler per neser.

9.Po erdhi deshira per te punuar ulu deri sa te kaloj

10.Trimi i mire me shoke shume

11.Per te njohur mire nje tjeter, duhet te njohesh me pare veten

12.Ta njohim veten

13.Me mikun ha e pi e pazar mos bene

14.Lisi i njome - hieja e gjithkujt

15.Kush punon ne te ri, nuk vuan ne pleqeri

16.Besa e shqiptarit eshte shqiptaria

17.Bije vendi dhe pike ergjendi

18.Buke thate ne shtepi, sesa mish ne largesi

19.ruhu nga miqte se nga armiqte te ruan Zoti

20.q''vlere i ve vetes nje komb, ate i vene dhe te huajt.

21.Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di , jane kurregje

22.Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po s te dogjen , te nxijne

23.Gabimet qe harrohen, perseriten

24.Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua

25.Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut

26.Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.

27.Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.

28. Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar

29.Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura

30.Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.

31.Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

32.Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

33.Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

34.Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

35.Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

36.Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

37.Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

38.Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

39.Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

40.Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

41.Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi :lol)

42.Burri eshte cadra e gruas.

43.Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.

44.Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
45.Dashuria e tepert del hidherim.

46.Dielli eshte jorgani i te varfrit.

47.Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

48.Nuk te ben duhani burre.

49.Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

50.Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

51.E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

52.E shara eshte arma e te dobetit.

53.Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***
 
PM Web  Top
vajztirane
view post Posted on 28/4/2011, 22:42           Quote
Qesh mire ai qe qesh i fundit.


Dardha bie mbi dardhe.


Ha buken e permbys kupen.


Kush vjen pa ftuar e gjen pa shtruar.


Gjuha kocka ska por kocka thyen.


Kur te vijne mendte ikin dhente.


Gjuha shkon ku dhemb dhembi.


C te mbjellesh do te korresh.
 
Top
vajztirane
view post Posted on 18/4/2012, 22:09           Quote
Ai qe di me se shumti flet me se paku.
Buka po u thye s’ ngjitet me nje te beshtyre.
Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.
C’ ke bere do te ta bejne.
Dardha bie nen dardhe.
Dardha e ka bishtin mbrapa.
Dielli duket qe ne sabah(mengjes).
Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere.
Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.
E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.
Edhe bari i njome digjet neper te thate.
Fashati qe duket, s do kallauz.
Floke gjate mendje shkurter.
Fjalet jane gra, veprat burra.
Gruaja fut shejtanin ne shishe.
Gjella me kripe dhe kripa me karar.
Gjuha, vete ku dhemb dhembi.
Gjuha kocka s’ ka e kocka thyen.
Gjithe gishtat dhembin njesoj.
I zoti e nxjerr gomarin nga balta.
I talluri, te tall.
Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.
Kali i botes te le ne udhe, (rruge).
Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh… perpjete.
Kur s’ ke koke, ke kembe.
Koka ben koka peson.
Kush te do te shan.
Kush mungon, bluan.
Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.
Mat shtate here, e pri njehre.
Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.
Me thuaj c’ shoke ke , te te them se cili je.
Me nje lule.., s’ vjen beari.
Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre.
Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe.
Mendja e madhe.. e keqja e te zotit.
Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej.
Mollen e mire, e ha derri.
Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti.
Mos shiko gunen, po shiko punen.
Mos hiq petullat me duart e tjeterit.
Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte.
Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.
Nuk ngopet ariu me miza.
Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.
Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven.
Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.
Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire.
Nje gur s mban mur.
Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.
Peshku ne det, tigani ne zjarr.
Peshku i madh e ha te voglin.
Perse thirret gomari ne dasem…?!!!.
Pi rakine, mos pi mente.
Pune shume, e fjale pak.
Punen e sotme mos e ler per neser.
Qeni qe leh shume, nuk te ha.
Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.
Rrushi shih rrushin, dhe piqu.
Rri shtrember e fol drejt.
S’ behen petullat me uje.
S’ bie rrufeja ne … (lavaman).
Shtri kembet, aq sa ke jorganin.
S’mbahet shtepia me mjell hua.
S’ mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
Te gjithe derrat nje fytyre kane.
Te bente c do mize mjalte… haja dhe une.
Ujku qimen e nderron por zakonin s’ e harron.
Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.
Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.
Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.
Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.
Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.
Aty ku nuk mer bija, e mer vija.
Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.
Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c’mall eshte.
Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne
xhep.
Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi)
Burri eshte cadra e gruas.
Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.
Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim.
Dielli eshte jorgani i te varfrit.
Di te vjedhe ai qe di te fshehe.
Nuk te ben duhani burre.
Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.
Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.
E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.
E shara eshte arma e te dobetit.
Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***
Faji eshte jetim.
Fati ndihmon te guximshmit.
Femije shume – grushta shume.
Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.
Fjala e djalit – pushka ballit.
Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.
Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.
Fukarallek – maskarallek.
Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.
Gazi dhe helmi jane vellezer.
Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
Heshtja eshte flori, fjala – argjend.
Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur
gjithcka.
I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se
mban.
Kanun me baben nuk ka.
Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.
Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.
Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.
Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.
Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.
Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.
Mendja e madhe te pret fatin.
Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.
Mesuesi me i mire eshte pervoja.
Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.
Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.
Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.
Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.
Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s’ka cfare ben.
Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
Paraja e bardhe per dite te zeze.
Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
Pasuria nuk eshte lumturia.
Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
Qesh me mire kush qesh i fundit.
S’ka njeri pa nje te keqe.
Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.
Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.
Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.
Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.
Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa
Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet
Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij
Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet
Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven
Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe
Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra
Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje
Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret
Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone
Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton
Ai qe ka, don edhe ma
Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist
Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret
Ai qe ngutet, cdohere vonohet
Ai qe premton shume, ben pak
Ai qe s’bindet, nuk din te komandoje
Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend
Ai qe s’durohet si njeri, s’durohet as si shok, as si kolege, as si bashkepunetor e as si fqi
Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin
Ai qe s’punon si burre, rrin e qan si grua
Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet
Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet
Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t’dale koder
Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s’ta don, vetem te shikon
Ai qe thote une jam une, ai hup gjithkun
Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall
Ajo qe s’arrihet, duket me e embel
Ajo qe s’te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve
Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele
Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte
Ara me vica s’lavrohet
Ariu nuk rron duke lepire shputat
Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire
Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi
Armikut mos ia trego te verteten
Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre
As hasmin mos e pafsh pa pune
As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq
As uje mos pi ne krua te pushtetit
Ashtu qofte e sherr mos qofte
Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja
Ate dere qe s’e cel celesi, e cel paraja
Ate pune qe s’e ben dot vete, mos kerko t’i gjesh te mete
Ate qe nuk e don thuaji: Te pafsha pa pune
Atje ku fle uji, eshte me i thelle
Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel
Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes
Babane e mire nderoje, babane e keq duroje
Bajrami i vogel s’falet para t’madhit
Barren e kalit mos ia ngarko gomarit
Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine
Bej gosti, qe te provosh mikun
Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta
Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh
Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben
Beni si them une, mos beni si bej une
Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja
Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin
Besnik behu, e bese mos zin
Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr
Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe
Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera
Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune
Bima e keqe rritet kudo
Bisha me e rrepte eshte kur t’i sulmohen klyshte
Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
Bleta din si behet mjalta
Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar
Bota eshte helm e mjalte e perzier
Brengat jane armiqte e jetes
Budallen mos e vet se t’kallxon vet
Buka ne bark, forca ne shtat
Buka s’ka turp
Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren
Buke e kripe e zemer
Buke e qepe dhe shendet
Buka prej qielli s’vjen
Bukuria dhe pasuria s’jane pergjithmine
Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke
Bukuria e gruas duket ne mengjes
Bukuria nje dite, veprat nje jete
Bukuria te habite, bukuria te korite
Burgu eshte varr per se gjalli
Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale
Burgu per burra eshte
Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta
Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben
Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte
Burri me dy gra, kemishen pa la
Burri ne shtepi, si kercu i zi
Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese
Burri per gruan eshte si catia per shtepine
Burri s’matet me pellembe por me zemer
Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale
Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise
Buza me gaz shendeti pa mase
Ca nga ca vici behet ka
Cjapi me brire i prin kopese
Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije
Ceshte nje dite, s’eshte perdite
C’ha goja, tregon boja
C’kane bere te paret, i paguajne te pasmit
C’te mbjellesh do te korresh
Cdo e perpjete ka nje tatepjete
Cdo fillim ka edhe mbarim
Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet
Cdo mesim e ke fitim
Cdo pesim eshte mesim
Cfare gatuan ate do te hash
Cka ban baba, e hjek i biri
Cka ben i keqi, s’ben as dreqi
C’ke ne shtepi, tregon femija, c’ke ne shpirt tregon rakija
Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait
Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja
Cka s’ngop syrin, s’ngop as barkun
Cka te bahet n’kojshi, prite edhe ne shtepi
Cka ta ben goja s’ta ben armiku
Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip
Ckull dhembin, te te shendoshet koka
C’mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar?
Con nje kashte e te dalin gjashte
Corba e lire t’i djeg buzet
E ben mizen bulle, qimen tra
E di luga cka ka vegshi
E do shiun, por ne aren e vet
E drejta ka rrugen e gjate, por vjen
E dua nipin se do te me marre hakun me t’im bire
E gjuan gurin dhe e fsheh doren
E keqja s’harrohet, e keqja po
E keqja s’ka fund
E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes
E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur
E lehte eshte barra ne shpine te huaj
E liga vjen nga s’e pandeh
E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes
E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar
E mira e hallkut e e zeza e vetes
E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen
E mira te larteson, e keqja te turperon
E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen
E sotmja e qesh te djeshmen
E thena dhe e bera jane shume larg
E treta ? e verteta
E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet
E verteta s’i pelqen gjithkujt
Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro
Edhe ai qe u martua edhe ai qe s’u martua, te dy pishman u bene
Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje
Edhe durimi ka nje kufi
Edhe i fikun edhe i koritun
Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s’flet dot
Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe
Edeh pula qorre, gjen ndonje kokerr
Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet
Edhe syte te t’i nxjerr evladi, prap e don
Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe
Eja, baba, te te tregoj arat
Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige
Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s’ka njeri te ndershem ne bote
Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit.
Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
Gjuha e dashurise eshte te syte.
Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes.
Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri.
Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar.
Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit, nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon.
Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen.
Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer.
Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria…
Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi…
Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore.
Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri.
Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime.
Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!
Dashuria s’ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume.
Dashuria e pare ecen si gaforrja.
Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja.
Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes.
Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit.
Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri.
Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen.
Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine.
Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti.
Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit.
Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, ‘e askush se ka pare.
Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja.
Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes.
Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme.
Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje.
Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!.
Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s’i merr as ere e as ngjyre, se s’ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja.
Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari.
Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta.
Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten.
Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur
Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti.
Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion.
Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne.
Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne.
Ai u martua me te sepse e dashuroi , Ajo u e dashuroi ate sepse u martua.
Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi.
Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat.
Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren.
Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen .
Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri.
Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
 
PM  Top
besarta
view post Posted on 1/9/2013, 20:55           Quote
:buonasera: :buonanotte: :buonanotte: :buonanotte: :b4bSo.gif: :0goBI.gif: :P
 
Top
view post Posted on 22/1/2015, 22:56           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,141
Location:
DURRES

Status:


fjale te urta per bukurine

E ardhmja ju pėrket atyre qė besojnė nė bukurinė e ėndrrave tė tyre.”
 
PM Web  Top
view post Posted on 22/1/2015, 22:58           Quote
Avatar

Member
***

Group:
Member
Posts:
354
Location:
TIRANA

Status:


“Papėrsosmėria ėshtė bukuri, marrėzia ėshtė gjenialitet dhe mė mirė ėshtė tė jesh absolutisht qesharak se sa absolutisht i mėrzitshėm
 
PM Web  Top
view post Posted on 22/1/2015, 22:58           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,141
Location:
DURRES

Status:


Thėnie inspiruese, Thėnie motivuese, Thėnie pėr bukurinė, Thėnie pėr ēmendurinė, Thėnie pėr gabimet, Thėnie pėr humorin, Thėnie pėr jetėn, Thėnie pėr mendjen, Thėnie pėr njeriun, Thėnie pėr personalitetin, Thėnie pėr tė metat
 
PM Web  Top
7 replies since 20/4/2009, 12:55
 
Reply