MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

KUJTIME DASHURIE ME TE REJA

« Older   Newer »
  Share  
durrsaku
view post Posted on 23/5/2011, 19:29 by: durrsaku     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


I mbyllur ne kater mure eresia me zbeh ftyren
I venitur dhe i verbur si ylberi kur humb ngjyren.
Dhe jeta me kaloi shpejte lumturine s`e shijova fare
Nje ze tash po me therret te takohemi ,te takohemi
Tash shiu po me mbulon as dielli nuk me ngroh
Dhe jeta me kaloi shpejte lumturine s`e shijova fare
Nje ze tash po me therret te takohemi ,te takohemi
Kujtimi s`me le te qete ndaj prape une dua te shoh
C`me mundon kjo jete e shkrete
Frymen qe marr don t`me nxjerre shpejte
Por ti mos u brengos fare
Do te takohemi
Do te takohemi
Dhe jeta me kaloi shpejte lumturine s`e shijova fare
Nje ze tash po me therret te takohemi ,te takohemi

Poezi

01.-Dashuria -

Dashuria c'ka eshte kjo?
Shpeshe her e kam pyetur veten se c`ka do te thot !!
A eshte dashuri kur njeriu nuk di tendalet te folurit ?
Apo kur i humbin fjalet dhe nuk di se c`ka te thot ?
Apo kur fillon te fol me veten e ti ?
Apo ndoshta eshte dashuri kur njeriu nga ndjenjat e medha qe i ka mendon se eshte duke fluturuare ?
Apo kur ateher ai ato ndjenja i shijon me von dal nga dal ??
Apo ndoshta eshte dashuri kur njeriu thot se pa ty nuk dua te jetoj ?
Apo kur njeriu fillon te gjaj dhe eshte i vetmuare pergjigje askushe nuk mundi te gjej, dhe per kete edhe e quajm Dashuri .
----------------------------------------------------------------------------------------------------
02.- Larg -

Larg, Malli kerkon te me afroje afer teje por larg, shume large je .
Syt e mi te perlotur nga pritja e zgjature ,buzet e mi te perveluar nga etja, e valle kur do ta shuaj kete etje ???
Syri te kerkon, S'te gjen, vetem loton dhe pret, Zemra nuk i beson syrit, Qindra, mijera kilometra large neshe, Per ne nuk ka ndarje, por durim .
----------------------------------------------------------------------------------------------------
03.- Endrra -

Nje enderr plot ngrohtesi dhe dashuri, nje enderr plot emocione dhe ndjenja, nje enderr plot vujatje dhe mendime, nje enderr ku mundem te them TE DUA , dhe shpresoj se nuk do te jet vetem ne enderr.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
04.- - Vetem ti -
S'mundem te mendoj diqka me te mir ne jet, se te dashuroj, te kam afer te ledhatoj, ti ndije puthjet tua, ta ndije ngrohtesin tende, S'mundem te mendoj dicka me te mir ne jet qe ti te jesh e imja dit dhe net per mira vjet, per gjithmon, S'mundem te mendoj dicka mc tc mir ne jet qe te vdes per ty e dashure, Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
05.- Flutura -

E vlershme, e embel, e bukure, nje flutur e till me dul perpara, e kam para syve te mi, mundohem qe ta marre ne dor e ta pergdheli por eshte diku large shume large .
Ne zemer me ka prekure, dhe me ben qe ne qdo rrahje, ne qdo dit, ne qdo minute, ne qdo sekunde te mendoj per te, por largesia me mundon me se shumti, por edhe me ben qe ta dua dit e per dit me shume, por do te vjen nje dit qe do ti thej keto mundime, vuajtje dhe keto pritje te padurueshme ,
dhe do ta kem pran zemres time kete fluter dhe ta pergdheli .Kete dit po e pres me padurim, kete dit qe me shpin drejt teje per gjithmon, me mungon shume, ani kisha deshir qe te jem pran teje pran Flutres time te cilen e dua shume .
----------------------------------------------------------------------------------------------------
06.- Dy fjale -

Dy fjale qe te gezojn, dy fjale qe te hidhrojne, dy fjale qe ter jeten ta ndryshojn dy fjale qe kan domethenjen cka ndi une per ty, keto dy fjae dua qe ti mi thuashe edhe ti ! dikushe thot se keto dy fjale nuk jan shume, por kan shume rendesi, me keto dy fjale mundesh ta ndertojshe nje ardhmeri, edhe per kete dua ti them ty keto dy fjale e dashure TE DUA .
----------------------------------------------------------------------------------------------------
07.- I humbure -

Rruges duke ecure ne kete mesnat te qet, Hena me ben shoqeri, nje qetesi e papare, nuk takoj njeri ne rruge, jam i vetem si i marre, valle cka eshte duke ndodhur me mua, perse ndihem i braktisure e i harruare ?
The dhe ne zemren time ndjej nje zjarre te pashuare,
shpirtin tim e ka kapluare ke zjarre, ke zjarre« je ti, diku thedhe ne zemeren time te plagosure !
Dashuria dhe ndjenjat e mia kam arriture kulmin e padurimit, perse nuk e hape zemren tende, perse nuk me beson?
E di vetem nje se te dua nga zemra, por ndjenjat e dua sa jan te forta per mua ?
zerin tend te embel nuk mundem ta harroj, me ate ze e robrove zemren time, kur degjoj kete ze te embel me ndalet zemra nga gezimi, ke gezim mundet ti sheron plaget e mia, por shpejto e dashure se plaget hapen dit e per dit me shume!
----------------------------------------------------------------------------------------------------
08.- Me pyete se a te dua -

Nese te dashuroshe do te thote: ti besojshe dikujte,
te jetojshe per diken, te kesh ndjenja te papara ne jet, te degjojshe tinguj, qe me heret nuk kan pasur kuptim, te degjojshe fjale te embla me te cilat mundeshe ta ndertoshe nje parajse dashurie, ateher PO te dua .
----------------------------------------------------------------------------------------------------
09. - Perse te thashe te dua ? -

Zemres ja mata pulsin, Hapit ja mata gjatesine,
Syrit ja mata shikimin, Vetes ja mata shkatesin,
Prandaj te thashe: 'TE DUA' .
----------------------------------------------------------------------------------------------------
10. - Lotet -

Lotet jane ceshtje dobesije por pagandojne trishtim,
Loti nganjehere lehte bie, loti shpesh here derdhet me rrembim.
----------------------------------------------------------------------------------------------------


11. - Me duaj pak -

E di, i merzitur mbreme ne oret e mesnates, per ty shkrova nje varg, « Ty qe te deshta vertet shume, te lutem me duaj pak. »
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. - Loti -

Jane lotet e ankthit qe bien, jane keto pika lotesh qe me thojne « Te dua » eshte zemra e gjore qe u be shkrumb, kur ne zjarr te dashurise u pervelua.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. - Pelqimi -

Njerzit nga bukuria mos i shiko, Se ajo shpejte te genjen.
Te tjerat shihi dhe mendo, Pastaj thuaj me pelqen.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14. - Ne takim te pare -

Do te rrime te heshture nje cast ,dhe leme te flasin syte.
Mendimi, frymemarrja, zemra, buzet shkrepin si shkarkim elektrik, qe lidh rene me token e njomure,
qe lidhe skajet anembane me nje vale te bukur drite me dashurine - zjarr.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15. - Me Tregove -

Me tregove se si te qeshi, si te jam i lumture, me lirove nga vuajtjet me dhave rilindjen e jetes, me tregove se si duhem të jetoj, dhe zbulove urtësin time, me beson ashtu si jam, dhe per kete dua te them, Te dua, te dua e dashure !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16. - Vuajtje -

Ne kete nate te qet nder neshe eshte nje zjarre nje zjarre qe na djege thelle ne shpirte!
Po ky zjarre qenka dashuri a thua kete ti nuk e din?
Tani je diku large shume large, ne mua mbet vetem ai zjarre dhe hi qe jan ftohure, ashtu si zemra ime pa ty !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17. - Shpirti i Larguar -

Prap nje nat pa gjume ne sy, prap nje nate ne mendime ne ty, prap nje nat me lot e ofsham !!! Prap nje mengjes e pakez shpres agoj, prap mungesa jote me mundon, prap fantazmat fluturojn, sikur te jemi bashke, prap kjo qetesi ne trupin tim me thot qe te dua edhe me shume, edhe perse je diku large e
shume large !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18. - Kur jemi bashke -

Kur jemi bashke, asgje nuk shteron, por vetem rrjedhin e shton.....Po bashke .....pse s'jemi bashke ? !
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19. - Lotet -

I perbita lotet e detit dhe qava bashke me shiun shpirtit te mallur per TY . .
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20. - Me mungon -

Me ankth po pres castin te te takoj, ti ndoshta nuk e di se po te kerkoj !
Kam ndier avullin e fjales sate, me te afert se avullin e gjakut tim, dhe kam ardhur te ti per te then se me mungon .
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Top
152 replies since 20/3/2009, 19:24   94171 views
  Share