MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

Fjal te bukura dashurije

« Older   Newer »
  Share  
FLUTURA
view post Posted on 28/6/2009, 17:25 by: FLUTURA     +1   -1




* * *
Isha me shoqe duke u shetitur kur tė pash ty krejt isha “habitur”
* * *
Mos luaj me fat se jeta nuk eshet e gjat , por gjeje te dashurin e vertet te jesh i lumtur per jetė
* * *
Djlain qe nuk e dua s`dua tė mė flet por atė qe e dua i paraqitem vetė :P
* * *
S`ka me e bukur se jeta s`ka me e veshtir se vdekja , s`ka me e ėmbel se dashuria , s`ka mė e veshtir se tradhetia
* * *
Nese nuk e din se ēėshte Jeta lexoje romanin ” Romeu e Xhulieta ”
* * *
Druri digjet e shkrumohet por i dashura i pare nuk harrohet
* * *
Me goj ha me goj pi do te vdes vetem per ty
* * *
Nese je dakort dalim ne piknik , ta dhuroj nje puthje me theks fantastik
* * *
Eja mori dashuri nga majet e larta se po tė presin dy buzėt e ” Arta ”
* * *
Lumi rrjedh bie shi te dua vetem ty
* * *
Kosova e Shqipria ngjyra kuq e zi ata dashurohen sikur une e ti
* * *
Te jesh besnike eshte mirė por ndaj shokut tradhėtare mos kerko mėshir
* * *
Si tė pranoj e te dal me ty kur nėna te thot ende fėmi
* * *
Rinia pa dashuri si nėna pa fėmi
* * *
Tė dua me zemer e jo me hajgare se jam i lindur nga nėna shqiptare
* * *
Edhe nese vdes hyn nė dhe te zi , ket e-mail ruaje ti
* * *
Frizur moj frizur zemrėn ta kenaq qikave te reja zemrėn po ja plas
* * *
Nė maje te malit frynte stuhia roloin kryesor e luante ” dashuria ”
* * *
E preva gishtin te pragu i shtepis dul gjaku i kuq simbol i dashuris
* * *
Vajzes per hije kurr moss i beso bėhu trim fol e ” kundėrshto ”
* * *
Femrat jan si fluskat e bores qe shkrien ne shuplak te dores
* * *
Bora e par zbret nga majet e malit fjala s`te dua del nga fjala e tradhėtarit
* * *
Mos i beso djalit se djali te rren si ta shoh tjetren shpinen ta kthen
* * *
1000- i njof , 100- i shof, 10- i mendoj , 1- e dashuroj
* * *
Dashuri dashuri shum zemra i shkatrrove ato qe u deshten kurr si bashkove
* * *
Dashuri moj dashuri kush ta vuri emrin ty per kėt emer te vertet shum te rinj kan dhen jetė
* * *
Ēėshte me e ėmbėl ne ket bote per ēka derdha me shum lotė pa cilen nuk munda te jetoj zemren e ti qe me dashuroj ?…
* * *
Tani shkon rrugės qetė , edhe ben sikur s`mė sheh por nje gje eshte e vertet ti harrove kush isha dje

* * *
Mallkoj vetėn se besova jeten mua ma helmove kot nė ty u dashurova po meshir u largove



Larg meje
Ike diku larg me tėnden deshir me harrove mua , e nuk me the lamtumir .
Mė kujtohet ajo dit kur e dham besen te betuar ne te dy , se bashku ta kalojmė jeten .
Rreshti i shkruar aspak s`mė trazon , sepse zemra ime pergjithmon te don , shih si shkon rinia kot vetėm nė vaj e lot vetėm nje gje e mendoj te vdes apo te jetoj .
* * *

Nė vitet shkollore nė nje dhom te erresuar ėmbel bisedonim dy te dashuruar , i bėj pyetje vetes pergjigje me fjal ska , vall ajo qe i bashkon dy zemra emrin si e ka . Si i thojn kesaj gjeje vall a ka emer kur lėshohet buza mbi buzė e zemra mbi zemėr .
Dy te dashuruarit pėgjigje kėrkojnė e zemerat e tyre kthehen e thojn : Me buzė mbi buzė ndjej nje embelsi e zemėr mbi zemėr i thojn” Dashuri ”
* * *
Vaji i bilbilit
Njė bilbil i bukur shum netė po kėndon , dashurin e humbur me lot po e vajton , ai bilbil i bukur me ze qe po qanė ndarjen e te dashures me lot po e lan , at bilbil tė gjor ska mė kush qe e ngroh ,plaget e tij ne zemer ska kush ja shėron , ai bilbil nga dal po dėbsoet zemra e tij , vajto bilbil vajto pėr fatin tend te zi se edhe mua mė ngjau e njejta ” Tradhėti ”
* * *
A e dini
Shum jam e merzitur malli po me mbyt , syt me jan verbuar , qe ku ti ke shkuar , qė sa koh u ben qe mė ste kam pare , lotet po me pikojne mali me ka marrė, ate dit ti kur shkove ti mė nuk u ktheve , nje plag ma bere dhe diēka mė rrėmbeve , shkove dhe u trete humbe diku larg e la nje njė djal nė vuajtje ne ket jet pa fat , ti tani jeton , mendon per ardhmeri , se te don nje vjaze kėte ” a e din ”
* * *
Pranoje ket leter
Nje her gabova se te dashurva , ne duart e tua krejt sishte u leshova ,
Por tani eshet vone kaloi ēdo gje vuajtjet dhe gzimet nuk kthehen me !
Shum kam vuajtur dhe shum do te vuaj prej kur me the se ker e kam merituar ,
Ne zemren time ėsht vulosur nje emer , vetem ty e dashur te mbaj ne zemer ,
Tė kam lypur shum , ndėr uje e hėnė por nuk te gjeta se ishe e nxenė,
Nuk e di pse , smė thua mirdita apo lamtumir tė pengon dikush apo ske dėshir ,
Tani ti nuk mundesh te ecėsh krenar , sepse shumica e din se ti je tradhėtare ,
Mirpo kėto per mua nuk jan azgje teper ne qoft se je mėsuar mos tradheto dikend tjeter,
* * *
Vdekja
Pse oj vdekje askush nuk te don pse gjithkush ty te debon , eja te unė me mall te pres , mos shko te ajo e cila sdon te vdes , nuk don te vdes leje te jetoj eja te unėse fort te kėrkoj merrem ne gjum mos ke mėshir eja se jam nė momentin e vėshtir , Nė ate moment oj vdekje asgje ste adhuroj vetem ty oj vdekje ty tė kėrkoj .
* * *
Kthehu
Lumturin qe patem ende e kujtoj kthehu po te lutem se smund te harroj , isha i lumtur ne pėrqafimet tua nuk mund te harroj por te dua i kujtoj ēastet e jetes son kthehu po te lutem kthehu sa sėshte vonė.
* * *
Perse ne vetmi
Kur te vdes ju lutem mos me vajtoni lule mbi varrin mos ma ēoni se do te vdes ne nostalgji duke kėnduar keng per vetmi , perse mbeta ne vetmi asgje per mua nuk eshet kėnaqesi pse ti shkon e me le ne vetmi , ne ket moment te qet hėna ne qiell ndriēon mua nje breng e madhe zemren ma copton .
* * *
Pse me pyet e dashur , se athuat tė dua
Pse nuk me beson se je thell me mua , pse nuk i shiqon keto syt e mi qe per ty lotojnsi ndonje femi , pse ti nuk i pyet keto buzet e mia qe jan shkrumuar nga dashuria , pse ti nuk e dgjon zerin tim te gjor qe rrahjet e saja te shejta tingullojn si ora , pse ti nuk e pyet trupin tim qee eshet terthar qe nga ai filim i takimit , pa ty me nuk gjej shpetim mbi tok perveē te jem me ty .
Nuk di a me beson, dhe a me don por me thuaj te verteten pse po me harron , thuaj te verteten sa te duash , sepse jam ne gjendje per kete te ma thuash , mos vuaj per nje djal te mjere qe ne jeten e tij nuk pati pranėver , por krenar vdiq dhe krenar jetoi vajzen qe e deshti gjer ne vdekje se harroi .
 
Top
185 replies since 6/2/2009, 23:45   105105 views
  Share