MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

LETRA DASHURIE ME TE BUKURA DHE TE REJA

« Older   Newer »
  Share  
simonashqip
view post Posted on 21/1/2009, 18:53 by: simonashqip     +1   +1   -1




LETER DASHURIE PARA VDEKJES . Jam ketu uluru ne shtratin tim i lodhur,i trishtuar i zhgenjyer nga jeta,e po shkruaj me forcen e lapsit,zhurma e te cilit kur prek fletoren e bardhe per ta njollosur me dhemb ne vesh,dhe ne shpirt.Dhoma ku gjindem eshte e erret,deperton vetem pak drit nda dritarja e mbyllur me perden e zez,qohem ta hap dritaren,qe te mos degjohej zhurma e laspit .Wow paska aerdhe vjeshta,gjethet shushurisin te rena ne tok,paskan marr ngjyr tjeter, djellin e paskan mbuluar ret.Panaram trishtimi edhe jasht.Un kthehem te shtrati im,perball ne mur nje piktur,dy te rinj duke u puthur,marr goten qe lam afer dhe ja hedh por nuk arrita ta dhej,me mir ta mbaroj letren qe do ta la amanet e ta dergojn pasi mu edhe pak me shuhet jeta.Qfar te them?qfar te mos them?Qfar te shkruaj?Qfar te mos shkruaj?...Jam ne dilem!!!!Koheve te fundit me duket se dilema "TE JESH APO TE MOS JESH?!"qe e kishim parashtruar nuk ka me rendesi te madhe!Dilema e vertet ne kete jet eshte :"TE DUASH APO TE MOS DUASH?!"Shporten qe kam afer meje,eshte e mbushur me letra,sepse asnjera sme pelqen qe e shkruaj,nuk di qfar te them ty...ty per te cilin jeta ime po shuhet,e shof e ndjej me ka mbet edhe pak sekonda.Syt po me mbyllen,me dridhet zemra sepse fillova te kam pak frik.Po vdes ooh Zot!me duhet te shkruaj nje fjal me shpejt...Jetes time po i vije perfundimi.Jeta ime po perendon per te mos aguar me kurr!E ty nuk di qfar te shkruaj,me ra lapsi nga dora,duhet ta arrij ta kapi prap,me shpejt,me shpejt.......ZOT aman me ler edhe nje sekond,tashe dua ta ndjej edhe nje her zhurmen e lapsit tek prek fletoren e bardh per ta njollosur,me duhet patjeter te them spaku nje fjal,ate qe ta kam then qdo her,ate fjal qe shum si ti e thon po u menduar,pa i dhen kuptim,qe shumices i del nga goja shum leht...Po vdes edhe nuk arrij ta kap lapsin,e ndjej shpirti po me leshon.Por nuk dua te dorzohem,e kapa lapsin,me dridhet dora,me dhemb shpirti,me djeg zemra,syt i kam te mbyllur nuk shoh,nuk arrij ti hap,duhet te shkruaj Shkronjen e par "T" arrita ta shkuarj,e dyta "E" u mbusha frym sepse skam forc,shkronjen "D" e pastaj shkronjen "U".ME ra lapsi kapa dhe u mbusha frym fort ,vura doren ne zemer te ta mbaj se po me leshonte!edhe e shkruajta edhe shkronjen e fundit shkronjen "A".Dhe pash nje drit te bardhe te madhe para meje.WOW kjo eshte parajsa.Jam e lumtur qe u largova nga ajo jet,E TI E DASHUR JETOJE JETEN ME ATE TJETRIN!!!!

Je jeta im
Ne ket jet te desha veq ty dhe do te dua sa ta kem frymen e fundit te jetes tim.te desha sikur ne askend ne ket jet te dhash dashurin me te madhe nga un te dhash jeten,zemren dhe ket shpirt.ike ngadal shkatrruam endrren e ardhmeris ike per te mos u kthy me kurr duke mos kuptuar se me le lot vetmi dhe vuajtje.un premtimin tim do mbaj do jesh i pari dhe i fundit ne jet dhe do te dua gjithmon per mua me nuk ak ardhmeri perves se kaluares time sepse aty te kam ty dhe do jetoj me ato fjal te embla qe mi tha dikur dhe kurr nuk do lejoj dikush ti fshi ato puthjet e tua qe mi dhurove per her te fundit dhe at perqafim qe me shtrengove fort dhe ike te dua dhe do te dua gjithmon deri sa te vdes o bebi im

Per shoqen time disa fjal te zemres saj...

C'do dit ishte monotoni
C'do nat me ngjallte neveri
e ndjeja veten ne gjithqka te huaj
C'do gje ebukur qe shihja me bente te vuaj.
ishin qastet me te veshtira te jetes time
kur dashurin ma rrembeu nje hije
ishte nje hije e zez qe sot me kujtohet
qe asnjeher ne jet sdo te harrohet,
na ndan male e dete me mijra kilometra,
jetonim me endrrimet e kujtimet e vjetra,
ti me kujtoje c'do nat nga qelia,
e mua me mbyste vaji e vetmia,
shihja driten me sy c'do dit,
por syt mi vriste ac fort kjo drit,
sepse ti zemer jetoje ne erresir,
nuk mund te te thoja me fjal naten emir,
vetem te mbaja thell ne krahror,
e digjesha se ti kishe te ftoft,
jetoje me mall per mua dhe djalin,
qe ishte vetem 3muaj ne ket jet,
enderroje duke qar enderroje duke qesh,
enderroje se si duket tash,
enderroje se te ngjan ty apo mua,
enderroje zerin etij,kur naten qante aq shum
enderroje kohen kur embaja ne krah un,
te djegi malli per ne dy,e smund te bertisje me me than ne sy,
ndihesha si zogu i vetmuar,
kur shtegetoj te tjeret e at e zer dimri...
ditet kalonin,javet iknin,muajt vinin e shkonin,vitet shtoheshin...
merzia kishte arritur kulmin zemer paty,
malli me dogji ekjo vetmi,
djali zemer ka ren ne shtrat,
sdi a do te ket jet te gjat,
gati sa me vdiq ne duar,
ne pr duke derguar,
po tani kaluan gati nje vit nga kjo,
sepse nje vit iplot ishte
qe semurej shpesh shum,
por dha ZOTI zmori te shtrejten nga un,
zemer sa shum te ngjan ty,
mallin tand ma qon ne qdo aspekt,
e per ty zemer ka mat madhin rrespekt,
i flas qdo nat per ty,
e me pyet per gjithqka,
edin sa shum qe ka mall me te pa,
por djali te esht rrit, eshte nje trim,me jep forcen mat madhe brenda shpirtit tim,
ka mbushur 5 vite eshte shum i zgjuar,luan vallen eburrav per mrekulli,
luan ashtu me merak sikurse ti.
por plaget spo sherohen dot,
zemer paty gjithqka eshte e kot,
me jep shpres djali qe po rritet,
po jetoj me ty ne zemer epo ikin vitet,
lumturin e rinis na morri era,
paty nuk vjen pranvera as nuk po vjen vera,
duke prit jam,qdo dit zgjohem me shpores,deshti ZOTI te me gezoj nje dit ne mengjes,
kur te thirrem ne tel per tbiseduar,
zani yt dridhej emua kto duar,
qe menxi mbaja at tel.. ne dor,
kur me the se neser nisem per Kosov,
sdija te bertisja apo me para te qaj,
se lotet ma rrembyen ndjenjen e gezimit,
kjo ishte nje dit e lumtur e jetes,jo e hidherimit,
Dhe nata po bie ngadal,
te te shoh un dhe djali kemi shum mall,
tani nisemi qe te presim ne aeroport,
sdi aka njeri me te lumtur se ne sot,
dhe tani po presim ketu qe te zbresesh ti,
ende kund nuk shihesh,
djali dridhej i teri...dhe pret qe ti te viesh,
leshoiii nje ze...ngadal
BAB BAB.................
ishte emocion i vertet.kur djali nga qafa sdonte me ju hek,
perqafoi me dy duar i fort ishte duke qendruar,
emua lotet me filluan,
duke heshtur e perqafuar,
dhe ne shtepi nga prehri sju largonte djali,
sa shum oh ZOT nakishte marr malli,
pas disa muajsh shikonim fotografit ,
kur djali rritej per qdo dit,
tani jetojm si dikur,
kur thurrem ardhemrin ton si gur,
tani djali im ka nje vella dhe nje moter,
eshte shtuar familja ne kete voter,
tani bilbili kendon me ze te lart,se tash rrezon nje drit e art
lumturia jehoft gjithkund ne bot
por pritja ehste gjithqka..
durimi sjell fryte te embla... faleminderit per rrepsekt...


U ula pran dritares e po qaj me lot sa shum te deshta po tash ka marr fund...Ishte ajo mbremje,mbremje me shum yje te thash lamtumir me zemer te thyer...Te dua shum sdi sa me beson po zemra nuk duronte pa ti thene ato fjal.U pendova shum po tash me u be von ti terhoq fjalt e mija ndenjat sme lejojn.Dua te kthehesh te jesh prap me mua te bisedojm siq biseduam...Te bisedojm si shok zemra po duron,se deshiron te tregoj sa shum te don...Te jemi ne lidhje prinderit ste lejojn,per ket asyje zgjedha ti japim fund lidhje per nje kohe...Dua te kthehem mbrapa falje te kerkoj,po ne zemer po me therr fjala "SHOK"....Te Dua Pergjithmon

ti je gjithqka ne jeten time koha do te ndryshoj prandaj dua qe ty te te kem prane deshiroj ti ndaloj fjalet e njerzve qe flasin keq per ne mendoj se askush nuk do ta ze vendin tim ne zemren tende me kujtohen te gjitha qastet e lumtura qe kaluam se bashku sdo ta harroj kurr kur me the ti je gjithqka ne jeten time tani gjith diten skaa rendesi se qfar bej gjith menja ime eshte e perqendruar tek ty ndaj zemer te lutem besom se dashurija qe ndjej per ty eshte e vertete dhe per asgje nbot sdo te isha ne gjendje te te lendoj te dua dhe do te dua gjithmone...still everythink i whant its ...

 
Top
387 replies since 21/1/2009, 18:40   535062 views
  Share