MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

Google Sandbox

« Older   Newer »
  Share  
icon1  view post Posted on 27/2/2010, 12:45     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Google Sandbox

Prej njė periudhe rreth 6 mujore kam filluar tė merrem edhe me SEO (Search Engine Optimization) edhe kam mėsuar goxha. Njė pjesė shumė tė madhe tė SEO e zėn edhe Google, me rėnditjen nė makinėn e kėrkimit apo me Pagerank. Pra tė gjithė mundohen tė dalin sa mė lartė me kėto gjėra e tė poziciohen mirė.

Nėpėr internet kam dėgjuar edhe lexuar qė flitet shumė edhe pėr diēka qė quhet Google Sandbox. Ēfarė ėshtė kjo? A ndodhet faqja ime nė Google Sandbox? Tė gjitha kėtyre pyetjeve do ju jap pėrgjigjen nė artikullin e mėposhtėm.

Google Sandbox nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė si tip karantine qė Google bėn me faqen tuaj. Me pak fjalė luan rolin e njėjtė qė luan antivirusi me viruset qė gjen duke i izoluar ato.

Kjo gjė ndodh kryesisht me faqet e reja tė lėshuara nė botėn e internetit, veēanėrisht nėse ato:

* Kėrkojnė tė pozicionohen direkt lart pėr njė keyword qė ka shumė konkurencė.
* Marrin qė nė fillim shumė linke inbound.
* Kanė njė mbioptimizim pėr makinat e kėrkimit.

Nuk ėshtė e thėnė qė tė kapi ēdokėnd ky faktor, por mund tė qėlloj fati i keq tė kapi. Mua personalisht muajin e fundit mė kishte ndodh njė rėnie e konsiderueshme nė Google edhe shumė fakte tregojnė qė mund tė kisha rėn pre e kėtij fenomeni. Kėshtu qė u detyrova me ndėrhyr direkt edhe me arritur prap aty ku isha.

Mė poshtė keni tė listuar sinjalet karakteristike nėse jeni nė Sandbox:

1. Domaini ėshtė relativish i ri, midis 1 apo 2 vitesh.
2. Faqet e sitit tėnd nuk janė nė gjėndje as tė pozicionohen me titullin e plotė
3. Faqja nė fillim ėshtė e pozicionuar mirė por papritur ka njė rėnie tė konsiderueshme
4. Parametrat e tjerė tė Google janė nė rregull e pozitiv, si psh. Pagerank
5. Faqja ėshtė e pozicionuar mirė nė Yahoo edhe Bing
6. Nuk janė pėrdorur metoda ilegale pėr promovimin e faqes si Spam

Mė poshtė do ju tregoj njė shembull konkret qė tė kuptoni mė shumė:

Grader.Com gjėndet nė Google Sandbox.

Duke parė pikėn 5 tė arsyeve tė mėsipėrme po ju tregoj se si faqja Grader.Com pozicionohen nė makinat e kėrkimit. Grader.Com ėshtė njė faqe qė ofron 4 shėrbime apo tool tė ndryshme. Ja dhe rėnditja pėr fjalė kyēe tė ndryshme:

* Twitter Grader: #55 nė Google (por #1 nė Yahoo! e #2 nė Bing)
* Twitter Grader | Get Your Twitter Rankings: #74 nė Google ( por #1 nė Yahoo! e nė Bing)
* Twitter Elite | The Most Powerful Twitter Users: #78 nė Google (por #1 nė Yahoo! e Bing)

Gjithashtu nuk duhet tė harrojmė qė Grader.Com ka njė Pagerank 5 edhe qė linkohet nga rreth 450 domaine tė ndryshme. Pra si e shihni vet edhe faqet me Pagerank tė madh, me shumė linke e qė pozicionohen nė motorrat e tjerė tė kėrkimit mirė mund tė ken njė pozicionim skandal nė Google edhe pse kėrkohet me titullin ekzakt.

Si tė dalim nga kjo gjė?

Me tė vėrtet ėshtė diēka deprimuese qė tė punosh pėr faqen e pastaj ta shohėsh veten tė biesh mbi 50 pozicione nė Google. Megjithatė ka edhe metoda tė ndryshme si me dal nga kjo gjė. Kėto nuk janė zyrtare por nėse i provon mund tia dalėsh.

* Tė marrėsh linkime nga faqe qė janė tė rėnditura shumė mirė edhe qė janė tė besueshme nga Google
* Tė mbleshėsh linke duke u rregjistruar nė Direktori tė ndryshme qė bėjnė shkėmbime linkesh apo gjėra tė tilla, nuk bėn gjė tjetėr veēse ju fut mė thellė nė kėtė Sandbox.
* Nė disa raste mund tė funksionoj duke bėrė njė kėrkes rishikimi tė faqes me Google Webmaster Tools. Por kjo gjė nuk funksionon gjithmonė sepse aty nuk ka njė Feedback.

Mendimi im:

Kam parė qė shumė persona qė hapin faqe tė reja kanė maninė pėr shkėmbim linkesh. Kjo gjė nuk bėn gjė tjetėr veēse ju keqėson pozicionim tuaj nė Google e nuk ju sjell asnjė tė mirė. Duhet ti shmangni nė maksimum kėto gjėra nėse doni tė arrini diēka. Linket mund tė shkėmbehen por me faqe qė ka pėrfitime e jo kot mė kot. Gjithashtu edhe shtimi nė direktori vend e pa vend ndikon keq nė kėtė gjė sepse Google mund ta njohi si spam. Mund tė pėrmend gjithashtu edhe faktin kur komenton jashtėzakonisht shumė nėpėr Blogje qė janė DoFollow.
 
Top
0 replies since 27/2/2010, 12:45   2288 views
  Share