MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

Fjal te bukura dashurije

« Older   Newer »
  Share  
lejla1
view post Posted on 14/4/2011, 11:24 by: lejla1     +1   -1




ISHTE NJEHERE NJE DJALE DHE NJE VAJZE . BABAI I VAJZES kishte nje punishte armeberese . djali iku nga fshati i tij dhe shkoi ne fshatin e vajzes . atje u fut ne pune ne kete punishte . atje njohu vajzen , u dashuruan , oh kaq lehte nuk e di ? pyetini vete . mendonin te jetonin bashke deri kur erdhi nje njeri me pushtet ne ate fshat . ai kishte nje djale . ky djale ishte i pagdhendur dhe mjaft i pandjeshem . ky djale pa njehere vajzen dhe e pelqeu dhe si i pagdhendur qe ishte nuk vajti ti fitonte zemren kesaj vajze por shkoi dhe i tha babait te vet . du te mar kete vajze per vete . i jati si njeri mew pushtet qe ishte shkoi dhe i tha te jatit te vajzes . PAS TRE DITESH DO VI TE MAR VAJZEN TENDE PER DJALIN TIM DHE BEHU GATI . I JATI I VAJZES I THA CUPES SE VET POR AJO NUK PRANOI POR AI I THA . NUK KEMI ZGJIDHJE TJTER .AI NJERI KA PYSHTET MBI NE DHE MUND TE BEJ CTE DOJE . E MERZITUR VAJZA PRANOI DUKE E MIRATUAR EDHE ME DASHURINE E VET . I JATI I VAJZES NGAQE ISHTE I VARFER DHE NUK I BENTE DOT PAJE VAJZES . I BRI [DHENDRIT ] nje pistolete artizanale .si dhurate . tani cdo gje ishte pergatitur . nusja dasmoret dhe prisnin te vinte [dhendri ] ai. erdhi me cubat e tij duke kaleruar dhe duke ngritur jo vetem tym por edhe nje zemerim nder njrez . tani djali dhe vasha qe duheshin bene dicka . ata mallkuan armen e cila ishte dhurata per dhen...] . ata thane mos shkrepte kure kjo arme ne duart e atij njeriu . . pra sic thame [dhendri zbriti nha kali ] dhe pa nusen , mori pistoleten dhe mori shenje te gjuante , por ajo nnuk punoi , oh ai u ndie kaq i turperuar nga kjo dhurate e pavlrere . shkrepi perseri prape jo . inati i tij u ndez menjehere , nderkohe djali dhe vajza qe duheshin po shikonin njini tjtrin dhe po qeshnin . . [dhendri i pa dhe e puptoi dhe drejtoi armen E TIJ TJTER dhe mori shenje djalin . oh tani te gjithew ngrine . ajo vasha mori [dhuraten ate armen dhe e drejtoi tek dhendri , cubat e atij te gjithe drejtuan armen te vajza , te gjithe po prisnin . o perendi . e mori fjalen djali . ai u lut ne gjunje vajzes qe aq shume e donte . ZEMER ULE ARMEN . NUK DO VDESIM POR DO JETOJME TE DASHURUAR ME Z EMER , NUK DO KEM TRUPIN TEND POR KAM GJITHMONE ZEMREN TENDE . ULE ARMEN . E SHKRETA VAJZE , E ULI ARMEN . KUR AJO E ULI . [DHENDRI E NGRITI PRAPE ARMEN E TIJ DHE GODITI PER VDEKJE DJALIN . O PERENDI DASHURIA VDIQ . MBAROI . KU DO JETE ZEMRA IME TANI ? VAJZA MORI ARMEN [DHURATEN ] PERSERI DHE E DREJTOI NE KOKE . AJO VDIQ NE DASHURINE E SAJ . AI MALLKIM U KTHYE NE MREKULLI TE CMENDURISE . DASHURIA . TE DY VDIQEN PER TE JETUAR NE DASHURI DHE TE GJITHE JETUAN PER TE VDEKUR NE DASHURI . JA KU JAM DHE UNE . KU JENI DHE JU . MOS JAM I CMENDUR ?UNE NJOH VETVETEN . A E NJIHNI JU VETEVETEN ? A BEHENI PJESE E KESAJ CMENDURIE ?

POEZI DASHURIE

Kur u dashuruam ishim bashkė nė shkollė
kurrė nuk bisedonim ndonjėherė pėr ndarjen tonė
nė takimin e parė mė tha duke buzqeshur
eja qė tė shoh se si je veshur

Por pėr fat tė keq isha veshur zi
por me njė fjalė tė ėmbėl i shpreha dashuri
ishim bashkė tė lumtur gjithmonė tė gėzuar
gjithmonė ecnim bashkė duke u pėrqafuar

Mirėpo fati s'deshti qė tė jemi bashkė nė kėtė jetė
sepse atė tė gjoren e mori vdekja e shkret
planifikonim tė ardhmen plotė gaz e hare
duke menduar se sa fėmijė do ti kemi ne

Nė takimin e fundit mė tha me lot nė sy
mė pėrqafo i dashur se s'di mė kur tė shoh ty
dhe njė ditė isha nė heshtje pėr tė duke mendu
kur erdhi njė shoqe dhe po mė thėrret mu

Ja dallova disa pika loti nė sy
e ajo mu kthya me fjalėt : "KAM NJE LAJM TE KEQ PER TY"
njėherė mendova mos po bėn shaka
e nxorri njė leter nga xhepi dhe nė dorė ma la

Unė mendova se ėshtė leter nga shoqėria
por kur e lexova kuptova se pėr mua murr fund dashuria
letren shoqja kur ma dhuroi ishte ora 10:00
mė kishte shkruar kėto fjalė"E DASHURA TĖ KA VDEK"

Mu duk se qielli me ra mbi kokė
kur mė ka dalė vetėdija e kam parė vehten tė shtrir nė tokė
qė nga ai ēast rrijėsha vetėm nė mendime
duke thėnė ē'do ditė se mė se dua as jetėn time

Kur i shoh tė tjerėt duke qen tė lumtur nė dashuri
nuk mund tė pėrmbahem qaj me lot nė sy
s'kisha prit kurrė atė fjalė nga njė shoqe e vjeter
"mos mendo mė pėr atė por gjeje nje vajzė tjeter"

S'dua mė askend s'dua jo pėr besė
pasi qė ajo shkoi edhe unė dua tė vdes
mos mė gjyko Zot qė do e mbys vehten
sepse pa tė dashuren time nuk e dua as jetėn

Nėse pyesin profesorat pse vdiq nė rini
i thuani i ka vdek e dashura e nuk mundi tė jetoj nė vetmi
unė me tė u betova se nuk e tradhtoj i gjallė
dhe tash jam krenar se pėr tė do tė shkoj nė varr

Pa tė as jetėn nuk e dua
kur e di se mė ka dashur vetėm mua
pėr ju rini kam njė porosi
DASHUROHUNI DASHUROHUNI por pa tradhėti TE DASHURONI...
 
Top
185 replies since 6/2/2009, 23:45   105106 views
  Share