MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

LETRA DASHURIE ME TE BUKURA DHE TE REJA

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 20/7/2011, 20:34     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Te dua ta kam thene mijera here por kjo fjale e vockel valle sa te kete vlere?!
Te dua ta kam thene e do vazhdoj te ta them, nga thellesia ime ta uleris, cdo dite ta shpreh! Te dua nen zbehtesine e muzgut, me driten e henes
Te dua nen perendimin e yjeve, me cepat me te mprehte te tyre!
Te dua me me te emblen freski, nen flladet e veres me perkedheli! Te dua edhe atje ku dita sjell zymtesi, nen hallet e botes llafazane e me djallezi!
Te dua kaq shume e me kaq terbime, te dua me shume se vetja ime! Te dua me shume se universi me te tere planetet, te dua me shume se kodrat, malet, liqenet e detet!
Te dua o qe kurre mos dashca tjeter dhe zemra ime hark u be kur ti i'a hodhe shigjeten!
Te dua dhe s'kam per te ndalur ndonjehere! Te dua saqe per ty do te hidhesha ne humnere! Te dua sic s'kam dashur askend,
saqe edhe xhani pakez nga kjo dashuri po dhemb! Te dua o ti qe cdo deshire timen e bere realitet, te dua o ti qe cdo enderr timen e realizove kaq shpejt!
Te dua jashtezakonisht e cmendurisht edhe sot te premtoj perhere do te te dua, perjetesisht!
Te dua o zemer dhe ky eshte vetem fillimi e do te te dua matane vdekjes a flijimit!
Te dua pa mase as qe s'ta them dot, te dua ylli im i arte me deshire dhe pasion plot!
Te dua o ti qe i verbove syte e mi me tendin adhurim, te dua e te dashuroj pa as me te voglin dyshim!
T'i Pij Lotet, se te Dua Shtrydhi lotet e tua
ne nje gote kristali, sepse thjesht te thosha "Te Dua", s'do te mjaftonte as mali
Ndaj lotet m'i jep mua e ti kurre mos ndihesh i deshperuar, sepse une ty te dua e lotet qe t'i pij kam per te t'i kerkuar!
 
Top
leonn
view post Posted on 20/7/2011, 20:35     +1   -1




Fjalet qe mendoj cdo nate kur mbyll syte jane me mijera dhe te gjithave u buzeqesh vetem nje fytyre ne erresireI!Sepse ti je endrra ime, jeta ime, je arsyeja per te cilen Zoti me dergoi ne toke! hipnotizohem i teri prej teje, i mbyllja syte kur ti dikur me puthje qe mos verbohem nga drita jote dhe merja puthjen prej buzeve te tua mjalte si te ish ushqimi im pas 100 vitesh gjumi!E pra kjo je ti o shpirti im, kjo je ti gjithcka ti perfaqeson!Le te me thone njerezit qe jam i marre, E di, per ty kjo do te ishte pak, sepse ti meriton me shume, madje ti duhej te ishe nje pikture qe un te mundja te te adhuroja pa u trembur se dikush me vezhgon pas shpine!Dashuria ime s'ka kufij, sepse ajo ka vite perjetesia qe eshte larguar prej tyre, ajo ka prekur pafundesite e galaktikave me te pakonceptueshme sepse zemra ime eshte kaq e madhe, ndaj te fut ty te gjithen brenda, zemra ime madje sa nuk cahet prej teje, zemra ime te do ty si nje dhurate e cmuar,Ja kush je ti, ja edhe un, ja kush eshte dashuria qe me lidh pas teje me zinxhire ndjenjash dhe vetemohimi!Le te thone qe jam i cmendur, do i le ta thone prape, gjithmone, sepse un e di qe i tille jam, i cmendur, pas teje i marrosur, sepse ti je frymezimi im, je gjithcka qe kam pasur dhe do te kem brenda trurit!Te dua dhe nuk pyes perse jetohet, sepse e di qe vetem per TY!Te dua!
 
Top
view post Posted on 20/10/2011, 20:05     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Nese sme do me
Eja dhe ma thuaj
Nje shpirt qe ka vuajtur
Prape do te vuaj.

Do lendosh nje zemer
Qe brenda te mban
Do vrasesh nje shpirt
Qe per ty po qan.

Do humbesh nje dashuri
Qe te deshi pafund
Do fusesh ne dhe, nje njeri
Qe jeten ta kushtoi ne maksimum.

 
Top
view post Posted on 21/11/2011, 19:46     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Leter Dashurie Nė vetmi po rri nė mendime jame a thu i dashur sonte ku tė kam, a mendon pėr mua aje nė vetmi, at djeg malli pėr mua si mua pėr ty. Se ne do jemi bashkė mė the dhe ma fale njė premtim oh zot sa ngadal ikin ditet sa me zjarr e pres atė takimė. Dua tė jem filgjan tė jetoj nė buzet e tua sa her qe pish kafe tė mė puthesh mua. Tash dhe njė vjet mbeta un pa ty e mua mu kėthy prapė loti nė sy. Po tė ma cajnė zemren time nė gjdo anė e nė cdo kund brenda anve tė gjakut do ta gjejn emrin tėnd. Dhe pse je larg asgjė smė pengon se kjo zemra ime vetem ty tė don. njė vjet kane kaluar njė vjet un pa ty e ti pa mua njė vjet nė vetmi njė vjet kam vujt pėr ty njė vjet tė plota kame qajt si femi. Tė kisha pran meje do tė kisha puth ngadal do ta kafshoja buzen me plot mallė gjoksin do ta lepijame kujdes tė barku kur tė zbres do tė tregoj se pėr ty do vdes.

_________________________________________________
_________________________________________________

Ne Varrin tim...
kur ty te thon
se ndrrova jete
mos u mundo
per mem gjete
gjeje nje arsye
ngushlloje veten
prej sot pa mua
e kalon jeten
ska me dhurata
nuk ka as lule
thiken shum te mpreht
ne zemer me ngule
me fal qe me vete
smund te marre
tash foleja ime
gjindet ne varr
harrom mua te lutem
dhe gjeje nje tjeter
tani shpiti im une po
shkoj ne boten tjeter
ta la nje amanet
kurr mos e harro
eja te varri im
dhe me vizito
atje qenka e rend
jeta ne vetmi
por ma mire atje
se ma te renden tradhti
a je tash i gezuar
kur une nuk ekzistoj
kur per jete e mot
te tjetra te mos adhuroj
ne varrin tim
nuk ka shum hapsire
kjo jete e vetmis
qenka shum e veshtire
jetoj une pa ty
edhe ne kete bote
s'harrova te vuaj
as te derdhi lote
mos mendo se jeta
tani ka kuptim
kur ti vete e vrave
pa meshire shpirtin tim
dua te mallkoj
per shum e shum mote
se sdo te harroj se mua
me vrau dora jote
do te doja te behem engjell
nga ajo bote te kthehem
te shikoj si jeton
dhe zemra a te thehet
mendoja se per ty
ja vlene kjo jete
por kurre se mendova
se pa ty kam me mbete
mbeta une pa ty deri
kur me tradhtoj kjo tradheti
dhe vuajta me lote zemre
deri kur me mbuloj dheu i zi
mbi varrin tim
hidhe nje grushte dhe
sepse tash pa mua
fillon nje jete te re
nese me vjen te varri
mos me sjell kuror
as mbi varrin tim
t'lutem mos prek me dore
kjo do tme lendoj
edhe ne varre
pastaj lulet e tua
sdo te mundem ti marre ....!!!???

_________________________________________________
_________________________________________________

Nese une vdes me mbulon dheu i zi mbi varrin tim do te shkruan, TE DUA VETEM TY. Thikat i pranoj, plumbat i duroj, por ndarjen me ty nuk mudem ta paramendoj Kur te vdes ado te vish? Kto kujtime ado te mi bish? Per mbi varr me mi lexu e une mbrenda me vajtu, se prej teje jam largu! se shum ty tkam dashuru Pa ty nuk mundem te rri, Pa ty jeta me behet hi, Pa ty varri nuk me pranon, Pa ty jeta nuk mjafon, se zemra ime vetem ty te don…
_________________________________________________
_________________________________________________

T'kam dashur me zemer t'kam dashur me shpirt Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit Nje zemer e pata dhe ate ta fala Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve Me fjal me the te dua Me zemer me the sje per mua Dua te shkoj Dua te harroj Por dije nje gje Qe gjith te perkujtoj

_________________________________________________
_________________________________________________

Me fal zemer se ndoshta me fjalet e mija te ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija te gjykova , me fal e dashur se vec per ty une mund te jetoj , me fal synushi im se pa ty une nuk dua te egzistoj Mos harro se vetem ty te deshta ne ket bote , mos harro se per ty mbrem su nalen lot, mos harro se pa ty gjdo gja eshte e kot , mos harro se te dua ma shum se dje sot Me kujto edhe kur te thojn se nuk jam gjall, mos harro se as guri skishte plas ma par ............
_________________________________________________
_________________________________________________

shpirti i nanes me ke mungu drita e zemres me thuaj te du lengu jetes me shtrengo drita e diellit mes me lesho mi thuaj dy fjal se marova mi thuaj dy fjal sa su rrezova me thuaj oj zemer se me do mi thuaj keto dy fjal dhe pastaj shko, un nuk muj rri i qet deri ne ver kur ti nuk je ktu zemren e kam terr kur zemra ime ty te kerkon lyp andej se te dashuron kur zemra ime trefish rren rren e rren por tjetren se gjen kur mendoj se kam ra ndashni skuqna behena si nuk e di qeshte kjo ndjen qe po me mundon ashtu shpirtin perbrenda po ma helmon shikimin tim nuk muj e ndal ty te shoh por sje real enderr e keqe qa pom bezdis me ler te flej mos me shahstris me ler te qet pran saj t'qendroj shpirtin te ja dhuroj brenda meje qetsi te ndjej zemren e saj te mos e genjej ndjenjat e mia te ja tregoj bukurin e saj un e deshiroj te ta puth leht un kam deshir gjith qka qe dua te jem pran saj i shtrir ......

________________________________________________
________________________________________________

kurr te vjen dita e fundit per mua dua te vdes ne duart e tua.
kurr te me shikosh te vdekur mos qaj bere zemren hekur.
kurr te me leshosh ne var kujtoh takimin ton te par.
kurr te me leshosh dhe mendo sa u deshtem ne.
kurr te me lesh te vetmuar ne var dhe ne erresir,
ohh te lutem me harro mua se me tjetre e ki me mir.

_________________________________________________
_________________________________________________
Pse ike e me le me lot ne sy te vetmua ku sdi kat tja mbaj
ku I vetimi shok eshe loti jam ber si e humbur
jam mbushur me mekate as errsira nuk me pranon
sepse jam vet hija vdekjes e kjo fal teje nuk
mund te vazhdoj me jeten sepse jeta ime ka mbaruar
bashk me dashurin ton po por jo edhe me ty sepse
ti je me nje tjetr e un ne errsir duke u lutur
por mekatet tua e nje pytje ja parashtroj vetes
pse me le pse me tradhtove pse qa kishte ajo me
shum se un do te doja te dija a te duket njejt
kur at perqafon kur je me te mua loqk a me kujton
apo plosisht me harron a I tha princesh
si mu qe me ke then e keto mendime nuk me len
te qet nuk me len te jetoj. ndarja jon
me ka prekur ne shpirt por si te them shpirt
ku as shpirt nuk kam kam ndryshur nga ndarja jon
tash asgje me nuk me knaq jam e mbylllur
ne mes te kater murve e mallkoj ty e as veten
ti je mashkulli me I pa vler ne bot je vet vdekja
ajo femen qe lidhet me ty at dit per te sdo ket me jet
por perseri nuk te fajsoj e fajsoj veten se isha me ty
sepse te desha me shpirt te gjith me thonin
largohu prej ti por marzisht isha dashuruar ne ty
per ty lash edhe familje time e tash qka kam jetoj
ne nje banes e vetme pa prind pa moter e vellla e mbushurme mekate
E as varri me nuk me pranon sepse jam
nje mekatare e nje femer mallkuar
sepse te gjitha femrat jan te mallkuaura
________________________________________________
________________________________________________
TINGULL TUPANI
E degjoje nje tupan dhe e pyes veten:
A thua kush eshte ai fatlum qe martohet sot?!....
Kush po ben darsem deri sa une zhytem
ne lot.Ti sot po martohesh!
E une ku do te mbetem une?!
Cfare do te bej pa ty....?
Tingulli i tupanit me shpon timpanin e veshit,
deri sa jashte po bejne dasem...
Ah!Tupan i mallkuar,sa neverites qe je
Perse une duhet te vuaj deri sa ti qesh e gezohesh.
Ne vend qe nusja te isha une,
eshte tjetra e gezuar dhe e lumtur....
E une jam mbyllur ne shtepi dhe pres dasmoret e tu
deri sa kalojn rrugen me nusen tende dhe qaj
pa lot,sepse duke qare per ty edhe lotet me jane shterur.
Une urrejtjen nuk e njoh,di vetem te dashuroj.
Dhe prap shpresoj se fati shpinen nuk ma kthen
dhe ndoshta tupani nje dite do te bjer edhe per mua,
por ta dish se e lumtur nuk do te jem kurre,
sepse lumturia e vetme per mua ishe TI.... ı
_________________________________________________
_________________________________________________
VDEKJA

Kėtė letėr i dashur ta shkruaj prej frontit
kurė tė dėgjojsh pėr mua
tė lutėm zemėr mos tė del loti,
kėto vargje ti shkruaj sepse vdekja mė ariti
me shpejtėsi tė madhe mua mė grabiti,
kurė ta lexojsh kėtė letėr, tė lutėm mos u brengos
si hije mbas teje vij, ti mos u merakos
kurė tė iki une ti mos mė vajto
bane vetėn te fort edhe tek varri kurrė tė shkojsh,
njė lutje pėr ty qė ishe bota pran syve
mos u pendo fare, gjith mė mbaj nė kujtime
edhe gjethėt kurė tė qelin ti mu mė imagjino
ndėr drurin e blinit era e leht nė flokt e tua do tė valoj
e ti si njė engjėll pran drurit qėndro
atėherė i dashur dije se une ende jetoj
do tė jem ajo furtun qė degėt i trazon
mos u tut fare se une vec tė pėrqafoj,
kjo i dashurė ėshtė letra e fundit nga unė
mbaje nė gji, kurrė tė mėrzitėsh e shpalon
___________________________________________
___________________________________________
Edhe Kėtė vitė ne festojm tė ndarė !!!


Qėndroj si stuhi para njerzve tė gėzuar,i shikoj dhe buzėqeshi deri
sa nė zemėr kam njė pikėllim.Edhe disa minuta dhe tek ti do tė ndahet
viti i vjetėr nga ju e tė vijn i riu,edhe disa minuta edhe ti e
feston diku nė mesin e njerzve tė gėzuar.Si kur se tė kam para syve
,si kur se tė shikoj me shikim tė ngrohtė dhe ēoj gotėn duke ta
uruar njė vit tė bukur ,si kur se ndoshta mė lehtė do tė ishte nese kėto minuta i kalloj ne iluzjone!
Po unė nuk dua tė shikoj dhe ta dijė si jeton bota e gėzuar kur prap
sonte tė ndarė festojmė.Nuk kam dėshir ti shof tė dashuruarit duke u
pėrqafuar kur se edho sonte nuk je nė perqafimin tim.Nuk dua tju
bashkangjitem atyre qė pa kur far dhimbje ose brenge janė me tė
dashurit e vet kur unė ty stė kam pranė!Nuk dua ta shikoj qiellin plot e pėrplot vransi dhe re tė zeza,tė cilat mė kanė mbuluar,nuk dua sepse mė duket nė kėto ēaste se edhe qielli pikon lot diku larg atje tek ti,ashtu si tek unė!
Por qėndroj,qėndroj nė mesin e tyre,nė mesin e tė gėzuarve,tė
dashuruarve,nė mesin e atyre qė festojnė sė bashku,qėndroj dhe pėr
ty mendoj.Edhe sa vite tjer ,edhe sa festa tjera,edhe sa gėzime tjerė
...edhe sa?A gjindet pėrgjigje pėr kėto pyetjet e mija ndokun tjetėr
se unė pėr kėto pėrgjigje nuk kam?A gjėndet spjegim pėr kėto dhimje
dhe definicion i kėsaj dashurije?A ėshtė kjo njė fantazi a po njė
dashuri e ndaluar?Mė ndihmo ,mė udhėzo,mė trego,se vetėm sė bashku
mundemi tė qėndrojmė tė fortė!
Dhe le tė festojnė bota,tė gėzohen tė gjith,tė shkruajn fjalėt e tyre
dashurije nė rėrėn e lagur,tė cakrrojnė gotat,tė pėrqafohen!Diku larg
e di se ti je ,se ne mesin e tyre gjindesh,por ne zemrėn time tė mbajė
dhe prap njėri pa tjetrin festojmė!
_________________________________________________
_________________________________________________

Leter dashurie

I dashuri im shpresoj se kjo leter do te bjer ne duart e tuaja.Ndoshta eshte von qe te kthehem e te te kerkoj falje,po mire von se sa kur..I kujtoj me mall ditet qe i kaluam bashke sikur te kisha fuqi do te riktheja edhe njeher ate kohe e do te dija si te veproja...Me te vertet eshte shum rende per mua se nuk me len kujtimet te qete puthjet e tua sikur i japin shprese unit tim,por me duket se edhe qielli e ka humb shkelqimin se ziliqaret e rezuan yllin tim me te bukur..Dije se ti je arsyeja e vetmja per te cilen jetoj po edhe kjo arsye qenka e pavlere per ty do te beja gjithcka sikur ta dij se do te kthehesh perseri perderi sa nuk eshte shum von...Ne cdo ane te kesaj bote me shfaqet fytyra jote emry yt nuk e dij po te lutem vetem edhe njeher me thuaj se me dahuron??
Heshtja me duket se eshte shoqeruesja jon ti perseri strukesh ne mendime te thella.
A thua valle i kujton ato dite qe i kaluam bashke ndonjehere???Jo,jo me duket se i ke haruar te gjitha a te mer malli per mua apo thjesht dashurine tone e ke len si nje ender avanturistike e mua nje aktore e fajesuar per grabitjen e nje zemre!!Shikoe vetem edhe njeher qiellin,vetem e njeher me thuaj te dua,nese me te vertet mendon se jam fajtore do ta pranoj edhe lamtumiren!!!Po un shpresoj,shpresoj se ndonjeher zemra do te lejoj te me falesh vetem se ja engjelli im mbrojtes..Te dua mos haro
_______________________________________________________________
 
Top
view post Posted on 12/12/2011, 19:50     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


T'kom dasht ma shum se veten sedi pse m'tradhtove zdi qa arite me kto veq mu em lendove nuk edin qysh po ndihna tash kur ty nuk t'kom kur edi qe me tjetrn bon sefa e lus zotin me ma marr shpirtin zdi per kon jom tuj jetu mo e mallkoj veten pse tu japa me trup ta japa virgjinitetin se nuk m'besojshe . Mu premtove para syve q e kurr nuk ki mem lan e theve besen tuj nagajt mas kurvav tu qi me tjera se nuk te dilsha un boll . T'urrej me zemer e me shpirt sdi pse jom ka te du aq shum sa te kqija mi ki ba zdi pse po shkruj per ty kur edi qe kurr nuk m'ki dasht . Ti dashuri nuk meriton kurr se nuk din qa asht dashnija veq din me qi dhipa mi perdhunu qika t' reja din me vjedh , mu marr me drog me qesi sene qa ta prishin jeten nuk din me dasht ni femen qe per ty e jep jeten ! -------------------------------------------------------------------------- Nese mendon se jam tradhtar te lutem nga mendja harroje fare,te deshta dikur por me s'te dua se shum padrejtesi bere ne mua,ahe me kurr mos me kujto per gabime mos u pendo se isha i pari qe ne zemer te ruajta por nga mashtrimi yte sa shum vyajta,e djege si zjarr ti zemren time e shum dredhi me bere pas shpine,un mendoja te beja te lumtur por te miren tende e shkele me kembet e tua, shum her ndodhi kjo por per hir te dashuris u ktheva,harroji fjalet qe ti thash se nje fjal nese ma thua do te jet e tepert asgje sdo te mbes nga kjo dashuri veq nje kujtim i vjeter qe ne zemer do te ruaj e ne mendje do ta shkruaj, per ty qe me thoje te dua e tani me bere te vuaj. -------------------------------------------------------------------------- Dedikuar Silva del Anes Thuamė se mė Dashuron.. Thuamė qė me do, duame e thuama kete. Kemi shume gjera per te arritur e kete do ta perseris pa u lodhur, o ti, vela ime e vogel dhe e bukur qe vrapon neper detin me ngjyre te vereS se erret, fluturo dhe eja tek une. Era feshferin ne gjethet e pemeve e me thote se pikerisht koha e lashte e yjeve na hodhi ne krahet e njeri-tjetrit. Eja pra, eja! Ku jane floket e tu e ku eshte aI vit qe nuk na ka pare ende bashke? E urrej dhe e dua ate vit qe po ngjitet e po rritet e qe he per he i fsheh njembeLljete muajt qe ka perpara, ndersa gjethet e te dymbedhjetit tashme kane rene e kane fluturuar kush e di se ku. Pra, eja te mos ndahemi me sepse cdo gje rrjedh kaq shpejt, cdo gje eshte kaq e shkurter, kumbimi i tyre mistik do te jete i shurdhet e magjepes sepse keta tinguj Vijne nga thellesite e detit. Duame dhe mA thuaj kete, mbaje pezull kohen me frymen tende sepse kur me thua se me do , nga kreshtet e dallgeve te harlisura del e duket Atlantida dhe ne si ne nje toke te thate do te kalojme Detin e Kuq te harreses -------------------------------------------------------------------------- nje net nga nete pa gjum mbeta e vetmuar mbeta ne dhomen time ashtu si e ngrisur skisha nga kush te shoqerohesha perveq nje flak qiriu e cila shendrriste dhomen time.U ngrita ne kemb u afrova me hapa te ngadalshem pran dritares hapa dritaren e dhomes dhe ngrita koken lart,shikoj qjellin qe ti vrej yjet nga te cilet shoqerohesha qdo nat,heshtje terri i zi kishe mbuluar e gjith qytetin dhe nuk dija se kujt tia shreja ate qe kisha ne thellesine zemeres. Qudi me dukej se dhe yjet me kuptoj qe jam e vetmuar sikur atyre i vinte keq per mu papritmas me erdhi nje ze duke me then qfar shikon ti nuk je e vetmuar ti je ne vendin tend ne mberetrin tende pastaj mu largua ai ze por nuk e kuptova se qfar me tha keshtu pastaj pas mendimeve te shumta pas pyetjeve te shumta qe ia bera vetes me ne fund arrita ta kuptoj se vetmia eshte mbreteria ime. -------------------------------------------------------------------------- -NJE LETER PER TY SHPIRTI IM- Po e filloje te shkruaj kete leter per ty, edhe pse edi shume mire se ndoshta asnjehere s'do e lexoshe, ska gje, por nje dite kur mos te me kesh afer, do kerkosh te gjeshe gjurmet e mia, gjithkun nga i kam lene,, Do fillosh te mundohesh te kuptoshe se ē'ka ndollte me mua, ne mendimet e mia ,ne zemren time... Ajo te ka dashure si e marre ne ēdo moment te jetes se saje nga dita qe syte e mi u takuan rastesisht me te tute. Kane kaluar shume vite qe atere dhe ēdo dite e ore e ēaste te kam dashure po aq shume, sa nuk arrij ta pranoje dote te jesh pran meje e te mos ndiej prezencen tende aty. kjo me vret pa mase dhe me ka vrare prej disa kohesh... E di mire se ē'do gje qe lind edhe vdes por se pranoje kete kurrsesi, jo dhe pak,,,, Krejt indiferente jam tashme, asgje s'me ben pershtypje asgje s'me pelqen, as bota as jeta... pyes veten si t'ia bej te jetoje ne zemer kaq te shkaterrua nga mungesa jote,, je me mua ē'do mremje ē'do mengjes, por s'je aty, kush edi ku je shpirti im??? Qe un i ndiej gjerat dhe pa i pare, ti nuk e kupton , por nje dite kur un te mos jetoj per ty, do rrealizoshe se me ke humbur pa kthim dhe me ke shkaterruar ē'do qelize te zemres time. Kam filluar vetes tia largoj dhimbjen per ty se po shohe se po ēmendem, force gjeje vetem kur mendoje se duhet te te fitoj serisht edhe nese nga lollja gati dorezohem disa here por vazhdoje se s'mundem mos te te dua,,, Jetoje e kaloj ē'do dite kot pa ty,, dhe ti se ke kuptuar ende ndoshta apo s'don ta kuptosh?? Kret boten e braktisa per ty, vetem te me duash ti asgje tjeter s'kerkova nga jeta. Por me sa shohe ti s'di te duash aq sa un dua, kapacitetin se paskemi te njejte, ,, kam vuajture per ty dhe kjo vazhdon pambarim me sa po shohe, ēdo dite qe ka jetu e kam jetu vetem per ty, e ti per veten tane. Jam munduar me ē'do kushe te arrije gjithshka ne ket jete gjate gjithe ketyre viteve, vetem qe te te bej me te lumturin e meshkujve, por nese s'te mjaftoj nuk di ē'are me ka mbetur te bej tjeter,,, ndoshta te iki, ndoshta atje ku ti s'do degjosh me per mua, atje ku s'do te mun te te them pa fund ēdo ore e minut TE DUA . ( ndoshta keshtu do kuptoje si eshte per ty me mire por kujdes!!!) Luse zotin shpirti im te te ndihmoje te me kthehesh perpara se te te iki un, se nuk do tia lejoj vetes te te kthehem edhe njehere... -------------------------------------------------------------------------- Hyre ne zemren time pa trokitur e shpirtit tim ia vodhe qetsin ,shpejt u bere pjes e jetes sime.Ti erdhe n jeten time por me vete solle edhe shum dhimbje e lot.Sa here te mendoj syte me mbushen lot e kur mendoj se dashuria jone eshte diqka e pa mundur dhembja shpitin ma shkatrron.Per kete arsye edhe e mbaj te fshehte kete dashuri kaq te madhe e qe po me mbyt qdo dite nga pak .E ti vazhdo jeto i lumtur se kur ta shof se ti je i lumtur edhe un sado pak do te ndjehem me mir e ate qfar ndjej per ty nuk do ta kuptosh asnjehere.
 
Top
view post Posted on 18/12/2011, 19:09     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Nese do te me duhet te zgjidhja mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime.

Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi yt me ate te kapur prej dore qe dilnit nga jeta ime....pas kesaj...asgje...Ti me the per te te harruar,por une kam qen aq i harrueshem sa qe kam harruar per te te harruar...



E dua dashurine,sepse eshte lumturi,ndonese te jep ndonjehere trishtim,por prape eshte e bukur,sepse eshte DASHURI.

Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie,por poezia e ben te pafund!

Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!

Te duash eshte te zgjedhesh,te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!

Puthje te njejta nuk ekzistojne,cdo puthje ka shijen e vet!

 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 2/4/2012, 20:31     +1   -1




:- dua te te them lamtumire me urrejtje e lot, se jam munduar te te urrej,por e pranoj qe te dua fort ...

:- te me thuash te dua,do jem i trishtuar e mbytur ne lot dua te vish tek une po kjo kurre sdo te ndodhe .

:- shkruajta fjorela ne nje lule te thate,emri ishte aq i bukur sa lulja celi prape !

:- kur zoti krijoj shtate mrekullite ti nuk kishe ardhur akoma ne jete se me siguri po te kishe lindur do te ishe mrekullia e 8-te ...

:- ne rrugen e qumeshtit ti je yll qe shkelqen me shume prandaj te kapa une !

:- mos ma thyej zemren ne dy pjese, se edhe e ndare ajo perseri tek ti do te vij dhe atehere nuk do mundesh ta mbash ti !

:- mos me qendro larg e dashur ckuptim ka kjo loje per ne te dua sa gjithe bota e marre sa qielli dhe shpirti me je :(:(:(



:- Menyra me keqe per te ndjere mungesen e nje njeriu eshte ta kesh prane dhe te dish qe zdo ta kesh tendin kurre..

:- Mos qaje... se kush te urren gezon, kush nuk te njeh qesh, kush te don vuan...

:- Do te te harroj kur nje piktor i verbet te pikturoj krismen en nje flete Trendafili qe bien ne dysheme e nje keshtijelle qe nuk ka egzistua kurr
 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 2/4/2012, 21:47     +1   -1




Ti do te heshtesh
 
Top
MUZIKSHQIP
view post Posted on 11/4/2012, 22:25     +1   -1




Nuk do ta them emrin tim, do tė them vetėm qė jam njė djalė 28 vjeē dhe pasi u mendova gjatė vendosa tė shkruaj kėtė letėr tė hapur dashurie. Ndoshta dikė e ndihmon tė mendojė pėr situatėn qė po pėrjeton. Sikur unė tė kisha lexuar diēka tė tillė para shumė kohėsh nuk do tė kisha bėrė kaq gabime. Kam njohur njė person tė mrekullueshėm, prania e saj mė lė pa frymė. Kur e shoh ėshtė sikur tė jem duke parė gjėnė mė tė bukur nė botė. Kur jam duke punuar nuk ka rėndėsi se ēfarė kam pėrpara ajo ėshtė gjėja mė e shtrenjtė pėr mua. Mezi pres tė shkoj nė punė dhe tė futem nė kompjuter pėr tė folur me tė. Mė pėlqen ta ndjej afėr. Mė pėlqen qė t’i them ēdo ditė sesa e dua nėpėrmjet telefonit, ose pėrballė. Kur mė telefonon nuk mė intereson se me kė jam, apo ku jam, por pėrpiqem nė tė gjitha mėnyrat e mundura qė tė shkoj ta takoj. Kur kam ndonjė plan dėshiroj ta ndaj me tė, dėshiroj qė tė jetė pėrkrah meje kudo, nė ēdo moment tė lumtur tė jetės sime, sepse ajo ėshtė personi qė mė bėn mė tė lumtur. E di qė jam thellėsisht i dashuruar, sepse ajo ėshtė gjėja e parė pėr tė cilėn mendoj kur zgjohem dhe e fundit kur shkoj pėr tė fjetur. Nuk mė intereson sesi duket e sapo zgjuar nė mėngjes, nė mbrėmje, e sėmurė… Mua gjithmonė mė duket bukur. Nuk bazohem tek tiparet sipėrfaqėsore! Ajo qė mė pėlqen tek kjo femėr ėshtė shpirti i saj dhe sado qė tė kalojnė vitet kjo nuk do tė ndryshojė. Nuk mė intereson nėse shėndoshet, nėse nuk bėn tualet, pėr mua do tė jetė gjithmonė femra mė e bukur nė botė. Shumė vetė mė quajnė tė ēmendur, tė fiksuar, idiot dhe madje shqetėsohen pėr mua. Por unė ndjej vetėm keqardhje pėr ta, sepse ata nuk kanė mėsuar asgjė nga kjo jetė. Nuk kanė mėsuar se ēfarė ėshtė dashuria dhe ēfarė do tė thotė tė duash. Kur tė vijė momenti qė tė lė kėtė botė nuk do tė shėrbejnė asgjė vitet qė kam jetuar, por do tė kujtoj herėt qė kam folur me tė. Asgjė nuk do tė mė shėrbejė tė kem njė trup tė bukur dhe me muskuj, por do tė kujtoj sesa herė shkonin nė palestėr bashkė me tė. Nuk do tė mė shėrbejnė asgjė gotat qė kam pirė, por do tė kujtoj ēdo herė qė e kam puthur, qė kam kėrkuar shikimin e saj nė diskotekė dhe e kam kapur pėr dore, sepse nė fund tė fundit e vetmja gjė qė mbetet ėshtė dashuria dhe kjo ėshtė gjėja mė e rėndėsishme qė mund tė ketė nė kėtė jetė. Prandaj kur tė vijė momenti im do tė iki me njė buzėqeshje nė fytyrė, sepse do tė di qė ēdo moment qė mund tė kem pasur pėrkrah saj e kam shijuar. Kjo rrugė ka qenė shumė e vėshtirė pėr mua, e mbushur me pengesa dhe dyshime, por kurrė mė nuk do tė lejoj qė gjykimi i tė tjerėve tė mė mjegulloj arsyen, kurrė nuk do tė lejoj qė tė tjerėt tė pengojnė lumturinė time pėrkrah gruas qė realisht dua. E dua dhe ēdo ditė diēka brenda meje mė bėn qė t’ia them dhe t’ia tregoj. Ėshtė aq e fortė ajo qė ndjej pėr kėtė person, saqė pėr tė do tė bėja ēfarėdo lloj gjėje, sepse tek ajo kam gjetur dikė me tė cilin ndaj ēdo minutė tė jetės sime, njė person i cili mė bėn tė qesh, qė mė bėn tė qaj dhe qė mė bėn tė ēmendem sa herė e shoh. Kjo ndjesi bėhet mė e fortė ditė pas dite. E di qė ky person ėshtė ndryshe nga ato qė kam njohur mė parė. Nuk kam asnjė nevojė pėr tė folur me femra tė tjera, sepse e di qė ajo qė kam ėshtė mė e mira qė mund tė ekzistojė dhe qė ėshtė e pamundur tė gjej diēka tė ngjashme diku tjetėr. Historia jonė nuk ėshtė shkruar ende, ne po e shkruajmė tani. Unė nuk do tė lejoj askėnd qė tė mė thotė se ēfarė duhet tė bėj, sepse unė kam njė ėndėrr me kėtė vajzė dhe nuk do tė lejoj qė tė pėrfundojė. Do tė bėj gjithēka qė mundem, sepse tani qė e njoha… njė jetė pa tė nuk ka kuptim. Pėr ata qė mendojnė se ky ėshtė njė obsesion…ėshtė larg realitetit. Ndjenjat e mia pėr kėtė person shkojnė aq larg. Nė rast se unė nuk do tė jem i aftė ta bėj tė lumtur, qė t’i jap gjithēka ēdo ditė tė jetės sė saj, do tė isha i pari qė do tė largohesha, sepse gjėja e fundit qė dua ėshtė ta shoh tė trishtuar. Objektivi im ėshtė tė rri afėr saj dhe ta bėj tė lumtur, qė tek mua tė gjejė njė pikė mbėshtetjeje. Nuk mė intereson nėse njerėzit qeshin me mua qė tregoj kėto gjėra, ose qė veproj nė kėtė mėnyrė, nuk mė intereson nėse njerėzit mė gjykojnė sesi e jetoj jetėn. Mė vjen keq, por tani asgjė nuk mė dėmton mė, sepse dashuri ėshtė mburoja ime. Jam i lumtur!
 
Top
Lonna
view post Posted on 27/10/2012, 13:02     +1   -1




- Kur bie me fiet mė del ti pėrpara,,,i lutem zotit qė tė harroj ty por kjo lutja ime ėshtė e kotė sepse ėshtė e pamundur.Nė ėndėrr tė shoh ēdo natė....Kur zgjohem nė mėngjes prap ti mė kujtohesh ohh pse s'mė le rehat njė herė..Kėrkova tė tė harroj por s'munda,,tani po kėrkoj vetėm njė ditė mė ler tė qetė ... Tė dua pėrgjithmonė jeta ime ♥
 
Top
suela
view post Posted on 6/11/2012, 19:58     +1   +1   -1




Ajo lule qė s’ka erė, s’ka vlerė.

- Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithherė.

- Bukuria pa dituri - dru i thatė pa stoli.

- Ēdo lule ka erėn e vet.

- Gruaja e bukur e vera e ėmbėl - farmak pėr zemėr.

- Lisi i njomė - hieja e gjithkujt.

- Mendja e zbukuron njeriun

- Mos i var maces zile.

- Nuk kėndon bilbili kur i vė sorrėn pranė.

- Pritet petku sipas shtatit.

- Sipas kohės vishet



 
Top
view post Posted on 1/12/2012, 22:42     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


...ora 4:00 e mengjesit, fiks 4...nuk mund te fle, po degjoj muzike ne radio, dhe te them te drejten te gjitha keto kenge me jane bere hite ne koken time...muzika ne njefare menyre me qeteson...por sonte jam e merzitur, paksa e trishtuar, frikesuar nga vetja ime...s`dua me te vuaj...s`ikur te kisha guxim ti tregoja gjithqka...gjithqka qe nga dita kur u pame e deri tani, se qfare kam filluar te ndjeje per te, te mendoj per te...te enderroj me te...marrezi, mbylle i them vetes, mos enderro kot, kjo nuk mund te quhet shprese, kjo quhet marrezi e zemres time...
Me vije inate se pse e takoje ne kete kohe, pse tani, kishim 3 vite qe studjojme ne te njejtin fakultet por drejtime te ndryshme, dhe ja tani, tani ne takohemi...sa qudi, vertet interesante, se kishim pare njeri tjetrin me pare, apo e kishim pare por se kishim verejtur...une nga ana ime e di se pse se kam verejtur, sepse kam qene e zene duke besuar genjeshtra te nje egoisti te shpellave te Sokratit, kurse ai...ndoshta ishte i zene edhe ai...por se besoj se me ka verejtur ndonjihere sepse heren e pare qe folem me tha: S`te paskam pare me heret ne fakultet... Hey e besoni dashurine ne shikim te pare ju ??? e di se thoni jo, ose mendoni qe jo, ashtu edhe une kam thene...por tani e besoj ose ose mund te them se e takova ate dashuri...prit , ndoshta s`eshte dashuri...por cka dreqin eshte, cka, kur mendoj per te sikur ta kisha njohur nje shekull te tere, edhe pse ate shekull s`do e jetoj, sikur ta kisha prekur edhe me pare, edhe pse ato prekje ja fala dikujte qe se meritonte...
...S`mund te jemi bashk edhe pse duam...une dua, se di ndoshta edhe ai do...se si me shikon tani qe flasim thuajse gjdo dite...eshte viti i fundit dhe shihemi shpesh...me pershendet me shikon, jo si shkohet dikush qe e ke nje miqesi ose shoqeri apo apo marradhenie kolegiale...me shikon ndryshe e ndjej, e shoh besomeni e shoh...kur me takon doren me shtrengon jo ne menyre vulgare, jo jo jo...ne nje menyre miresie...une, hmm dridhem, mbrenda meje jam ajo Helena e cila shikon me dashuri, simpati, mallengjim per dashurine qe se pa kurre edhe pse e besoi nje kohe se ishte e tille, por gabohej...por jasht meje perpiqem te jem ajo Helena e forte qe te gjithe e njohin, dhe sillem shume ftoht...e nderpres ne mes te bisedave dhe largohem kinse s`kam kohe...dhe ai, ai me shikon sikur don te thote edhe me shume...se di ndoshta vetem po me duket keshtu...se di...
...S`mund te jemi bashk...por kurre sdo harroj 3 dite ne nje udhetim qe kishim me shoqerine, aty u takuam u njohem...shikuam ndoshta edhe i jemi bere bajat te themi me nje fjale njeri-tjetrit sepse shpesh ndesheshim me shikime...derisa une i thash vetes: mbaju mos u bej budallaqe!!
Se harroj se si me ka prekur nje nate kur po benim muhabet me shoqerine per deshirat se ku do donim te studjonim...dhe per qudi ju betohem te dy donim te studjonim ne te njejtin vend...dhe, e besoni u fiken dritat e hotelit sepse ne oren 3 te mengjesit aty fikeshin dritat...me preku leht ne krahe...dhe une ja largova duart...perseri tentoi, perseri ja largova duart...s`guxoja, frikesohesha...nga asgje me shume se nga ajo se qfare do lind me vone, sepse ne s`mund te jemi bashk, por as ai s`guxoi me...se di a ishte ajo provokim nga ana e tij apo..se dii ahh...dhe une s`dua te vuaj prap...jo s`dua pamarre parasysh se sa do jete e veshtire ta shoh gjdo dite...pastaj po ate nate me shoqeri ne erresire vetem me nje drite qe dikush nga ne kishte leshuar sa per te dalluar njeri tjetrin, me tha ben te te bej floket gershete...hahaha paramendojeni, smund te besoja...ai po me prekte floket, ai qe kisha filluar te ndjeja diqka per te...ai qe tani e mendoj edhe ne oren 4:15 te mengjesit...e pseee???
...me prekte floket dhe po bente nje gershete te cilen me dhimbsej ta prishja ate nate kur shkova te flija...bile kur e perfundoj me ngacmonte ne buze me floket e mija...kurse une behesha nervoze....jo se ai luante me floket e mija, per ate isha e lumtur, por sepse s`doja te ndeja me asgje....asgje....Smund te jemi bashk...
Dje e pashe, me foli...u ndal s`mendova se do ndalej...por u ndal, sa embel me shikonte...kurse une dredhoja shikimin tjeter vend...s`mund tu rezistoja syve te tij...sa i mire qe eshte... dhe shume i sjellshem... e kam verejtur edhe ne udhetimin me shoqerine, sillej shume mire me te gjithe, me te gjithe...kishte nje sens humori te embel....nje buzeqeshje qe gjdo femer e magjepse...
Nuk e di pse jetoj kete ndjenje...dua te jem e lire nga kjo...sepse ne 2 s`mundemi kurre te jemi bashk...e dini pse sepse nje ZOT na ka krijuar na ka falur jete...por pse na ndau ne fe, une dhe ai...kemi fe te ndryshme...mua s`me pengon kjo, as atij...e kuptova gjate bisedave tona mes shoqerise kur flisnim per religjion...por nje fjale e urte thote: " si eshte vendi, mbahet kuvendi"...
Nuk mund te them e dua, sepse kete fjale e pata thene njehere, ndoshta isha ngutur teper shume te vrapoj drejt asaj qe me dukej e persosur dhe me doli e kalbur...nuk mund ta quaj dashuri...por mendoj shume per te...
Shpresoj qe te jete vetem feja ajo qe na ndane...dhe asgje tjeter !
Por...edhe nese s`do kemi kurre bashkim...mjafton qe te dy te jemi te lumtur ne rruget e jetes...
...kam kaluar shume gjera ne jete, do e kaloj edhe kete!
Gj... te pershendes shume sonte, ti je ne gjume, kurse une, Helena...sikur HELENA e trojes po mendoj per ty...ushtarin tim!
Ok...ika ne gjum...flm nese keni lexuar shkrimin tim...!! Peace Lena

Qyteti: Tirane - Postuar me: April 29, 2012 7:16 am
EmailFlorian Lo
Po e nis kete leter me nje pershendetje, CKEMI, me kte fjale qe po pres cdo dite ta degjoj nga ti por nuk po vjen. E di qe ndoshta te vjen si e papritur pasi heshtja per nje kohe te gjate ndoshta i ka ftohur gjerat por une po ta shkruaj kete leter per te te thene qe jam ketu, kam qene dhe gjithmone do te jem. Pavaresisht nga gjithcka ndodhi ndjenjat e mia per ty nuk ndryshuan, une vazhdoj me te njejtin intensitet te te dua dhe kjo ndjenje po rritet gjithmone dhe me shume me ditet qe kalojne. E kam te pamundur, te te shoh cdo dite dhe mos te te flas, me duket sikur po me pushon zemra dhe shpirti qe me tretet nga pak. E kam shume te veshtire kur mendoj ku ishim dhe tani ku jemi, por me beso zemra ime ka vec nje emer, emrin tend. Ate emer qe e mbaj si gjene me te shtrenjte qe kam, ate qe dikur ishte gjysma ime, e zemres time, e shpirtit tim, e teresis time. Nuk dua te pretendoj dicka me kte leter por dua te te them qe me vjen keq per gjithcka, me fal qe u bera dicka e madhe per ty qe me pas te ikja dhe te te leje vetem dhe bosh, tashme e kam kuptuar se tek ai boshllek qe lash une ka zene vend dikush tjeter, dhe une uroj qe ai te mos bej gabimin qe bera une, ate gabim foshnjarak, qe la njolle ne jeten tende dhe tani po tenton ta pastrosh. Tani qe po te shkruaj kete leter me duket vetja si nje budalla qe kerkon me shume se cmund te kete, po kerkon dicka te humbur tashme, po te kerkon ty, se mos ndoshta ka ngelur ndonje rrenje nga e kaluara ne zemren tende qe pret te cel serisht, se mos ndoshta mund te kete nje rikthim qe te mund te mbush jetet e te dyve. E di qe eshte vone ndoshta por une u ndjeva i detyruar te te shkruaj pasi kisha shume per te te thene por dhe se ne sy nuk e di nese do te gjeja fjalet. Me fal per gjithcka, me fal per gabimet e mia por me beso qe dhimbjen e kemi ndjere njesoj sepse dhe une isha larg nga ti. Me fal, me fal, me fal. Dije se jam penduar qe nuk u bera pjese e jetes tende por vendosa per dicka pa kerkuar mendimin tend dhe pa arsyetim te forte. Me fal, me fal se ndoshta tani e di qe per ne eshte vone...

 
Top
Angji
view post Posted on 3/4/2013, 19:43     +1   -1




Angji

Sapo ra zilja qe ora e mesimit mbaroi.Si zakonisht pedagogu na mban edhe pak me gjate sepse i tille eshte ai dhe gjithmone hecen me mendimin se dhe ne nje dite duhet te behemi patjeter si ai.
Lind pyetja: Po sa veta kane mbaruar nje fakultet ,nje dege te vecante dhe jane futur ne pune tjeter per tjeter?
Shume,sa te duash....
A mund te behet polic sot nje person qe ka bere shkollen per cikel te ulet?
Pooo,sigurisht qe po..
Ai do te mund ti gjuaj hajdutit me shpulla si nxenesve kur u terheq veshin..
Po nje edukatore ,a mund te behet drejtoreshe shkolle sot?
Po sigurisht qe po..
Eshte normale per ditet e sotme..
Eh,na rrofte shkolla me pak fjale.
Sa e vras mendjen dhe une,fundja kushedi se cdo dal.
Mbarova infermierine i hyra edhe gjuhe-letersise ,kushedi se ku do perfundoj,me ndonje vend roje banke..
Pse jo thua?
Hajde mbaje kallashin gjithe diten ne krahe,8 kg per 8 ore pune,zere si te kesh ngritur 640 kg pernjeheresh..
Perfundimisht sot miku dhe leku te bejne pune,iku koha e lapsit,koha e mendjes..
duhet te jesh vetem absolut qe ti shkelesh te tjeret me kembe,por ne se bejme dot kete gje sepse neglizhojme,nuk mesojme,edhe ate qe e kemi mesuar,e harrojme,dhe kur na kujtohen ndonjehere,mburremi ,kushedi se c'dime,behemi mendje medhenj.
Jam une dhe ska tjeter.
S'eshte ashtu..
Te drejte ka dhe ky 'kungulli' qe ka dy ore qe flet para nesh,por ai ka babain me PD-ne,i punon ne ministrime e brendshme.
Me pak fjale,ai po na thote neve qe molla eshte e kuqe kur ne fort mire e shohim kete qe ajo eshte e kuqe...
Brockulla...
Tani dilni,jeni te lire.
Shyqyr ,me ne fund,se na plasi.
Te duket sikur ti thote per te mira te gjitha ato fjale por atij as i behet vone fare per askend nga neve ne kete klase..
Ai te shikon me sy te mire diten kur ti te japesh provimin dhe mbas provimit shkon te rrefehesh ne zyren e tij...
Meso per vete thuaj,te dish te lidhesh dy fjale.
Te tjeret kane qene neper burgje dhe jane bere dijetare. Kush i mesonte ata?
Roja i burgut?
Vete,gjithcka vete..
Mora fletoren e shenimeve ne dore dhe daal jashte bashke me turmen sikur te kishim qen ne nje konference shtypi.
Angji...
Angjiii.....
Degjoj disa zera mbrapa dhe tentoj te kthej koken por papritur perplasem me nje vajze.
(Ne kete rast ishe ti.X..)
Ne dore mbante disa libra qe per fajin tim i rane ne toke ngaqe u tremb,sepse kujtoi se u perplasem,dhe ajo i vuri duart ne gjoksin tim.
U ula poshte per ti mare dhe per t'ia dhene duke i kerkuar ndjese dhe duke me ardhur shume zor per gjestin qe ne fakt e tremba.
Ajo u ul bashke me mua dhe duke thene: leri ska gje,se i mar vete,po me shihte ne sy sikur donte te me thoshte dicka dhe ashtu duke shikuar njeri -tjetrin ne sy ,nxjerim nga goja ne te njejten kohe fjalen 'me fal'
Nje buzeqeshje e lehte ,magjepse,rreshkiti mbi fytyrat tona dhe ashtu duke qeshur u ngrit ne kembe dhe u nis per te vazhduar rrugen nga ishte nisur..
Ikte dhe koken e mbante mbrapa dhe ashtu duke hecur mbrapsh,shkeli pa dashje petagogun tone qe sapo doli nga salla e mesimit ku ne ishim.
Ashtu duke e pare me erdhi per te qeshur dhe ajo duke i kerkuar falje petagogut koken e kishte te kthyer nga une dhe qeshte..
Zot,sa capkene qe ishte,kinge fare.
Ashtu duke ikur me koken pas,humbi mes turmes se studenteve qe hynin e dilnin ne deren e jashtme si mizat e dheut.
Angji,angjii,
Ej, ou...
Ej, ktu re, po flas....
-Ou, he re cfare kishe? Ti me thirre mua?
Ishte nje shoku Im.
Cfare pate mer burre? Ti ishe mire!
Skam gje mer,ca halli ke? I them une...
Angjii..?
-Po he ore fol? Cfare ke?
S'mdukesh mire ti mua,thote ai...
Eh,si ti dukesha mire une atij kur fare para pak castesh me sundoi deshira me e cmendur ,mendimi me i bukur,qe fitoi dhe mbeti ne memorien time,duke u dorezuar pa asnje kusht para atyre dy syve magjik.
Mir jam i thashe.
Jam top fare.
Ke me mesim,me tha ai mua!
-jo i them une.
Do ikim per kafe?
-Ikim,i them une..
duke hecur,ai fliste,mua mendja me fluturonte diku tjeter.
As vete s'dija ku isha me!
Une kisha arritur te vija arsyen mbi ndjenjen dhe ia pata dale me sukses,por kete radhe ndodhi e kunderta.
Gjithcka ndodhi pernjeheresh,si nje rrufe.
Boll rezistove,i thoja vetes,mjaf me!
Vajzat jane te gjitha te bukura me thoshte nje shok,por ajo qe pashe une ishte nje engjell.
Pha ,sa idiot qe jam une?
Kush i ka pare engjujt si jane?
Askush!
Pastaj,prape thoja..
Po,jo jo engjell ishte....
Perball saj do te shkrinin dhe akullnajat shekullore,e jo me une qe po avulloj fare ,per mos te thene qe kam avulluar dhe sdi se ku po fluturoj...
Sa qesharak jam..
Ndjenja,eksitimet,epshet,kaq e kaq romane,tregime,novela,poezi,drama,qe i kam lexuar,i kam kaluar vec me kenaqesine artistike qe te falin ato por edhe me nje indiferentizem dhe synim personal qe ato te mos ndikonin ne ndjenjat e mia dhe si rrjedhim as ne mendime,sjellje etj...
Mendoja me vete dhe thoja: ajo eshte e pafajshme.
Pastaj nje tjeter mendim sikur e hiqte me dore ate te parin,e fshinte.
Ajo e ka nje faj,pse eshte kaq e bukur?
Pa kuptuar as vete duke hecur i lutem Zotit duke thene:
-Zoti im, Ti je deshmitari im i afert dhe mbrojtesi i cdo gjeje,mbrohem nga Ti nga dituria qe s'jep dobi,nga zemra qe dridhet,nga nefsi qe nuk ngopet.
Dua nje gjuhe besnike dhe zemer te paster.
Mbeshtetem tek Ti nga sherri i gjerave qe Ti i di.
Prej Teje kerkoj dobine e gjerave qe Ti i njeh.
Padyshim: Ti je njohesi i te fshehtave.
Per hir te bukurise se fytyres me te cilen eshte ndricuar fytyra Jote,bema te mundur njohjen me ate bukuri te cilen ti kishe krijuar....
Angji, angjiiii..
Po ,them une...
Nuk je mire jo,dukesh,a ulemi ketu ne hije tek kjo tavolina ketu?
Po more ku te duash ti ulemi,i them une...
Ulemi dhe porosisim nga nje kafe si zakonisht..
Nuk po mundja te mblidhja veten. Po bija shume ne sy.
S'mundesha dot..
A hecin paralelisht miliona jete apo cdo dy persona zgjedhin per tu takuar?
Pyes veten se si ne kaq pak caste bota mund te ndryshonte ka shume?
O Zot i Madh,kur ti po ikje,cdogje po me trazohej rreth meje. Me dukeshin gjithe njerezit te dashur,sikur doja ti perqafoja te gjithe,.
Po asaj ti kete ndodhur valle keshtu si mua?
Pfff sa idiot qe jam!
Po cthem une keshu?
Kush do me pergjigjet mua per kete pyetje qe bera?
Vetja ime..!
Shoku im tashme kishte nuhatur qe tek une kishte dicka me ndjenjat.. Po nga eshte me tha,se di,i thash une.
Po si e quajne?
Se di.
Po si e njofte?
Se njoh..
Hahahaha ,po qeshte,pse qesh i thsh une?
Je bere shume qesharak kto kohet e fundģt,me tha.
Po he pra me trego..
Po cte tregoj re ,nuk di asgje..
Po me thuaj pra si eshte puna se nuk po te kuptoj fare mer burr?
Po ja,si te ta them?
Angj te dukem gje femer une?
Po cthua mo,cfemer thua..?
Po ma trego pra si ndodhi?
Po ja pra ate po mundohem te shpjegoj..
Po mundohesh?
Ti nuk po me thua asgje...
Prit pra..
He me thuaj...
Po ja ,gjithcka ndodhi pernjeheresh,papritur..
Vetem me nje shikim..
Asgje me shume..
Vetem kaq?
Ti kujton se e ke njohur ate?
Hahahahahahahahahaha,qesh ai me te madhe!
Po ,e kam njohur ne shpirt,thelle ne te bukurit sy te saj ,thashe me veten time...
Vertet ishte qesharake qe me ndodhi mua por nje pyetje kisha per ty miku im meqe po qesh!
He nje here;
Beson tek dashuria me shikim te pare?
Po tha ai....
Atehere sapo e more pergjigjen e pyetjeve te tua!
Ou,vertet ?
Po vertet.
Te dy njekohesisht?
Po te dy?
Uau,je i madh ,per koken time je i madh...
Pse nuk me ndodh mua mo ja xxxx nenen?
Hahahahaha po qeshja une ato caste!
S'eshte ne duart tona mendoj une.
A thua te jete ashtu ?
Je njeriu me me fat mendoj une..
Po cthua more,them une..
Duhet ta gjesh patjeter ate vajze...
Po une te gjetur e kam tashme..
-thoja me veten time.
Me degjon re,duhet ta gjesh ate vajze,do te mbesi peng gjithmone po nuk e gjete..
Po une nuk i ktheva pergjigje fare.
I besova atyre syve.
I besova menyres se buzeqeshjes,
I besova dehjes se ndjenjes se dashurise se pashmangshme..
Mbaruam kafen dhe nisem te iknim.
Rruges me kujtoheshe ti ,me kujtohej casti kur ti shkele profesorin.
Sa mire ia bere,thoja me vete..
Po pse nuk e hodhe fare ne toke e?
Aty te kishte rene me turi ,ti ishin thyer dhembet e bukur qe i ka nje po ,nje jo ,nje ndoshta... Do kishin qeshur te gjithe!
Do ishe bere gazi i shkolles..
Por nga ana tjeter thoja me vete.
Jo,me mire jo.
Me mire qe nuk ndodhi ashtu sepse do te shihnin te gjithe dhe do dashuroheshin me ty shume te tjere.. Sepse ti je me te vertete kaq shume e bukur sa nuk di si te te pershkruaj.
Jo,nuk e dua kete.
Po cthem une?
Nje gje e tille nuk ndodhi!
Sa e vras mendjen!
Po tani ku je?
Ku u zhduke?
Perse nuk te ndoqa ?
Perse e mendova sikur do beja gabim te vija pas?
S'jam nga ata qe u shkojne vajzave pas.
Po cjam une pra?
Nje cope kungulli jam..
Pa fara...
Me duket vetja komplet pa vlere!
Nga ana tjeter prape thoja..
Po ku i dilej para atij engjelli!
Ajo ishte nje mrekulli!
Po une para saj isha....!! Thoja nga ana tjeter..
Po e humbja komplet fare veten.
Spo merja vesh me kush isha.
Isha bere dy pjese...
Po une nuk e dija as per cfare dege ishe!
Si mund te te gjeja!
E gjeta!- Bertita fort.
Cfare gjete mo? -Tha shoku.
Jo ,jo asgje asgje..kisha ca shenime ne nje xhep dhe spo i gjeja..
Aha,thashe se cfare gjete..
Eh bela me mua!
E gjeta,po po,e gjeta,perserita me veten time kete here.
Do e pres ke dera e shkolles.. Do me duheshin dite te tera te rrija tek porta e shkolles te te prista ty te kaloje...
Dhe ashtu bera...
Po ashtu bera...
Kaloun 5 ditet e para te javes dhe nuk lash fytyre pa pare...
Diten e shtune ra shi.
Kishte studente qe nuk kishin cader dhe vraponin qe mos i lagte shiu per tu futur ne klasat e tyre.
Isha bere qe tani roje sic thash edhe ne fillim kur diten kur te pashe ty.
Kete here roja i joti.
5 ditet e para nuk lashe student pa e pare ne sy..
Te gjithe pothuajse tashme po i fiksoja si fytyra..
Por ty nuk te pashe gjekundi. Po ku ishe valle?
Mos me kishe kaluar dhe nuk te kam vene re?
Jo nuk ka mundesi.
Isha i bindur qe nuk pata lene njeri pa e pare ne kokerdhok te syrit.
Po sikur te kete lyer floket?
Mos ishte ajo qe sapo me kaloi tani?
Me fal, mundesh pak te lutem?
Po ..
Oh me fal..
U ngaterrova me dike tjeter..
Nuk ka gje me tha...
E kisha vendosur qe do te ndaloja patjeter kete here...
Edhe roja i shkolles me pat pyetur disa here,ke pret ketu gjithe diten?
Kot ,me pelqen te rri ketu!I thoja une!
Po pse ishte pergjigje e arsyeshme kjo.
Edhe buf te jesh e kupton.
Roja prape insistoi te me pyeste diten tjeter.
Ia thashe te verteten,nuk doja te me cante me koken.
Ah kodosh kodosh,po ti keshtu me thuaj mua..
Ne qofte ashtu sic me thua ti mos ki merak se do vij. Te siguroj une me tha.
Kur me fliste ashtu zemra me behej mal.
E ndjeja veten te lumtur pa mase.
Oh Zot ,thoja me vete,ma dergo serish.....
diten e shtyne dhe te diele ra shi...
Te dielen ra nje shi i tmerrshem,pothuajse nuk pushoi gjithe diten..
Une rrija aty me rojen.
Ishim bere shok tashme.
I pari qe shkonte ne shkolle me heret isha une dhe roja..
Isha bere dhe une si roje thuaj.
Tashme i kisha pare thuajse te gjithe dhe nuk ishte nje tmerr i vertete ti shohesh njerezit ne nje menyre te tille.
Koke per koke..
Fytyre per fytyre...
Tamam si nje agjent sekret.
Kisha rene ne sy edhe nga shume petagoge.
Druheshin nga mua...
Eh ca ben frika..Frika te ben ti ulesh syte kur e sheh petagogun me syrin dyshues.
Te pandehin si spiun te shtetit..
Shiu nuk reshte bashke me eren qe frynte dhe e perplaste neper xhamat e vendrojes..
U ftoha ate dite.
Po dridhesha i teri..
Me kapi nje temperature dhe kembet i kisha uje...
Po pse nuk erdhi te pakten nje here?
Cti kete ndodhur valle?
Mos valle syte e saj me kane mashtruar?
Me kane genjyer?
Jo,nuk e besoj.
Jo,te pakten per hir te atij shikimi shpues,nuk e meritoj te pres ketu ne shi..
Ku je?
Ku jeee?
Eja,eja...
Nuk po e ndjeja vertet me veten mire.
Me duhet te ikja ne shtepi..
Ika,gjithe te mirat Pertrit.
Po iki,sjam mire.
E shikoj,je zverdhur.
Ik,mere cadren time po deshe.
Jo flm se vete ,afer e kam.
Ti e di une po te dal borxhit.
Jo flm. Ska gje.
Mire u takofshim javes tjeter atehere.
Gjithe te mirat i thash une.
Rruges bleva edhe nje pakete cigare.
Nuk e pata futur kurre cigaren ne goje...
Ishte gjeja qe urreja me shume,por kete here nuk e di pse doja qe ta demtoja veten.
Doja ti beja me shume keq vetes sime nga cka isha katandisur.
Se di,jo se doja te me shihte ajo ne ate gjendje por sepse mendoja se
Isha shume kot,rashe ne nje pesimizem te papare.
Vajta ne shtepi dhe hengra nje kokerr paracetamol..
Kembet i kisha uje.
Mamaja nuk pushonte.
Si flisja fare...
Nuk kisha fuqi te flisja..
Edhe syte mezi i hapja..
E mendoja castin tend si me te bukurin qe me dha jeta ndonjehere,por perse duhet te vuaja kur une nuk kisha bere asgje?
Mbas 5 ditesh filloj te mar veten...
Ngrihem ne kembe dhe shkoj para pasqyres..
I hap syte dhe cuditem me te madhe.
E prek fytyren,faqet ,mos ,jo ,si eshte e mundur...
Jo,po pse keshtu?
Bo sa isha dobesuar..
Sa e tmerrshme paske qene moj capkene?
Thoja me vete dhe qeshja para pasqyres....
Tashme pothuajse me ishin bere 2 jave pa shkuar ne asnje ore leksione e as seminari...
Mendoja dhe thoja..
Ajo nuk duhet te jete me ne shkolle,mund te kete mbaruar edhe do kete pasur ndonje lende te mbetur.
Ajo duhet te jete me e madhe se une atehere?
Po jo ,sma mer mendja,te ishte per ashtu ,une kam bere edhe 3 vjet infermieri....
Mund te jem une me i madh...
Pffff...
Vete pyetje ,vete pergjigje...
Nuk do flas me thoja...
Edhe kete te shtune doja te shkoja me patjeter sepse kisha nje provim dhe e mbyllnim sezonin e provimeve per kete vere..
Kur kalova tek dera e shkolles po mundohesha se mos me kapte syri rojen,petritin,doja ta pershendesja..
Por ai nuk ishte .
Ai kish qene javen kur une isha duke te te pritur ty..
Kete jave ish nje tjeter.
Asnjehere se kisha ven re qe ishin 2 roje..
Ate cast m'u kujtua fjala e tij kur me tha: - shihemi javes tjeter.
Sa nuk e mendova dhe une?!
U futa ne shkolle dhe mbasi mbaruam provimin,takova serish ate shokun tim qe isha te henen e javes se meparshme.
Ckemi o flori ?
Si te kam,mire je?
Mire i thashe,me gjysem zeri...
Po ti sikur qenke dobesuar pak me tha...
Skam qen mire kete jave...
Isha me temperature..
Po tani si je?
Eh ,me mire ,mbahem...
He se nuk ke gje,mir je...
Njeriu kur semuret ,largon mekatet tha...
Heu,kush ta ka thene ty kete?
Sa te rrosh do mesosh me tha..Ore kete e di une,po ate te paren se kisha degjuar...
Ja e degjove..
Nejse,shiko,kete jave meqe eshte dhe shume nxehte mund te iki ne plazh ke njerezit e mi ne durres,ti po deshe hajde dhe rrithe diten dalim ,rrime bashke ,nga mbasditja kthehu per ne el..
Se di te shoh nese do mundem i thashe une.
Ok,gjithsesi meremi vesh me tel.
Ok!
Ika tani se me duhet te shkoj pak tek llogaria te pres nje mandat per vertetim shkolle..
Ik te keqen... Po per cfare e do?
Ma kerkojne ne pune..
Ah ok.
U ktheva ne shtepi dhe e ndjeja veten time ne mankth.
Me dukej sikur ditet e mia po largoheshin,sikur e ndjeja afer vdekjen nese nuk do ta shihja ate.
Pasuan edhe disa dite te tjera te dielash dhe une ne menje isha vetem aty,aty ku te pashe ty per here te pare,ndoshta dhe te fundit.
Neteve rrija jashte me ore te tera ,shpesh e gjeja veten ne ballkon mengjeseve kur me perkedhelnin rrezet e diellit.
Me dukej sikur me shfaqeshe ti me ato rreze te verdha kur me rrihnin fytyren.
Sikur isha ne nje enderr te vertete dhe sikur ti me ato duart e arta,kerkoje te me thoje: EJ Angji zgjohu,zgjohu,erdha une ,jam ketu.
Gjaku me kishte rrjedhur nga hundet dhe kishte formuar nje harte mbi pllaka qe i ngjante nje trendafili.
Kembet nuk kishin me ndjesi,ndjeja nje pulsim dhimbjeje dhe nje lloj shpimi sikur krijesa te vogla me dhembeza te mprehta po me bluanin ballin.
Syrin e djathte e kisha te mbeshtetur mbi pllaka dhe era e fresket me ftohte floket..
qendrova aty dhe nuk mund te levizja duke shikuar drejt fundit te ballkonit derisa me ne fund pashe figuren e nje drite qe po me afrohej.
Ndoshta ishte nje enderr.
Ajo drite ishte shume larg por levizte me nje lloj qellimģ te larte dhe shume shpejt sa nuk pyeste per largesine.
Ishte nje milje larg,pastaj gjysem-milje,pastaj sa hap e mbyll syte ishte mbi mua..
Ishte ajo.
E bukur si gjithmone dhe po me ate fytyre te fresket duke leshuar rreze drite per mbi mua..
Me kapi duart dhe gishterinjte e saj ishin te ngrohte brenda damareve te trupit tim..
Syte e saj ngjyre 'qielli' me shikonin porsi drita dhe ndjeva nje ngarkese elektrike te me percohej drejt gishterinjve.
E dashur,doja ti thoja,
E dashur,mos me ler,te lutem mos me ler,me merr me vete,dua te vij me ty...
Dhe pastaj ajo u shtri aty perbri meje.
Kisha nje pafundesi gjerash per ti thene,por nuk mund ti thosha asgje...
te gjitha fjalet me shperbeheshin si bora ne gjuhe,dhe qendruam ashtu te shtrire ne heshtje,duke veshtruar njeri-tjetrin.
Qendroja perballe saj i shtrire dhe pashe ,pashe boten e pafundme ne detaje dhe skica.
Harten e cdo ylli dhe zemre te ndertuara me bukuri dhe madheshti. Mbyll syte per pak caste per te menduar sikur te pakten po i perjetoj keto momente dhe kur i hap serish duke buzeqeshur me nje buzeqeshje te shfrenuar nuk e shoh me ate aty. Ajo kishte ikur.
Per jave te tera me pas kur qendroja i shtrire,duke pritur gjumin ndjeja se duhet te beja vend ne jastek per nje enderr tjeter perbri meje.
Vetja ime tjeter ishte,thuajse e pashprese ,me gjuhen e saj te shenjave..
...ishte e veshtire te njihja me vetveten.
Nuk po kuptoja se kush isha ne te vertete..
Cpo ndodhte me mua?
Ajo do te vije!
Po,do te vije...
Une do ta takoj ate..
E tille eshte pasi keshtu perputhet bota,jo sic e planifikojme,as me format qe perfytyrojme,por me nje model te marrezishem te vetin qe ecen permes gjithe dredhave dhe pikellimeve te perditshme deri ne piken qe une i shtrire ketu e di se jam i dashuruar me te dhe se komplotet e dashurise dhe te Zotit jane nje dhe nje e vetme.
Ajo do te vije....
E nesermja e dites tjeter me zgjon me mesazhin ne oret e para te mengjiesit. Ishte shoku im qe me priste te shkoja ne plazh.
''
Ckemi Angjo!
Mos me thuaj nuk vij.Jemi 3 cuna mbledhur per qejf.Na duhesh dhe ti 4..Neser te pres ne divjake...''
-do shkoj thoja me veten time..
Po cmendem ketu vetem,gjithcka e pakuptimte,pa vlere,pa shprese..
U nisa,dhe kur mberrij ,e takoj shokun qe me priste i mbeshteur ne nje peme pishe duke qeshur.
E dija qe do te vije...
Sa ma bere qejfin angj.
Kam dhe 2 shoke te tjere por...
ata nuk dine te luajne mire futboll.
Jemi bere grup cunash,kemi formuar nje skuader futbolli me rastin e kampionatit te mini futbollit qe zhvillon AMC gjate sezonit te plazhit dhe me duhesh ti..sepse ti e ben spektakel topit.
He ,pse me sheh ashtu?
Per kaq me lodhe ti mua ketu? I them une!
Po jo re,ne darke zhvillohen ndeshjet,ne e kemi sonte radhen tone.
Jane 10 grupe.
Njera do dal fitimtare.
Dhe ca marin fituesit?
Dy jave falas ne plazh ne dubai.
Do fitojme apo jo?
Do ikim do kapim goca te bukura...
Hahahaha po qeshja une...
He tani pse qesh,thote ai.
Po cthua i them une?
Po he tani ,o angji i thone 2 jave,hotele me 5 yje,pishina,jahte,goca sexy,mmmm te vdes une per to..
Sa larg sheh ti te keqen i them une..
Po he tani do fitojme apo jo?
Hajde hajde se do fitojme po hajde merma pak ket canten se me keputi krahet i them une.
E dija, e dijaaaaaa... Ti je mret ,ti je gjigand,je i madh, je i papam..
Tkam zemer tkam!
Ca re?
Paske him mduket per shele i them une...
Jo re ,ma bone qejfin mer jau,ndaj ,thote ai
shiko: kemi gjetur nje portier te mire,eshte nga tirana.
Maringlen quhet. Eshte si mace vella.
Nuk le topa ti kalojne ne porte.
Ate doja te te thoja dhe une qe do te na duhej nje portier i mire.
E kemi gjetur angj ,pa merak,por une e vrisja mendjen per lojtar,dhe ja ti erdhe. Do te mbaj ne krahe,je i madh ,je i maaaaadh... Hahahaha me ul poshte re se lam nam.
E kam nga gzimi vella,mos ma vin re.
Ashtu duke qeshur shkojme ne dhomen ku ishin akomoduar cunat dhe shoku im (adi e ka emrin) Me thote te zhvishem se po na prisnin djemte e tjere ne rere buze detit duke bere vrap.. I takojme ata.
Angji ky eshte Leo,kurse ky eshte Endri...
Gezohem djema,u them une. Epo tani ska vrap per pak.
Hajde te pijme nga nje birre,duhet festuar.
Adi na ka thene qe ti e luan futbollin..
Po e luaj por messi nuk jam.
Hahahaha qeshin cunat.
Tani degjo pak thote endri : meqe erdhe ti do futesh ne vendin tim sepse une nuk turrem dot, thote ai. Flm them une endro.
Eh jam i shendosh thote ai,lodhem shpejt. Ska gje,do vrapoj une per ty.
i pijme ato birrat dhe shkojme te luajme futboll ne rere.ishin shume djem te tjere qe luanin. Aty me ata u futem edhe ne. Mbasi behemi uj ne djerse u them djemve qe do futem pak ne uje.. Eh,jam ne plazh,duhet te lahem sot me domosdo thoja me vete.
Uji ishte i paster dhe me te paster e bente rera e bukur ngjyre qumshi.... Ne darke ne oren 8 mbidhemi per te konfirmuar emrat perfundimtar te lojtareve qe do te luanin nepermjet kartes se ID. Emri i endrit u fshi dhe ne vend te tij me vendosi mua.
U mblodhen shume njerez. Nje feste e vertete.
Filloi ndeshja dhe ishim 2-0 per ata..
Gjithcka ishte ne gabimet e leos.
Nuk dinte te luante..
Adi ishte i merzitur.
U nevrikos per pak ..
Ishte ndeshja jone e pare.
E ndjeja veten te lodhur,rruga,pa stervitje...
Gjithcka mbidheshin.
Ishte me eleminime.
Kush humbte eleminohej.
Adi nuk po pasonte me sepse mendoi se nuk kishim gje me ne dore.
Mu desh te luaja vetem. E mora topin nga porta jone dhe duke genjyer te gjithe i pasoi adit dhe ai shenon me koke. Te gjithe brohorasin
ishte gol shume i bukur..
Loja behet edhe me e nxehte.
nje lufte e vertete. Te ikte kemba me gjithe kepuce ne ajer.
Ata filluan te na vrisnin..
Me top ne kembe,Brenda ne zone rrezohem une dhe gjyqtari vendos penallti.
Te gjithe sjane dakord.
Portieri del nga porta dhe thote:
Beje gol tani..
Kerkonin te na injoronin.
Nuk kishte kuptim..
Ndeshja e pare me shume polemika. Nuk e mendoja se do me jepte penalltine.
Por qe shanci im qe e dha,dhe ja legenet si kundershtojne..nejse e filluam lojen ne gjysem fushe. Kishte edhe .18 min nga perfundimi i takimit.
U nxeha aq shume sa dhe te tjeret nuk i duroja dot.
Filluan te na tallnin te gjithe shikuesit.
Cdo top qe nisej nga porta jone e merja vete.
Ashtu gjithe nerva,me inat,me sulm,arrij te shenoj vete golin e 2te predhe fare...As portieri nuk e pa kur topi perfundoj ne rrjete.
Kishte dhe 10 min .barazimi conte ne penallti. Jo une doja fitore..
I skuqur nga nervat gjithe inat,mar topin e 3te dhe ngjitur me porten me hidhen 3 vete siper.
Thes ne toke une.
Degjoj bilbilin te frynte..
Penallti serish,dhe kete here se luante topi.
Nuk beren ze fare.
Te gjithe shikuesit u bene me ne .
Sa gje e madhe eshte ta besh turmen per vete...
Vendos ta gjuaj vete penalltine.
Mar vrull sa portieri mendoj se do ta caja porten por,heeee ujku vjeter te ha keq,dhe e kam gjuajtur aq lehte sa portieri nuk e kuptoi dhe u hodh ne krahun tjeter,topi perfundon gjithe qejf duke qesh ne rrjete dhe duke mare me vete dhe buzeqeshjen e shikuesve...
Te gjithe kerkojne te dijne emrin tim dhe ngaqe nuk dinin si te me therrisnin ne emer;brohorasin !
7-ta 7-ta...
Ngaqe kisha nr 7 ne bluze..
Loja zgjat dhe disa fare pak min dhe ashtu perfundon gjithcka...
3-2 per ne. Nuk dihet sa kemi pi ate nate.
Plot djem qe na mbeshtesnin.
Ku eshte ai messi i vogel ku eshte?
Ja ketu jam vella i thashe nje djali qe donte te me qeraste me nje birre.
Flm vella por une mjaft kam pi per sonte. Do e pish me tha,se po se pive do humbesh lojen tjeter. Bela,thoja me vete.
Ia thoshte pija atij jo se e thoshte vete.
E gdhime ate nate..
Djali qe me qerasi me birre ishte shume i zgjuar,sado qe kishte pire, nuk fliste percart.
Mu duk vertet djali i zgjuar.
Mbas 5 ditesh kishim ndeshjen e 2te.
5 skuadra do dilnin ne gjusem finale.
Njera nga skuadrat u terhoq.I mongonin 2 lojtare,edhe po te zevendesoheshin nga djem te tjere,nuk quhej sepse emrat e djemve ishin te rregjistruar dhe te dorezuar prane kompanise AMC.
Kishte nje rregullore.,.
Ngelem 4 skuadra...Kete here menduam se do e kishim shume me te veshtire por ndodhi krejt e kunderta.
Cohesh cdo mengjes heret buze plazhit me adin per te bere vrat,i vetmi sport me i bukur qe e mban trupin e njeriut ne forme..
I kishim hyre nje sfide,duhet ta realizonim..
Ne ndeshjen e dyte ,fati na ndihmoj kur nje lojtar i tyre ndrydh kemben,ishte me i miri i tyre. Dhe ne detyrohemi dhe nxjerrim leon jashte fushes. Leo nuk luante kushedi,cdo top qe kapte e gjuante kot me kot..pune prishte.
Tashme duhet te tregonim veten.
Duhet ti nxirrnim nga fusha me 0 gola..ashtu ndodhi.
nje fitore e madhe per ne 6-0.
3 gola adi,3 une...
Spektakel i vertete.
Ishim pothuajse tashme ne finale.
Ajo luhej mbas 2 ditesh.
Tap po prape ate nate.
Pa dashje me kapi syri djalin qe me qerasi dhe do te me duhej t'ia ktheja ne te njejten menyre.
Duhet ta qerasja dhe une.Ej messi vogel ckemi me tha!
Mire i thashe. Mu duk pak i cuditshem.
Kam deshire te qeras i thashe se ma bere borxh ate dite. Hahaha flm me tha por ajo nuk ishte asgje..
Sa birra kam pi ate nate?
Ku di une,kur me qerase ti ate nate pashe vetem qe ishe derrase fare,nga ta di une sa kishe pi ti?
Ne si kemi mend ne koke tha,pijme kot me kot shume...duke folur bashke me te ve re se ai kerkonte te me njihte me shume nga sa njihen normalisht 2 djem ditet e para..
Po me pyeste per familjen,shkollen,punen,gjithcka. Tipin tim.
Me beri cudi kjo gje....
E pivem ate birren dhe duke qeshur morem nga nje tjeter ne dore dhe me kerkoi ta shoqeroja tek hyrja e vet.
Naten i thashe.
Naten,flm qe me shoqerove.
Asgje i thashe.
kur po kthehesha per tek shtepia ku rrija une me djemte,tel nuk me pushonte,ishte adi. Ika dhe cuditerisht ktheva koken duke pare djalin qe po futej ne dhome. Pa dashje me kapi syri nje bukuroshe qe rrinte ne dritare duke me veshtruar dhe ne momentin qe e pashe une u fut brenda ne dhome. Ktheva dhe nje here koken por kete here shihja vetem hijen e saj qe qendronte mbrapa perdes se dritares. I ngrita vetullat larte ,i rrotullova ja dy here syte dhe vazhdova rrugen. Afrohet finalja e madhe
afrohet finalja e madhe ,shtohen emocionet ,shtohen tifozet,shtohet deshira e qejfit per nje plazh lluksoz.. Eh cdeshire thuaj,uji i detit i njejte eshte,rera,por jane njerezit ndryshe,eshte bukuria e natyres,pastertia,relaksi,lluksi.. Por edhe ata njerez si ne jane,vetem se jetojne me mire,kenaqen me shume.. Nje deshire e cmendur me kapi ato caste. Doja te ikja.
Po,doja te ikja.Te shijoja ato vende,te njihja njerez te nje bote tjeter.. Por kjo realizohej vetem me fitore.
Vetem me fitore..
Fillon loja me nje entuziazem te madh.
Gjithcka po luhej qete,pa frike dhe u vu re shume qarte qe kundershtaret kerkonin te na lodhnin.. U kthyem te gjithe mbrapa.
Loja po behej shume e forte.
Asnje gol deri tani..
Na u desh te nderhynim fort,te vrisnim,ishin te gjate si trupa ,nuk caheshin. Te mbanin vetem me trup.. Gjithcka ne pjes te pare doli 0-0.
U mblodhem te gjithe dhe po mundohesha ti thoja djemve.
Cuna!
A doni te ikim ne Dubai apo jo?
Poo te gjithe nje zeri....
Epo hajdeni ti dergojme ne shtepi keta trapat..
gjithcka po behej e pakalueshme.
Ishte nje lufte e vertete.
Minutat po shkonin drejt fundit dhe asnje gol deri tani...
Ata kerkonin ta nxirrnin lojen me penallti,dukej qarte..
Portjeri i tyre ishte me i mire.
Jo nuk ia lejojme vetes thoshte adi..
Do shenojme me domosdo..
Edhe 2 min nga perfundimi i ndeshjes.
E mar topin ,kaloj nje kundershtar,pasoj tek adi,adi me nje dublim kembesh ia kalon njerit mes kembeve dhe pason serish tek une dhe nderkoh qe pason tek une leviz ne forme trekendeshi ku e pret topi tek ia pasoj une serish,ashtu duke mare vrull fuqishem godet ,pret portieri dhe topi kthehet mbrapsh,ishin sekondat e fundit,duke ardhur topi nga duart e portierit une kercej rafishat dhe topi godet traversen e siperme dhe kap ne kok te portjerit dhe futet ne rrjete.
Nje gol i ndihmuar,gjysem gol per ne...
Sek 7,6,5,4,3,2,1 dhe bie bilbili.
U shtriva ne toke dhe koken e kisha te kthyer nga krahu i djathte i tribunes.
Padashje syri me kap ate,engjellin e bukur qe me vinte shpesh,kur rrija neteve ne ballkon...
ajo ishte me e bukur se kurre,me e ndritur se kurre,duke kapur telat e rrjetes se fushes,ma ben me dore dhe kerkon te futet brenda.
Pastaj i afrohet nje djale tjeter,e kap per krahu dhe drejtohen drejt deres se fushes per tu futur brenda. Ngrihem ne kembe,por nuk po mund te shihja nga po ikte.
O Zot te lutem mos ma mer serish.Te lutem .
Cunat te entuziazmuar me ngriten ne krahe duke thirrur.ANGJI ANGJI nga gezimi i madh..
Zbrita poshte,ashtu me force,duke bertitur me inat,
Me lini rehat!
Te gjithe u shtangen dhe po me shikonin te habitur.
Angji cke me tha adi.
Une si ktheva pergjigje.
Bere gol ,me tha,fituam.
E di,por me ler pak te lutem ad.
Te lutem,beje per mua.
Angji si eshte puna..
Te gjithe po gezojme fale teje ,si eshte puna?
Tek po me fliste adi,shoh djalin qe me qerasi ate nate dhe ty qe te kishte kapur per dore..
Mendova me vete dhe thashe ,tani jam i vdekur.ajo paska te dashur.
Ajo me kģshte pare mua qe diten e pare sa kisha zbritur nga makina.
Po pse sme folģ?
Tek afrohet afer meje..
tek afroheshin afer meje,zemra po me rrhte fort dhe gjunjet sikur po me dridheshin.
Gjithcka e mendoja gabim.
Ajo,me fytyren e saj engjellore u fut nga dera bashke me djalin te kapur prej dore dhe te gjith kthyen kokat andej.
Edhe shikuesit po shihnin cdo levizje te tyre.
U hapen djemte duke formuar nje rruge nderkohe qe ata drejtohen tek une...
Afrohet djali dhe duke me drejtuar doren thote:
Po perse nuk e shenove pak me heret ate gol se mezi po e prisnim?
Ishin shume lojtare te forte,ia ktheva une..
Ajo qendronte para meje me nje nur te papershkruar.
Me dukej vetja si nje gur para nje trendafili..nuk mund ti besoj dot syve.
Ti je ketu?
Jo nuk eshte e vertete.
Valle te kesh qen ti ate nate ne dritare?
Zot perse duhet te me ndodhi mua?
Ckam bere?
Perse duhet te vuaj?
Ajo nuk duhet te ishte e lidhur,te pakten jo,jo per hir te bukurise se syve te saj ,jo.Por edhe meqe qenka e lidhur perse duhet te me ndodhte ketu ? perse?
A nuk do te ishte si dicka e percaktuar?
Jam plotesisht i bindur me shprehjen ...
''shpresa vdes e fundit''
Nisur me qellimin e vetem se nje dite do te mund ti shihja edhe nje here syte e tu,dhe ja,ti qendron para meje si nje drite dhe akoma nuk i besoj syve qe je po ti ajo e verteta..
Ti linde krejt natyrshem ne jeten time,ashtu u bere mrekullia e pare dhe me e bukura per mua.
Krejt papritur si te ishte nje lajm i mire i nje beteje lufte te fituar.
Si ajo llamba e fikur kur ndizet.
Si hapesira e pafund tej horizontit.
Gjithcka ne nje dhe tek nje,pikerisht ne mendje dhe shpirt tek une.
Pse duhet te ndodhte?
A eshte ky nje destinim i fatit?
Nese do ta quaja fatin si shkopin magjik te nje ''dore enigmatike '' qe kontrollon gjithe ecurine jetesore te cdo qenie njerezore,ose deshire e paarrtshme dhe teper iluzioniste ,prape do ti beja nje pyetje vetes.
Pse pikerisht kjo dore e panjohur,me kete shkop magjik me zgjodhi mua dhe perse te gjitha ato deshira qe kam nuk me realizohen?
pra,pse duhet te ishe ti ajo ,kur fati nuk varet nga deshirat dhe endrrat e mia? A do te ishte si dicka e percaktuar?
Po nga kush?
Mos valle nga dora enigmatike?
E pranoj dhe e besoj,me duhet ta pranoj.
Eshte si e zeza mbi te bardhe,e paster,e qarte dhe e kuptueshme.
Ti erdhe krejt natyrshem tek une,as me deshire dhe as me detyrim. Gjithsesi me duhet te them ,se ti jo me kot u shfaqe tek une apo une tek ti? Ngado qe ta rrotulloja,te vetmin,emer me te bukur qe do te mund ti vij,do te ishte 'dashuria' Nje dashuri qe do ta quaja 'hyjnore'

-ej Messi po me degjon?
Oh me fal,i them une.
Po me dukesh pak i cuditshem tha,ke gje?
Jo i them une!
Kjo eshte motra ime,X !
Me zgjati doren dhe me ate shikimin e saj verbues ,humbas krejt ne boten e syve ngjyre qielli.. Pastaj lehte me perqafove duke me puthur ne faqe dhe duke me thene:-kjo ishte per fitoren,urime: Dora jote ,ah ajo dore si dora e nje engjelli.
Them se me ra te fiket,dicka doli vetetimthi nga une...
Ai,eshte vellai yt?
O ZOT i madh!Perse e mendoja si gabim?
Perse mendoj gjithmon te kunderten?
Pyes veten se si ne 5 dite ,bota mund te ndryshonte kaq shume?
Ti je me e kukur se kushdo tjeter qe kam pare.
Mos e kam gabim qe po e them?
Jo,ti je me te vertete e mrekullueshme.
Ti nuk bere ze,u terhoqe pas,dhe pasketaj me puthe serish,dhe floket e tu prane buzeve te mia,dhe gishtat e tu qe u afruan per te me prekur fytyren sikur donin te siguroheshin qe isha une ai apo jo!
une shijova bajame ne gishtat e tu dhe ndjeva per te paren here nxitimin dhe derhiren per te perpire brenda vetes dike.
Per ta ngrene,kafshuar e per te patur cdo pjese timen,per te shfrenuar krejtesisht veten dhe ty gjate atyre casteve ,pikerisht ne mes te fushes,ne qender te vemendjes,ne sy te te gjitheve,dhe per te ndalur kohen,yjet e te mos lija asgje te ishte pertej atyre casteve.
Ah sikur jeta te ishte e tille,te arrinte nje moment dhe te ndalte aty ne castin e ekstazes.
Por jo.Ajri i fresket me pushtoi fytyren dhe puthja,kish mbaruar....
Pastaj ti largohesh dhe duke ngritur doren,me pershendet duke me lene te kuptoj ,naten e mire.
.
Jo,nuk mund te te lejoja te me ikje ashtu.
Heren e pare u be cu be,por kete here jo..
Nuk do ia falja vetes.
Ajo me kishte pare qe diten qe kisha zbritur nga makina.
Po ku kishte qene?
Pse nuk me kishte folur?
Apo ngaqe isha me Adin
?
Ndaj sme foli?
Te pakten ta kisha pare!
Do te mund te luaja dot futboll une po ta kisha pare?
Une nuk do isha pastaj me as per plazh!
Dal nga fusha me vrap dhe e kap ate duke ikur me vellain.
Vallai i saj dinte gjithcka,
Ia kishte treguar motra..
Ej messi,kthehu ne fushe,eshte nata jote sonte.!
Vetem dy min te lutem i thashe...
Ajo mu afrua afer dhe lehte me peshperiti ne vesh,takohemi neser nga dreka perball fast foodit...
Ok i them une.
Dhe kthehem me vrap gjithe qejf.
Zot i madh sa te lumtur e ndjeja veten,thone se kur vajzat takojne te dashurin e zemres dhe ikin me vrap kur futen brenda per ne shtepi,jane te lumtura..
Po une pse vrapoja?
Se mohoj dot,jam i lumtur qe e dua..
Gjithe naten nuk me zinte gjumi,me kujtohej ajo nate kur e pashe tek dritarja. E kush e priste se ajo do ishe ti?
Ata kishin ardhur me gjithe familjen ne plazh.
Keshtu qe nuk mund te rrinte dhe shume vetem.
Zakonisht kur dilte e shoqeronte i vellai..
Mbasi na u lexuan emrat e fituesve,u dekoruam me nga nje varse argjendi me stampim te logos AMC. Udhetimi i shume pritur behej mbas 2 ditesh..
Nuk dija cte beja,te shkoja apo jo,duhet patjeter ta vendosja ate cast. Nuk mund te ikja vetem,do te doja ta kisha dhe jeten time me vete... Jo,nuk pranova,ne vendin tim u kerkova qe te shkonte shoku I Adit,endri,ai qe me liroi mua vendin ,sepse ishte bucko... Jo angji,ate e fitove ti,luftove ti,prej teje fituam te gjithe... Ender do ikesh ti ne vendin tim dhe mos e dģskutojme.
U fshi emri im,u vendos serish emsi i endrit.
Adi u merzit shume,filloi te qante.
Cun kampion..
Adi mos u merzit i thashe.
Ti e di pse po e bej une.
Te kujtohet si me ke thene?
Gjeje ate vajze sepse nese nuk e gjen ,do pendohesh..
Adi me perqafoi..
..te nesermen mezi prisja oret e drekes qe te takoja ty..
I ulur ne stol me tel ne duke luajtur,ndjej nje pale duar qe me zene syte nga mbrapa...
Gjeje kush jam?
Dhe une ia terhoqa duar drejt vetes ashtu sic isha me kurriz dhd e mora ne kurriz Hopa...
Ajo po qeshte.. Ej cfare ben.?
Hahahahahahaga,te lutem me ul poshte,hahahahahaha,
Zot sa me pelqente kur qeshte...
E ndjeja veten time te lumtur pa mase...
E ula poshte dhe u ktheva me fytyre nga ajo,ashtu balle per balle.
Do bejme nje xhiro buze detit?
Peshperiten buzet e tua.. Po i thashe une.,patjeter pse jo?
Dhe ashtu duke bere xhiro ,buze detit,duke hecur dhe duke folur.Te kam pritur nje jave tek dera e shkolles,ku ishe.
Isha semure.
Te henen tjeter vajta ne shkoll,te prita dhe une 5 dite nga 2 ore aty ke dera ,ti nuk erdhe. Pyet rojen po deshe.Ai e di se me ka pare 5 dite aty.
Vertet ,I thashe une.
Po angji,pse duhet te te genjej!
Javen e 2te nuk shkova une ne shkoll,po mendoja me vete,as petriti nuk ka qen.
Ti me ke pritur mua tek shkolla
5 dite? Po angj.
..X?
Po,me thuaj!
Vertet me ke pritur tek shkolla 5 dite?
Te kam pritur angj,te kam pritur,por nuk u duke fare.
Isha semure,edlira,isha semure.
Por edhe une ndaj nuk erdha se isha semure.
Diten qe u takuam bashke,u takuam!
Diten qe ndodhi ajo,
Cila?
Ia nderpres une!
Po ja ,angji une....
Ate dite pra,kur me rane mua librat nga dora....
Diten tjeter nuk erdha me ne shkolle se u semura...
Me vinte te te haja te gjalle.
Ti je kaq e mire.
O Zot a do te mund ta shperblej per kete qe me bere?
Jam njeriu me i lumtur ne bote...
Pra paskemi pritur njeri-tjetrin?
Hahahahaha,qeshem te dy njekohesisht dhe ti mu hodhe ne qafe duke me perqafuar. Ashtu te kapur prej dore ,hec e hec une se kam mendjen dhe me kafshon nje gaforre tek gishti i kembes. Filloj te bertas ,au,au,au....
Ti behesh merak per mua,se heq dot gaforren nga kemba se ke frike.
Ti heq shapkat dhe i gjuan me shapke.
Une ulerij dhe me shume,kurse gaforrja me kafshon edhe me shume me ato dhembet e saj si pinca. Oh lele kemba them une....
Ti fillon dhe qesh.
ti nuk di cfare te besh,
Te gjithe ca kalojne aty ndalin dhe shikojne.
Nje tragjedi e papare.
Ca tersi!
Ti mer nje bidon bosh aty prane dhe i gjuan me bidon.
Me ne fund ajo me leshon.
Oh shyqyr,ke bere nje gjest te mire,mke shpetuar kemben,gishtin e kembes. Te gjithe qeshin!
Ka gje per te qeshur thua ti,duke qeshur edhe vete...
Sa e poshter ..
Te te hash fare je..
Jo,se do te duhem ,the ti...
Ti ulesh para meje dhe thua! Mire je ,mire je,te dhemb te dhemb?
Une te shoh ne sy dhe te them!
Do e provosh nje here ti?
Ti qesh dhe me perqafon,pastaj me ndihmon te ngrihem dhe vazhdojme rrugen qe kishim nisur por une tashme heci cala cala,faji i gaforres. Pastaj ty te hipen nje deshire e madhe per te ngrene noj gje.
Ca do hajme them une?
Ti thua une du sufllaqe,kurse une them dua sanduic.
I hajme ato,marim dhe nga nje uje me gas,je se une e du pa gas,ti mere qysh te dush,edhe pastaj pasi i hajme ato une them: Do pijme noj gjo tftofet? Mir thua ti.( thua noj here jo ti? Nuk thua,he se kshu do thush se e di une)...
pastaj tu e pi ate gjene e ftofet(une do e mar B52 per vete,ti mere ca te dush)edhe sic po thoja tu e pi ate gjene e ftofet ne,tu bo muhabet..
Ti mshef mua,te kujtohet ajo gaforrja dhe vetem qesh.
Une te kap duart,afrohem afer teje,ashtu balle per balle sic jemi ,i kryqezoj gishtat me ty dhe te them. Zemer do dalim pak buze detit,dua te leviz?
Po dalim thua ti.
Ashtu duke hecur buze detit Me kap per krahu dhe me pyet..
Angji ke te dashur?
Po,kam them une...
Ti papritur ndal dhe ul koken poshte dhe ndjen doren time qe te prek tek mjekra dhe pa kuptuar te ngre koken larte dhe te puth ne balle.
Ty te mbushen syte me lote.
Nuk e di as vete pse qan.
Me kerkon falje duke ma perseritur shpesh.. Me fal,me fal angji,sdi pse po qaj as vete.
Ate cast une nuk ia lejoj vetes qe te te shoh ty ashtu..
Zot sa e brishte qe je,mendoj me vete dhe te mar per dore,pastaj te hedhe njerin krah mbi qafe dhe te kerkoj te ulemi buze detit...
Dhe ti nuk nguron per te me plotesuar deshiren..ulemi aty ku dallget puthin buzet e reres.
Zot sa e mrekullueshme qe je,mendoj me vete.
Ty akoma nuk te kane ikur ato pika loti qe pak me pare i lesheve si pa kuptuar. Ti mar te dyja duart,ulemi ne gjunje,balle per ball me nje-tje dhe te kerkoj qe ti te me degjosh vetem per pak minuta... Ti me shikon ne sy dhe me nje buzeqeshje mes lotesh,kerkon sikur te me thuash: Vazhdo Angji,me thuaj...
'' Prej kohesh nuk arrij te gjej me vetveten.
Me duket vetja sikur jam i ndare ne dysh sepse ne trupin tim gjendet edhe nje tjeter person identik si une,te pakten keshtu mendoj une..
I pari ,besoj se jam une,trupi im fizik,pjesa e jashtme qe duket,kurse i dyti nuk arrij ta shpjegoj si eshte...
Eshte....
Eshte i padukshem,nje hije e verber,eshte si te thuash si nje fantazem qe ka depertuar thelle ne ate te parin,pra ne fizikun tim.
Eshte tamams si nje person i dyte qe ka po te njejtat tipare si une,po te njejtet sy,po te njejtet floke,po te njejtin trup,me fjale te tjera eshte po une.
Me beso,te betohem,nuk jam une ai qe dua ti bej te qarta keto fjale,por ai tjetri brenda meje qe lufton ne mua.
Une,
Une thjesht jam ai i pari dhe vetem sa po ti them fjalet qe ai mi thote per ty,pra thjesht une jam nje ndermjetesues i tij,atij te dytit.
Me fal..
Nuk di,
Nuk di se si ta shpjegoj !
Eshte tamam si nje qenie tjeter e dyte e padukshme qe ekziston ne mua dhe gjate gjithe kohes me komandon duke me urdheruar ashtu sic i pelqen atij,dhe kjo eshte ajo cka e ben ate me te lumtur,me te gjalle,me energjik,ndersa mua te parin,qenien e dukshme ,me kthen ne me te ngathtin,me te vuajturin ,me te ndrojturin,me ben te pranishme ne cdo cast ndjenjen e pasigurise se vetvetes,dhe shpesh humbas dhe vetedijen,ku as vete nuk di se cbej,nuk di se cthem,nuk di se cmendoj.
Te ben te kalosh menjehere ne boten e paarsyetimit,e palogjikshmerise,ne boten e asgjese,por qe ne fakt ka dicka dhe ne nuk e dime se c'eshte..ndaj pra nuk po arrij te gjej vetveten,nuk arrij te kuptoj kush eshte ky brenda meje,dhe ku do qe te dali si konkluzion!
Pse me mundon kaq shume?cili eshte qellimi i tij final?
Ku do qe te arrije?
Shpesh mendoj se ajo gjeja e 2te e padukshme brenda ne qenien time eshte ndergjegja.
Mendoj se eshte ndergjegja se vetem ajo eshte pararendese e mendimeve,ideve,vleresimeve te tyre dhe veprimtarive..
...por prape e kundershtoj veten time.
Them:
-jo,nuk eshte ajo,eshte dicka tjeter.
Dhe ja keshtu filloj te marr ne pyetje veten time...
Po mire,
Pse eshte dicka tjeter?
Eshte dicka tjeter sepse ndergjegja nuk te ben te mbyllur ne vetvete,nuk te ben te mendosh per keq,nuk te ben te vuash,ne te kundert,ajo nxit dhe te jep kurajen per te vepruar me te miren,ate qe cdokush do te deshironte ta vepronte.
Dhe kjo eshte mese e vertete.
E pra,c'mund te jete kjo qenie e dyte e padukshme qe ekziston ne mua dhe qe nuk me jep nje ide te sakte mbi arsyetimin e vertete te saj?
Mendoj se ai i dyte eshte si nje virus qe ka infektuar thelle rrenjet e mia ndjesore qe shfaqin ne ate te parin simptoma fizike dhe ngacmime psikologjike nervore!
Mos thashe gje ngacmime psikologjike?
Po .po une e thashe..dhe jam i sigurte per kete.
A mos valle gjendja psikologjike eshte ajo shpirterore.
Se di,por mendoj se duhen te kene lidhje.
Pra,e thene ndryshe personi i dyte qe ekziston ne mua qenka nje ngacmues i gjendjes sime shpirterore,
me fjale te tjera,gjendja ime shpirterore eshte bota ime e ndjenjave,dhe rrjedhimisht bota ime e njenjave qenka ajo qe me mundon,ajo qe me ben mua te parin te vuaj,te mbyllur ne vetvete?
A thua te jete kjo?
E cduhet te jete tjeter vec ndjenjave?
Ja pra,keto ndjenja me paskan shkaterruar dita dites,me kane roberuar,mendimin tin,fjalen time,gjithcka timen,dhe duke u detyruar te mos e lejoj me veten te gjendem ne nje situate te tille,ku ai i dyti ,tashme njenja ime te me shkaterroje plotesisht,mendova per veten time,qellimin tim,jeten time dhe arrita te mblidhja forcen e kurajes,fale atij te dytit per te te thene keto fjale qe kaq shume kam dashur te ti them.
Dhe ja,ti je ketu perpara meje..
Diten kur te pashe per here te pare,nuk di pse syte me mbeten drejt teje.
A thua valle ishte ai i dyti qe me detyroi mua te parin te shihja ty?
Po pse pikerisht ty dhe jo nje tjeter?
shpesh pyes veten dhe mendoj.
A mos valle ishte gabim momenti qe u gjenda prane teje kur te pashe ty?
Pse duhej te ishte fytyra jote shoqeruesja e perfytyrimeve te mia ne cdo rast?
Ajo fytyra jote e qeshur,si gjithmone e lumtur ,me shikimin shpues si shigjeta.
Jane ata dy syue e tu ngjyre qielli,te paster.
Eshte ajo buza jote e njome e kuqe si trendafili plot esh ndjellese.
Ato buze te kuqe flake,me te nxehta se zjarri,me te embla se mjalti,buze te njoma si te nje femije,buze te pafajshme qe ne nje te ardhme do tu nenshtrohen nje sere buzesh te dyta ku do te shpalosin etjen me te madhe dhe me te nxehte te ndjeshmerise njerezore,dhe qe te dyja se bashku ashtu do jepnin frutin e saj me emrin 'dashuri'
Diku thelle ne damaret e mi eshte rrenjosur fytyra jote,ajo drite verbuese qe roberoi ndjenjat e mia qe ne momentin e pare qe te pashe,ku,dhe po ate cast cuditerisht u takuam.

...dhe nese do te me pyesje se perse te zgjodha ty,
Angji shume thjesht do te te pergjigjej.
-Te zgjodha ty sepse fytyra jote me ndjek kudo.
Te zgjodha ty sepse tek ty shoh gjithe zbardhellimin e jetes sime.
Te zgjodha ty sepse,te dua ty,te dashuroj ty.
Te zgjodha ty sepse ti je njeriu qe me le pa gjume dhe une dua qe te me kthesh gjumin qe me ke marre.
Te zgjodha ty sepse cdo fjale qe te them,buron nga thellesia e zemres sime.
Te zgjodha ty sepse e di qe do te kesh nje pike dhembshurie per mua,
Te zgjodha ty sepse ti me dukesh vajza ime,princesha ime hyjnore.
Te zgjodha ty sepse ti me ke roberuar,me ke magjepsur,
Te zgjodha ty sepse ti me jep nje kenaqesi te kulluar te pashtershme.
Te zgjodha ty sepse te dua si i marre ,si i shkalluar.
Te zgjodha ty sepse nuk mundn ta deboj dot fytyren tende nga mendja ime.
Te zgjodha ty sepse gjithcka,as kujtimet e rinise sime te pafajshme,as vendi ku une kam lindur,as tingellimģ i gjuhes sime amtare,asgje,aasgje nuk mund ta shkul nga zemra ime kete dashuri te zjarrte..
 
Top
Angji
view post Posted on 6/4/2013, 18:14     +1   -1




Fjala e fundit

Qe nga casti qe te fola,
E gjer tani ne ket cast,
Ndonse i humbur dola,
Si humbja ime,kush mos paste!

Oh!sa ore,dite,muaj
Te kushtova nga jeta ime,
Per te vetmen zemren tuaj,
Sot une humba zemren time!

Si te mundja te ndryshoja?
Buzeqeshjen qe ish zhdukur?
Pas,lash une veten time,
Per dy syte e tu te bukur!

Sa te bukur dhe vrastare,
Kjo dashuri sot per femren,
Ēka sheh jasht s'eshte si brenda,
Ku shpirti paster pushton zemren!

Vec nje Zot me njeh mua,
Shkruajne vete k'ta syte e mi,
I martuar neper enderr,
E endrra ime mbete ti..

Pse kaq shume te besova?
Ndoshta sprova ime dyte!
Dhe per jeten t'u betova,
E tash u mbyta gjer ne fyt.

Kalonin ditet mezi prisja,
Vec dy shkronja t'i lexoja..
Keq a mire,te mund te vdisja,
Vec kaq shume te mos besoja.

Te rrija prane i buzeqeshur,
E ti eger me shikoje,
Ndonse nshpirt isha vrare,
Zemren copash m'a coptoje.

Isha i heshtur,kisha frike...
Sulmi im tash eshte me fjale..
Ndonse sot me the ik,
Te dasht keshtu si une nje djale...

1-1786-2090

Po ti pse qan ?

Nga ndonje cast mendim begate,
Dhe force e shpirtit s'ish cudi.
Ti jepja botes nje dhurate,
Dhe te me jepte pavdeksi..

Pse doje pra,te ma nderroje?
Ate kurore lavdi plote?
Pse sqe si ateher kur premtoje?
E tille sic je bere sot?

Falme! Eshte e kote...
S'mund te rroj me syrin tuaj,
Dikush tjeter ne kete bote,
S'do me lejonte qe te vuaj..

E tash qe thelle te ka vrare,
Loti im kur t'rrija prane..
Dikur qaja e ti qeshje...
Sot qesh une por ti pse qan?

Dhe form e tokes esht krijuar,
Sot vij une,e iken ti,
Vjen perqark perher kjo pune,
Kur vjen ti,do iki une....
 
Top
Angji
view post Posted on 6/4/2013, 18:40     +1   -1




Eh t'a dish....

Ne do te dish sa shume te dua,
Sdo gjeja fjalet per ti thene,
Peshperim permbmi mua,
Fryma jote,qe mke lene...

Nese iki larg teje,
Cdo te mbetet nga ata sy?
Nje deshire pa frenime,
Marrezi,do jem pa ty.

Rruge e mencur e dashurise,
Me te gjitha forcat e mia,
Ajo rruga e marrezise,
Marrezisht eshte dashuria.

Zemren time ta dhash ty,
Oh! Ma jep tenden ti,
E ti kycim bashk te dy,
Bashk te rrojme ne perjetesi.

Ndoshta une nuk dashuroj,
Ne menyren qe do ti,
S'do te thote qe s'te dua,
Ndaj me fal,se nuk di.

Si nata nder vende,
Fshihet ne yjet e arte,
Drite mbi drite plot leshur,
Porsi dielli lemsh i zjarrte.

Silueta ne syte e tu,
Bukuri qe ska te sosur,
Me jep force mu ketu,
Thelle ne zemen e plagosur.

Kam ne nevoje te jepem ty,
Sikur llamba kur ndricon,
Bukuri qe ska cmim,
Edhe cmimin e verbon.

Krahe-hapur puthje,fjale,
Te jete ai zjarr i duruar,
Akt falje dalengadale,
Edhe etjen ta kem shuar.

Shikim i embel qe behet ves,
Ndaj sme le nisja jote,
Ndjenje qe kurre sdo te vdes,
Je ti fuqia e kesaj bote...
 
Top
387 replies since 21/1/2009, 18:40   535187 views
  Share