MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

LETRA DASHURIE ME TE BUKURA DHE TE REJA

« Older   Newer »
  Share  
LEONORADURRESI
view post Posted on 29/3/2011, 21:05     +1   -1




PLAGė Qė ENDE GJAKON

Kaluan vite,muaj tė tėrė,por unė ty s’tė harrova.Tė kam nė thellėsi tė zemrės,nė shpirtė,nė
mendime.Fytyra yte shėndrit edhe pse s’tė shohė dot.Dita ditės ndjej mungesėn tėnde,mungesėn e shpirtit tėnd tė bardhė si bora,mungesėn e buzėqeshjes sate.Je shumė larg meje,je nė njė botė
tjetėr,ty tė morėn engjujt.Ende nuk e besoj ikjen tėnde,ike pa fjalė,pa na thėnė LAMTUMIRėN
E FUNDIT.Mė nevoitesh mua,familjes..mė le tė vetmuar,pa vėlla.Lotėt nuk e shuan mallin tim,as dhimbjen time qė s’ka shėrim.Jetoj nė tmerrė,nė humbje,larg tė vėrtetės dhe realitetit,jetoj
nė ē’menduri me kokėn pas se mos vallė po takoj armikun tim?Se mos vallė po takoj vrasėsin tėnd,atė
zemėr tė egėr dhe tė fėlliqur qė s’din se ēdo tė thotė dashuria familjare,qė s’din se ē’do tė thotė t’a
plagosėsh aq rėndė pulėbardhėn e pafajshme.
Nga bota fsheh ndjenjėn time.Nėn qiellin e mbushur me yje shpresoj,shpresė e vetme qė ende s’mė ėshtė shuar.Jeta ime ėshtė njė ėndėrr,jetoj nė ėndėrr,por ėndėrra brenda ėndrrės zhduket.
Shpirti mė gufon e s’ka kush qė mė ndihmon pėr tė shėruar kėtė plag.O Zot,mė ndihmo tė lutem.Mė
elimino kėtė vuajtje qė kam nė shpirt,ma shuaj kėtė dhimbje,je I vetmi qė dua,qė shpresoj dhe qė s’humb besimin kurrė.E dua tė vėrtetėn?Ku ėshtė drejtėsia?Ndėrgjegja e kėtyre shpirtėrave?
A thua vallė nuk kanė frigė nga All-llahu..
…Miq tė dashur,desha qė me ju t’I ndaj disa prej mendimeve qė vėrshojnė kokėn time gjatė orėve tė gjata qė I kaloj duke u munduar t’a shuaj kėtė plagė qė ende gjakon.Ju lutem mohoni padrejtėsinė!Zhdukeni gėnjeshtrėn!Shuajeni urrejtjen!Sepse dhimbja-vetmia t’a kėput shpirtin.
E kur tė veēohesh me kohėn mos thuaj mbeta vet.Por thuaj mua mė mbykqyr All-llahu,Zoti I vėrtetė
 
Top
FLUTURA
view post Posted on 29/3/2011, 21:19     +1   -1




Sa shumė mall, sa dėshpėrim, sa vuajtje, sa shumė dashuri ndjej pėr ty sonte, nė kėtė natė e dashura ime. Sonte ėndėrrat dhe kujtimet per ty i kam kėtu grumbulluar nė shpirtin tim nė zemren time tė perlotur. Mė beso ndihem i vetem nė kėtė botė tė madhe i humbur si njė i huaj, ku nė errėsiren i harruar dhe i hidhur nė nje qoshe pa skaj. Mes ėndrrash qė dikur i pata, qė jeta m'i ka ofruar njėher kur isha me ty, e ndjej veten tė dėshiruar pėr pak qaste, e pėr pak ngrotėsi, e pėr shumė dashuri, tani nė zemren time mbretėron acari qė mė ngriu zemren, e bėri akullė! Sonte shoh njė dorė qė s'mė bindet, shoh dy sy qė tė kerkojn, ty e dashura ime dhe ndjej njė zemėr qė ndoshta s'mė pėrket mua, ndjej dashuri qė mė pėrbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe ēdo qelizė tė qenies time. Ti ndoshta imagjinon ēdo tė thot tė duash dikend nė heshtje, nė kėtė largėsi tė mallkuar, tė mendosh dhe tė kalosh ditėt pėrgjysėm.
Tė jetosh ēdo ēast kur njė pjesė e qenies tėnde jeton larg dhe aq mė keq kur e di qė s'tė pėrket aspak. E ē'rėndėsi ka pėr mua, veē ekzistencės tėnde. Vetem njėher tė jem me ty tė qendroja njė minutė, atėher e kisha lutur zotin qė tė vjenė dhe le tė mė merr nė atė botėn tjeter sepse asaj bote i takoj pa ty !!!!
Eh, sa e sa orė e ditė mė ikin duke tė menduar ty, netėve pėrpilitem dhe ndjej shtėrngimin nė zemėr lotėt mė rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime, atėher lotėt teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time. Fytyra jote trazon ēdo gjė nė shpirtin tim, mė ngacmon fantazinė. Ngado qė po i hedhi syt mė duket se tė shoh, shoh atė buzėqeshjen tėnde magjepsėse ato buzė tė ėmbla, ata sy tė shkruar. Ngado qė e hedh dorėn tė parfytyroj se tė prek. I prek ato flokė tua tė gjata, atė trup tė bukur mendoj se jam i ulur mbi prehėrin tėnd dhe ngadalė mė perkėdhel. Ē'ti bėj tani shpirtit qė tė do pranė dhe s'tė ka... ohhhh ZOT SI NUK ERDHE TĖ MA MARRESH KĖTĖ SHPIRT QĖ TĖ MOS VUAJ MĖ Ē'ti bėj zemrės qė brenda saj qėndron vetėm ti? Ti qė je e vetmja rrėnjė e mbijetesės sė saj! Ē'ti bėj syve qė ndjejnė mall e duan tė t'shohin dhe derdhin vetėm lot pa ndalė! Ē'ti bėj vetes sime qė ėshtė dashuruar marrėzist pas teje? Jam unė qė tė thėrras me zė te shurdhėr dhe vuaj brenda vetes kėtė dashuri. TĖ DUA me shpirt.
E dashuruar si sot do tė mbetem pas teje pėrgjithmonė. Dhe nėse kam lėnė diēka tek ti, njė ndjenjė tė vogel dashurie apo respekti, tė lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote. Unė do tė dua deri nė pėrjetėsi vetėm ty dhe kėtė fjalė do ta mbylli brenda nė shpirtin dhe kurrė s'do ta tradhėtoj veten time. Nėsė do tė mė marr malli pėr ty do ta gjej, ta shuaj nė skutat e kujtimeve tė mija qė i ruaj tė pastra.

Te lutem, kthehu


Tentova te mbylli tregimin e hidhur per ty, ate tregim qe e ktheu jeten time ne kahje te gabuar por nuk munda.
Te njofta pa pritur, ma more zemren me nje shikimte vetem. Zemra me tha se me ty kurre nuk do ta gjej lumturine por un nuk e degjova...
E chfar beraeee
E denova veten me nje dashuri te fundosur qe nga fillimi.
Isha verbuar e nuk po e shihja humbjen apo te pakten nuk pajtohesha me te.
Tani nuk kam me askujt it lutem, kujt ti zgjas doren per ti ngritur shpresat e mia per jete e jo per te mu kthyer ti se kjo gje kurre nuk do te ndodhe.
Netet jane te pafundshme dhe vetevrasese pa ty, pa dashurie tende.
Vetem erresira qe mbizotronte brenda mureve te dhomes sime i di te gjitha fshehtesirat e mia, e di dhembjen qv e ndjeje brenda ne shpirtin e thyer.
O ZOT I MADH qe je mbi te gjitha, te drjtohem ty, nga se ti je i vetmi qe sundon per fatin e njerлzve...kerkoj nga ti ndihme qe te permirsoj gabimin tim e te mos e shkatлrroj jeten time ne menyren me te vrazhget duke humbur veten per nje djale.
Mirepo nese gjithekjo vuajtje nuk eshte denim per gabimet e mia ateher te lutem O ZOT kthema dashurin time ta kem si dikur prane meje.
Por ksaj here nese ma kethen te lutem te jete pergjitmone e jo te me largohet perseri e mua te me perseriten prap keto gjera sich po ndjehem tani.
Ngushellimi i vetem per mua eshte dashuria qe ishte afer meje edhe pse te tjeret na pengonin.
E kuptova kete gje kur te kisha prane, kur zemrat tona rrahnin forte ne kraheror.
Po te pyes i dashur a jam duke te munguar, a je permalluar te me shohesh, te kthehemi ne ditet kur mendonim se vetem ne te dy jemi ne kete bote. Edi se zeri im ska fuqi qe te arrij deri atje ku gjendesh tani, e pe ate po vuaj.
Chfare do te me ndodhe mua kur ta besh nuse tjetren.
Ajo dite do te jete kaptina e fundit e romanit dhe shpresoj qe ndokujt do ti sherbej si mesim per te mos rene ne dashuri ne njeri qe i pлrket tjetres.
Oj zemra ime qe po rrah diku larg meje me kilometra do te dua gjithmone, do te behem skllave e ytja sepse nese vazhdon te jesh larg nje dit do te me humbesh pergjithmone.
Deri atehere... do te pres... Kthimin tend.

Dashuria e pafat

Flitej nė fshat se dashuria mes Qetsorit dhe Blerinės ishte mė e fuqishme se vet vdekja e saj. Dhe kjo dashuri e pastėr dhe e ēiltėr kishte mbajtur edhe mė tej, edhe pas vdekjes sė saj, tė fuqishme lidhjen mes tyre... derisa u bashkuan nė amshim - tha xha Garipi dhe thithi thellė cigaren e pastaj heshti. Heshta edhe unė njė kohė tė gjatė i thelluar nė mendime pėr kėtė dashuri tė pafat.

- Kur mbaroi lufta e dytė botėrore shumė nga tanėt ikėn jashtė vendit pėr tė siguruar kafshatėn e gojės. Dikush ia mėsyni Turqisė, dikush Allamanit e dikush Amerikės. Disa u kthyen e disa nuk erdhėn kurrė mė - fillon rrėfimin xha Garipi, goxha i shtyrė nė moshė por me njė kujtesė tė mrekullueshme.
- Jeta ėshtė gjithēka dhe asgjė... dhe asnjėra ditė nuk ėshtė e njėjtė sikurse tjetra. Njeriu kurrė nuk e di ēfarė e pret tė nesėrmen. Ja p.sh. edhe takimi me ty. As nė ėndėrr nuk e kam parė se ne te dy, ti nga qyteti e unė nga malėsia e Sharrit, sot do tė njoftohemi, shoqėrohemi dhe bisedojmė pėr kėtė ngjarje qė ka ndodhur 50 vjet mė parė - tha xha Garipi dhe duke ndezur cigaren tjetėr, vazhdoi rrėfimin:
-Jetonim nė kėtė fshat tė vogėl. Atėherė kishte edhe mė pak frymė, tani janė ndėrtuar shumė shtėpi tė reja. Nė fund tė fshatit jetonte e veja Sanije me vajzėn e saj Blerinėn. I shoqi kishte ndėrruar jetė para ca vitesh. Ishin shumė tė sjellshme dhe punėtore si bletėt. Kishin njė shtėpi, pak tokė dhe disa krerė bagėtie tė vogla dhe tė mėdha. Jetonin mirė pėr kushtet e asaj kohe.
Tė gjithė e dinim se Blerinės i vėrtitej Qetsori - njė djalosh shumė i dashur, i bukur por edhe i hareshėm i lagjes sonė. Nuk kishte ditė qė Qetsori, kinse me punė, nuk kalonte pranė kėsaj shtėpie... Kur iki edhe ky pėr Amerikė, e pėrcollėm tė gjithė deri nė fund tė fshatit, bile edhe Sanija me tė bijėn Blerinėn.
Nuk kaluan as dy vite dhe Blerina ndėrroi jetė! E ėma, Sanija, e prekur tej mase edhe nga kjo humbje, u sėmurė rėndė - luajti mendsh. E dėrguan nė njė spital, thoshin “special”, ku pas njė viti ndėrroi jetė edhe ajo. Nuk e dimė se ku e varrosėn, por nė fshat nuk e sollėn. Shtėpia e tyre mbeti e shkret - nuk ka banuar askush mė aty.
Ishte ditė vere kur dėgjova se Qetsori ishte kthyer nga Amerika. Kishin kaluar 6 vite qė kur ai kishte ikur atje. E takova nė lokalin e fshatit, njė shitore e vogėl tė cilėn e kishim si vendtakim. Nuk kishte mbetur asnjė gjurmė nga ajo fytyrė e bukur dhe gazmore e atij djali. Dukej i mėrzitur. Rrinte nė mendime. Pasi u pėrshėndetėm dhe u pėrqafuam, e pyeta:
-Kur ke ardhur Qetsor dhe a je mirė mė shėndet?
-Jam kthyer kėto ditė, e sa pėr shėndet, qė po mė pyesėsh, qė kur kam arritur nuk ndihem mirė!
Nė fillim mendova se nuk kishte fituar para, pasi shumė nga tanėt e kishin pėrjetuar njė fat tė tillė - ishin kthyer me duar nė xhepa. Pėr ta ngushėlluar, por edhe pėr t’i dhėnė pak vullnet, i thash:
-Nuk ėshtė krejt tek paraja. Me rėndėsi qė ti je kthyer gjallė dhe shėndosh. Je i ri dhe jetėn e ke pėrpara. Shikona neve kėtu si po gjallėrojmė!... Ndoshta do tė vijnė ditė tė mira edhe pėr ne.
-Nuk ėshtė nė pyetje paraja, miku im - mė ndėrpreu ai. E porositi nga njė birrė dhe mė ftoi qė tė dalim jashtė lokalit. U ulėm nė njė copė druri pishe qė e kishin gdhendur dhe i kishin dhėnė formėn e ulėses dhe ai filloi rrėfimin e tij:
-Mjaft kam fituar nė Amerikė o Garip. Kam punuar dhe kursyer mjaftė para. Diēka tjetėr mua mė mundon dhe nuk mė jepet as tė jetoj. Nuk kam besim nė askėnd, vetėm nė ty. Ty tė kam pasur gjithnjė shokė tė zemrės, prandaj edhe po tė rrėfehem.
Kur arrita nė Prizren, ora ishte diku rreth 21:00. Askush nuk e dinte se unė kisha ardhur. Ishte vonė dhe nė kėtė kohė nuk kishte mė transport publik pėr Sharr. Pasi kisha mjaft para dhe nuk doja ta kaloj natėn nė qytet, mora njė taksi dhe u nisa pėr nė fshatin tim tė lindjes. Kur arritėm nė hyrje, unė zbrita nga taksi dhe u drejtova drejtė shtėpisė sė Blerinės. Ti e di qė unė atė e doja, dhe gjatė gjithė kohės sa isha atje, vetėm nė tė kam menduar. Kur u ndamė pėr herė tė fundit, i kisha premtuar se do tė kthehem shpejt nga Amerika, dhe kur tė vijė, do ja dhuroj njė qafore ari me njė gurė xhevahiri nė mes, ndėrsa Sanijes, njė shami mėndafshi nga mė tė shtrenjtat. Dėshiroja, edhe ta shohė Blerinėn, por edhe t’i befasoj me ardhjen time. Kur u afrova tek shtėpia, edhe pse ishte bėrė paksa vonė, Sanija qėndronte para derės. I habitur e pėrshėndeta dhe ajo mė ftoi brenda. Nė dhomė e takova edhe Blerinėn. Desha ta pėrqafoj, por m’u kujtuan traditat tona dhe unė u pėrmbajta. Kur ua tregova dhuratat u gėzuan shumė, saqė Sanija, pasi e shpalosi, mė puthi nė ballė. Pastaj u ngritė dhe, mė kujtohet shumė mirė, mori njė shtambė me dhallė dhe tri gota. Ndjehesha tejet i lumtur qė isha me Blerinėn... dhe te tre biseduam deri vonė.
Kur mė pėrcollėn tek dera, dėgjova kėngėn e gjelave - ishte bėrė mėngjes. Nuk mė ftuan qė tė vij sėrish! Dhe kjo mė befasoi. Kur arrita nė shtėpi, nėna dhe babai veē ishin zgjuar. Pasi u pėrshėndetėm dhe pėrqafuam me shumė mall, por edhe dashuri, u futėm brenda. Ma shtruan mėngjesin me qumėsht tė ngrohtė, qė kishte kohė qė nuk e kisha kėrkuar, megjithatė, mendja nuk mė ndahej nga Blerina. Derisa haja, babai mė shikonte me habi por nuk fliste. Pasi hėngra mėngjes, u tha anėtarėve tė tjerė, qė tanimė ishin zgjuar tė gjithė, qė tė largohen nga dhome se kishte diēka personale pėr tė biseduar me mua.
-Biri im - mė tha, ti ke arritur mbrėmė, kėtė e di, se nuk ka mjet qarkullues kaq herėt, sidomos nė kėto anėt tona. Por mė thuaj, ku ke qėndruar gjithė natėn?
-Po baba - i thash, kam ardhur mbrėmė. Ti e di qė unė e kam dashur Blerinėn dhe para se tė ik pėr Amerikė, i kam premtuar diēka. U ktheva sė pari tek ajo shtėpi pėr ta pėrmbushur atė premtim. Kemi ndenjur deri para mėngjesit.
Kur i dėgjoi kėto fjalė, babai u shqetėsua shumė, dhe pak si me nervozė m’u drejtua:
-Qetsor, biri im, ti kurrė nuk mė ke gėnjyer?!
-Nuk po tė gėnjej as tani baba. Ėshtė e vėrtet, unė isha mbrėmė tek Blerina.
-Por ato kanė vdekur, qė te dyja, para disa vitesh biri im -mė ktheu babai.
Unė mbeta gojėhapur! Pastaj ai filli tė mė tregoj pėr tragjedinė qė e kishte goditur atė familje bujare.
Nė brendinė time sikur diēka pėlciti. Nuk mund tė qėndroja mė dhe u nisa menjėherė drejt shtėpisė nga e cila sapo isha kthyer. Babai mė ndoqi prapa. Tanimė dielli kishte lėshuar rrezet mbi fshatin tim. Kur iu afrova shtėpisė pash se gjithkund pėrreth saj kishin mbirė barishte. Dritaret ishin tė mbyllura... gjithēka dukej e boshatisur! Nuk ndjehej frymė e gjallė nė atė mjedis. Hapem derėn dhe u futėm brenda. Gjithēka brenda e kishte mbuluar pluhuri: dyert, dritaret, muret, tavolinėn... vetėm nė karrigen ku unė isha ulur nuk kishte pluhur. Nuk kishte as nė karrigen e afėrt, nė pjesėn ku unė kisha mbėshtetur krahėt e mi. Mbi tavolinė qėndronin dhurata e mia: qaforja prej ari dhe shamia e mėndafshtė. Pranė tyre ishte vetėm gota ime e zbrazėt nga e cila kisha pirė disa orė mė parė. Nuk ishte as shtamba as gotat tjera! M’u kujtua se unė Sanijes, shaminė ia kisha dhėnė tė mbėshtjell nė njė letėr tė shkėlqyese me ngjyrė tė argjend. Ajo e kishte hapur, e kishte shikuar dhe menjėherė e kishte vėnė nė kokė. Tani ajo qėndronte e palosur bukur mbi tavolinė, ndėrsa letra e shkėlqyer ishte mbi dysheme.
I mblodha tė gjitha, dhe dolėm nga shtėpia....
-Kėtu e pėrfundoi rrėfimin Qetsori dhe, pa u pėrshėndetur, u ngritė dhe iku i thelluar nė mendime - tha xha Garipi, qė deri mė tani kishte pirė disa cigare njė pas njė.
Nga ajo ditė, Qetsori ndryshoi i tėri. I ikte ēdo kontakti me njerėz. Njerėzit qė vinin pėr ta takuar befasoheshin me heshtjen e tij. Pas ca kohe, heshtjen e thelloi edhe me mua. Nuk donte tė mė takonte. As me anėtarėt e familjes nuk bisedonte. Pas disa muajsh u mbyllė tėrėsisht nė vete, sikurse tė kishte jetuar nė ndonjė botė tjetėr. Me tė hollat qė i kishte kursyer ndėrtoi njė pėrkujtimore tė madhe nga graniti mbi varrezėn e Blerinės. Pranė saj ndau edhe ca vend pėr trupin e tij. Tė gjithė u habitėn me kėtė gjest dhe pėshpėritej ēmos nėpėr fshat por edhe rrethin.
Pas dy vitesh vdiq edhe ai vetė. Thonė se prindėrit e shitėn qaforen e arit me gjithė gurin e xhevahirtė dhe me ato tė holla i ndėrtuan pėrkujtimore edhe djalit tė tyre - ngjitur me atė tė Blerinės.
Flitej nė fshat se dashuria mes Qetsorit dhe Blerinės ishte mė e fuqishme se vet vdekja e saj. Dhe kjo dashuri e pastėr dhe e ēiltėr kishte mbajtur edhe mė tej, edhe pas vdekjes sė saj, tė fuqishme lidhjen mes tyre... derisa u bashkuan nė amshim - tha xha Garipi dhe thithi thellė cigaren e pastaj heshti. Heshta edhe unė njė kohė tė gjatė i thelluar nė mendime pėr kėtė dashuri tė pafat....
 
Top
MUZIKSHQIP
view post Posted on 7/4/2011, 21:47     +1   -1




E dashur ''Jo'' Sot vendosa perfundimisht te te shkruaj , megjithes kam dashur me kohe te te nisja kete leter e bashke me te gjithe ndjenjat e mia me te shtrenjta ................
Llokumja ime e shtrenjte . Kaste e akullore me kerpudha ta disha sa me mungon , ah ta dish si gufon zemra kur te kujtoje ty o shqere ,ty o kumbull , ty o thelleza e endrave te pyllit tim !
Ndofta nuk arrita te te thoja sa te doja kur ishim prane ,dofta as nga puthjet e mia ( qe ti fala ate nate tek bukeri i llagjes ) nuk arite te kuptoje ca ishe dhe ca je per mua , o mushke e vogel , se je mushe xanxare oj ti rrushe ..... a te kujtohet qe doja te kaloja doren posht bluzes e ti me qellove me shkellme ...... ah ishte godijta me e emble qe kam ndier ne jeten time ......me bere gole , ah futboolistja ime , vecse po te qelloje dhe cik me forte athere te shifje ti kush dote te bente gole ............
Ah sa dua te luajme bashke bilardo , ah moj kumbull dhe tani qe po te shkruaj goja me leshon lenge , si qershi je ne mendjen time , e llokume me arra ne gojen time .
Ah o ''A'' kur do te ti kafshoje ato buzet mi shqerke e vogel ?
Kur do mund te te ledhatoje , sic ledhatoje macen e gjitones (hahahahaha ) . kur do mund te jemi bashke e te zhytemi tek njeri tjetri sy dy derkuca ne lluce .Ah tani qe thashe derkuca , verte kur te sfija nga pase si gic mi kishe ...... oh moj te cafte ujku ku je mi tani qe te kam kaq shume nevoje , sikur me kane rafur me cuknidhe jame tani ....Nejse qe mos dale nga tema , ate qe po te thoja me larte eshte qe ato qe kujtoj me shume prej teje jane syte , ato sy si te dhise qore te Xhevatit , dhe hunden , ate hunde si me pengonte te te puthja ( ah sa me mungon ajo hunde si krabe barriu ) , ah po dhe ato buzet e tua qe fshihnin dhembet e tua te shtrembet , ah po mos qene ato buze dhe po mos isha dhe une kaq delle , sdo kishim fatin te ishim njohur e s'do kisha mundesine te te kisha dashuruar ,
e megjithate prap te dua moj qene ,se tani qe jam vetem , me ka ik truri dhe me nje dhi do veja e jo me me ty !!!
Vertete ato gj.... i ke sa per te mbajtur me lagjen 1 jave me qumesht , ah lum si une do i bejma nja 15 kelysha e do i risim bashke aty ke ish komiteti i partise ,se ate vajta e zura me force une { ska burr nene te me xjerr qe andej se ti e ke parasysh si si bem une kur inatosem , jam a sjam demi yte , jam a sjam cakalli i malit , he pra fol jam a sjam egersire , se me pelqen kur me thua }
Te dua te dua perjetesisht e dashura ime.
 
Top
view post Posted on 7/4/2011, 21:49     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore
s'meriton tė flas
por meriton pėrjetė
t'mallkoj e nė fund tė vras

si pate mėshirė
nga unė me u larguar
zemrėn time tė pa fat
rėnd e ke tradhtuar

do tė mallkoj pėr jetė
me lot tė pandarė nė sy
dhe kurrė s'do tė harroj
kėtė zezė e tradhėti











LETER DASHURIE

Tė ėndėrroja edhe pse s’tė kamė
T’i imagjinoja ata syt a tu tė bukur
Qė mė shikojn si dy yje qielli
Dhe I dua ashtu tė imagjinuar
Nė thellėsitė e pafunda futem
Shoh dashurinė tėnde tė plotė
Mė buzėqeshin edhe dy buzėt
E tua qė I kujtoj
Dhe mė shprehin pasione tė thella
Ndjej mungesė tė tė shoh
Tė mė fusėsh nė krahėror
Tė ndjej ngrohtėsinė e zemrės
Dhe ajo qė me jep shpresė
Pėr tė jetuar mė shumė
Tani me je vetėm ti …
Akrepat me duken se ecėn ngadal
Kur nuk tė kamė pranė
Mungesa pėr ty
Mė bėn shenj se tė dua
Mė shumė se dje dhe nesėr mė shumė se sot
Tingujt e errėsirės
Shushurima e gjelbėrimeve
Dhe zėri yt I ėmbėl
Qė ndėgjohet herė- herė
Puthjet e tona
Hijet mbi asfaltin e njė
Qoshi tė Shkupit
Paraqesin njė skenė tė paparė
Mė bėn tė lumtur ēdo gjė
Kur jamė vetėm me ty…
 
Top
view post Posted on 11/4/2011, 20:04     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


dashnija pa hile
kshyrni shka mka bo vaki mu kam mar lopt me kullot i kam lishu. puna jeme ma si katundar lopt per dore po hecin neper ar . shka me pa bari deri ngu kur pe sho nji cik mu ka afru. oj cik i thash ruju pot kac deni boll. ce po shkoj vec a ma jep ni moll. ndoshta asht marre me ta lyp vec valla shum nalt spo muj me hyp.ani i thash ska problem shti hypi ta ngas ni rrem.i lash lopt catngat ja cita pak san thash mes tem ikin se gazep mi nxan.i lajta durt se i pata pa la hypa nja dy molla ja ngata.kur zhdrypa ja kish nis me kesh i kish pas nipar dimija tmira vesht. me pas pa vec kralic i thojshe dyher syt sun ja lishojshe.ju afrova ngat dhe mollat ja dhash e kshyra mir edhe i thash.ndoshta ti cik sum beson po nasht vec dije se shum jam tut dasht. taman ja nisa me bo muhabet kur pe sho po vjen vllavi i vet.po vjen vllavi jot i thash shko vec dil neser apet mes harro.valla se di a mun dal kam shum pun nashta edhe sun dal.ja ka nis ka pak po nget qe mos ta diktoje vllavi i vet.un pi qefit u tranova lopt bile kejt i harrova.mezi pritsha me kalu kjo dit neser me dal ma heret me prit.u bo aksham lopt nshpi i cova vendin ma heret me flet e shtrova.i thash nanes sabale heret tum trazoje knusi i par kur tknoje.nona tha bir a je trenu ku po do cac heret me shku. shuj nan se kurr ma nqef sjum kon se ni cik tmir e kum zon. nona tha hajlikoft be bir se bash ja paske punu mir.nejse rash me gzim me flet se disha neser shka ka mem xhet.dola te vendi ku e lam mu pa prit kshyr asni cik nuk ka.kur dikur u bo von thash tybe se kam nijet met prit gjithmon.jom nise kadale te shpija tshkoj thash dikun udhes mos pe takoj.kur kum mrri te ceshmja nkatun ajo ish kan tu prit ren nfund.shum kallaballek tu u kthi pi nfush.hec mej i thash me kryje ja bona.jo tha zguxoj se pom shef nona .hec mej i thash vec bojm muhabet.jo tha se mem pa baba mvret.oj cik i thash kshyrem mu po du tdrejten me ma kallxu.pa tvet hic se kam qare a je kam don a je ka bon hajgare.pom vjen marre tha met kallxu pasha din e iman nime pot du.po ateher i thash shka po prit a don me tcu msit a met grabit.se kam rendin mu martu edhe 3 vllazni i kam para mu ani me ik edhe spo guxoj kurr mo nshpi teme sun shkoj.e pash se pom don amo spo guxon thojke ska turk qe mu mashtron.hajt oj cik i thash sa nuk ke ra hun lesh se ti per mu henez ke me mar vesh. se un ujin te perpjet e coj e ti selaken sun pot mashtroj
 
Top
majlinda
view post Posted on 11/4/2011, 20:06     +1   -1




jom shum e vetmume po nejj weq tu menu... a thu pse?
dashnija u kallxu kaq e vrazhd per muu..
pse smu bo zemra gurii dashnin tonde me wraa..
psse un me dashnii gjdoo her ma posht po shkooj tu ra
kom harru qysh osht me kesh se ment weq te ti pi maajj
...po muunonna shuummm..po ndjenjat sun pi vrajj.*
psee une skom as ni shpress per 1jett me tyy.
weq 1her enderrooj...mme tii puth ata syy.!!
 
Top
view post Posted on 11/4/2011, 20:06     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


TE DUA
Tek ti gjeta fjalen dashuri,tek ti gjeta fjalen jete,tek ti gjeta fjalen vdekje duke jetuar.Aq shume te dua saqe nuk di as qka te shkruaj veq se te uroj fat me tjetren.Edhe pse i takon tjetres,zemra te do ty,zemra nuk mundet tet harroj,zemra te do edhe nje here me shume,ti je jeta ime,ti je endrra ime.Me mungon aq shume saqe kur te kujtoj me rrjedhin lot nga brendesia e shpirtit e keta lot i luten Zotit qe te kem edhe nje her afer vetes te ndegjoj tingujt e zemres tende qe dikur ndegjoja dhe po ata tinguj me than: ti nuk do te jesh e imja dhe po ai tingull eshte ende ne veshet e mi ku kjo zhurm e lehte e tingujve te zemres tende me lendoi aq shume mirpo me beri qe te mos harroj,qe gjithnje te jesh ne mendjen dhe shpirtin tim,te jesh gjithmon ne shkrimet e mia,te jesh gjithmon pran buzeve te mia.Syt e tu shkelqejn para meje ne kujtime,buza jote me flet embel ne endrrat e mia,trupi yt me ngroh leht ne lotet e mia te pafund qe derdhen per ty.Kur bie terri qdo nate kerkoj nga Zoti te jem me ty edhe nje here edhe pse nuk do te jesh i imi,mirpo deshira e flakt te jem me ty me ben te duroj edhe ate vetem e vetem qe tet kem para syve te mi edhe nje here,tet shijoj buzet e tua te embla vetem edhe nje here e at’her edhe po te vdes do vdisja me shijen tende,me ngrohtesine e buzeve tua,fyrmen tende dhe tingullin e fundit te zemres tende qe ndegjoj un duke me then “ME FAL”….e dija qe me doje e une duke te then te pres ne boten tjeter me krahe hapur dhe me nje flet te perlotur qe shkruan TE DUA,a me takon tashme mua?
 
Top
majlinda
view post Posted on 11/4/2011, 20:08     +1   -1




TE DUA VETEM TY
Nuk e di qfare te them pos fjales te dua.Me the qe te harroj por un te them kete mos e kerko nga une se nuk mundem tet harroj.Qdo dite e me shume asgje tjeter nuk ndjej per ty veq se dashuri,dashuri qe askush nuk ndjen per ty.Qdo dite me shtohet malli per ty,qdo dite e me shume me shtohet dashuria ndaj teje,qdo dite kam nevoje per ty,qdo dite kam nevoj per zerin tend te embel,qdo dit ndjej nevojen per shikimin tend,buzqeshjen tende.Nje gje kerkoj nga ti, qe te mos kerkosh nga une qe te harroj.E din pse kerkoj kete nga ti? Ngase ti je e vetmja dashuri per mua dhe nuk mundem tet harroj,tek ti kuptova fjalen dashuri,tek ti mesova te dashuroj,andaj si mundesh te me kerkosh te harroj kur tek ti gjeta ngrohtesin e fjales te dua,tek ti gjeta embelsin e jetes,tek ti gjeta thelbin e jetes,tek ti gjeta shprese per te jetuar,tek ti endrroja boten e pafund,tek ti endrroja veten me fustan te bardh! Dhe Cka,gjithe keto i perfshin ti duke me thene “HARROM”,nuk mundem jooooo,oh JETA IME,nuk mundem se ti je endrra ime!


ne kete bote jetokam me plot ngjyra, e bardha edhe e zeza qenkan vetem iluzion per ne...midis ketyre 2 ngjyrave qenkan edhe plote te tjera qe na bekan te ndjejme dhimje, dashuri, gezim, hare, miresi, urrejtje edhe shume e shume ndjenja te tjera te cilat nuk i shohim por ne zemren tone jane si pika te vockela mu sikur yjet ne qiellin e pafund...
 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 12/4/2011, 19:14     +1   -1




Te dua por nuk mundem te jem me Ty.




Nje gje na ndan dhe per kete me duhet tet harroj.
E di qe te lendoj, lendoj dhe vehten por nuk di qka te bej
te qmendem nuk preferoj ngase dua te jetoj me kujtimin se te deshta dhe Te Dua Ty.
Te gjitha mi more Ti, madje as lot nuk kam me, ta fala dhe lotin vetem qe te mos e derdh ngase me shume lendohem .Kam mall per Ty por nuk kam force tet kerkoj ngase po te shoh e di qe do te kthehem prap rruges se dashurise per Ty edhe pse e din Ti qe jam ne kete rruge por e humbur duke te kerkuar me sy mbyllur se po t’i hap syt e di qe do te me kthehet loti duke te thene me ke munguar! Me lot te kam thene ''Te Dua'' por Ti nuk me takon mua por do t’i takosh tjetres edhe pse kurre nje gje nuk do ta kisha deshiruar por… Dua te jem shume larg qe te mos shoh, te mos shoh por te ndegjoj mire per Ty edhe pse hijen tende do ta kem kudo qe te shkoj, emrin tend do ta kem ne mendje,puthjen tende ne buzet e mia, ngrohtesine tende ne trupin tim, zerin tend ne veshin tim.Nuk kam qka te bej, te vdes nuk deshiroj ngase dua te jetoj qe se paku lajmin qe Ti i lumtur jeton dua ta ndegjoj. Me lot te zemres te them te uroj fatin e bardh kurr ne sy mos paq lot, fati dhe lumturia te ndjekt ne qdo hap.E une, une lus Zotin qe te me ndihmoje, ate qe eshte i mire per mua le te ma dhuron. Mos harro se gjithnje do'' Te Dua ''dhe do te kujtoj.
 
Top
view post Posted on 12/4/2011, 19:17     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Te Dua''


Ne cdo skute te zemres sime, fshehur Ty ende te mbaj, ne cdo dite te jetes sime, kujtimi Yt po me sjell vaj. Ti larg meje shume shpejt shkove, harrove besen qe me ke dhene. Dje me puthje e me ledhatoje, sot ke ik e me ke lene. Nuk ka fjale qe mund ta thote, e as lot te ta pershkruaj, ne keto dite qe me vrer kaloj, sa shume per Ty o shpirt po vuaj. E ne ardhte dita te me kerkosh, te vdekur ke per te me gjetur, persa kohe qe jam gjalle, mungesa Jote fort me vret. Nje tufe lule Ti or djale, te lutem mi lesho mbi varr dhe mos harro se Ty ne dhe do jem futur e gjalle. Do te kendojne zogjte pa pushuar ne cdo kohe e ne cdo stine, e ne i degjofsh duke vuajtur kan marre dhembjet e shpirtit tim. Dhe sa here pranverat te vijne, te lutem zemer kujtome mua, se pikerisht ne kete stine me ke thene vec Ty ''Te Dua''. Por kur dimri te filloje, me bej nje vizite te varri, ledhatoje dheun lehte, se dhe e vdekur do te me marre malli.
 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 12/4/2011, 19:17     +1   -1




Te urrej te urrej me beso.....






Sonte sa shume te urrej.Mbi gjithcka urrej veten pse te kam dashur si e marre ...Pse pikerisht nje perbindesh sikur ti.Do te doja te ndryshoja gjithcka ne jeten time,e te mos te te lejoja as te me prekje,e as t eme shikoje,o jo nuk vuaj pse jam ndare nga ti vuaj se si te kam dashur ty,se si rash pre e jotja oooo SA shume te urrejjjj,nganjehere dua te mos jetoj jo per shkaku n tend por per shkakun e gabimeve te mia,megjithse ti ke vdekur per mua i lejova vetes se paku te shfryhem e ta nxjerr gjithe mllefin qe me eshte mbledhur ne zemer sepse edhe po ti them ty gjitha keto ne sy nuk ja vlen sepse edhe vet je person qe nuk ja vlen te bisedosh me ty e kam kuptuar vone kete megjithate me mire vone se kurre ... Te urrej te urrej me beso .....
 
Top
view post Posted on 12/4/2011, 19:17     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Puthja....



Ne nje koh te bukur nen erresiren e nates ,nen ndriqimin e yjve dhe nje er e leht qe na freskonte per her te par. E ndijeva puthjen tende dhe ne at momen jeta ime u ndryshua , thash mjali ikesaj bote qenka tek buzet e tua! E po ashtu e kuptova se sa ''Te dua Ty''. Me buzet e tua nuk mund te ngopesha sa kisha pasur deshir qe sikur ajo nat te ishte krejt jeta jon ...Tash ne jeten time azgje tjeter nuk dua veq te jem me Ty , e Ti gjithmon te jesh me mua sepse vetem Ty ne ket jet me se shumti ''Te Dua'' tash je Ti gjithqka per mua , je ne qdo pjes te zemres sime , je Ti qe me e rrembeve edhe jeten time sepse tash jeta ime pa Ty nuk ka kuptim o shpirti im .... ;-)
 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 12/4/2011, 19:18     +1   -1




Vetem Ty....



Nese ndonjeher do ta kuptosh sa lotin kam derdhur per Ty do te verbohen ata sy ateher do ta kuptosh se ''Te Dua'' vetem Ty ... Te gjith lumenjet i kalova per te ardhur tek Ti , e ne mes te rruges gjeta nje vetmi. Me lendove pa mass dhe zemra ime pa Ty do tme plass . Ahhh sikur te mos egzistoja fare ne ket bott se gjdo gje qe bej per Ty eshte e kot , por nje gje mos e harrro se Ti mua nuk me donn dhe nuk don te jemi bashk e une do te mbyllem ne grila te perjetshem dhe do ta mallkoj ket bote qe se deshta e jetova kott!!!. E till edhet kjo dashuri qe te kap ne femiri nese me Ty nuk jetoj do te mallkoj jeten qe po jetojj'' Te Dua'' ''Te Dua''dhe do ''TE Te Te Dua '' gjithmon por shpresoj qe nje ditt edhe Ti do te me thuash ''TE DUA'' :mrgreen:
 
Top
view post Posted on 12/4/2011, 19:18     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Kam vetem mall.





Nuk kam emer,nuk kam mundime,nuk kam zemer,nuk kam ndjenj
kam vetem mall.Shpirti im ka mbetur si autograf mbi Ty,mbi syte,buzet,
trupin,zemren.Jeta ime ka mbetur e mberthyer mabs Teje pas endrrave te Tua,
pas diteve te Tua.Kam mbetur me Ty per te te falur dashurine ngrohtesine,
shoqerine,ngushellimin.Ngushellimin qe nuk ta dhashe kurre.
Do te doja te te kisha prane vetes prane zemres qe Ti te thyeje akullin e
vetmise qe ka pushtuar kopshtin e ndjenjave qe ka kaq shume nevoje per Ty.
Jo per fjalet dhuratat por thjeshte per pranine tende,per ate shikim tendin qe do
ta vidhja per pak sekonda. Ti nuk me kuptove kurre, Ti nuk i deshe kurre zerat e
embel te syve te mi,Ti nuk i more kurre mesazhet qe ne copeza te shqyera nga shpirti im,
shkruajta per Ty me pika gjaku te zemres se plagosur.
Ti u afrove kaq shume,por nuk e pe dot dashurine qe ,si zog i uritur trokiste ne dritaren tende duke kerkuar
thermija ndjenjash.
E une s'pushova se menduari oret minutat ditet muajt qe kishin kaluar ne kete torture cmendurie .
Ti kalove para meje mosperfilles pa e kuptuar qe qenia jote hapte plage mbi mua.
Ti ecje rruges e une shkelja ne gjurmet e tua......
Ti nuk je me i imi , por jam e sigurt qe une jam aty ku je Ti. Jam ne c'do qelize te trupit tend,
ne cdo rrugice ku shkel Ti, ne c'do gje qe prek Ti...............

 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 12/4/2011, 19:19     +1   -1




Naten nuk flej,
diten per Ty mendoj ,
ter naten lotoj ,
pse nuk kam forc Ty te harroj ....
 
Top
387 replies since 21/1/2009, 18:40   535141 views
  Share