MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Tensionin e gjakut nuk e shkakton zemra por truri

« Older   Newer »
leonn
view post Posted on 12/10/2011, 22:58           Quote
Tensionin e gjakut nuk e shkakton zemra por truri

Mbi 600 milionė persona vuajnė nga sėmundja e hipertensionit ose ndryshe tensionit tė lartė. Prej vitesh shkencėtarėt po studiojnė pėr tė gjetur shkaqet dhe tani mund tė jenė nė rrugė tė mbarė.

Njė ekip shkencėtarėsh britanikė mendohet sė kanė identifikuar nė njė zonė tė trurit njė proteinė tė quajtur JAM 1 qė mund tė jete shkaku i hipertensionit arterial.

Shkencėtarėt e Universitetit tė Bristolit kanė izoluar nė venat e zonės sė bulbit tė trurit proteinėn Jam 1 dhe kanė zbuluar qė ajo ka karakteristikat pėr tė bllokuar rruazat e bardha, duke shkaktuar ndezjen e mureve dhe tė venave.

Kjo mund tė ēojė nė njė alternim tė qarkullimit tė gjakut, sepse redukton dėrgimin e oksigjenit nė tru duke shkaktuar anozinė. Dhe ėshtė pikėrisht kjo gjendje e zonės se bulbit qė mund tė jetė shkaku i origjinės sė tensionit tė lartė.

Pėrfundimet e para tė kėtij studimi deklarojnė se tensioni i lartė mund tė jetė me shumė problem i trurit sesa i zemrės. A1TV
 
Top
0 replies since 12/10/2011, 22:58
 
Reply