MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

RICETA ME TURSHI!, Gatim me turshi,SPECA,DOMATE,PATLLIGIANA ETJ.

« Older   Newer »
view post Posted on 18/4/2011, 18:34           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Patėllxhana turshi

Ingredientėt pėr 4 persona:

4 patėllxhana,

4 speca (1 tė verdhė, 1 tė kuq dhe 2 jeshilė),

2-3 speca djegės,

50 gr majdanoz i grirė,

10-12 thelba hudhėr,

vaj dhe uthull.

Ziejmė patėllxhanat nė ujė me kripė derisa tė zbuten. Tė njėjtėn gjė bėjmė edhe me specat. I kullojmė dhe pėrgatisim komposton. I presim patėllxhanat pėr sė gjati (jo pėrgjysėm) dhe i heqim tulin, tė cilin e grijmė nė copa tė vogla bashkė me specat (pasi i kemi hequr lėkurėn). Pastrojmė thelbat e hudhrės dhe pėrziejmė tulin e patėllxhanave me specat, specat djegės (tė grira nė copa tė volga), majdanozin, thelbat e hudhrės, kripėn dhe 2 lugė vaj ulliri. Me kėtė komposto mbushin patėllxhanat, i vendosim nė njė enė plastike ose qelqi dhe i hedhim uthull derisa tė mbulohen, mund ti hedhim edhe vaj por nė kėtė rast do tė bėhen shumė tė rėndė. I mbulojmė sipėr me njė pjatė dhe sipėr pjatės vendosim diēka tė rėndė. E mbulojmė enėn dhe e lemė pa hapur rreth 2-3 javė. Para se ta servirim i shtojmė vaj ulliri.
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 18/4/2011, 18:39           Quote
SALLAT E PERZIER


blihen ne peshe te njejt

1kg domate jeshile

1kg kastraveca (tranguj) te vegjel

1 kg lulelaker

1 kg karrota

bene edhe

1kg qep

1 kg speca

Duhet ta keni parasysh se specat zbuten pak ,ndersa qepa i jep nje shije tjeter turshise
kujdes! po te kete pesh me te madhe ndonjera nga perimet do mbizotroi shija e asaj!!!

..tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si rrota rrota .Perzihen ne nje ene te madhe ..

Kavanozet (ato 1 kg) u shtohet

-uthull molle 4% -dy gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza ,
-ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar) ,
-flet dafine 2-3 cop ,
-nje luge te gjelles jo te mbushur mire krip ,
-nje luge te mesme sheqer.

perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhe u shtohet mase e turshis derisa te mbushet kavanozi.
tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet ..pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

konzervimi: kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim .Duket te vloi deri ne 15 ,pa friken se do pelcasin kavanozet.

kjo bene mbylljen hermetike te trushise!

Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.
Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje...me e mire se sa ato qe jane ne shitje

Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel vetem..
 
Top
view post Posted on 18/4/2011, 18:39           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Kastraveca turshi


Pėr 10 kg kastraveca duhen:

ujė 5 litra,

kripė 2 filxhanė caji,

selino,

kopėr disa fije,

uthull 4 gota uji ose acid acetik 1/2 gotė uji.
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 18/4/2011, 18:40           Quote
Lakėr turshi


Pėr 10 kg lakėr duhen :
· kripė 2 1/2 filxhanė ēaji,
· ujė 10 l,
· selino 4-5 gjethe,
· kopėr,
· uthull 4 gota ose acid acetik 1/2 gote.

Mė parė pėrgatitet shėllira. Pėr 10 litra ujė 2 1/2 filxhanė ēaji me kripė. Zihet dhe lihet tė qėndrojė 12 orė. Zgjidhen lakra tė ngjeshura tė bardha, u hiqen gjethet jeshile, koēani i tepėrt, lihen tė tėra ose ndahen pėrgjysmė. Nė fuēi druri, balte ose qelqi shtrohen gjethe lakre, vendosen kokat e lakrės tė ngjeshura njėra pranė tjetrės, hidhen gjethe selinoje e kopėr, dhe sipėr gjethe lakre. Vihet njė kapak prej dėrrase me nj peshė tė rėndė (gur tė pastėr) pastaj hidhet shėllirė dhe uthull ose mė mirė pak acid acetik. Mbulohet sipėr me napė tė pastėr, lidhet gryka e enės dhe lihet 8-10 ditė. Herė pas here i hiqet cipa qė krijohet nė sipėrfaqe dhe pas 10-12 ditėsh i kullohet lėngu njė ditė po, njė ditė jo dhe i hidhet pėrsėri sipėr. Shėllira sipėr lakrės duhet tė jetė rreth 10 cm. Lakra ėshtė gati pas 20 ditėsh dhe ruhet nė vėnde tė freskėta. Sipas dėshirės, gjatė pėrgatitjes sė saj mund t'i shtohen karota ose panxharė. Nė disa krahina tė vendit tonė lakrės turshi i hedhin edhe speca.
 
PM  Top
view post Posted on 18/4/2011, 18:40           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Speca te kuq turshi (gogozhare)

Nevoiten 2 l.vaj (mundesisht ulliri,ose vaj sallate)

1 l.uthull,

1 tabull kripe,

1 tabull sheqer

hurdhera

piper i zi kokerr,

gjethe dafine

karrota (1 kg),

majdanos (2 tufa)


Kjo vlen per 10 kg.speca por mund te beni edhe me pak.
Megjithese edhe kaq pasi behen shume te shijshme do ti hani!!
Pregatitja!!
Ne nje ene hedhim vajin,uthullen,kripen, sheqerin,pak dafine, piper, hurdhra,majdanos,karotat e grira ne feta te holla. Pasi uji te ziej lluku-lluku hedhim specat e pastruar mire nga farat,i leme derisa piruni te dale lirisht nga to. Keshtu veprojme derisa t'i mbarojme te gjitha.Kur ta kryejm kete procedure filljme dhe i rreshtojme neper
kavanoza.Ne fillim ne fundin e kavanozave hedhim nje flete dafine karotat e ziera,thelpij hurdhre(jo ato ne tenxhere), piper te zi majdanos te pagrire por vetem te coptuar me dore.Keshtu veprojme pas ēdo shtrese,ne krye te kavanozit vendosi perseri nje shtrese si ne fund. Kur i kryejme te gjitha keto procedura ne ēdo kavanos hedhim lengun e perftuar (qe eshte ne tenxhere)por duhet te jete duke zier,dhe te mbulohet e gjithe permbajtja e kavanozit.Edhe ne kete rast avulli i ujit te nxehte nuk i ben turshite te prishen nese nuk i hani kete dimer mund t'i lini ne dimrin tjeter. Ju siguroj se jane me te mira se gogozhare e blera dhe karotat behen shume te shijshme per tu ngrene.
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 18/4/2011, 18:41           Quote
Kerpurdha te kripura aromatike


Prodhimet e nevojitura:

1 kg kerpurdha

2 luge kripe

1 gjethe dafine

3 kokrra pper i zi

3 karafile

5 gr fara kopri

1 dl uje


Kerpurdhat i pastrojme dhe i presim ne cope. Te gjitha prodhimet i ziejme ne uje me kripe. Ne ujin e valuar i veme kerpurdhat dhe perziejme vazhdimishte, duke e larguar shkumen. Kerpurdhat i nxerrim dhe i leme te ftohen dhe pastaj, i rendisim ne kavanoze. Siper e hedhim ujin me erza. Mund te konsumohet pas 45 dite.
 
PM  Top
view post Posted on 18/4/2011, 18:42           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Kerpurdha me uje te kripur


Kerpurdhat e pastruara dhe te lara i presim ne cope te imte. I ziejm 10 minuta ne uje dhe uthull, ne racion 3:1. I kullojm kerpurdhat dhe i leme te ftohen.Pastaj, i veme ne kavanoze dhe i mbushim me uje te ftohte me kripe ( 300 gr krip ne 1 l uje) . kerpurdhat duhet te jene te mbuluara me uje. i mbyllim kavanozet me flete plasmasi. Keto kerpurdha mund te konsumohen 6 muaj. Para perdorimit, kerpurdhat i veme per disa ore ne uje.
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 18/4/2011, 18:42           Quote
Kerpurdha ne uthull


Kerpurdhat e pastruara i ziejme ne uje te kripur 5 minuta. pastja, i kullojme. ne zjarre veme 1 l uje, ne te cilen shtojme 400 ml uthull 5% nje koke qepe te grire, 1 luge krip, 1 luge kafje sheqer, kokrra piper te zi dhe gjethe dafine. Pastja, i shtojme kerpurdhat dhe i ziejme 5 minuta. I nxjerrim kerpurdhat dhe i leme te ftohen. Pastja, i rendisim ne kavanoze dhe siper i hedhim uthull dhe erzat ne te cilat zienin. i mbyllim kavanozet. Kerpurdhat e pregaditura ne kete menyre, ne rast se i ruani ne vend te ftohte, nuk do ta humbin shijen per 6 muaj.
 
PM  Top
view post Posted on 18/4/2011, 18:42           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Kerpurdha me limon


Prodhime te nevojshme:

1 kg kerpurdha

leng limoni

krip


I patrojme kerpurdhat, i lajme dhe i kullojme. I veme te ziejne ne tenxhere me uje ne zjarre dhe shtojme krip dhe leng limoni. I nxjerrim kerpurdhat nga tenxherja, i kullojme dhe te nxehta i rendisim ne kavanoze. Lengun ne tenxhere e ziejme edhe nje here dhe me te i mbushim kavanozet.
Kavanozet i mbyllim mire dhe i ziejme ne ene me uje edhe 80 minuta.
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 18/4/2011, 18:43           Quote
Patellxhane italjaneProdhimet e duhura:

2 kg patellxhane me te vegjel

1 koke qepe

pak kripe

vaj ulliri

kokrra piper i zi

majdanoz dhe brozilok

sipas deshires nje spec djeges


Patellxhanet e lare, se bashku me levozhgen i presim per se gjati dhe i leme disa ore te thahen ne diell. Pastaj, i veme ne nje ene, hedhim krip, uthull dhe i ziejme 15 minuta. I kullojme nga uthulla dhe i leme ne lecke te paster per tu thare deri te nesermen.
Pastaj. i rendisim ne kavanoze, ndersa mes rendeve te patellxhanit veme nga pak nga te gjitha erzat, Kavanozet i mbushim me vaje dhe i mbyllim.
 
PM  Top
view post Posted on 18/4/2011, 18:44           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Patellxhane per musak

Prodhime te nevojshme:

patellxhane te vegjel

gjethe selino

krip

Patellxhanet e qeruara i presim ne feta me trashsi prej 1 cm, hedhime kripe dhe i leme gjate nates. Te nesermen i kullojme nga lengu te cilin e kane leshuar, i rendisim ne kavanoze dhe mes tyre veme gjethe selinoje. Kavanozet i mbyllim me flete plasmasi te dyfishte te lagur me alkohol. I pasterizojme 20 minuta.
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 18/4/2011, 18:44           Quote
Patellxhane te marinuara

Prodhimet e nevojshme:

1 kg patellxhane

1 kg speca te kuq te rrumbullaket

1 kg gogozhare te verdha

2,5 dl vaje

krip

uthull


Specet dhe patellxhanet e lara i pjekim ne furre. Pastja, i qerojme. specat dhe patellxhanet i veme ne tenxhere me vaje ne zjarre. I ziejme duke perzier, derisa te avulloj lengu.
I veme ne kavanoze te vegjel dhe siper hedhim nga nje luge vaj. Gjate dimrit kur e hapim kavanozin, hedhim ne te uthull dhe kripe.
 
PM  Top
view post Posted on 18/4/2011, 18:44           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Hajvar prej patellxhani

Prodhime te nevojshme:

3-4 patellxhane

1 koke qepe

1 dl vaje ulliri

kripe

piper i zi i grire

majdanoze

I pjekim patellxnanet derisa te fryhet levozhga dhe te zbutet brendia.
I leme pak te ftohen, i presim pergjysem per se gjati dhe me luge ua nxjerrim brendin, E grijme brendin dhe e veme ne ene te thelle.
E grijme hudhren e pastruar dhe e shtojme ne enene me patellxhane te grire. Hedhim krip, piper te zi dhe, duke e perzier, e shtojme vajin e ullirit.
Ne fund shtojm majdanoz te grire. i mbushim ne kavanoze ne te njejten menyre si ne receptin e jremit me patellxhane
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 18/4/2011, 18:45           Quote
Krem me patellxhane

Prodhime te nevojshme:

3 kg patellxhane

2 koke qepe

200 gr. perime te perziera ( karota, rrenje selinoje ne sasi te barabarta)

nga 1/2 doreza majdanoz dhe gjethe selinoje

4 luge vaje ulliri

1 luge kafe piper i zi i grire

100 gr mustarde

5 luge sheqer

2 luge kripPer varjantin me domate, ju nevojiten keto prodhime:

2 g patellxhane

1 karote e zier

1 rrenje selinoje e zier

1 koke qep

4 luge vaje ulliri

400 ml salc domatesh

nga 1/2 doreza majdanoz, gjehte selinoje dhe koper

2 luge sheqer

2 luge krip

8 luge vaj


Patellxhanet i leme te mbuluara me uje 20 mintuta. pastja, i lajem patellxhanet dhe i presim ne feta te trasha prej 1 cm. Perziejm 1,5 l uje me 150 gr krip dhe ne te i veme patellxhanet te qendrojne 10 minuta dhe i kullojme. i skuqim fetat e patellxhaneve ne vaj. pastja, i leme ne site te kullojne dhe te thahen 1 ore. Qepen e grire e skuqim ne vaj. Pastaj edhe qepen e leme te kulloje. Duhet te kemi kujdes, sepse te dy keto perime, ne rast se i skuqim me teper, fitojne ngjyre kafe dhe behen te hidhura.Patellxhanet dhe qepet i shtypim dhe beme pure prej tyre.
Ne te dy varjantet e pergaditjes se kremit, perimet e ziera behen pure dhe kuardisen se bashku me majdanozen dhe selinon. Pastaj, ne ene me perime i shtojme patellxhanet pure, qepen dhe erzat. Masen e fituar e veme ne tenxhere ne zjarre dhe e nxejme. pastja. kete mase e mbushim ne kavanoze te nxehte, te cilat, te hapura i veme ne ene ne zjarre, te mbushur deri ne gjysem me uje te valuar. I leme ne kavanoze , derisa ne siperfaqe te fillojne te dalin fluska, Gjate zierjes, do te dale jashte ajrii cili eshte krijuar gjate mbushjes. Pastaj, i mbyllim kavanozet.E leme kremin me patellxhane te ziej edhe 30 minuta. Kjo behet qe masa e dendur te nxehet ne tersi. Ne fund, kavanozet i leme ne uje te ftohte. Kete krem e sherbejme me mishe te pjekur te ftohte, per senduiq dhe mund te sherbehet edhe si pjate e pare me buke te pjekur.
 
PM  Top
view post Posted on 18/4/2011, 18:45           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,993
Location:
DURRES

Status:


Patellxhane ne menyre shqiptare


Prodhimet e nevojshme:

3 kg patellxhane

2 koke hudher

2 doreza majdanoz

1 tufe selino

uthull

kripe

piper te zi

Patellxhaneve te lare ua presim bishtat dhe i presim ne 5 vende per se gjati.
Ne tenxhere me uje me kripe i veme patellxhanet te ziejne 10 minita. I kullojme dhe i leme te ftohen. nderkohe grijme hudhren.
E grijme edhe majdanozin dhe i shtojme ne enen me hudher.
Hedhim piper te zi.me kete permbajtje i mbushim patellxhanet ne pjeset e prera. i rendisim patellxhanet ne kavanoze dhe ndermjet tyre veme dege selinoje.
Kavanozet i mbushim me uthull te zier.
 
PM Web  Top
36 replies since 18/4/2011, 18:34
 
Reply