MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Teknologjia ISDN

« Older   Newer »
icon1  view post Posted on 17/5/2010, 23:16           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,141
Location:
DURRES

Status:SDN ėshtė shkurtesė pėr Intgrated Services Digital Network ose e thėnė shqip Rjeti digital i shėrbimeve tė integruara. ISDN mundėson qė duke pėrdorur tė njėjtin kabėll telefonik tė lidheni nė Internet me shpejtėsi dergi 128 kbit/ sekondė, duke shfrytėzuar nė tė njejtėn kohė lidhjen telefonike pėr pėrdorim digjital, pa shndėrrim telefonik. Ky komunikim pėrmes lidhjes ISDN ėshtė komunikim digjital, pa shndėrrim tė sinjalit tė transmetuar nga digjitali nė analog dhe anasjelltas, siq ėshtė rasti te modemi standard. Komunikimi digital ėshtė mė i besushėm dhe zvogėlon numrin e gabimeve e me kėtė edhe nevojėn pėr tė ritransmetim tė informacioneve.

Njė ISDN lidhje ka kapacitetin prej 144 kbit/s. Kėto 144 kbit janė tė ndarė nė dy B kanale nga 64 kbit/s dhe njė D kanal prej 16 kbit .
Secili B kanal 64 kbitėsh mund tė bartė bisedat telefonike dhe ka numrin e vet tė telefonit. Kėto kanale mund tė pėrdoren edhe pėr transmetimin e tė dhėnave me shpejtėsi 64 kbit/s Nėse i kombinojmė dy B kanale fitojmė lidhjen 128 kbitėshe pėr transmetim tė tė dhėnave.

Pėr t'u lidhur nė internet duhet tė sigurohet pajisja qė quhet terminator i rrjetit (NT1, Network Terminator) i cili sipas nevojės e ndanė kanalin komunikues nė dy dy B kanale dhe njė D kanal. Ky terminator i rrjetit lidhet nė kompjuter, telefaks, telefon ose rrjet lokal kompjuterik pėrmes adapterit tė terminatorit.

Adapteri iterminatorit mund tė jetė mė i thjeshtė ose mė i ndėrlikuar, varėsisht nga pajisjet qė lidh. Ai mund tė jetė i integruar nė pllakėn amė tė kompjuterit ose mund tė jetė i integruar me terminatorin e rrjetit nė njė pajisje tė veqantė qė zėvendėson modemin ose ruterin.

burimi teknologjiasot

 
PM Web  Top
0 replies since 17/5/2010, 23:16
 
Reply