MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Disa poezi per nenat

« Older   Newer »
icon1  view post Posted on 23/4/2010, 12:31           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,986
Location:
DURRES

Status:


Nėnė do tė them deri sa tė vdes

LUAJN: Nėna, Babai, Shpresa, Qėndresa, Mėsuesi, IV Gratė, IVShoqet, ShokuSHPRESA: Nėnė tani jam e gėzuar qė kam njė motėr

NėNA: (e sėmur e shtrirė nė shtrat) M tė vėrtetė bija ime!

SHPRESA:Nėnė kam dėshirė ta them njė poezi ėshtė pėr ty

NėNA: Hajde ta dėgjoj.

SHPRESA:

Kopsht I bukur me lule ėshtė shtėpia jonė,

Nėpėr tė erė e kėndshme kundėrmon

Kėtu une e ndjej dashurinė e nėnės sime,

Pėrshpėritjen e lehtėnė strehėn time

NėNA: Ishte shumė e mire vajza ime .Tani me pėrqafo

SHPRES: Nėnė tė dua shumė(perqaohen)

NėNA: Edhe unė ty vajza ime … Shpresė mė duhet tė them diqka pa tjeter

SHPRESA: Qka ashtu! Ma thuaj.

NėNA: kujdesu mirė pėr motren tėnde e pėr babain tend.

SHPRESA: Tė jesh e sigurt pėr kėtė nėnė (e puthi nė ball) Nėnė a do tė sjell ujė!

NJėNA: pakėz vajza ime… sa ta zbus gojen

SHPRESA: Urdhėro nėnė(e pin)Nėnė qke kėshtu qe po qan? Nėnė pergjigjmu!nėnė nėnė! Nėnė qte gjeti .Ojo zot…JO mos ma bėj kėtė unė pa ty smund tė jetoj jo jo …(fillon tė qaj)

BABAI:(Hyn) Vajza ime qke kėshtu qe po qanė?

SHPRESA: Baba nėna vdiq. Ajo iku…iku. Na la vetum pėr gjithmon o jo (qan)

BABAI: Skemi qtė bėjmė.Kėshtu deshti zoti.PJESA E DYT(PAS DISA JAVEVE)

BABAI:Shpresa sod do tė vin disa grate lagjes qe tė mėsojn tė gatuash.

SHPRESA: Ska problem baba.Tani ėshtė koha qė tė bėhem njė nėn e mire pė qendresen e vogel.

BABAI:Unė nuk po mundem tė pres ma .Po shkoj nė arė se kam pėr tė punuar dishka.

SHPRESA: Shko baba shko unė I pres vetė ato gra.

BABAI(e perqafon ) diten e mir pra vajza ime !

Dėgjohet nje zė Shpresa Shpresa moj…

SHPRESA: Mirdita urdhėroni!

GRUJA I: Si je sod shpresa ?

SHPRESA: Mė mire ju faliminderit. Po kėto qka janė.

GRUJA II: Ti kemi sjell disa ushqime .

SHPRESA: Qkeni bėrė kėshtu nuk ėshtė dashur.

GRUJA III: Ne shpresa tė kuptojm gjendjen tėnde prandaj dhe …

GRUJA IV: Edini qfar. Tani do tė ja fillojm punes

GRUJA I:Shiqo shpresa unė do tė mėsoj tė gatuash bukėn.

GRUJA II: Unė do tė mėsoj se si ti bėjsh gjellat.

GRUJA III: Unė do tė mėsoj se ti bėjsh ėmbėlsirat.

GRUJA IV: Kurse unė ti bėsh bylmetet.

GRUJA I: Sa e mire kjo shpresa.Sa e dashur qė ėshtė.

GRUJA II: Mė dhimbset qė mbeti pa nėnė.

GRUJA IV: Mė dhemb nė shpirtė kjo qė po shohė.

GRUJA III: Edhe mua shumė. Mė duket se sikur po e shoh veten.

GRUJA IV: Unė do tė mėsoj se si pergaditet qumshti merr qumshtin. Sė pari e vlonė.E pasi tė ftohet pak u a hedh dy lug kos.

GRUJA III: Do tė mėsoj njė ėmbėlsir tė thjesht. Sė pari Ia hedhim dy vezė njė peciv njė vanill arra tė bluara ½ e gotes vaj dy gota dhe tre gota miell ne fund.

SHPRESAl: Shpresoj tė jet e shishme.

GRUJA III: do tė kėnaq do ta shohesh.

GRUJA I: Tani kam rradhen unė.tani unė do tė mėsoj tė pergaditesh njė gjell vėrtet tkėndshme. Merr 4 qep I fergon pastaj Ia hedh shtat domate nje got oriz dy patate dhe ne fund karot.

GRUJA IV:D.M.TH e pėrfunduam punen.

SHPRESA: Po ju faliminderit shumė.

GRUJA III: Tani nisemi.

SHPRESA: Jo jo rrim tė hamė bukė ta provojm ėmbėlsiren.

GRUJA II: Tė faliminderit. Por kemi punė edhe nė shtėpi.

SHPRESA: Ju lutem rrini.

GRUJA I: Ja receten ja edhe dishka nese ke nevoj pėr ndihm ja ketu jemi tani diten e mire.

GRUJA II, III, IV: DITEN E MIRė

SHPRESA: Diten e mire ju faliminderit shumė!...Shkoj tani ta ushqej qendresen se tani me siguri ėshtė e uritur(del nga skena)PJESA E III (PAS DISA MUAJVE)

SHPRESA:(KA NE DUAR QENDRESEN) e moj qendresa! Moj motra ime. Jo jo nuk guxoj mė tė therras kėshtu.Qė nga ky moment unė do tė jem nėna jote pėr ty kurse ti bija ime(fillon tė qaj ) jo jo nėna jonė ka vdekur me siguri… po qan…Tani nga larg po na shikon e ndoshta … po qan… po qesh… jo kėshtu ėshtė mė mir.Unė do tė jem nėna jote e ti bija ime(del nga skena)

PJESA IV(PAS DISA VITE)

FESTA E 8 MARSIT

QENDRESA:Nėnė sa bukur qe jam vesh sodė

SHPRESA: (fillon lotėt) Po bija ime po.Tani mė pėrqafo.

QėNDRESA: Qke qė qan nėnė?!

SHPRESA: Asgjė kėshtu vetė mė dalin lotėt.

QėNDRESA:Tani mė duhet tė shkoj nėshkoll(e pėrqafon) diten emirė nėna ime!

SHPRESA: Diten e mire vajza ime! Jo jo zotė nuke mundem mė(duke e qajtur del nga skena)

Nė SHKOLLė

(Shoqet e Qėndreses po luajn) Qėndresa (vjen).

SHOQJA I: O a erdhe qėndresa a?

QėNDRESA: Po erdha .

SHOQJA II: A e din qfar feste ėshtė sod qėndresa?

QENDRESA: Po e di 8 marsi ėshtė sod.

SHOQJA III: A bėn ta dim se qfar I ke pergaditur nėnės sate pėr kėt fest.

QENDRESA:Nėna ime me do shum me pastron edhe me ndihmon nė qdo punė. Prandaj dhekam pėr tė ja dhan dhuraten me tė mir qe do mundem.

SHOQJA IV:(Me zili) Ti nuk ke nėn

QENDRESA: Qflet ashtu une kam nėnė.

SHOQJA IV: Nėna jote tė ka vdekur.

QENDRESA: Jo kjo nuke ėshtė e vertetė.

SHOQJA IV:(rozarta) ti motres sė madhe I thua nėnė.

SHOKU: Po vjen mėsuesi.Po vjen mėsuesi( tė gjithė ulen)

MėSUESI: (hyn)

NXėNėSIT: Mirdita.

MėSUESI:(Pasi e shenoj oren )Me qen se sodė ėshte festa e 8 marsit do tė shkruajm kėtė temė.Qfar do ti dhurojm nėnės pėr 8 mars(tė gjith filluna tė shkruajn) Kurse qėndresa ishte thelluar aq shum ne mendime!

MėSUESI:Qke qė mendohesh qėndresa?

QėNDRESA: Asgje shoku mėsues asgjė.

MėSUESI: Siduket diqka tė ka ndodhur?!

QENDRESA: Asgjė asgjė.

SHOQJA III: Mesues une e pėrfundova.

MESUESI: Mirė ta ndegjojm mirjeten pra.

SHOQJA III: Qfar do ti dhuroj nėnės pėr 8 mars.

Nėnė sa ėmbėl tingullon kjo fjal e vogėl!

Kjo fjalė e ngrohtė… ėshte fjala mė e mir qe shipton njė fėmij. Pėr deri sa e shkruajm na paraqet njė botė tė ndritshme por kur e lexojm ne zemrat tona I shfaqet njė gėzim tė pėrjetshum e I ngrohtė…(ndegjihet zeri I ziles)

MESUESI: Mirė vazhdojm oren tjeter.

NXENESIT: DITEN E MIRė.

QENDRESA: Mirė dita nėnė!

SHPRESA:Mirė dita vajza ime? Si ka love sod?(e perqafon)

QENDRESA: Mirė nėnė mire.

SHPRESA:Vajza ime qke keshte qe po rrin ne mendime?

QENDRESA:Asgjė nėnė asgjė.

SHPRESA: Mos tė ka ngacmuar ndo kush?

QENDRESA: Jo nėnė por…

SHPRESA: Qfar bija ime mė thuaj.

QENDRESA: Nėnė deshiroj ta bėj njė pyetje por dua qe tit e jesh e sinqert.

SHPRESA:Qfar pyetje vajza ime?

QENDRESA:Nje vajz me tha se une nuk kam nene…a eshte e evertet kjo?

SHPRESA:O te ka genjyer shpirti im ti me ke mua.

QENDRESA:Ajo me tha se ti nuk je nena ime por…(fillon te qaj)

SHPRESA: Jo jo nuk eshte e vertet mua me ke nene(perqafohen) tash eja te ham buk(dalin nga skena).

PJESA V

SHOQJA IV:(qendron vetem)

SHPRESA: Aje ti ajo vajza qe guxove ti lendosh zemrene qendreses.Aje ti ajo qe I the ajo nuk ka nene. Si nuk te vjen turp ta besh nje gje te till. Po ti te ishe ne vendin e saj si do te ndiheshe

SHOQJA IV:O me fal nuke e kam ditur se kaq shum preket ajo .

SHPRESA: Mua mos me kerko falje por eja ti kerkosh qendreses dhe I thuaj se tere ato qe ja ke then jan genjeshtra eja (dalin nga skena)

PJESA VI (QENDRESA 18 VJEQARE)

SHPRESA: Qndresa a e din sit hot nje fjale e urte genjeshtra I ka kembet e shkurta.

QENDRESA: PO e pse po ma thua mua kete.

SHPRESA: Se ka ardh koha ta dish te verteten.

QENDRESA:Cilen te vertet?!

SHPRESA:A te kujtohet sit e ka then nje shoqe se ti nuk ke nene…Se ajo te ka vdekur.

QENDRESA:Po me kujtohet. Por ajo me genjehu.

SHPRESA:Jo jo …ajo ste genjehu.

QENDRESA: Sis me genjehu edhe ti vet me ke then kete.

SHPRESA: Jo te kam genjyer.Nena jone ka vdekur.

QENDRESA: Jo jo smund te jet e vertet.

SHPRESA: Ajo vdiq kur ti I ki pasur vetem 3 dit kurse une kam qen 12 vjeqe

QENDRESA: Mjaft me! Pse tani po me tregon.

SHPRESA: Tani je me e rritur edhe mund ti kuptojsh gjerat.

QENDRESA:Nuk eshte ashtu!

SHPRESA: Shiko une nuk kam dashur kurr te lendoj. E kam ber per te miren tende per te mos humbur lumturin…u detyrova ta nderpres mesimin dhe nga nje vajz u shendrrova ne nene.u me sova te gatuaj duke shpresuar qe te jem nje nene e mir per ty…por si duket paskam gabuar…por shpresoj…shpresoj se nje dit dote ma falesh(fillon te qaj)por edhe dishka do te them ishte ndjenje e mir te behesh nene(niset).

QENDRESA: (me lote ne sy) te faliminderit! Te faliminderit per te gjitha. Qe je kujdesur per mua qe me ke mbrojtur dhe dije se nene do te them deri sa te jem gjall…

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nje Nene

Sa lot kish derdhur ne vetmi,
sa "ah"! tek zoti pat derguar,
kete vec shpirti i saj e di
dhe zoti lart n'e paste degjuar.

Gjithcka qe prekte behej lot
dhe loti ndriste syte e tretur;
ah, mrekullite qe kish kjo bote,
kaq mizorisht ia pati fshehur.

Gjithe zine e mbledhur neper jete
a thua vdekja do t'ia trese?
E luti vdekjen "eja shpejt"-
dhe vdekja s'mund te mos e merrte.


Drita

Drite quhej nena ime,
E mjera drite nuk pa kurre,
helmin qe la pas,
s'e ka as gjarperi nen gure.

Lodhje. Plage. Trishtim.
Te njohu emrin qe le pas,
te njohu brenga e shpirtit tim.
me ligje vdekja qan mbi ty;
tani je larg, moj e shkrete,
mbi ballin tend,
hedh hijen nje selvi.
Nene e braktisur... Pese femije...
Dheu s'te tret,
nga dheu me ben drite.Per ty moj nene...

Pse me le moj nena ime?
un linda dhe ti vdiqe
nuk te njoh...
Por e di se ti je ne zemren time
ne enderr shpesh te shoh
edhe pse ste njoh?
Shpesh her te shoh ne fotografi
por nuk ma heq ate mall ti...

Kur degjoja femijet
duke thirrur nanė
se di se sa lotet
per faqe me ran..?

Qaj si nje qyqe ne rremė
pse sme kthehesh moj nėnė?
te varri me ki qdo mengjes
eja njeher se po te pres..?

Nene

Nene dua te te kem prane
C'eshte ky mur Berlini qe po na ndan
Pse s'na le te perqafohemi si gjithmone
nga njera-tjetra, pse na largon

Oh, nene te lutem afrohu tek un
se te dua me te vertete shume
je gjeja me e shtrenjte qe kam ne bote
por me ty nuk po takohem dot

Nene te lutem mos u largo pa me takuar
pse mos te jemi perjete te perqafuar
eja ku shkon, nene me prit
nene, nene, te lutem mos ik.

Oh nene te lutem eja perseri
mendo per mua se jam ende femi
nene, te lutem mos me ler
te hedhur, te braktisur, te mjere

Nene, eja perseri me diellin
eja dhe pastroje qiellin
jo vetem ate por dhe zemren time
mos e ler keshtu, te zhytur ne mendime.

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti

Nana


Sa e madhe ishe moj nane,
E me cfaqesh kudo qe jam;
Ne ballin tend kish nje vend
Sa krejt jeta ime qe qon!


Une qe isha i djallezuar,
Ne perleshje,me sherr e i ngaterruar;
Te shkaktova shume telashe,
Ti kurre s`me le te vetmuar.


Nje dite, me traste ne krahe
Me nise per ne horizontin tim;
Ne balle shkelqimin tend,
Ne zemer bartja bekim.


Kaluan muaj dhe vite
Decenje, qe s`i mbaje mend;
Ne zemer te bartja moj nane,
Ne shkolle,ne loje e ne kuvend.


Kur kisha provimin e fundit,
Ne anderr, ne salle te kam pa;
M`u cfaqe si nje yll
Nga gezimi, shume kam qa!


Tash ,qe prehesh ne amshim,
Une te kam prane-megjithese s`te kam;
Lengon ky shpirti im,
per vitet qe na ndane.


Kur te vjen vjeshta ime,
Le te jete nje dite pa shi;
Le te bjen puhize e lehte,
Te me merr e me bie te ti.


Ta shoh edhe nje here nanen,
Qe me bani kamb e dore;
Te qmallemi ne perqafim,
E te shkojme ne rrugen tone.


Nipat e mbesat tua,
le te luten kur te vijne;
Nje lutje per gjyshen
Nje per shpirtin tim.NĖNA


Nėnė, nėnė
Sa bukur tingėllon (Refreni 2x)

A ka gjė nė botė
Me kaq bukuri,
Se sa emri nėnė
Emri qė ke ti.

Je me e mira nė botė
Diell je ti pėr mua,
Nėna ime e dashur
Oh sa shume tė dua!

Edhe kur kam dhembje
Edhe kur kam gėzim,
Gjej mbėshtetje tek ti
Ty nėnė tė kam strehim

Kur rastesisht lėndohem
Kur une marr nė thua,
Nėnė ti je shėrimi
Je mjeke pėr mua!

Dhe nė kėtė festė
Nėnė qė e ke ti,
Me njė buqetė lulesh
T’shpreh shumė dashuri!

Vjershė pėr nėnėn
njė herė isha e sėmurė
u treta , me ethe u drobita
nga shtrati
dot s`u ngrita
Pėr netė tė tėra nėna
pa gjumė , pa ngrėnė
u pikėllua
sy kėputura ajo
rrinte mbi mua
mbi kokė mė erdhėn
motrat , vėllau
e plotė tė tjerė
po si kujdesi i nėnės
su gjenka asnjėherė
se motrat i zu gjumi
vėllau s`mund tė duronte
kur hapa sytė
mbi mua prap nėna mė qėndronte
Kur pashė atė mbi kokė
dy pika lot lėshova
mė ngrohu buzėqeshja
atėherė u shėrova
Prandaj nė zemrėn time
njė emėr ėshtė skalitur
njė fjalė e shtrenjtė nė jetė
oh , nėnė emėr i ndritur
 
PM Web  Top
0 replies since 23/4/2010, 12:31
 
Reply