MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Meshkuj dhe femra, ja si te silleni kur ta beni per here te pare...

« Older   Newer »
view post Posted on 7/2/2010, 14:33           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,095
Location:
DURRES

Status:


image

Seksi mund tė jetė i veēantė dhe rrėqethės... ose mund tė jetė i ngathėt, i rremė dhe i dėshtuar. Ti mund tė pėrjetosh gjithēka qė seksi ka pėr tė ofruar.

Nuk ka njė rregull tė paracaktuar pėr atė qė vjen mė pas. Nuk mund tė vendosėsh rregulla pėr seksin. E rėndėsishme ėshtė qė ajo qė seksi, t'ju bėjė tė ndiheni mirė. Tė "ndjerit mirė" duhet tė zgjasė edhe pas seksit. Ju nuk duhet tė ndiheni nė ankth pėr ndonjė shtatzėni tė padėshiruar apo mbartjen e sėmundjeve tė kėqija. Pra, gjėja e parė pėr tė cilėn duhet tė mendoni janė kontraceptivėt dhe seksi i sigurt.

Kur duhet tė bėjmė seks?

Nuk ka rėndėsi se kur vendosni tė bėni seks. Ajo qė ka rėndėsi ėshtė qė ti dhe partneri yt tė jeni gati pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Disa njerėz parapėlqejnė tė bėjnė dashuri nė agim, disa tė tjerė pasdite, tė tjerė nė errėsirėn e natės. Mė shumė rėndėsi se "kur-i", ka "sa-ja", koha qė ju duhet tė shpenzoni duke bėrė seks. Duhet tė keni kohė tė mjaftueshme kur tė bėni seks pėr herė tė parė. Fundjava do tė ishte ideale, ose e pakta njė ditė, duke pėrfshirė dhe kohėn e gjumit.

A mos duhet tė hamė apo tė pimė diēka pėrpara se tė bėjmė seks?

Mos hani shumė se mund t'iu zėrė gjumi. Hani pak. Mos konsumoni shumė alkool, mundėsisht fare. Alkooli mund t’jua heqė ndrojtjen si pėr fillim, por nga ana tjetėr vėshtirėson ereksionin (ngrehjen).

Ku duhet tė bėjmė seks?

Vendi qė do tė zgjidhni pėr tė bėrė seks ėshtė njė nga zgjedhjet mė tė rėndėsishme. Gjetja e njė vendi ku tė dy tė mund tė jeni nė intimitet pėr rreth dyzetetetė orė pa ndėrprerje ėshtė e vėshtirė nė atė moshė kur shumica e njerėzve planifikojnė tė humbasin virgjėrinė e tyre. Por ia vlen mundimi, ama!. Makinat nuk kanė aq hapėsirė sa duhet pėr tė bėrė seks, ndėrsa gjetja e ndonjė qosheje, me insekte, pluhur etj.nuk le vend pėr shumė intimitet.

Shtrati ėshtė vendi mė i pėrshtatshėm pėr tė bėrė dashuri. Mė e mira ėshtė tė keni njė dhomė personale me tė gjitha pajisjet qė i nevojiten njė dhome gjumi, pėrfshi kėtu dhe pasionin, rehatinė, hapėsirėn, dhe sigurisht njė tualet. Bėni njė dush sė bashku! Pėrpara se te jeni gati pėr seks, prekni njėri-tjetrin. Njihni trupat tuaj. Mos u nxitoni! Kjo do tė thotė tė bėsh dashuri.

Ēfarė duhet tė marrim me vete nė kėtė rast?

Merrni gjithēka qė ju nevojitet pėr t’u ndierė rehat, absolutisht gjithēka. Pėrdorni kontraceptivė (pilula ose prezervativė), sipas dėshirės suaj.

A do ta arrijmė orgazmėn nė tė njėjtėn kohė?

Mos u shqetėsoni fare nėse nuk e arrini njėkohėsisht orgazmėn. Disa femra e arrijnė orgazmėn pasi kanė fituar njė farė pėrvoje, por edhe nėse ju tė dy jeni tė aftė tė arrini orgazmėn, shanset qė ta arrini njėkohėsisht janė shumė tė pakta (90 % gjasa qė nuk ndodh). Kėnaquni dhe mos kini turp t'i tregoni njėri-tjetrit se ēfarė ju pėlqen dhe ju kėnaq vėrtet.

PĖR VAJZAT

Ēfarė duhet tė bėj mė pėrpara?

Nuk mund tė presėsh qė ai tė dijė se ēfarė tė bėn tė ndjehesh mirė. Duhet t'ia thuash ose t'ia tregosh duke marrė dorėn e tij dhe duke e vendosur atje ku ndjen mė shumė kėnaqėsi. Mos ki turp t'i kėrkosh tė jetė mė i ėmbėl apo tė ndryshoni pozicion. Merrini gjėrat shtruar. Nėse edhe ai e ka pėr herė tė parė, atėherė mund tė jetė i nervozuar dhe penisi mund tė mos reagojė qė nė fillim. Nevojitet durim, ėmbėlsi dhe mirėkuptim qė gjithēka tė kalojė pa problem. Edhe ti mund ta kesh tė vėshtirė ta ndihmosh, prandaj ju kėshillojmė qė t'i jepni vetes shumė kohė.

Do tė mė dhembė?

Ndoshta tė ka rastisur qė tė dėgjosh histori tė tmerrshme se sa e dhimbshme ėshtė humbja e virgjėrisė. Pėr disa femra kjo ėshtė e vėrtetė, por me partnerin dhe komunikimin e duhur, mund tė kesh njė penetrim jo tė dhimbshėm. Mos e ngut partnerin. Mundėsisht pėrdor njė lubrifikues. Nė fillim fut gishtat e tij nė mėnyrė qė tė hapet vagina. Thuaji se kur tė pėlqen dhe kur tė dhemb.

Pushoni disa minuta gjatė tė cilave penisi i djalit tė bėjė presion tė lehtė mbi hapjen tuaj vaginale. Stimuloni pak klitorin tuaj. Nėse e ndjeni tė nevojshme, bėni njė pushim mė tė gjatė duke biseduar dhe u pėrqafuar me njėri-tjetrin. Kur tė jeni gati, nė qoftė se jeni, provoni pėrsėri.

Mund tė duhet ta bėni kėtė disa herė, ndėrkohė, qė vazhdoni tė jeni tė kėnaqur dhe intimė. Nuk ka asnjė arsye tė kėrkoni tė falur pėr kėtė. Mund tė ndodhė qė ju kuptoni se nuk jeni gati, ose nuk dėshironi tė penetroheni thellė qė nė tentativėn e parė. Flisni pėr kėtė me djalin. Kjo ėshtė njė gjė normale dhe ai duhet t’u kuptojė.

Ka pak vajza qė e kanė himenin shumė rezistent dhe qė nuk hapet fare. Kėto vajza ndjejnė dhimbje tė tmerrshme herėn e parė.

Duhet kirurgu ose doktori, i cili do tė bėjė njė incision pėrpara se ju tė keni bėrė penetrimin. Po qe se dhimbjet vazhdojnė, shkak mund tė jenė disa gjendje tė tjera shėndetėsore: infeksionet, cistet, vestibuliti vulvar dhe tė tjera si kėto, qė duhet tė mjekohen. Ju mund tė gjakoseni gjatė interkursės sė parė, madje, edhe disa interkursa tė tjera pas tė parės, mund tė jenė me gjak. Po qe se je lubrifikuar mirė dhe djali vepron ngadalė, ky gjak do tė jetė minimal.


Ēfarė pozicioni duhet tė pėrdor?

Shumė femra parapėlqejnė tė bėjnė seks pėr herė tė parė duke qėndruar lart, nga ku mund tė kontrollojnė futjen e penisit. Tė tjerat duan tė qėndrojnė poshtė dhe t'ia lėnė tė dashurit tė tyre situatėn nė dorė. Zgjidh atė qė ėshtė mė e mirė pėr ty. Mos harro t'i thuash atij qė tė mos nxitohet dhe nėse ke nevojė, pėrdor lubrifikues.

PĖR DJEMTĖ

Por sikur tė ‘dėshtosh’?

Mund tė duket qesharake, por ėshtė krejt normale qė penisi yt, i cili deri tani ka punuar si mos mė mirė, mund tė futet nė grevė pikėrisht nė momentin mė tė papėrshtatshėm.

Kjo ėshtė e natyrshme, je nervoz. Merr frymė thellė. Bėj diēka tjetėr. Pėrdor duart, buzėt dhe gjuhėn. Pėrpiqu ta harrosh sikletin dhe do tė shikosh qė penisi do tė pėrgjigjet. Ėshtė thjesht diēka e pėrkohshme.

Duhet t'i them asaj qė jam i virgjėr?

Shumė meshkuj mendojnė se meqenėse janė tė tillė (meshkuj), duhet patjetėr ta kenė situatėn nėn kontroll, pavarėsisht se kush ka mė shumė eksperiencė. Nėse ti je i virgjėr dhe ajo jo, thuaje. Lėre femrėn tė tė drejtojė nėse ėshtė dakord. Kjo ėshtė njė pėrvojė mėsimore dhe dashurie. Mos ki turp nga e vėrteta. Shumė femra do tė parapėlqenin mė shumė ta dinin se ngathtėsia jote mund tė vijė nga mungesa e eksperiencės dhe jo nga paaftėsia.

Po sikur tė arrij orgazmėn shumė shpejt?

Nėse e arrin orgazmėn shumė mė shpejt nga sa do tė doje, qetėsohu! Mos u ngut. Provoje sėrish. Herėn e dytė do tė jesh mė i qetė dhe i gatshėm pėr njė marrėdhėnie tė kėnaqshme.

Zgjidhja mė e mirė ėshtė qė herėn e parė tė pėrdorėsh prezervativ (patjetėr). Nėse pėr ndonjė arsye (p.sh. mashkulli ėshtė kokė gdhė dhe femra ka turp t'i thotė jo) ndodh qė nuk pėrdor prezervativ dhe ejakulon jashtė, ki parasysh se pas ejakulimit tė parė kanali urinar duhet njėherė tė pastrohet nėpėrmjet urinimit dhe larjes me ujė natyrisht. Nė tė kundėrt, njė penetrim i dytė me penis tė "pa pastėr" rrezikon qė femra tė mbetet shtatzėnė.

Ka formėn e duhur...?

Gjatėsia e penisit ėshtė njė shqetėsim i zakonshėm pėr djemtė. Normalisht penisi ėshtė diēka mė shumė se 14 cm i gjatė nė fazėn e ereksionit dhe kjo mjafton pėr tė prekur ēdo qendėr nervore tė klitorit dhe vaginės, pėrfshi dhe pikėn e famshme G. Vagina ėshtė nė gjendje tė zgjerohet pėr tė pranuar njė penis tė madh, ose tė pėrshtatet pėr njė penis mė tė vogėl. Madhėsia e penisit ka tė bėjė shumė pak me aftėsinė tėnde si “dashnor”.

Njė ēėshtje tjetėr ėshtė forma. Disa meshkuj shqetėsohen sepse penisi i tyre anon poshtė ose majtas dhe mendojnė se nuk janė normalė ngaqė nuk shikojnė forma tė tilla nė filmat erotikė. Tė tjerėt shqetėsohen se pėrkulja poshtė do tė krijojė vėshtirėsi nė seks pasi vagina nuk pėrshtatet me forma tė tilla.

Mos harroni se mund tė bėni seks nė pozicione tė ndryshme. Penisi dhe vagina mund tė pėrshtaten nė mėnyra tė ndryshme dhe se ēdo pozicion i ri mund t'ju sjellė kėnaqėsi ty dhe partneres tėnde. Disa njerėz mendojnė se njė penis i anuar poshtė mund tė krijojė lehtėsi nė seksin oral.

Do tė jem njė “dashnor” i mirė?

Tė qenit “dashnor” i mirė nuk ndodh automatikisht. Me partneren, kohėn, ledhatimet dhe praktikėn e duhur, ke gjithēka qė duhet pėr tė qenė njė partner i mrekullueshėm. Herėt e para do tė jenė disi tė pakėndshme dhe tė ngathėta, por ato do tė jenė fillimi i ēasteve tė mėdha pėr pjesėn tjetėr tė jetės.
 
PM Web  Top
view post Posted on 3/8/2014, 17:09           Quote
Avatar

Advanced Member
*****

Group:
Member
Posts:
1,964
Location:
Durazzo

Status:


Une po per vete e bej me kenaqesi pse jo eshte knaqesi qe perjeton femra nuk duhet qe vec ne te knaqemi duhet cdo deshire ti plotesosh asaj femra qe e ke ne shtrat ca kerkon ajo duhet te besh nese do ta kesh prap se edhe kafsha i hip kafshes por nuk ben me shume se ate gje pra per ta knaqur nje femer duhet ta fusesh gjuhen brenda pidhit qe ajo te kallet fare dha ta dini se ajo femer do ju bej shume falenderime per ate qe keni bere sepse i keni dhuru nje knaqesi shume te mire! shnet

Edited by durrsaku - 20/9/2014, 23:20
 
PM Email  Top
1 replies since 7/2/2010, 14:33
 
Reply