MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Biskota me gjalpe dhe mjalt

« Older   Newer »
suela
view post Posted on 31/1/2010, 16:54           Quote
Biskota me gjalpe dhe mjalt


250 gr. miell
250 gr. sheqer i holle
250 gr. gjalp
3 luge gjelle mjalt
2 veze
Gjalpin duhet ta kemi te shkrire ne gjendje si pomade.E hedhim gjalpin ne nje nje ene pak te madhe shtojme mjaltin dhe i perziejme mire. Shtojme sheqerin dhe nje veze dhe vazhdojme ti trazojme .
IShtojme miellin (rezervojme shume pak miell)dhe e punojme perzierjen me duar. Mbasi behet brum e mbulojme enen me nje pecete te paster dhe e fusim ne frigorifer qe te forcohet pak (e shohim vete a eshte e arsyeshme ).
Nxjerrim brumin nga frigoriferi. Sperkasim me miell siperfaqen e nje tavoline dhe e hapin burimin si pete (sa trashesia e gjysem gishti). Mbasi e bejme pete presim biskotat ne format qe duam .
Mbi nje tave furri vendosim leter furri dhe i vendosim biskotat. Rrahim vezen tjeter dhe i lyejme biskotat nga siper dhe i fusim te piqen ne furre 200şC per 12 minuta .
 
Top
mateo seferi
icon12  view post Posted on 3/5/2011, 10:17           Quote
[size=1][font=Arial][color=blue]
 
Top
1 replies since 31/1/2010, 16:54
 
Reply