MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Mjekėsia ose Medicina

« Older   Newer »
view post Posted on 21/5/2009, 20:43           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
6,095
Location:
DURRES

Status:


Mjekėsia ose Medicina (lat. ars medicina = arti i shėrimit) merret me shėndetin dhe parandalimin, njohjen edhe shėrimin e sėmundjeve dhe lėndimeve. Gjithashtu ajo merret me shtatzėninė, lindjen dhe vdekjen.

Degėt e mjekėsisė

Disa nga degėt e mjekėsisė:
Anatomia
Kardiologjia
Kirurgjia
Gjinekologjia
Anestezia
Patologjia
Sėmundjet infektive
Dermatologjia
Mjekėsia nėnujore
Hematologjia
Pneumologjia
Endokrinologjia
Nutricioni
Stomatologjia

Organe
Pankreasi
Buza
Dora
Ezofagu
Goja
Gishtat e dorės
Hunda
Indi (organ)
Kapilare
Koka
Lėkura
Mushkėria
Mėlēia
Qafa
Truri
Vena
Veshi
Zemra
Syri
Veshkat
Organet gjenitale
Kėmbėt
Stomaku
Faringsi
Laringu
Zorrėt e holla
Zorrėt e trasha
Kockat
Lukthi

Sisteme organike
Sistemi i qarkullimit tė gjakut
Sistemi urinor
Sistemi i frymėmarrjes
Sistemi limfatik
Sistemi gastro-intenstinal
Sistemi nervor
Sistemi kockor
Sistemi muskulor

Sėmundje
Infarkti
Infarkti miokardial
Gripi
Diarreja
Kolera
Multiple skleroza
Tumori i trurit
Diabeti
Bronkiti
Pneumonia
Fibroza kistike
Anemia
Spondiliartroza
Reumatizma
Diabeti
Sinoziti
Autizmi
Abuzimi Opioid
Abuzimi i Kokainės
 
PM Web  Top
0 replies since 21/5/2009, 20:43
 
Reply