MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Fjal te bukura dashurije

« Older   Newer »
view post Posted on 6/2/2009, 23:54           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Ike ti

Ike ti
dhe diēka u kėput
brenda meje...
Buzėqeshja ime
pa gaz u bė
dhe dielli u fsheh
pas njė reje.

Ngjyrė e dashurisė

Lėshuar nė njė qosh,
e vetmuar rri..
Petale trėndafili
mbetur qė nga mbrėmja,
mbuluar prehėr e gjunjė,
petale mėndafshi, vishnje,
nuk i shkund e as i hedh,
tė dhimshme janė kujtimet,
tė ėmbla si verė e vjetėr,
trendafil i pupurt - ato,
ngjyrė e dashurisė,
si asnjė ngjyrė tjetėr.

Ulu prane meje

Ulu ketu prane meje, me thua
te presim bashke edhe nje here
ardhjen e mengjezit, si atehere
bashke te presim hapjen e qiellit
te ndajme bashke ardhjen e Diellit,
te mos flasim, te mos bejme ze,
kujtimeve te tretemi, se s'do shihemi me!

Dashuria e Gruas

Vetem
nje moment
i duhet gruas
te bjere ne dashuri,
ai mund te jete
moment:
admirimi,
sinqeriteti,
boshlleku,
perngjasimi,
egzaltimi,
rrefimi,
mirekuptimi,
keqardhje,
pranvere,
rinimi,
iluzioni,
hakmarrje,
nevoje,
vetem
nje Moment,
per te ngecur
ne gracken e saj
e reth Tij
tė endė
fijen e mendimit
tere jeten..

Perpiqem te kuptoj ty

E di qe te kam prane
pas ēdo poezie timen,
te shoh si buzeqesh lehte
mbi to, mbase zhytesh
edhe ne enderime, por
ti nuk je si gjithe te tjeret,
ti nuk nxitohesh
te pyesesh per mua,
ti mua me lexon ne vargje,
dhe me ēon ca te shkurtra
oh, sa te shkurtra mesazhe..
Sot i mblodha te tera tok
rudha ballin mbi to
per te gjetur kush je ti,
dhe zbulova qe ti dhimbjen time
kupton me shume se gezimin,
(me ke falenderuar
se kam ndare me ty trishtimin)
ti me kupton edhe zemerimin..
Dhe dua te kuptoj ty,
ndoshta ke ecur edhe ti
ne rrugicat e loteve te mi,
ndoshta u perplase atehere
dhe ende perplasesh me jeten,
ēgenjehesh edhe ti si une,
ndonjehere me te verteten..

Dashuria ime

Njė gjethe e varur nga vjeshta kishte mbetur,
e vetme nė trupin e dimrit te lagėsht e te bardhė,
sot kallkan u kėput e ra mbi pezulin e dritares sime,
ndoshta kėshtu do kisha rėnė edhe unė at’her
e mbetura pezull mes jetes edhe vdekjes,
sikur tė mos mė kishte mbajtur ti Dashuria ime!

Qė atėhere mėsova tė dua jetėn mbi gjithshka,
tė kuptoj atė qe tė tjeret s’e kuptojnė,
tė falė dashuri dhe aty ku mirėnjohje s’ka,
tė fal edhe miqtė qė ne tė nxituar gabojnė,
tė fal edhe atė qė kupėn e helmit mbushur ka,
e mbi tavolinė pėr darkė si verė kėrkon ta pijė,
qė edhe fjalėn e mirė mė nga e keqja s’e ndan ,
jetėn vehtes i nxin mė shumė se ē’e ka nxirė..

Te ka marre malli?!

Pėr c'fare i dashur?
Pėr fjalet e mia,
qė u kthyen
ne psherėtima,
pėr psherėtimat
qė u kthyen ne lot,
pėr PO -tė qė si thamė dot..
..per netet pa gjumė,
per fantazite lume,
per enderat
qe ne mes i keputėm,
tė mos na marre malli mė,
edhe Zotit i u lutėm?
Per ēfare?

Ulu prane meje

Ulu ketu prane meje, me thua
te presim bashke edhe nje here
ardhjen e mengjezit, si atehere
bashke te presim hapjen e qiellit
te ndajme bashke ardhjen e Diellit,
te mos flasim, te mos bejme ze,
kujtimeve te tretemi, se s'do shihemi me!

Merak

Kaloj mesazhet me shpejtesi
Po me mungon ti
S'te pashe as dje, as sot
Madje as pardje..
Ē'te ka ndodhur, ku je?
A thua vjen nga puna
aq i lodhur valle,
sa s'shkruan dot dy radhe?
Nje dite mungova une
Dhe me the te mori malli
Po tani ē'u bere Ti?!
Me bere merak vertet,
e di?
Ka shume rendesi
edhe vetem nje fjale, siē
ka rendesi te jesh gjalle
pas kesaj mund edhe
te grindemi po deshe
Ti quame liberale,
une te dhuroj nje qeleshe..

Poezia ime

Tani mund tė shohėsh pėrmes tyre
si nė transparencė zemrėn time,
ndoshta vetullat do t'i ngresh pėrsėri
me habi do pyesesh: Ti je kėtu? Ti?
Nuk mė ēudit me habine tėnde,
se gjithnjė kėshtu je habitur,
me kė ndave ndjenjat, kurrė se ke ditur!
Se me ty unė kam qenė e ndrojtur,
Se me ty unė kurrė s'kam lojtur,
Se pėr ty lotėt fshehurazi kam fshirė,
tek prisja e merakosur der'nė tė gdhirė.
 
PM Web  Top
view post Posted on 28/3/2009, 21:38           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


TE PRES


Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.

POEZI

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj..

-Poezi-

Ne takimin e par digjem si zjarr
Ne takimin e dyt te dua si syte
Ne takimin e tert te dua per jete
Ne takimin e katert nje puthje me hater.
Fjal dashurije

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

-Poezi-

E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje
me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj


e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.
 
PM Web  Top
view post Posted on 9/4/2009, 21:33           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Fjalėt e mija ti aspak si kupton
Nuk e din qė zemra ime vetėm ty tė don
Nese me don mua tjeter mos shiko
Bindu ne vetvete se vetem nje e don
Edhe pse jam e re teper xhelozoj
Nuk dua qeter kush vendin tim ta zavendesoj...


.


Nje Lot Per Ty, Nje Lot Per Mu...
Sa te Jam Gjall S'kam Met Harru...


.


Kur te pash per her te par
Nuk mujta ta them asnje fjal
Deshta ti puth buzet e embla
Se sa her i kam ne endrra
Me dukeshten sikur ishin mjalt
Po te them shkurt ti je djali ma i art..


.


Nuk jam poete, te shkruaj poezi
Por fjalen te dua, E shkruaj vetem per ty!
Mos harro , edhe pse larg syt e mi po jeton
Malli per ty gjdo dit zemren ma pervlon
Kurr nga zemra nuk do te largoj
Nuk dua as nje moment pa ty te jetoj
Edhe bota me u rrotelu
Un prap ty te du
 
PM Web  Top
view post Posted on 20/5/2009, 23:29           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar
 
PM Web  Top
view post Posted on 6/6/2009, 11:43           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


trendafili i bardhe...

e keputa nje gonxhe trendafili te bardhe
ne agimin e nje dite pa shkelqim
dielli fshihej pas reve te zeza
dielli nuk leshonte me nxehtesi
nuk kishte ma force
nuk kishte ma jete
ishte shuar

si mund te ēelte trendafili i bardhe?

e vendosa ne nje vazo te kristalte
ne dhomen time te vetmuar
ku diell ishte dashuria
ku drite ishte miresia

u magjepsa me lulezimin e trendafilit
me shkelqimin e petaleve te bardha
u mahnita nga kjo bukuri e rralle....

nuk shpresoja te lulezonte
nuk shpresoja te shkelqente
nuk shpresoja te rilindte...

lulezim i saj do te thoshte harrim i se kaluares
shkelqimi i saj ishte fillim i nje shprese
ne rilindjen e nje miqesie te madhe
qe asnjehere me nuk do keputet...
 
PM Web  Top
suela
view post Posted on 11/6/2009, 22:34           Quote
JETA MA DHA LOTIN

Jeta ma dha lotin ma mori buzqeshjen ma dha vuajtjen,ma mori shpresen ma mori gezimin,ma fali hidherimin, ma mori dashurin ma fali tradhtin ma mori dijenin ma fali varferin mi mori te gjitha qe kisha me par ma fali dhimbjen qe se deshiroja.Jeta por si nje lule qe lulzon dhe ndal nga dal fillon te vyshket eshte si nje det qe shendrrit erresiren eshte nje det i mbushur me lot te zhyt ne mendime e te tret ne bot.
 
Top
view post Posted on 28/6/2009, 17:15           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Kur malli te te kete marre
Dhe une te mos jem aty
Mbylli syte dhe me thirr
Dhe une do te vij aty

Kur buzet te jene thare
Dhe puthja te mungon
Hape dritaren dhe lutju henes
Se puthjen time ajo ta dergon

Kur ti te ndihesh ne vetmi
Dhe zemra po te qan
Zhytu ne kujtime
Dhe mua do te me kesh prane

Kur ti te me duash
Dhe prane te mos me kesh
Hape dritaren dhe fluturo
Se une do te jem mes resh


* MAGI *

M-endova gjate fjale nuk gjej
@-s ne gjysmen te te pershkruaj te asaj qe je
G-ezohem qe kam pas fatin me ty me u shoqru
I-pa shoq je andaj pamas te du
*METHOS*

M-e nje fjale te te pershkruaj
E-shte shume pak
TH-ene te vertete je djal hak
0-shume njeri i mire dhe i qete je
S-hume veshtire eshte nje tjeter shok si ti me gjete
*MIRSADI*
M-os mendo se te kam harru dhe per ty
I-kam disa fjale me i shtu
R-ralle flet por je shume i sakt
S-hum lehte eshte me dite qka don me than
A-ashtu dhe per ty fjalet mungojn
D-jal i mire je puna jote keta e thot
I-thash keto me zemer jo me goj jeni nr 1 nuk ka tjeter tua kaloj..


Dashuria ėshtė det, gjithkush mund tė zhytet, por ai qė s'din t’notoj, mund edhe tė mbytet!

- Dashuria ėshtė e verbėr, ē’menduria e pėrcjell!!

- Dashuria ėshtė njė kopsht me lule nėse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria ėshtė nje thesar i humbur qė kėrkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenė me jetu!
I cili neve njerizimit na bėnė tė qmendemi nėse ne atė e fitojmė apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotė: "Tė dua sepse kam nevojė pėr ty", dashuria e pjekur thotė:
"Kam nevojė pėr ty sepse tė dua".

- Dashuri mundet tė jap vetėm ai qė dashuron!

- Dashuri, njė emer, emer qė tė therė nė zemer qė kur pėrmendet emri i saj lotėt rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vėrtetė ėshtė kur zemra dhe mendja jote thonė tė njėjten gjė!

- Emer qė duhet mė shumė se vetvetja emer qė e din e ē’ėshtė e vėrteta,
qė tė benė njėmijė vjet tė jetosh e tė benė ē’do gjė ta gėzosh! Dashuria!

- Nėse mė do me lerė tė qetė qė ta vėrtetoj se a tė dua me tė vėrtetė,
e nėse kujton se mė ke fituar ky ėshtė njė mendim i yti i gabuar.

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjėherė askend.
Edhe pse nuk jemi bashkė , ende tė dua dhe gjithė do tė dua.

- Gjithēka qė dėshiroja netė dhe ditė tė tėra, ishte tė tė dashuroja me gjithė fuqinė e qenies sime.
Lutesha qė tė pranoje tė qėndroje pranė meje deri nė fund tė jetės sime.

- Pėr mua e vetmja nė jetė, nė zemrėn time, e kaluar, ajo qė e deshta me tė vėrtetė.
Mos mendo se pėr ty poezia ime ka marrė fund, sepse fundi nuk i vjen kurrė edhe nėse ty s’tė takoj askund.
Do tė vazhdoj tė shkruaj deri nė fundin e kėsaj bote dhe nuk do tė harroj kurrė si mė mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj asaj qė kurr nuk e takova, asaj qė nė zemėr ende e mbaj dhe qė nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zėrit qė kurr se dėgjova, dashurisė qė mbet vetėm nė mendje, asaj qė vetėm e ėnderrova.

- I shkruaj njė femre qė e dua shumė, i shkruaj i shkruaj, doren s’mund ta ndalė, i shkruaj nė megjes, ditėn,
nė mbrėmje, nė mesnatė, i shkruaj dhe kur jam nė gjumė. I shkruaj pa zemėr se zemrėn time e ka ajo tė falur nga unė .

- I shkruaj nė letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ėnderres qė nė foto se pashė, i shkruaj asaj pėr tė cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj qė nė tė, nė dashuri rashė.

- I shkruaj zemrės qė mundohem ta pėrvetsoj, asaj tė cilės dashurinė qė kam ndaj saj nuk din ta kuptojė.

- Mė fal zemėr se ndoshta mė flajet e mija tė ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija tė gjykova.
Mė fal e dashur se veē pėr ty unė mund tė jetojė, mė fal Syri im se pa ty unė nuk dua tė egzistojė.
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 28/6/2009, 17:17           Quote
Mos harro: Se vetėm ty tė deshta nė kėtė botė, mos harro se pėr ty mbrem su ndalen lot.
Mos harro se pa ty ēdo gjė ėshtė e kotė, mos harro se tė dua ma shumė se dje, sotė.

- Mė kujto edhe kur tė thojnė se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parė.
Mė thuaj njė herė se kotė nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi nė shpirtin tim.

- Mos lejo qė tė behem i dashurisė, edhe njė viktim , mė thuajė njė herė,
se mė don sa tė dua shpirti im. Mos mendo se edhe nėse me Ty nuk jam, mė beso se vetėm ty tė deshta, me zemėr tė them!

- Edhe pse thonė se koha hakmerret me harresė ndaj kujtimeve, dashuria ime pėr ty kurr nuk do tė zbehet.
Dhimbje e madhe pėr mua do tė ishte t'i harroj ditėt mė tė lumtura tė jetės sime.

- Kam kėrkuar njė njeri si ti pjesėn mė tė madhe tė jetės sime, por ishte shumė vėshtirė ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur tė bie shi, dil nga shtėpia dhe leri pikat qė bien tė tė prekin,
janė puthjet e dashurisė qė prej shumė kohesh kam dashur tė t'i jap.

- Ēka tė shkruaj kur s’kam as fjalė, nuk kam as zemėr, se tė gjitha ti kam falė!

- Lulet nuk mi pranove, tani mė ke zemėruar, kėtė gjest do ta kuptojė se dashurinė time ke refuzuar!

- Bie tė fle, tek ti mendoj, nė enderrat e gjumit ty tė shikoj,
zgjohem nė mėngjes ty tė imagjinoj, pėr tėrė jetėn ty tė dashurojė.

- Do desha tė isha njė pikė loti qė tė lindja nė syte e tu, tė jetoja nė faqet e tua dhe tė vdisja mbi buzėt e tua.

- Dy pika lot' pėr dashuri, dy zemra qė ndodhen ende nė vetmi,dy zemra tė arta, dy zemra tė zjarrta,
e duan njėra tjetrėn edhe pse jan tė larta !

- Ē'tė them tjetėr ,tash pėrveē se mendo mirė. Mė lėr tė iki nėse tė pengoj ose : Tė dua ,mė thuaj.

- Ēdo ditė po vdes nga pak, se dhemjen e kam afėr e ty tė kam larg. Kam prit e nuk ke ardhė,
pse s’mė vrave ti, po mė le tė gjallė. Vonė ėshtė, vonė ėshtė pėr tė qar, vonė ėshtė pėr tė qesh,
vonė ėshtė pėrseri pran meje tė jesh!

- Jetoj si nė parajsė, nė njė botė krejt tjetėr, nuk di se ē'bėj, nuk di nga shkoj.
Gjithmon njė buzėqeshje mė pėrkėdhel krejt fytyrėn kur kujtoj syt e tu.
A nuk e vėn re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur mė dhe dashurine zbulova jetėn, kur tė dhashė vetėn time zbulova lumturinė.

- Mbi detin e qet lundronte njė flet . Mbi tė shkruante tė dua pėr jetė!

- Merre zemren time tė shkret mbyte me durė tua pastaj knaqu nė kėtė botė se mė s’tė them tė dua!
Se kjo zemėr veē pėr ty ka rrah dikur, por ti kėtė se kuptove kurrė!!

- Mos loto nėse shkoj e s'kthehem. Mos mė pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos mė pyet si jetoj kur mė ke lėnė vetė, mos kėrko falje nga zemra qė njė herė e vret.

- Mos trokit mė nė dern time, se ajo ėshtė mbyll, sė nė zemrėn qė e theve kurr s’ke pėr tė hyrė.

- Mos mė thuaj, se mė ke dashuruar, tash ėshtė vonė, shumė vonė pėr tu penduar.

- Mos mė pyet pėr ato ēaste qė dikur me mua kalove, mos loto pėr fatin tonė qe ti vetė e shkatėrrove!!!

- Nė mendjen time shpalos kujtime njė nga njė ,nė njėren nga ato e gjejė tregimin pėr ty ,athua ku je ti!?
A thua ėnderr ishe ti!?

- Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti ajo qė mė fal buzėqeshje, ajo qė mė fal ngrohtėsi.
Nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrės gojė.

- Njė mijė poezi do ti shkruaj pėr ty ,por asnjėra s’bėnė punė ,qė tė kthehesh tek unė,
mollė e ndaluar, e ndaluar pėr ne, qenka dashuria jonė, qė u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afėr, si dikur nuk jemi, pėrveē njėri tjetėrit tjetėr gjė nuk kemi!

- Tė pres jashtė botės aty ku realiteti bėhet magji, tė pres aty ku urrejtja bėhet dashuri,
ku lotėt kthehen nė rreze dielli. Tė pres aty ku le krenarinė pėr gjithmonė, tė pres aty ku zemra ime s’do tė vuaj mė!

- Sa tė ēmuar janė sytė e tu pas gjithė kesaj qė kam parė. Sa e varfėr ėshtė gjithēka qė shohė, kur shohė sytė e tu.

- Si guxove qė zemrėn time tė ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shumė. Ke harruar ēka tė kam thėnė!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrėn tėnde kam unė.

- Shumė tė dua nė kėtė natė, eja e mos mbaj inat, mos u bė zemer e ngrutė, jeta ėshtė e shkurtė!

- Pa u lind po e braktis kėtė dashuri, mos harro kur mė the: Do tė jetoj vetėm pėr ty, o ti dhe vetėm ti!
Ti je shkaktare pėr kėtė vetėmi.

- Pa ty nuk mundem tė rri, pa ty jeta mė bėhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetėm ty tė don !

- I thash lotit pse qan mu pėrgjigj: Pėr ty! I thash po boll qave pusho, ai mė shumė rrodhi nė sy!

- I thash zemres pse je merzitur mu pėrgjigj nė heshtje: Jam lodhur duke pritur,
mė tha me gjysėm buzeqeshje.

- E pyeta ē’kuptove nga dashuria? Mė tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
tė gjitha pėrveē lumturise dhe ngadal fshiu lotėt e mia.

- Pastaj nė vetmi ngela nė dhomė me shoqerin e lotėve nė sy dhe me zemren e lėnduar pėr njė vajzė,
se nuk mund tė jetoj dot unė pa ty !!

- S'kam besuar se mė ik si era, s'kam menduar tė jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy !

- Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe nė gjum mė bie ndėrmend. Kur flej mė duket tė kam pranė,
kur qeshi mė duket mė shikon,
kur qaj mė duket mė pajton. Eja pranė meje !!

- Ti prap mė thua se mė don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojė ata sy, si dhe lotėt qė tė rrodhen ty!

- Ti me fajson pėr atė gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ē’po bėn, dashurin tonė ku po e len!

- Kur rrjedh njė lot besoje se e ka me tė vėrtet, kur vuan njė zemer pa ty nuk rri dot e qet!

- Kur njė zė i lenduar do qė tė tregojė diēka, dėgjoje me vėmendje se pėr ty shumė dashuri ka!!

- Kur njė dhimbje thėrret, mos e luaj mė me tej por mbaje pran vetės dhe shėroje qė andej.

- Kur dy sy tė shikojnė tė lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti nė zemėr,
sepse ata janė sytė e mi, se ti je shpirti im!!

- A t'kujtohet ajo natė ,ajo natė e ftohtė, kur mė le e dashur duke qajtė me lotė!
Mbaje fjalėn e dashurisė kurr mos e harro bėhu besnike dhe gjithmonė beso! Por, prej ditės qė s’tė pash,
prej ditės qė shkove, unė pėr ty mendoj por ti mė harrove !
 
Top
view post Posted on 28/6/2009, 17:18           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Mos mė veshtro e heshtur mos mė kerko, tė lutem mė harro!! S’mėsove tė duash prandaj do tė vuash,
> nuk do tė jeshė mė puthja ime nuk do tė keshe mė ledhatime. Tė lutem shko, tė lutem mė harro !!

- A e ke provuar atė ndjenjė kur tė vjen t’i thuash shpirt, asaj qė e dashura jote s’ėshtė?
Kur i thua zemėr asaj qė nuk rri me ty, pranė, por zemrėn me ty e ndan?!

- Ē'do ditė pa ty, ėshtė si njė ditė pa diell. Ē'do mbrėmje pa ty, ėshtė si njė natė pa yje.
Ē'do orė pa ty, ėshtė si njė jetė pa ndjenja. Ē'do minut pa ty, ėshtė njė minut si mos tė isha nė jetė.
Ē'do sekund pa ty, ėshtė si mos t’mė rreh zemra.

- Deshirojė tė shof me sy e tė mos digjem mall pėr ty, vetėm ta dish se sa tė dua s’do jetoje as njė orė pa mua!

- Digjem, pėrvėlohem se tė dua shumė, ditėn mendohem, natėn rri pa gjumė.

- Dua qė sa mė pare, kur tė zgjohem njė mėngjesė, pranė meje tė tė takoj ty. Ti je krijesė e veēantė e zemrės sime. Mė mungon pa masė!!

- Dy zemra lindin, dy zemra qeshin, dy zemra qajn, dy zemra vdesin. Njeriu pa dashuri si nėna pa fėmi,
dashuria pa takim si Pranvera pa gjelbrim !!

- E dua edhe shiun tash. I mbyllė sytė dhe e ndjej ende ēastin kur mė preke nė dorė.
Tė shiqova turpshėm, e ti mė buzėqeshe.

- E pash shkėlqimin e shikimit tėnd nė sytė e tu, rrezet e tė cilit mė bėnė tė ndjej dridhje tė lehta nėpėr gjithė trupin.
As qė kam menduar se do tė ndihem ndonjėherė ashtu si atė ditė.

- E plaguar zemra ime larg teje, i helmuar shpirti im pa ty ,
kur tė takohemi pėrseri do t’ma shėrosh plagen me dashuri!!!

- Eja me mua se ty tė kam shpres, eja me mua se pa ty s’du tė plakem dhe vdes.
Ti je djelli qė mua mė ngroh, ti je ėndrra qė unė ēdo natė e shoh!

- Eja ti mos vono, eja ti po te pres. Eja ti, vetem ti hapma qiellin!

- Ėshtė e pamundur tė mos perėndon dielli, kur egziston nata!
Ėshtė e pamundur tė jetojnė njerezit gjithmon kur egziston vdekja!
Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti !!

- Fjalėt e mija s’di sa ti i kupton, a din ti qė zemra ime ty shumė tė don !

- Isha duke pi qaj nė ty kesh duke mendu,mu derdh qaji nga gota pėr pak kesh tu pėrvelu.

- Kujto erėn e malit ,kujto erėn e lehtė, kujto zemrėn time qė tė don pėr jetė!

- Kur jam nė mendimete t’kam pran zėmres sime kur rrugės heci, shkoj, veē pėr ty mendoj!

- Kur po e kqyri qiellin, po tė shoh ty, kur po e kqyri diellin, po tė shoh ty,
kur po e kqyri hanen, po tė shoh ty. Ej, largou bre pak!

- Kur tė pash mė lindi simpatia.Kur mė buzqeshe e dita se qenka dashurija.
Kur mė fole e dita se do tė mė thuash: Tė dua,
kėtė e vėrejta nga buzet e tua.

- Me gishta po shkruaj atė ēka kam nė mendje qė tė tregojė, askend pėr pos teje nuk e dashurojė !

- Mė kujtohet dita kur tė takova ty. Nė zemrėn time ndjeva ngrohtėsinė e flakės qė u ndez.
E ndiej edhe tash. Tė dua.
Pėrgjithmon vetėm ty!!

- Mė nxeht se nė zjarr mė shtrejt se liria, nė shpirtin tim pėr ty qėndron dashuria.

- Mos e merr atė lule qė ta falin brigjet po merre zemren time qė ajo pėr ty digjet.

- Mos mendo se nė ty nuk mendojė apo tė harroj, vetėm ty tė dashuroj!
Zemra ime rreh veē pėr ty se ty t'kam si dy sy!!

- Nė zemren time ėshtė njė bashqe,nė atė bashqe gjindet njė lule e ajo lule m’je ti !

- Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti ajo qė mė fal buzeqeshje ajo qė mė fal ngrohtesi,
nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qė si dha zemrės gojė!

- Nėse ti mė don ma thuajė tė vėrtetėn, s'do ta jap veē zemren por por ta jap dhe jetėn.
Nėse ke zemer ndaje bashk me mua, nėse ke fjalė, mė thuaj tė dua!!

- Nuk di. Nuk njoh. Nuk dua tė kuptoj. Nuk dua veē... tė harroj!

- Nuk di shumė, por e di se ti je arsyeja pse unė jetoj. Kur ma dhurove dashurinė, mė mėsove se si duhet jetuar.

- Nuk e di ndryshe si ta pėrshkruaj kėtė ndjenjė pėrveq me fjalėt se,
kur unė jamė pranė teje thjesht fluturoj nė lartėsitė hyjnore dhe ndihem si krijesė mė e pasur nė botė.

- Njė ditė mė pyete: Kė dua mė shumė?! Tu pėrgjigja: Jeten time. Ti ike duke qarė pa e ditur se ishe ti "Jeta ime" !!

- Oh po po, e imja do tė jesh,duart e mija kane me t'zhvesh...,
oh po po,une veē njė gjė e di, tė gjithė do t'na kenė lakmi.

- Pa ty hėna nuk ka dritė,pa ty djelli nuk rrezit,pa ty jeta ime nuk ka kuptim se ty tė dua ,
veē ty shpirti im !

- Puthja! Dy herė hyra sot ne dush, dy herė dola i tharė. Puthjen qė mė le nė gushė nuk desha uji tė ma marrė!!

- Puthjet mė tė ėmbla ti mi ke dhuru jeten ty ta fala kur mė the: Tė du!

- Qė nga hera e parė kur unė ty tė shikova, nga ato momenente unė nė ty u dashurova !

- Sa kam deshirė tė lahem me ty nė kadė tė mė reshqasish mbi trupin tim ta ndjej aromen tėnde ..
miss you .. puthje zemėr!!
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 28/6/2009, 17:19           Quote
Se gishta si ata kurre s'kisha parė, zemren tė ta krehin radhė mė radhė.
Tė tė puthin shpirtin, buzė si ato
s'kisha ndjerė, dehje si ajo s'mė kish ndodhur tjetėr herė!!

- S’pata kohė tė them: Tė dua, se mė ndalen buzėt tua qė gjithmon tash po mė shfaqen sikurse diten edhe naten!

- Sytė e tu aspirin, goja jote ampicilin, durt e tua andoll , zėri yt i ėmbel sirup pėr koll.
Deshta me tė tregu ,se je ilaq pėr mu !!

- Shiu rrjedh nga qielli,uji nga deti, mė dhuro njė puthje se nuk bėhet kiameti !

- Tė dua pa masė tė dua pa mbarim tė dua mė shumė se sa shpirtin tim.

- Tė dua ,tė dua pėr ty do tė vdes por ti a mė don mua? Pėrgjigje po tė pres!

- Tė dua me shpirt ,tė dua me zemėr dėshirojė tė kemi tė njėjtin mbiemer.

- Tė dua si vetė vetėn nuk gėnjej nė dashuri, pėrgjithnjė tė jesh e imja dhe e vetmja lumturi!!

- Tė dua - shqip, Je t'aime - frangjisht, Ik hou van jou -flamisht ,Jeg elsker deg -norvegjisht,I love you -
anglisht,ich liebe dich-gjermanisht …,tė dua seriozisht.

- Tė falėnderohem pėr atė qė mė the “PO” si dhe pėr kujtimet e mrekullueshme qė edhe sot nė zemrėn time shfaqin lumturi.
Tė falėnderohem pėr buzėqeshjet tua dhe puthjet. Tė falėnderohem pėr dashurinė tėnde.

- Tė kisha qen shqiponjė tė kisha fluturu, kisha ardh tek ti njė puthje ta kisha dhuru,
nė sy tė kisha shiqu dhe me mall tė kisha pėrqafu !

- Ti je njė dėshirė magjike qė ēdo njė deshiron tė ketė, dėshira ime u plotsua se tė kam ty pėr jet.

- Ti je njė ėnderr e nates, shumė herė pėr ty ėnderroj, kur vjen nė ėndrren time dijė se shumė tė dashurojė.

- Ti je ėndrra qė ėndrroj ti je shpirti qė mė mban, tė takova dhe mė ike tash tė ndjejė qė s’tė kam pran.

- Ti je shpirti qė m'frymon fryma jote gjall mė mban, ti je hana qė ndriēon rrezet tua dritė mė bajn.

- Ti je shpres ti je gėzim ti je loqka e shpirtit tim tė kam hėnė tė kam diell tė kam zemer tė kam shpirt
tė pres me shpresė me pa durim qė t’mė bėhesh fati im.

- Tė ėndėrrosh njė Princeshė ėshtė mrekulli, por tė dashurosh njė Princeshė ėshtė e pa pėrshkrueshme. Princesha ime!

- Ti je zogu im i dashurisė. Do tė dėshiroja mė shumė se gjithēka tjetėr nė botė, tė jem pranė teje.
Kur ti je largė meje, jamė sikur zogu pa njė krah.

- Ti s'vjen, koha ėshtė ndaluar unė qaj pėr ty retė qajnė pėr ne!

- Unė e di se dashuria e jonė ashtu siē ėshtė, ėshtė mė e fortė se vet ne, ėshtė mė e fortė edhe se gjithė tė tjerėt.

- Veē njė herė,veē njė herė do tė doja tė t'puthja veē njė herė,
veē njė fjalė ooo veē njė fjalė do tė doja tė t'thoja o mojė vajzė,
do tė doja tė t'du, vetėm ti je pėr mu,dua tė ledhatojė e tė pėrqafojė!Do tė doja tė fluturojė lart nė yje tė vallzojė,
me ty do tė doja jetėn ta kaloja!!

- Veē njė ēast do doja,veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shijoja.

- Afrohu dhe mė ngroh zemrėn qė pėr ty po vuan, afrohu dhe largo dhimbjet qė aq gjatė mė munduan!

- Afrohu mė afėr dhe nė sy mė shiko, afrohu dhe mė thuaj njė fjalė, mė thuaj qė mė do!

- Afrohu ngadal dhe mė fal ngrohtėsin. Qėndro me mua qė tė kemi dashurinė!

- Asnjėherė me gisht guri s’mund tė gdhendet asnjėherė me fjalė mali s’mund tė shembet,
por njė fjalė e hidhur zemren mund ta thyejė shumė lehtė. Dashuria me fjalė mund tė vritet.
Ēdo gjė thyhet dhe ndoshta prap ngjitet por njė zemer kur thyhet njė herė smund tė ngjitet sa tė ketė hėnė dhe diell.

- Atėherė shko tė lutem, gjeje fatin tėnd. Pse qan tani kur ėshtė vonė dhe qė mbaruan tė gjitha me ty!?
Dėshiroj qė ti ta dish se unė dhe ti ishim dikur por nuk do tė jemi mė kurrė bashk.

- Dashuri, kaq ditė qė po tė pres, bie shi, e di, dhe qielli derdh trishtim. Si mund tė rroj pa pakėz diell,
si mund tė rroj unė pa ty jeta nuk ka kuptim.

- Dashuria ime pėr ty do tė mbarojė atėherė kur njė piktor i verbėr do tė arrijė tė pikturojė zhurmen,
e njė petali trendafili qė bie mbi tokė ngadalė.

- Deri kur nė vuajtje, deri kur nė vetmi, deri kur zemra ime tė shpresoj pėr ty!

- Dikur jetoja pėr ty dhe syt e tu dhe tė doja aq sa s'duhet njeriu. Tė gjitha i bėra tė ishe nė prehėrin tim, dhe ishe!
Por lumturia kishte marrė rrugė tjeter tash neve na mbet vetėm pikllimi. “ Ik largoju nga unė, nuk jam pėr ty! “

- Disa njerėz thonė se dashuria jonė ėshtė plotėsisht e gabuar dhe se ne duhet tė shiqojmė jetėn mė realisht.
Ata thonė se gjasat pėr ne janė tejet tė pakėta! Pyetem, athua ēka shohin sytė e tyre.
As qė e dijnė ata se si ndihem unė pranė teje dhe as qė kan me e ndier kėtė ndonjėherė.
Thjesht disa njerėz Zoti i ka dėnuar tė jenė tė liruar nga ndjenjat.
 
PM  Top
view post Posted on 28/6/2009, 17:19           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Duke tė humbur ty, humba dhe veten.Tani nuk mund ta gjejė dot as njėren e as tjetrėn !

- Dhe pse e kam kaq tė vėshtirė, po tė pėrze nga zemra ime,
mė mirė ndriēo si yll i largėt , dhe mė dil veē nė ėndėrrime.

- E di, se dimri do tė shkojė dhe vera vjen pėrseri , dot m'kėrkojh derė mė derė , por s’do tė jem mė aty.

- E kam frikė tė mbes nė vetmi se tė dua dhe ti atė e di. Dhe nėse ty stė kam kėtu atėherė nuk mundem mė me jetu!!

- Edhe kėnga e bilbilit pa ty mė duket vaj! Edhe nėse gezohėm pa ty mė vije tė qaj!
Edhe pse ike nga jeta s`tė ndaj!Kujtimet me ty nė zemėr i mbaj!

- Edhe nėse kurr mė nuk mė thu se mė don edhe nėse kurr nuk mė fol edhe nėse mė thu shko nė RR.S
te unė do mbetesh qysh je kanė qė nga biseda e parė qė kemi bėrė!

- Edhe pse mė nuk kam ndjenjė dashurie, mallin e respektoj.
Respekti pėr ty ėshtė e vetmja ndjenjė qė mė ka mbetur brenda meje dhe nuk po dua ta zhduk.
Dhe malli nė kėto momente nuk po mė lė vėrtet tė qetė.

- Ėshtė e leht tė gjesh njė tė dashur dhe tė ruash njė mik, por ėshtė e vėshtir tė gjesh njė mik dhe tė ruash njė tė dashur!!

- Gjumi nuk mė zė, nuk mė flihet, pa ty e dashur nuk mė rrihet.

- Hape qiellin pėr mua sillma dritėn e diellit, hape qiellin dhe retė do tė ikin. Do tė shkrihen larg,
diku larg pėrgjithnjė po unė dua qė diellin tė ma sjellėsh veē ti.
Si mund tė jetoj pa pakėz qiell? Si mund tė jetoj pa ty?!

- Ike ti dhe diēka u kėput brenda meje. Buzėqeshja ime pa gaz u bė dhe dielli u fsheh pas njė reje.

- Ishe e vetmja nė jetėn time me tė cilin une ndaja gėzime.
Ditėt qė sė bashku kaluam mė duket se shumė shpejt perėnduan.

- Jam shumė i brengosur zemra mė loton shpirti im i lodhur ty tė kėrkon.

- Jemi aq larg sa duhet t'kaloj male e dete tė vij tek ty, tė tė gjejė.
Jemi aq larg por nė ēdo ēast si mjegull e lehtė ti qėndron mbi mua ti det herė i qetė, herė i trazuar.

- Jo s'kam dashur asnjėherė tė mashtroj njė vajzė, por si mund tė tė fitoj kur ti mė rri larg.
Nuk e di se ē'mund tė bėj tė mė dashurosh, pak mė shumė ti duhet te mė mendosh!! Nuk e njeh nė sytė e mi,
ty tė dashuroj, pres me ankth qė ti tė vish, veten po shkatėrroj.

- Kėtu jam dhe po pres qė pran meje tė ulesh. Eja dhe zbukuroje dashurinė, bėje si njė kuror lulesh!

- Ku shkon e dashur? Midis dy botėve, midis dy jetėve, njėra e lėnė, tjetra e pa nxėnė ku shkon e dashur?
Ėndesh rrugėve si hije me bukuri perėndie, natyrė pranvere pėr rrethė pėr ty asnjė shije!!

- Ku mbet dashuria jonė, mė thuaj ku shkojė!!! Kaq shpejt pėr tė u bė vonė, unė nuk e kuptojė! Ti mė ike pa e ditė,
mė le vetėm kur nuk e kam pritė, tani sillem posht,lart,mbrenda unė e ndiej dashurinė e zjarrt.

- Kur t’u afrova nė fillim desha vetėm tė lozja.. Tani qė tė njoh nuk jam i denjė pėr ty!

- Kur erdhe ishe plotė gazė, kur me shiqove me dhe fuqi, kur mė pėrqafove me dhe besim.
Kur hyre nė zemren time fjales dashuri i dhe kuptim !!!

- Mallin e kam rujt nė zemėr ka shumė kohė unė s'tė kam parė, syt' e tu s'i kam harruar tė dua si mė parė!
Ndaj mos guxo te ikėsh larg, jo, jo nuk dua tė vuj pėr ty, se do ti fal ēfar' kam mojė vajzė qė pėrherė tė jem me ty!!

- Megjithatė po tė uroj, u bėfsh prapė yll e lėshofsh nurė, mė pas besoj se edhe pėr mua,

- Mbi ndjenjėn tonė ra deborė, gjithēka mė tutje ėshtė e kotė pra lamtumirė,
veē lamtumirė, se mirupafshim s'tė them dot!!

- Mė kujtohet dita kur tė takova ty. Ndjeva diēka qė kurrė mė parė nuk kisha pėrjetuar.
Dėshiroja ta ndal kohėn. Ajo ditė me shi,
e ne tė dy pėr njė ēast tė strehuar.
Dėshiroja qė kurr tė mos ndalet shiu qė mua mė sjelli gėzimin mė tė madhė tė jetės.

- Mė lerė tė tė prek flokėt, ngadal ti ledhatoj. Mė lerė tė tė them njė fjalė, tė them: tė dashurojė!

- Mė premtove se gjithnjė do tė jesh pranė meje. Gjithnjė do t’i mbaj mend kujtimet qė i krijuam sė bashku.
Kisha dashur qė kurr tė mos pėrfundojnė ato ditė.

- Mos i hap krahet qė tė fluturosh. Hapi krahet qė tė mė pėrqafosh!

- Mos mė rri larg sepse sytė lotė mė pikojnė. Mė shiko me vėmendje, shiko dy sytė qė t’dashurojnė!!

- Mos m'largo nga zemra,kur tė largohem nga syt,mos ma mbyll deren,pse s’jam fati yt!
Mos m'thuaj jeto kur jeta ėshtė trishtim,mos m'thuaj tė qeshi kur nuk kam gėzim!!

- Mos mė thuaj me zė tė mekurm, se jeta ėshtė njė ėnderr e kotė sepse shpirti i fjetur ėshtė njė shpirt i vdekur!

- Nė asgjė tjetėr s’mendoj kur syt e tu i shikoj. Dhe i qetė kurr nuk rri sepse mendimet mė shkojnė tek ti.

- Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe nė gjum mė bie ndėrmend. Kur flej mė duket tė kam pranė,
kur qeshi mė duket mė shikon, kur qaj mė duket mė pajton. Eja pranė meje !!

- Nė ėndrrėn time ishim vetėm ne tė dy. Unė qė u dashurova te ti, por ti kėto nuk e kuptonte sepse ishe largė meje!
Desha tė afrohna por ti u largove prej meje. Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikė diku ku nuk tė gjeja ty.

- Nė kėtė natė me shi malli mė ka marrė pėr ty. Nė kėtė natė me shi unė mendoj pėr ty.
Nė kėtė natė me shi eja mos mė le nė vetmi, se zemra ime tė don vetėm ty!
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 28/6/2009, 17:20           Quote
Nė mes tė natės erdhe ėndėrrat mi prishe ti, pėr mua ishe e vdekur e humbur nė gjithėsi.
Mė ler tė qetė tė lutem gjumin ti mos ma prish, qelqi njėherė thyhet nuk ngjitet sėrish!
Dėgjoje pikėllimin qė shpirtin ma copėton qė bie bashkė me shiun sytė m'i mjegullon.
- Nė mesin e natės, nė terrin e zi, unė rri i zgjuar, dhe mendoj pėr ty! Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell, por i lumtur prap nuk jam, se ty afėr nuk tė kam!

- N'vendtakimin tonė tė pres si gjithmonė, por ti mė the: Mos mė prit atje!Pėrsėri tė pres,
i jap vetes shpresė, pasi jam zotuar, kemi me u takuar! E di se do t'vish, e di se s'mund tė rrish,
e di se gabon pse ashtu e vepron. Kaloi kohė e gjatė, u bė ora natė tani ėshtė vonė,
s'erdhe si gjithmonė! Mendoj i vetmuar: ndoshta je penduar. Mė duket do t'pres, i jap vetes shpresė.

- Nėse duhet do t’jetoj me lėndimet e tua por unė kurr s’do tė vdes, jetoj se tė dua!

- Nėse sonte dalim bashk dua tė jesh mė e mira.Veshu mirė e pėr merak, shoqet po ta kan inatin.
Ja kan nis e po flasin,shumė e vogėl e ēfarė fati !? Mos beso ti fjalė tė kota, mos beso ēka flasin bota,
beso veē fjalėt e mia se mė dogji dashuria!

- Nėse vendos tė mė lash, lem kur bjen shi, sepse kėshtu nuk i shef lotėt e mi,
vendos kur ėshtė mjegull dhe vjeshtė, kėshtu nuk mė shef tė merzitur edhe e kam mė let qė tė vdes.

- Nuk mund tė mblidhen gjethet e vjeshtės, e nganjėherė as shpirtėrat nuk e gjejnė udhen e kthimit.
Unė nuk e kam gjetur akoma, ndaj endem ngadalė nė vende qė kam parė, e atje, atje mė vėshtrojnė.
Ajo ēka shohin sytė ėshtė formė, jashtė e brenda saj unė endem, shpirt!!
- Nuk po tė shkruaj pėr tė t'thėnė se tė dua shumė, jo as pėr tė t'thėnė se pėr ty po derdh lot nė kėto momente.
Ajo qė sot mė shtyn tė shkruaj ėshtė malli qė kam pėr ty. Vėrtet nė kėto momente po ndjej mall.

- Njė ditė kur te zgjohesh mos lag sytė me lot dikush qė tė tregon qė s’jam mė nė kėtė botė.
Mos pyet: Se si vdiqa por pyet si jetova si me kaluan ditėt e fundit qė pa ty kalova!

- Pa ty bota e humb kuptimin, pa ty jeta e humb drejtimin, pa ty loti im po e ujit token,
pa ty dhimbja po ma qan koken. Me ty nisa drejt jeten por e humba edhe vetė vetėn pėr mua s`mbeti tjetėr veē ėnderr e vjetėr!

- Pastaj buzėqeshja ime shkoi atė natė sė bashku me ty. Ti u ktheve por ajo jo,
morri rrugėn e pa njohur pėr tė than ty lamtumiren e fundit dhe ditėve qė dikur i kaluam bashk me ty.

- Pata njė ėndėrr nė jetėn time, dhe mendoja se kurr nuk do tė pėrmbushet.
U pėrmbushė ditėn kur tė takova ty. Mė kujtohet kur e pėrjetova pėrqafimin tend.

- Pėr ty e dashur shumė po mendoj dhe as njė ēast nuk mundem tė tė harroj. Pse kėshtu po ndodhė as vet nuk po e kuptojė,
ndoshta bukuria jote aq shumė po mė tėrhek sa qė pėr ty mund tė falė edhe kėtė jetė.

- Pėrse sonte yjet nuk shkėlqejnė! A thua edhe ata mungesen tėnde e ndjejnė !
Tė lutem mendo pak pėr mua dhe nė zemren tėnde ruaj pakė vend pėr mua!!

- Po ti ku mė je, nė ėndėrr a mė sheh?
Kur ika veē ty tė mbarta me vete se nuk e dija se sa orė zgjaste rruga nga Dashuria nė Dashuri.
Kur ika ndjenjat nuk i zhvesha dot, si lėkurat vitaminoze tė portokallit.
Ku jam? Ku je? Nuk e di !!

- Pse erdhe kaq vonė?! Pse erdhe kaq vonė tek unė, kur gruri u korr e nė fushen e tharė mbeti vetėm kashta?

- Pse erdhe kaq vonė?! Pse erdhe kaq vonė tek unė, kur edhe dera e fundit u mbyll. Dhe dimri tė la pėrjashta?

- Pse kjo Zemra ime kėrkon dashuri prej teje? Tė lutem kthehu pėrsėri dhe rri pėrgjithmon pran meje!

- Pse mė rrah shpejtė zemra kur flas me ty, pse mė rrjedh loti kur mendoj nė ty?!
Pse njė herė nuk mu afrove pse buzen tėnde nuk ma dhurove?! A e din se tė mbaj mall, a e din sa mė mungon.
Ah shpirtė, eja mė ledhato, eja me dorėn tėnde mė lemo.

- Pse moj vajzė tė mbaj nė zemėr, si mė hyre kėshtu nė shpirt?! Si mendjen ma ke tėrhjek?!
Pse nė mua nuk ka mė hapesirė por vetėm ty aty tė ndi? Do tė kalon koha, do tė rrėnohet gjithėsia,
do tė pėrfundon jeta por ti nga unė do tė mbetsh ajo, gjithė e vėrteva.

- Pse tė desha ty ?! Sepse ti prure tek unė thesarin e rinisė sime qė une e kisha kyēur.
E kyēin e kisha fshehur,harruar e humbur diku. Si munde ta gjesh ti?

- Por ti shumė shpejt shkove tė gjitha i harrove. Tash tė pres kėtu qė tė jesh me mu.

- Rrija netėve pa gjumė, mendoja pėr ne, pėr fjalet qė thoshe dhe kėtė se di pėrse.

- S`arrija tė kuptoja pse kaq shumė tė doja. Nuk e kuptoja pse nuk flija dhe nė shtrat tė mendoja.

- S'besoj se do tė lėndohesh shumė, ti ende s'din ē'ėshtė dashuria, ndaj s'mundė ta kuptoje dot , prushin e ndjenjave tė mija.

- S'kam besuar se mė ik si era, s'kam menduar tė jetoj pa ty, s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy !

- S'kam dashur kurrė tė tė lėndoj se tė kam dashur sa s'ka mė, po ti mė ikėn mė largohesh, ndaj dhe une ika e po tė lė.

- Shiko sytė e mi dhe do tė gjesh dashurin. Qėndro pran meje dhe do tė falė lumturinė.

- Shumė e rėndė jeta pa ty, s'mė ndalen lotėt nė sy. Zemrat tona mė s'bashkohen as kėto plagė mė nuk sherohen.
Nėse kėto rreshta i lexon, shkrimin tim e dikton, vetėm nė mua pak mendon, dhe e din se zemra ime ende tė don!!

- 1+1=2 tė dua vetėm ty! 5+5=10 tė dua pėr jetė! 1-1=0 ment mi morre sherro! Ndaq me plus ndaq me minus, ndaq pjestim,
ndaq barazim tė dua shum o Shpirti im!!

- Deri kurė nė vuajtje, deri kurė nė vetmi, deri kurė kjo zemra ime do tė vuaj pėr ty !

- Dhe nėse kam lėnė diēka tek ti, njė ndjenjė tė vogel dashurie apo respekti, tė lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote.

- Dy lule qelin ato herė do kur do thahen,por zemrat tona kurr nuk do tė ndahen.

- Nuk premtoj te te dua perjete sepse asgje ne kete bote nuk eshte e perjetshme,
por premtoj qe nuk do te heq dore nga dashuria per ty nje ēast para se perjetesia te mbaroje..

- Dy zogjė jemi njė shpirt e kemi,mė vjen shumė keq e dashur qė afer s’jemi.

- Dy sytė e mi rrjedhin vetėm lot ngase jemi larg njėri tjetrit dhe s`tė pėrgdhel dot.
Zemra ndjen dhembje dhe mė s`ndjen gėzim ngase ti mė mungon nė krahrorin tim.

- Eh, sa e sa orė e ditė mė ikin duke tė menduar ty,
netėve pėrpilitem dhe ndjej shtėrngimin nė zemėr lotėt mė rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime,
atėherė lotėt teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time.

- Edhe pse je larg edhe pse je larguar me sy nuk tė shohė me zemėr tė dua,
po tė pres me vuajtje e me vaj,dashurin ton nė zemėr e mbaj!

- E kam njė dėshirė, oh sa ėshtė e thjeshtė me ti puthė buzėt tjetėr s'kisha deshtė.

- Edhe pse tani ne jemi larg njėri tjetrit,unė pėrseri tė dua dhe ashtu do mbetet !

- Kur mbi varrin tim fillon punimi, kur mbi kokėn time fillon vajtimi, kur mbi varrin tim vėndohet kurora,
atėherė dije e dashurse pėr jetė tė harova!

- Sa mundem tė shoh, syte e mi ty do tė kėrkojnė, sa mua mė rrah zemėra, ty do tė kujtoj!

- Sonte shoh njė dorė qė s'mė bindet, shoh dy sy qė tė kerkojn,
ty e dashura ime dhe ndjej njė zemėr qė ndoshta s'mė pėrket mua,
ndjej dashuri qė mė pėrbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin,
gjakun, nervat dhe ēdo qelizė tė qenies time.

- Dashuri ,dashuri, nuk thuhet kotė se fillon me puthje dhe mbaron me lotė!

- Ta fali si kujtim shpirtin tim. Nėse shpirti s’tė mjafton ta fali syrin qė pėr ty loton.
Me lot nė faqe me lot nė sy , me zemėr tė helmuar mendoj vetėm pėr ty.

- Gjithėnjė tė kujtojė ,kurr s’tė harrojė se nga zemra ime nuk mundem qė tė largojė .

- Jam unė qė tė thėrras me zė te shurdhėr dhe vuaj brenda vetes kėtė dashuri. TĖ DUA me shpirt.

- Kur tė ndihesh vetėm dhe tė mos kesh qetėsi vėre doren nė zemėr pėr mua pak mendo ulu pranė dritares dhe hėnen shiko
atėherė unė nga larg do tė ndiejė se vėrtet mė do,
tek dritarja do vrapoj ngre kokėn dhe hėnen shikoj dhe atje larg nė qiell nė largesi do tė bashkohen shikimet tona plot dashuri.

- Le tė fryjė er' e ftohtė, s'ka ē'mė bėn dimėri mua: Dashuria mė mban ngrohtė, se pushtoj atė qė dua.

- Me ta dhuru njė lule ,lule ti je vet. Me ta dhuru njė puthje nuk mundesh me fjet.
Unė tė them tė dua e ti s’mė beson, pyte zemren time ajo tė tregon !

- Me ty mė qeshte zemra edhe kur ajo qante, me ty mė ngrohte dielli edhe kur biente shi.
Ty tė besoja edhe kur mė gėnjejshe.Me ty bisedoja edhe kur ėndėrroja !!!

- Mė duket sikur tė gjitha fjalėt para teje janė tė kota! Dhe dal nga kjo gjendje,
e bie pėrsėri, e si mund tė jem i qetė kur nė zemėr je ti?! Prandaj shko moj vajzė, shko ti prej kėtej, largohu...

- Mos mendo se tė kam harru, mos mendo se tjetėr du, mos mendo se zemren time tjetėr kush ka me gėzu.

- Nė ketė natė tė qetė pran dritares qendrojė,shiqojė yjet nė qiell dhe pėr ty mendojė.

- Nė lule me erė putheshim ngaherė, dhe si burr' e grua losnim nėnė ftua.

- Nė ėndrrėn time ishim vetėm ne tė dy. Unė qė u dashurova nė ty,
por ti kėtė nuk e kuptoje sepse ishe largė meje…Desha tė afrohna por ti u largove prej meje.
Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikė diku ku nuk tė gjeja ty.

- Nėsė do tė mė marr malli pėr ty do ta gjej, ta shuaj nė skutat e kujtimeve tė mija qė i ruaj tė pastra.

- Nėse e don Bukurin, atėher mos mė duaj mua, sepse ka tjer qė jan mė tė bukur se unė. Nėse e don menqurin,
atėher mos mė duaj mua, sepse ka tjerė qė jan mė tė menqur se unė. Nėse e don pasuri, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė pasur se unė. Por nėse e don dashurin, atėher duam vėtėm mua,
sepse nuk ka asnjė qė tė dashuron mė shum se unė!

- Nėse ngjyra mė mungon do ta prejsha gishtin tim e me gjak qė mė pikon do ta shkruaja ketė kujtim.

- Nėse pėr mua mendon njė e-mail ma dergon. Nėse me zemėr mė don thirrem nė telefon,
zėrin ta dėgjoj dhe tė tregoj qė shumė tė dashuroj, kurr nuk tė harroj!

- Ngado qė e hedh dorėn tė parfytyroj se tė prek. I prek ato flokė tua tė gjata,
atė trup tė bukur mendoj se jam i ulur mbi prehėrin tėnd dhe ngadalė mė perkėdhel.

- Nuk mė duhet kjo jetė nuk mė duhet kjo rini, kur s'tė kam afėr meje gjithmonė do tė vuaj pėr ty!

- Puthjet mė tė ėmbla ti mi ke dhurua, jetėn ty ta fala kur mė the tė dua.

- Sa e ėmbėl ėshtė jeta, sa e ėmbėl ėshtė rinija por mė e ėmbla qenka dashurija !

- Tė lutem shko pa lot nė sy, tė lutem shko se s’jam pėr ty! Tė lutem shko koken mos e kthe,

mos mė shiko mė se ti vet mė parė nuk deshte mė. Dashuria jonė u zhduk si dielli nė pėrendim,tė lutem shko se mė s’ka kthim !!.

- Tė jetosh ēdo ēast kur njė pjesė e qenies tėnde jeton larg dhe aq mė keq kur e di qė s'tė pėrket aspak.
E ē'rėndėsi ka pėr mua, veē ekzistencės tėnde!?

- Tė vėshtira janė ditėt kur syri loton, zemra nuk e gjenė ngase ka shumė largė ate qė shumė e don !

- Ti ndoshta imagjinon ēdo tė thotė tė duash dikend nė heshtje, nė kėtė largėsi tė mallkuar,
tė mendosh dhe tė kalosh ditėt pėrgjysėm.

- Unė do tė dua deri nė pėrjetėsi vetėm ty dhe kėtė fjalė do ta mbylli brenda nė shpirtin dhe kurrė s'do ta tradhėtoj veten time.
 
PM  Top
view post Posted on 28/6/2009, 17:20           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Sikur nje pik shi te perfaqesonte dashurin time ndaj teje..
dhe sikur ti te me pyesje se sa shum te dua?!…
Me beso se vetem shi do te binte.

Perse sonte edhe yjet nuk shkelqejn?
A thua edhe ato mungesen tende e ndjejn.
Te lutem mendo pak ne mua, dhe ne zemren
tende ruaje nje vend per mua. TE DUA

Ah e din cfar dua. Ty!!
Ku??? Pran meje..!!
Pse Sepse te dua!!


Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 28/6/2009, 17:21           Quote
Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s’tė harroj!


Njė ditė Zoti po mendonte,
diqka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.


Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!
♥ ♥ ♥ O Zot per veti nuk kerkoj asgje po per prinderit e mi ... po nje dhender te bukur ♥ ♥ ♥
 
PM  Top
view post Posted on 28/6/2009, 17:22           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,981
Location:
DURRES

Status:


Nė mes tė natės po kėrkoj dritė..?
Nė mes tė borės po kėrkoj ngrohtėsi..?
Nė mes tė dimrit po kėrkoj veren..?
Nė mes tė zemrės tėnde s’mund ta gjej vetėn..?
***
Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.
 
PM Web  Top
177 replies since 6/2/2009, 23:45
 
Reply