MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

LETRA DASHURIE ME TE BUKURA DHE TE REJA

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 11/12/2009, 20:18     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Dashuria vjen pa te thene ''Mirmengjesi''dhe iken pa te thene ''Lamtumire''!...Etille eshte dashuria,sidomos ne adoleshence,ne moshen ku cdo gje qe fluturon te duket e kapshme.Te flasesh per nje flete te ditarit,e aq me teper kur ka lidhje me ndjenjat,nuk eshte e lehte.Me duhet te shkruaj dicka,e pse jo dhe te verteten?!Ndoshta do te ishte me e lehtenese do te me vinin ndermend,apo te kisha shkruar kete flete ne ditar.Kjo eshte nje nga ato fleteqe s'kishte nevoje qe te shkruhej ne ditar sepse ashtu sic ishte e thjeshte,e bukur,e dhimbshme,e hidheruar ,spontante,mbetet ne memorje.Eshte e tepert te zgjatem tani.Ishte vjeshte.Me duhej te shkoja ne nje vend ku sdo te njihja askend,ku gjithcka do me dukej krejt e huaj.Madje edhe dielli s'eshte nje per te gjithe,edhe drita e henes dhe e yjeve,nata dhe shiu,cdo gje me tjeter me dukej e huaj.Me duhej te shkoja edhe pse pa deshiren time.Dhe ja krejt papritur u gjenda perpara teje per te te thene''Lamtumire''.Por jo,ti s'me lejoje te flisja.Flisje vetem ti si zakonisht,por disi ndryshe.Kishe nje fytyre te zbehte,sy...nuk e di,te skuqur e te perlotur bashke,nje ze te mekur qe pengohej diku para se te dilte.E megjithate perpiqesha te nderhyja e te strukesha pas fjaleve te tuadhe te hyja ne skutat e shpirtit tend,aty te gjaja pak ngrohtesi,shprese,kurajo e perkrahje...Kisha nevoje vetem per nje fjalepor...Jo,eshte e pamundur,e megjithese te gjitha mi kishe lexuar me sy vazhdoje te flisje,e te flisje.Flisje pa kuptim.Epastaj heshtje...Dhe pastaj peshperitmas me the ''DHE KOHA PO QAN PER LARGESIN TENDE''!...dhe lotet te rridhnin nen sy papushim!...Dhe une vazhdova rrugen,ndoshta rrugen tende.Ike dhe pse kjo sjellje nuk te perkiste ty.Ike,u largove para meje mes shiut qe binte e njomte lehte floket e mi,mes loteve qe rridhnin papushim.Largimi yt me tha''Lamtumire''!...Gjethet bien ngadale nga pemet dhe bashke me to disa pika loti nga syte e mi.Dimer i eger tashme hyn dhe zemra ime lengon per kete fatkeqesi.Une trishtohem sepse tashme do te me duhet qe qe fill e vetme te perballoj kete dimer te acarte dhe ku i dihet ndoshta shume te gjate,zemra me mbushet plot dhimbje,plot brenga dhe ne kete mundim shkaterrimtare.Lotet e mi rrjedhin pa pushim,pa mbarim rrjedhin pak rrembyeshem,po per ku se di.Ato rrjedhin dhe krijojne nje kanal,ne te cilin pllakosen kujtimet,rikthehen zhgenjimet,enderrat heshtin dheshpresat vdesin.Ah,!...Ky dimer kaq i vrazhde!..E ndjej qe lotet dhe dhimbjen nuk do te m'i pushoje.E ndjej qe rrjedhen e jetes te qete s'do te me ler ta vazhdoj,e ndjej qe keto mizori kerkojne te me torturojne.Fillikat e vetme,e lenduar,do te mundohem te perpiqem ta kalojkete dimer shkaterrimtar.Tani ti prane meje me nuk do te ndodhesh.Nuk do te jesh me rrezja e pare e diellitqe me zgjon,sdo te jesh ti me flladi i eres qe fytyren,trupin ma ledhaton,zemra sdo ta ndjeje me ate ngrohtesi,qe ti dikur ma jepje.Shpirti sdo te gezoje,sdo te lumturoje me sepse gezimi i shpirtit ishe ti,ne ato dite te kaluara vere.Por edhe dimri me stuhi do te mbaroje!...PO!...PO...do te mbaroje!...Jam e bindur se nje dite ky acar qe ka ngrire,e ka pushtuar gjithe qenien time,ky artikull qe ka ngrire mendjen time,do te shkrije.Jam e bindur se keta lot te kristalte e te pashterueshem,nje dite do te pushojne se rrjedhuri.E pra nje dite serish do te vije pranvera per mua dhe dimrin e hidhur e te acart do ta kem lene pas duarve,pas kraheve pergjithmone,por jo per ta harruar!...
 
Top
leonn
view post Posted on 11/12/2009, 20:19     +1   -1




Do i bie sa me shkurt, sepse e di qe te shkruash ndjenjat eshte e pamundur, por un po mundohem ti pershkruaj, si te thuash po u bej nje skic.
Dhe gjithcka eshte per ty, jo per vajzat, apsolutisht jo, por vec per ty.
Kam njohur plot, natyra ime ka afruar aq shum sa jam merzitur nga falsifiteti, idiotesia, kotesia dhe plot gjera te kesaj natyre. Jam ndjer aq keq sa qe vetem kam pohur, duke tundur koken a dicka te till qe ato te mendonin se kishin vemenjen time, genjeshter ! Qe te gjitha njesoj, te njejtat gjera, te njejtat biseda te lodhshshme dhe monotone. Buzeqesh se duhet, per mirsjellje se sa si reagim. E di qe eshte shum falsifitet por ske ci ben, duhet te kerkosh qe te gjesh apo jo ? Dhe un kete po beja deri ne momentin qe shikimi im u thye ne bebet e kafta, pastaj lehtas rreshkiti ne floket kacurrela. Dhe mendova se ishte dicka kalimtare, si ato rete pas shiut te mbasditet por jo. Gabohesha. Ishte ndryshe, shume ndryshe. Bera cmos qe te te bija sado pak ne sy, ose te gjeja mundesine qe te flisja me ty. Nuk e simpatizoj menyren e nje te treti ne nje njohe prandaj mundohesha duke ber gjera te tilla. Ishte e pshmangshme, ti s’reagoje. Mundesia me afert ishte menyra qe asnjeher sme ka pelqyer,i treti i pashmangshem, jo per gje por me duket si te shohesh nepermjet nje pasqyre .Megjithse e adhuron pamjen perseri duhet ta shohesh nepermjet nje pasqyre qe se di a eshte fat apo thjesh rasesi qe u ndodh prane.
Gjithsesi ndjenjat e mia linden nga pershtypja qe kisha per ty, megjithse ste njihja. Te pyesesh sot per nje mendim per nje person eshte si ta shohesh boten nga kendveshtrime te ndryshme prandaj un se bera. Vendosa te te njihja. Mendoja se ndoshta pershtypjet sdo perputheshin me realitetin, por te dyja ishin nje. Dhe ajo qe un po kerkoja prej kohesh, ishte fare prane. Njeriu kur finalizon dicka qe i ka kushtuar shum kohe reagon keq, ndoshta sepse eshte i pa pergaitur. Dhe un isha i till. Por sdoja te te humbisja, sdo ja beja kete te keqe vetes. Por ti je kaq e mir sa un perpara teje vec belbezoja, fjalet me dukeshin pa kuptim, jo te nivelit tend. Ti je kaq e drejt, mendimet e tua jene si kristal, buzeqeshja jote rrezaton vetem miresi. Dhe un u marrosa, gabimi im qe e shpreha aq shpejt, por ky jam un, i shpejtuar si gjithmon.
Pastaj shikimi jot me turbullon, fytyra jote eshte engjellore, por megjithse sme vjen mir qe e pranoj por kur ti buzeqeshje ,bota eshte e imja. Dhe mbi te vetem ne te dy, se di por keshtu me dukesh mua, ndoshta do te qeshesh, por un keshtu ndihesha. Dhe ironia me e madhe ishte se sapo filloja te te thosha dicka s’mundesha ta perfundoja. Por pak a shum e perfundova ate qe kisha ne zemer, aspak ne menyren qe un deshiroja por gjithsesi arrita atje ku zemra ime kishte koh qe e enderronte. Spo them, dhe pranoj se rrethanat ishin ne disfavorin tim, prandaj dhe pritja jote me turbollonte. Nuk mundesha pa te par, nuk mund te te rrija pa te kujtuar, e then me bukur doja qe cdo cast te isha me ty. Por po te merzisja dhe e kuptova kete, sinqerisht them se i kuptoj gabimet por smunda ti shmang. Ta dish se fajtore per kete ishe ti, ti ishe qe me bere aq shum per vete ,ti ishe ajo qe vetem me nje shikim mund te ngrije pesh ndjenat e mija. Dhe un si te thuash isha viktima ne kuptimin e mir te fjales. Por un vazhdoja dhe u bera skllav i ndjenjave, ndaj vendosa te te kaloja pak koh larg teje, se ndoshta do me kalonte, se ndoshta fajin e kishin ato dite qe ishin aq kuptimplote per mua. Dhe them se koha vret dashurit e vogla dhe forcon ato te medhajat. Dhe ky ishte perfundimi , te dua aq shum saqe koha s’beri gje tjeter vecse I kristalizoj ndjenjat e mia. Nuk i vrau por u dha fuqi, nuk i zbeu por i zbukuroji, nuk i pakesoj por i shtoji. Dhe un akoma vazhdoj te vazhdoj te jem i cmendur pas teje. Gjithmon kam kerkuar idealen ,por kerkimet e mia ndaluan sepse idealen e gjeta. Je ti, kur dal perpara pasqyres shembellimi im je ti. Te pakten ajo pasqyra ime keshtu me tregon mua. Shihemi rrall, megjithse dua te te shoh me shpesh. Dua mos te te ket cast qe te na ndaj. Dikur tekstin e kengeve qe ti pelqeje un se kuptoja, sot i di permendesh, dhe ky eshte ndryshmi im. Duhet te te kuptoj dhe do ta bej me cdo kusht, te prmtoj. Je gjithca qe kam, te lutem behu pjes e jetes sime. Lejome te te behem dhe un pjese e jete tende. Sdo ket lumturi me te madhe, te pakten nga ana ime .
 
Top
view post Posted on 11/12/2009, 20:19     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Nese ste kujtoehem
Do te prezantohem;
TE DUA e kam emrin
VETEM TY mbiemrin

E lindur nga nje femer
Me vendbanim tek nje
zemer nga kombesia
Jam SHQIPTARE ne LIEBE

Sjam TRADHTARE
 
Top
leonn
view post Posted on 11/12/2009, 20:20     +1   -1




Dashuria


Nje fjal shum e bukur
Nje Fjal Qe Gzon...
Nje Fjal Qe Lendon
Fjala me magjike ....
Tja thush nje njeriu
SeSi e Kupton AI ...
Njeri Ndyshe eshte
Por Dashuria
Eshte Aq e Bukur
Dhe e embel
Dhe Aq E Dhimshe
Sa njeriun e gzon
DHe shkatrron !!!1
 
Top
view post Posted on 11/12/2009, 20:20     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Per ty………… Me mungon … i dashur… si gjithmone! Por sot eshte me e veshtire se dite te tjera, sepse deti ka kenduar per mua, e kenga ishte ajo e ndjenjes sone. Me duket se te kam kenduar , nderkohe qe shkruaja kete leter, ate melodin qe gjithmone me ka kujtuar Ty. Tashme keto gjera me lejne indiferente. Vizitat e tua jane bere teper te ralla, e disa here kam dyshimin se pjesa me e rendesishme e imja, po me rreshqet lehtazi larg edhe perse une sforcohem per ta mbajtur, per te mos e lene te me ik. Naten kur jam vetem, te therras.. e gjithmone dhimbja ime arrin kulmin. Ti mundesh akoma te gjesh menyren per tu rikthyer tek une fuqishem. Mbreme naten te kam pare ne enderr... Ishe ne breg te detit.... era lozonjare te pershkonte trupin…e ne sy kishe ende ndricimin e perendimit te diellit... Mbetem e mahnitur duke te shikuar mbeshtetur ne gur… Ngadale eci drejt teje dhe kur me ne fund kthen veshtrimin e me shikon, kuptoj qe edhe te tjerat ishin mahnitur e po te shikonin.” E njeh?” pershperisnin ziliqaret, e nderkohe qe ti me buzeqesh, pergjigjem me pastertine e te vertetes:”Me shume se zemren time...!” Te arrij dhe me mbeshtjell me krahet e tu…e shijoj kete moment me shume se cdo gje tjeter. Eshte momenti per te cilin jetoj, e kur ti i pergjigjesh ngrohte perqafimit tim, e leshoj veten drejt ketij momenti ... Me ne fund serish ndjej paqe....Ngrej doren dhe te perkedhel nderkohe ti ul koken dhe mbyll syte…Zgjohem e lumtur dhe fatkeqe …per nje cast pyes veten ne se do te kthehesh mbrapsh , por e di qe s'do jete keshtu... e di qe nuk kthehesh. Pikerishte ne momente si keto e kuptoj drejtimin e jetes sime: Une jam ketu, per te dashuruar, per te shtrenguar ne krahet e mi, per te te qendruar prane…Jam ketu per te mesuar nga ty, e te marr ne kembim dashurine tende... Jam ketu , sepse nuk ka asnje vend tjeter ku dua te jem...!
 
Top
leonn
view post Posted on 11/12/2009, 20:21     +1   -1




E filloje kete leter me shkruar per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit time te lenduar.
Ne keto qaste kur e shkruaj ndjehem e emocionuar,me merzi ,pikllim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pa ndal ne syt e mi te permalluar per nje dashuri..

Kur nuk do te mundem tia fal vetes nese diqka gabova me ty ,e nuk po di gje qka beri ndryshim te madh ne mes nesh, kur nuk desha te lendoj as veten time.
Tash vazhdoj te qaj ditet, e rinissime qe me iken e kur me nuk kthehen prap,asnjeher ne jete se desha interesin qdo here dashurova me shpirt e me zemer te paster.sa do qe po mundona si duket ruget tona nuk po takohen askund,se si ndihem une tani ,te tregon vete letra e shkruar,kur nuk e kam menduar nje dashuri te tillqe te bene te vuash me mall dhe ne heshtje....
Nese eshte shkruar qe kur mos te takoj dhe te theme qe ne kater sy ate qka ndjeje per ty ne zemer,do te pajtohem me kete fakt ,edhe pse eshte shum e rend per mua ,mos haro kur se vetem ty te dua.
Jeta ime tash shum ka ndryshuar ne zemer me ka mbetur plaga e tradhtise ne vitet e dashurise se humbur mbeta vetem nje rob i dashurise

Tash e perfundoj kete leter me shpres se e ke kuptuar d.m.th.e saj ,mbetesh i pershendetur nga une ,duke te uruar nga zemra gjitha te mirat....
 
Top
view post Posted on 11/12/2009, 20:21     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


E filloj kete leter me e shkruar per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto qaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum i emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandale ne syte e mie te permalluar per nje dashuri.Gezohem qe gjindesh shendosh e mire e poashtu kalon,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkruar per ty,do te vazhdoj te shkruaj,do te vazhdoj te dua , dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di qte them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote.Edhe pse kam nje ndenje deshperimi ne zemer te them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote sepse vajze si ti nuk gjindet ne kete bot
askundi,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne brendesi te saj(zemres).
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjithqka ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u dashurova ne ty,Heret e kam kuptuar se jam nje njeri i denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova,tash vazhdoj te qaj fatin tim qe shum e kerkova por kurr nuk e gjeta ,jetova me nje shprese te vdekur dhe ne shoqeri te enderrave,per kete pafatsi mbeta i vetmuar jeten pa ndale duke e mallkuar dhe veten e emerova ne baze te asaj qe mbeta,,Robi i Dashurise'',Kurr nuk deshta te gaboj e para zotit te jem nje mekatar kur e di se ne kete bote jam vetem nje kalimtar i rastit qe stacionin e fundit te jetes e kam ne
pragun e vdekjes per ne boten tjeter,asgje ne kete bote nuk eshte e perjetshme e as e pavdekshme.
Tash vazhdoj te qaj ditet e rinise qe me iken e kurr me skthehen prap,asnjehere ne jete nuk i deshta avanturat e as interesin,qdohere dashurova me shpirt e me zemer te paster,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren a askujt mos ti tregosh,qdohere qe shkruaj per ty ndihwem i priveligjuar dhe krenar kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje djale si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di qka dmth ta dashuroj veq njera zemer,vetem zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam i bindur se
kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tash i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo ehte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurine tende por nuk jam fajtor pse te dua shum,me vite te tera po jetoj me plage te pasheruar ne zemer,nese zoti e ka shkruar qe un perjete te vuaj per ty dhe dashurine tende,nese eshte shkruar qe kurr mos te takoj per te thene ne kater sy ate qka ndjej ne zemer per ty,nese eshte shkruar per ty te qaj e te vajtoj perjete do te pajtohem me kete fakt edhe pse shum i rende per mua mos harro kurr se deri en vdekje vetem ty te DUA.
 
Top
leonn
view post Posted on 11/12/2009, 20:22     +1   -1




Në nje pallat te bukur jetonin prane e prane
dy te rinj te lumtur,vajza quhej Ada dhe djali Marion.
Kur ishin te vegjel,oh,sa shume lodronin,
ne rinine e tyre njeri-tjetrin sa shume e dashuronin


bisedonin per gjithcka dhe shiheshin sy me sy
Ada ish e bukur,fytyra si hene
ecen lehte,ngadale si flutur
ne lagje i therrisnin Sofia Loren.


Ndersa Marioni simpatik te gjithe e admironin
flokedrejt,e sykalter te kujton Alen Delonin.
SA te lumtur ishin vetem,me njeri-tjetrin bisedonin
qe te dy nje mendje kishin asnje tjeter sdashuronin.


Nje dit te zymt dimri ndodhi dicka shume e erret
Marioni shkoj drejt perendimit,Aden e la ne
kulmin e pikellimit.



Ada priste,qante nate e dite
ne syte formebajame nuk shihej me ajo drite
qe Marionin forte e magjepsi
dhe ate cast fort e deshi.



Ne dritare rri e merzitur
Ada nje jastek te bukur po qendis
postieri nga Franca i solli nje leter
Marioni i saj ndodhej ne Paris.



Ne duart qe i dridheshinzarfin shpejt e kapi
letren nxorri qe andej,me ne fund e kapi
Oh c'temerr ne syte e saj,valle c'kishte ngjare?
Marioni e kishte harruar nje franceze kishte marre



"Ada mos me prit,martohu me nje tjeter
Une s'isha per ty,ai do te beje me te lumtur patjeter"
Ada me nje fryme letren lexonte
me ne fund ishte fjala me e veshtire
ajo e perlotur me shpirt e mallkonte
kush e ka shpikur fjalen "Lamtumire"


Mbi letren e bardhe nje pike loti ra
dhe boja e kolorit u nda e u shpernda
i fshiu lotet Ada,u ngrit e keputur fare
ku i kishte humbur bukuria vajzes lozonjare?


Po tretej dita-dites,fytyra u rreshk shpejt
se vetem nje dashuri kishte pranuar ne jete.
Me vete mendonte:Ku te jete tani?
Francezen perqafonte aop pi ne vetmi?

Me koto mendime ne koke tere diten
ne shtrat e vetmuar e kalonte,derisa nje dite
ne spital u shtrua dhe mjeket ja prene shpresen per ta sheruar

Fluturoi avioni i madh drejt Italis
Ada ne nje pavion te romes u shtrua
e zhytur ne terrin e vetmise
nga te dashurit e saj sikur u harrua

Megjithese e semure bukuria se kish harruar
ndaj mjeket e Italise pas saj u dashuruan
dhe vuanin patjeter per ta sheruar

Papritur,nje dite me pas avioni France-Itali
ulet ne aeroportin madheshtor,plotori
Marioni me francezen zbriten te gezuar
Muajin e mjaltit ne Rome per ta kaluar

Ajo ne shtrat,ditet i kishte te numeruara
ndersa ata shetitnin neper Rome te perqafuar
Papritur francezen na e ze nje grip i lehte
Marioni na e shtron ne pavionin e Ades se shkret


Ne nje dhome rastesisht i shtruan
po te sa miqesisht ato u bashkuan
Marioni nje dite te dera e dhomes u shfaq
po c'te shihte valle,fati ja kishte punuat paq

Buqeta me lule nga dora i ra
Aden te shtrati tjeter kur e pa
Francezja lehte buzeqeshi,lehte me shenje e ftoi te luante
Por ai s'levizi fare per here te pare sju bind
Aden me mall veshtronte

Ada ime e shtrenjte belbezoi padashur
Atehere e kuptoi sa shume e kish dashur
Ju afrua fare prane,me endje e veshtronte
syte ishin po ata,vetem se fytyra si ndriconte
Oh sa shume ishte tretur,sa shume ish sfilitur
ne dritare ate duke pritur

Ada hapi pak syte me mall e veshtroi
pastaaj i mbylli serisht me agoni foli
"TE desha Marion,te desha sa qielli
me shume se gjithecka ishe vet dielli
Por tani morri fund cdo gje, une po ndahem prej jetes
te uroj vec lumturi ne krahet e zhulietes.

Veç nje amanet te fundit ma plotesoni
Ju lutem kthehuni ne Shqiperi ne France mos qendroni
Marioni afrio buzet per ta puthur por ajo mbylli syte
pergjithmone
dhe si ne perralla drejt zotit fluturon

Francezja e bukur dicka kish kuptuar
por pyeti Marionin me hsume per tu sqaruar
kur e morri vesh te verteten leshoi nje psheretime
Marion pse e bere kete per fajin tim?

Duke qare u ngrit nga shtrati,drejt Ades u afrua
lotet nga faqia seç i rane Ada i tha "sa shume te dua"
Por tani je e vdakur jeta tu keput ne mes
si nje lule qe s'ka petale e s'mban nje pike vese

Mblodhi lulet qe Marioni i solli
mbi trupin e Ades i hodhi e mbuloi
e beri si zane,gjerdanin e saj i viri mbi balle
Nga Marioni u kthye serisht e perqafoi por vetem miqesisht
"Ti duhet te kthehesh ne Shqiperi vetem atje do gjesh Lumtiri"


Une ne France do te kthehen se atje vendin tim kam
ti je djale i shkathet,je djale me mend
kthehu bashke me Aden ne atedhehun tend,
Avioni drejt Shqiperise fluturoi me shpejtesi
perpara kembeve te Marionit,qendronte arkivoli i zi


Marioni qante,ishte bere pike vrer
Ade e dashir i thote,s'do te te shoh me asnjihere
Por kudo qe te shkoj çdo hape qe do te hedh
veç ty do te kujtoj sdo te harroj asnjihere
Te lutem falme e dashur,faji s'ishte imi
nuk ish i askujt por veç i mjerimit.
 
Top
view post Posted on 11/12/2009, 20:22     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Bera keq qe te lash te me ikje, tani zemra ime po vuan. E vura re shume vone qe te desha kaq shume. Qe kur nuk jemi me bashke e kuptova qe jeta pa ty eshte e pamundur. Mendoj gjithmone per ty. Ne cdo moment te dites je ne zemren time. Kujtoj momentet e bukura qe kemi kaluar bashke, por kam frike se nuk do te kthehen me kurre. Me mungon. Une di vetem nje gje qe zbulova ngadale ngadale duke te njohur dhe desha ta thoja me te madhe, ta degjonin te gjithe, te duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!
Te lutem shko pa lot ne sy, te lutem shko se sjam per ty, te lutem shko koken mos e kthe, mos me shiko mè se ti vet me le, dashuria jone u shua si dielli ne perendim, te lutem shko se me ska kthim.
 
Top
leonn
view post Posted on 11/12/2009, 20:23     +1   -1




Dje tek po sistemoja disa libra gjeta nje fotografi tonen, Ishim ne chambers tek klubi jone dhe mbrapa mund te shoheshsh fotografine e Merlin Monroo dhe Joe De Maggios. Sa e trrishtueshe mu duk…e vetmja fotografi qe kemi bashke dhe jemi perpara nje cifiti qe simbolizon dashurine e trrishtueshme, dhe te pafate. Mgjth une dhe ti nuk jemi aq tragjik.
Fotoja ishte ne mes te librit “ Wuthering Heights” ….ironike apo jo ???
Pas gjithe asaj kohe bashke e vetmja gje qe mbetet nga ne te dy eshte Nje foto..dhe disa kujtime….oh gati harrova edhe Wuthering Heights. Rrezik une dhe ti jemi te vetmit persona ne bote qe e kemi lexuar mbi dhjete here.
Jam munduar te te marr ne telefon disa here por numri jot me del gjithomne I shkeputur. Personalisht preferoj mos ta nderroj numrin tim sepse ne nje fshehtesi fanatike dhe naivitet femirore pres qe ti te me marsh ne telefon dhe te me thuash: Si je ….Kam emailet e tua dhe shpesh here mundohem te te dergoj dicka por akoma nuk kam arritur tek letrra perfekte qe do te me lejoj te shpjegoj shume gjera pa u dukur sikur jam duke u justifikuar ose jam duke te fajsuar.
Eshte e kote te te them te dua se ndoshta po te kisha dashur aq shume sa mendoj, ne kete momente do te ishim bashke, por do te kisha deshire te te thoja se sa shume e ndjej mungesen tende.
Ndonjehere takohem me A …..ne trren dhe ai fillon te me trregoj histori te ndrryshme ku padashje paraqitesh dhe ti….keto momente preferoi ti quaj D….sipas A….E vetmja gje qe dua ta pyes ne kete momente eshte nese ti je I lumtur, nese mendon per mua, dhe nese akoma vazhdon ta veshesh bluzen Jeshile qe refuzon ta heqesh per arsyet e etiketes atedhetare ..sic thua ti.
Shpesh here cohem ne mes te nates nga gjumi dhe nuk me besohet qe nuk jemi me bashke, ne ate momente te dua me shume se kurre dhe dua te te perqafoj dhe te shtrrengoj sikur ti te ishe personi I fundit qe do te shihja ne kete bote.
 
Top
view post Posted on 11/12/2009, 20:23     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Nje flete nga ditari im!...
Dashuria vjen pa te thene ''Mirmengjesi''dhe iken pa te thene ''Lamtumire''!...Etille eshte dashuria,sidomos ne adoleshence,ne moshen ku cdo gje qe fluturon te duket e kapshme.Te flasesh per nje flete te ditarit,e aq me teper kur ka lidhje me ndjenjat,nuk eshte e lehte.Me duhet te shkruaj dicka,e pse jo dhe te verteten?!Ndoshta do te ishte me e lehtenese do te me vinin ndermend,apo te kisha shkruar kete flete ne ditar.Kjo eshte nje nga ato fleteqe s'kishte nevoje qe te shkruhej ne ditar sepse ashtu sic ishte e thjeshte,e bukur,e dhimbshme,e hidheruar ,spontante,mbetet ne memorje.Eshte e tepert te zgjatem tani.Ishte vjeshte.Me duhej te shkoja ne nje vend ku sdo te njihja askend,ku gjithcka do me dukej krejt e huaj.Madje edhe dielli s'eshte nje per te gjithe,edhe drita e henes dhe e yjeve,nata dhe shiu,cdo gje me tjeter me dukej e huaj.Me duhej te shkoja edhe pse pa deshiren time.Dhe ja krejt papritur u gjenda perpara teje per te te thene''Lamtumire''.Por jo,ti s'me lejoje te flisja.Flisje vetem ti si zakonisht,por disi ndryshe.Kishe nje fytyre te zbehte,sy...nuk e di,te skuqur e te perlotur bashke,nje ze te mekur qe pengohej diku para se te dilte.E megjithate perpiqesha te nderhyja e te strukesha pas fjaleve te tuadhe te hyja ne skutat e shpirtit tend,aty te gjaja pak ngrohtesi,shprese,kurajo e perkrahje...Kisha nevoje vetem per nje fjalepor...Jo,eshte e pamundur,e megjithese te gjitha mi kishe lexuar me sy vazhdoje te flisje,e te flisje.Flisje pa kuptim.Epastaj heshtje...Dhe pastaj peshperitmas me the ''DHE KOHA PO QAN PER LARGESIN TENDE''!...dhe lotet te rridhnin nen sy papushim!...Dhe une vazhdova rrugen,ndoshta rrugen tende.Ike dhe pse kjo sjellje nuk te perkiste ty.Ike,u largove para meje mes shiut qe binte e njomte lehte floket e mi,mes loteve qe rridhnin papushim.Largimi yt me tha''Lamtumire''!...Gjethet bien ngadale nga pemet dhe bashke me to disa pika loti nga syte e mi.Dimer i eger tashme hyn dhe zemra ime lengon per kete fatkeqesi.Une trishtohem sepse tashme do te me duhet qe qe fill e vetme te perballoj kete dimer te acarte dhe ku i dihet ndoshta shume te gjate,zemra me mbushet plot dhimbje,plot brenga dhe ne kete mundim shkaterrimtare.Lotet e mi rrjedhin pa pushim,pa mbarim rrjedhin pak rrembyeshem,po per ku se di.Ato rrjedhin dhe krijojne nje kanal,ne te cilin pllakosen kujtimet,rikthehen zhgenjimet,enderrat heshtin dheshpresat vdesin.Ah,!...Ky dimer kaq i vrazhde!..E ndjej qe lotet dhe dhimbjen nuk do te m'i pushoje.E ndjej qe rrjedhen e jetes te qete s'do te me ler ta vazhdoj,e ndjej qe keto mizori kerkojne te me torturojne.Fillikat e vetme,e lenduar,do te mundohem te perpiqem ta kalojkete dimer shkaterrimtar.Tani ti prane meje me nuk do te ndodhesh.Nuk do te jesh me rrezja e pare e diellitqe me zgjon,sdo te jesh ti me flladi i eres qe fytyren,trupin ma ledhaton,zemra sdo ta ndjeje me ate ngrohtesi,qe ti dikur ma jepje.Shpirti sdo te gezoje,sdo te lumturoje me sepse gezimi i shpirtit ishe ti,ne ato dite te kaluara vere.Por edhe dimri me stuhi do te mbaroje!...PO!...PO...do te mbaroje!...Jam e bindur se nje dite ky acar qe ka ngrire,e ka pushtuar gjithe qenien time,ky artikull qe ka ngrire mendjen time,do te shkrije.Jam e bindur se keta lot te kristalte e te pashterueshem,nje dite do te pushojne se rrjedhuri.E pra nje dite serish do te vije pranvera per mua dhe dimrin e hidhur e te acart do ta kem lene pas duarve,pas kraheve pergjithmone,por jo per ta harruar!...
 
Top
leonn
view post Posted on 11/12/2009, 20:23     +1   -1




Sa me mungon

I dashur,po te dergoj leter sepse po me vret largesia jote.Ne kete leter do te tregoj gjendjen time shpirterore qe me ke shkaktuar ti,jo per fajin tend,per faj te dashurise.Nuk ndjej me ekzistencen time ne kete bote sepse nuk je prane meje.Je shume larg,saqe zemra po vuan shume mungesen tende,dhe therret emrin tend ne cdo moment .Ne ke cast qe po te shkruaj po dridhem,po nxjerr lote nga trishtimi i mungeses tende.Nje trishtim e mallkuar qe me ndjek ne cdo moment..Kudo qe shkoj kam imazhin tend me vete,sepse mendja te ka pikturuar ty.Sa me mungon.Sa po vuaj nga largesia jote.Te lutem rikthehu,mos me le ne vetmi,mos e ler zemren time te cmendet.Me ka marre malli per ty ,per puthjet e tua,te te kem perseri ne krahet e mi,te ndjej fryemarrjen tende,dhe te shikoj perseri syt e tu...Shpresoj qe me letren time te kuptosh dhimbjen time dhe vuajtjen nga ikja jote.Dhe kete leter e perbledh me nje fjale te madhe TE DUA
Cdo nat shikoj yjet dhe yllin me te shndrishem kam vene emrin tend dhe aty brenda yllit kam ruajtur kujtimet qe kam per ty.Cdo nate sa here te shikoj ate yll te bukur do me kujtohesh ti.
 
Top
view post Posted on 11/12/2009, 20:24     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


mbreme po lexoja mesazhet e tu. I kisha ruajtur diku, afer me dhuratat e asaj krishtlindje qe me sollen dhuraten me te madhe. Kisha harruar fare se ato gjendeshin te mbledhura me nje lidhese te kuqe te ndezur, lidhesen qe ti me dhe per ditelindjen time, e mban mend? Kishe shkruajtur emrin tim aty, me mire do thoja i gjendur me dashurine qe ti kishe per mua. Pasi I mora ne dore I hapa fletet nje nga nje me friken se mos me thonin dicka, me friken se mos nuk do gjeja me te shkruar brenda tyre, me friken se mos e shihja fleten te bardhe...
…dhe ne fakt nuk I hapa, u mundova te betohem, por nuk kisha fuqi, nuk kisha sy per ti lexuar!
E cuditshme, nderkohe qe me dridheshin duart me mungonte vetem te shikoja zemren time te strukur diku nga cepi dhe qe me shikonte me syte e ndersyer, gati sa te me shqyente te gjalle, u afrova, u mundova ti flas por me kot, ajo ishte aty me ty, me kujtimet e tua, me aromen e parfumit te lekures tende…
Mu erren syte, nuk po shikoja me, as po degjoja, I vetem ulur ne gjunje, I paralizuar para teje... Nuk po shikoja me sepse mu shfaqe ti, e qeshur ne fotot qe kisha rruajtur dhe qe dolen nga sirtari nje nga nje! Gjithcka po me dukej joreale, me behej sikur fotot flisnin ndermjet tyre dhe qeshnin, qeshnin me mua, qeshnin me gjithcka… vetem une qe nuk po qeshja!
Per nje moment mendova ta mbyll me vertik ate dreq kuti, ate kuti te mallkuar kujtimesh... dhe te premtoj se do ta hedh, po po nuk mundem me te te shikoj duke qeshur sikur nuk ke bere gje, me pamjen tende si engjell, por me syte qe ndricojne si djalli, ata sy qe po mbajne zemren time aty me ty, te kujtimet e tua te hidhura, te mbushura me zemerim, djallezor jane, shume djallezor jane ata sy, i kam frike ndonjehere, por kesaj rradhe nuk me shpeton dot, do te flak tutje, tutje nga qenia ime, nuk dua te te shikoj me dhe aq me teper te lexoj shkrimet e tua te magjepsura... Je e keqe, per kete nuk kam me dyshim, ja edhe tani e vertetova duke pare zemren time te strukur nga frika. Kushedi se cfare i ke then, kushedi se cfare i ke prallisur, por ti nuk mund te me fundosesh me veten tende, jam me i forte se ty, gjithmone kam qene i tille dhe nuk do dorezohem tani, e pamundur... E shoh qe nga keto fjale po te iken buzeqeshja, mu befsh kurban, cfare prisje, te filloja te qaja ketu prane shkrimeve te tua, prane kujtimeve te tua naive??? Jo jo nuk me ke njohur ende sa duhet, te duhet kohe dhe ne fakt kohe do kesh plot se aty ku po vete asgje dhe asnjeri nuk ka per ta kursyer...
Ouuu tani po qan??? Si ka mundesi qe ata sy te qajne? Si ka mundesi qe ata sy te kuq te ndezur te nxjerrin lote te bardhe??? Jo kjo nuk ka mundesi, besoj se tani e kupton se nuk mund te me mashtrosh me, sira jote ka ikur, te ka tradhetuar se edhe ajo e ka kuptuar sa e keqe je dhe sa e keqe mund te behesh... Tani qe po iken, qe po fundosesh me duhet te rrimar zemren time, ta vendos brenda meje dhe te filloj nje jete te re, pa ty, pa buzeqeshjen e sterholluar tenden, pa magjite e tua, VETEM UNE, UNE DHE ZEMRA IME, te lire prej teje... O sa i qete qe ndjehem duke te pare te ikesh, large jetes sime, larg syve te mij... Gjithmone te kam dashur, te kam falur, por tani jo me…

Lamtumire mrekulli e djegur, qofsh mire aty ne ferr, edhe na mendo ndonjehere, mos na harro..
 
Top
leonn
view post Posted on 11/12/2009, 20:25     +1   -1




Nje net nga nete pa gjum mbeta e vetmuar mbeta ne dhomen time ashtu si e ngrisur skisha nga kush te shoqerohesha perveq nje flak qiriu e cila shendrriste dhomen time.U ngrita ne kemb u afrova me hapa te ngadalshem pran dritares hapa dritaren e dhomes dhe ngrita koken lart,shikoj qjellin qe ti vrej yjet nga te cilet shoqerohesha qdo nat,heshtje terri i zi kishe mbuluar e gjith qytetin dhe nuk dija se kujt tia shreja ate qe kisha ne thellesine zemeres. Qudi me dukej se dhe yjet me kuptoj qe jam e vetmuar sikur atyre i vinte keq per mu papritmas me erdhi nje ze duke me then qfar shikon ti nuk je e vetmuar ti je ne vendin tend ne mberetrin tende pastaj mu largua ai ze por nuk e kuptova se qfar me tha keshtu pastaj pas mendimeve te shumta pas pyetjeve te shumta qe ia bera vetes me ne fund arrita ta kuptoj se vetmia eshte mbreteria ime
 
Top
view post Posted on 11/12/2009, 20:26     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Ti ma pushtove zemren qysh per her te par kur te pash dhe qe nga ai moment ke len gjurm te pa shlyshme ne jeten time????
Kur fillova te dashurohem ne ty mu duk se hyra ne rrug te jetes mu duk se e gjeta fatin e vertet dhe sa her te takoj me dridhet zemra nuk ngopem duke te shikura vertet me mahnit me bukurin qe e ke dhe vdes nga deshira qe flokt dhe fytyren ti perkdhelja nje her por kam frik se mos po te lendoj sepse ju ngjan engjejve te parajses dhe ngado qe te shikon shendrrit nga bukurija si yjet e bukur qe gjenden ne qiell dhe ather kur e shikojm njeri tjetrin ne sy me duket se ata sy po me flasin apo me mir te them se me ata syt e tu te bukur shkruan se me Do edhe ti po aq sa te Dua dhe un ty por nuk e kuptoj perse nguron kaq shum !

Kur prezenca jote qendron afer meje sikur po me mbush me jet dhe plot energji dhe gjithnje e me shum me jep shpres se nje dit do te kem ne krahet e mi.

Qkur te kam njohur ty ndihem krejtsisht ndryshe madje nga nje her nuk e njoh as veten sepse vemendjen e kam vetem tek ty ku do qe te ndodhem dhe cfardo qe te bej ty gjithmon te kam para sysh sikur nje hije qe te ndjek pas dhe shum her i them vetes '' PO TE KISHE QEN EDHE TI PRAN MEJE NE KET CAST DO TE ISHA NJERIU ME I LUMTUR NE KET BOT''

Nuk e kuptoj perse nguron kaq shum kur me do edhe ti mua a po e ben me qellim vetem pse po te dua kaq shum por besom se as une nuk e kam te leht me keto dhimbje qe po mi shkakton ti.

Ti po luan me mua vetem se e ke kuptuar se une vdes per ty dhe te kam shpreur dashurin si askush tjeter .

Kuptoje se te dua me zemer me gjith fuqin e shpirtit dhe ter qenjen time njerzore .

Une jetoj vetem per ty ,ti per mua je e vetmja ne ket bot ,ti je shpresa e vetme qe me mban gjall ne ket Bot dhe asgje me shum nuk dua vetem ti t`me duash dhe un te dua .

Por nje gje nuk e kuptoj perse je kaq e pa shpirt pse nuk ndalesh dhe ti mendosh gjerat mir por po me lendon mua gjith ashtu edhe veten jam kureshtar ta dij ku e gjen ter kete fuqi dhe perse e ben kete sikur ti te jesh vetem nje her ne vendin tim ateher e kupton se sa je gabim.

Por ti nuk po kupton te verteten e jetes, se dashuris spo mendon se po ma lendon zemren ,zemren time qe te dashuron pa mas .

Shpesh her mendoj se pa ty jam i humbur ne ket bot dhe perpiqem te ngushlloj vete por gjithcka eshte e kot ,nga nje her vetem per te larguar nga mendja mendoj gjera negative per ty dhe i them vetes se nuk te dua ti nuk e meriton qe te dua une ty ti nuk vlen asgje ti nuk ke shpirt ,por prap kthehem dhe them vall pse po genjej veten kur e dua edhe e meriton ta dua dhe vlen shum sepse per vec bukuris qe e ke je e ndershme e moralshme por e ke pak mendjen e madhe .

Nuk e kuptoj perse nuk po me beson te kam then shum her se te dua por ti prap nuk me beson e kjo me ben shum nervoz sa qe me dit te tera nuk mund te ha ushqim madje as gjumin si gjum nuk e bej si duhet sepse ti nuk me beson se te dua kam provuar ti behem armik i vetes por as vet ZOTI nuk deshiron te me ndaj nga ti.

Kisha ber cmos qe te me besosh por kur te them un dicka ti nuk me beson dhe te duket e vertet vetem ajo qe thua ti por nje dit do ta kuptosh se sa te dua dhe do te bindesh sepse nuk e meritoj aspak ket qe po me ben ti ,nje dit do te bindesh por shpresoj qe te mos jet von.

Dashurija ime per ty egziston mbi c`do gje qe ka egzistuar ,egziston dhe do te egzistoj ne ket bot te mallkuar dhe gjithe genjeshtra.

Ndoshta per ty jam ber pak sa i merzitshem por kesaj radhe nuk isha un ai qe shkruajta por ishin dhimbjet e zemres dhe simtom i gjith kesaj dhimbje je ti Zemra ime por nje gje duhet ta kesh te qart qe emrin tend ..... e kam shkruar me gjakun e zemres time dhe kurr nuk do te shlyej nga jeta ime ,dhe sa her te kendoj i merzitur emri yt do te jet ne vargjet e para dhe sa her te agoj mengjesi ti gjithmon vjen sikur nje hije dhe me zerin tende te embel me zgjon nga gjumi.

Per ate qe e ndjej per ty kam shum per te shkruar sikur qjelli te ishte leter dhe yjet te ishin shkronja dhe nuk do t'me mjaftonin por ja qe edhe stilolapsi u ndal se bashku me zemren time se nuk kam fuqi ti perballojn dhimbjeve qe po mi shkakton Ti............
 
Top
387 replies since 21/1/2009, 18:40   534988 views
  Share