MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS

Reply

Poezi te reja 2010-2011, Poezi 2010-2011

« Older   Newer »
suela
view post Posted on 15/7/2011, 19:38           Quote
Edhe pse thone se koha hakmerret me harrese ndaj kujtimeve, dashuria ime per ty kurr nuk do te zbehet.
Dhimbje e madhe per mua do te ishte t’i harroj ditet me te lumtura te jetes sime.

Kam kerkuar nje njeri si ti pjesen me te madhe te jetes sime, por ishte shume veshtire ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

Kur te bie shi, dil nga shtepia dhe leri pikat qe bien te te prekin,
jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.

cka te shkruaj kur s kam as fjale, nuk kam as zemer, se te gjitha ti kam fale!

Lulet nuk mi pranove, tani me ke zemeruar, kete gjest do ta kuptoje se dashurine time ke refuzuar!

Bie te fle, tek ti mendoj, ne enderrat e gjumit ty te shikoj,
zgjohem ne mengjes ty te imagjinoj, per tere jeten ty te dashuroje.

Do desha te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu, te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja mbi buzet e tua.

Dy pika lot’ per dashuri, dy zemra qe ndodhen ende ne vetmi,dy zemra te arta, dy zemra te zjarrta,
e duan njera tjetren edhe pse jan te larta !

c’te them tjeter ,tash pervec se mendo mire. Me ler te iki nese te pengoj ose : Te dua ,me thuaj.

cdo dite po vdes nga pak, se dhemjen e kam afer e ty te kam larg. Kam prit e nuk ke ardhe,
pse s me vrave ti, po me le te gjalle. Vone eshte, vone eshte per te qar, vone eshte per te qesh,
vone eshte perseri pran meje te jesh!

Jetoj si ne parajse, ne nje bote krejt tjeter, nuk di se c’bej, nuk di nga shkoj.
Gjithmon nje buzeqeshje me perkedhel krejt fytyren kur kujtoj syt e tu.
A nuk e ven re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

Mbi detin e qet lundronte nje flet . Mbi te shkruante te dua per jete!

Merre zemren time te shkret mbyte me dure tua pastaj knaqu ne kete bote se me s te them te dua!
Se kjo zemer vec per ty ka rrah dikur, por ti kete se kuptove kurre!!

Mos loto nese shkoj e s’kthehem. Mos me pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

Mos me pyet si jetoj kur me ke lene vete, mos kerko falje nga zemra qe nje here e vret.

Mos trokit me ne dern time, se ajo eshte mbyll, se ne zemren qe e theve kurr s ke per te hyre.

Mos me thuaj, se me ke dashuruar, tash eshte vone, shume vone per tu penduar.

Mos me pyet per ato caste qe dikur me mua kalove, mos loto per fatin tone qe ti vete e shkaterrove!!!

Ne mendjen time shpalos kujtime nje nga nje ,ne njeren nga ato e gjeje tregimin per ty ,athua ku je ti!?
A thua enderr ishe ti!?

Nese nuk te thash se per mua je ti ajo qe me fal buzeqeshje, ajo qe me fal ngrohtesi.
Nese s’ta shpreha dot sa shume te dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemres goje.

Nje mije poezi do ti shkruaj per ty ,por asnjera s bene pune ,qe te kthehesh tek une,
molle e ndaluar, e ndaluar per ne, qenka dashuria jone, qe u mbulua me dhe!!

Tash nuk jemi afer, si dikur nuk jemi, pervec njeri tjeterit tjeter gje nuk kemi!

Te pres jashte botes aty ku realiteti behet magji, te pres aty ku urrejtja behet dashuri,
ku lotet kthehen ne rreze dielli. Te pres aty ku le krenarine per gjithmone, te pres aty ku zemra ime s do te vuaj me!
 
Top
leonn
view post Posted on 27/7/2011, 21:15           Quote
Kur mendoje se ste doja,un vec per ty mendoja.Kur te dua me thoje un gjithmone e mohoja,kisha frike te dashuroja.Ndoshta gabova qe sti shpreha ndjenjat e mia,s'ishte faji im....ndoshta krenaria.Por te lutem mos me harro,mos harro zemren e vogel qe vec ty te do
 
Top
view post Posted on 1/8/2011, 20:21           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,867
Location:
DURRES

Status:


Ne nje plazh nje roje nga ata qe ketu ne USA ka me shumice e ste lene te hysh as deri tek llastiku i brekeve ne det,shikon nje alamet femre qe po perpelitej ngaqe sdinte not.Hyn ky ne uje e nxjerr ne breg dhe fillon ti beje frymemarrje artificiale e ti shtype gjoksin per ti nxjerre ujin.nja gjysem ore ky shtyp ajo nxirr uje ky shtyp ajo nxirr uje.Prane tij kish ndaluar nje plake qe po e shikonte e po qeshte.Po ti moj i thote ky cke qe qesh.Ehhh biri nenes ja kthen kjo.Po nuk i nxorre vrimen nga uji uje nxjerr gjithe diten ajo.


--------------------------------------------------


Hahaha sthone kot degjoji te vjetrit se kane eksperience

Dy police do shkonin me te njejten femer. Paraprakisht ajo u jep nga nje prezervativ . Po ky pse duhet?.. pyesin policet . Qe te mos mbetem une me barre u kthehet ajo.
Pas dy ditesh policet takohen me njeri tjetrin dhe njeri thote
Po te doje te mbetet, po te doje jo, une do e heq se plasa
--------------------------------------------------

Tre zezake ne nje avion i cili kishte difekt dhe ishte duke rene po bisedonin me njera tjetren se cdo benin qe te kishin mundesi te identifikoheshin nese avioni do shperthente.
E para thote.Une do vesh nje pale breke te verdha qe kur njerezit te vijne te dukem si diell e te me dallojne.
E dyta thote une do vesh breke roze sepse shumica e skuadrave te shpetimit jane meshkuj dhe terhiqen nga ngjyra roze.
E treta thote se sdo vishte breke fare.Pse e pyesin shoqet.Sepse ua kthen ajo gjeja e pare qe kerkojne njerezit ne nje avion te rrezuar eshte Black box.
 
PM Web  Top
vajztirane
view post Posted on 1/10/2011, 11:55           Quote


Vetem une e di.

Thojn se dielli me i bukur se gjithnje eshte kur syrin mbi maje malesh qet.Te tjeret fjalet e mira per te i thone ne qastin kur ai del nga rete.

Ca thone kur ne kurora pyjesh eshte futur e neper gjethe del aty-ketu.Vetem une e di se dielli me i bukur eshte ai qe del nga syte e tu.

Mos me prit.

Mos me prit neser ne stacionin e percielljes,ku agonishem lebetiten fjalet e pa thena.Une do te vazhdoj dhe me tutje te besoj se ti je ne po kete qytet,kaq pran meje,e se nga qasti ne qast do hysh pa trokitur ne dhomen time nga malli per mua.

Neser do percillesh nga mungesa ime.ngaqe sĀ“dua ta beesoj ndarjen me ty.

Neser eshte vone

Do te kujtohemi per fjalet,qe i lam jetime mes shkretires perveluse te heshtjes,do te kujtohemi per ate pjes veteje te shkrumbuar ne asgje,e do te derdhemi rrembyeshem shiun e pikellimit,mbi ate murane kotesie.

Neser eshte vertet vone,te themi se u deshem.

Jam i teri prej ndjenje

Zbrit nga ajo re ngurrimi ku ke hypur e qe te largon qmendurisht nga une.Pulbardhen endjenjes sime po e vret tufani i ndarjes,qe as ti sĀ“e do.

Zbrit nga ajo re ngurrimi ku ke hypur,te qetesohet sadopak qielli i dhimbjes.Jam i teri prej ndjenje,i teri pulbardhe,kerkoj brigjet e zemres tende ti gjej.

Dje ishte shpejt.

Dje ishte shpejt ta shetitja doren me pyllin e dendur te flokeve tua.Nata e mosnjohjes pergjonte ende me qindera pikepyetje.

Dje ishte shpejt e sot trembem mos eshte tmerresisht vonĆŖ.

 
Top
view post Posted on 1/10/2011, 22:45           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,867
Location:
DURRES

Status:


Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh
Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.

...........................
Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

..............................


Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.

....................................


Net te tera kan kaluar,
Dhe un rrall kam folur me ty,
Shum lot kam derdhur nga syte,
Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.
Pse nuk me thua me te dua?
Pse ti me ke harruar?
Pse s'te merr malli me per mua?
Pse nuk me do sic me ke dashuruar?
Nje brenge te poshter kam,
Thelle tek zemra ime,
Nje ndjenje te pa pershkruar,
Qe do perfundoje jeten time.
E di qe ti per mua,
Nuk ke me dashuri,
Por un shum te dua,
Jam ber gjysem njeri.

...................................


Jeten time do e mbyll,
Me dhimbje dhe me brenga,
Kurre mos me harro,
Ke qen gjithmon ne zemren time brenda.
Sa shum kam per te thene,
Por fjale nuk gjej dot,
Nuk dua te jetoj me,
Dua te zhdukem nga kjo bot.
Te vdes e te fle i qete,
Ty me mos te te besdis ,
Zemra ime pac fat ne jete,
Rrugen time asnjehere mos e nis.
Ne qofte se te kam merzitur,
Apo te kam lenduar,
Te lutem me fal,
Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar.
Kur mos jem me ne kte bote,
Dhe ti kerkon te me flasesh,
Gjithmon do jem afer teje,
Vetem duhet te bertasesh.

.........................................


Mos i besoni djemve
qe te thirr oj zemer
por besoj ati
qe te thirr ne emer
Si nuk kam krah tė fluturoj njė puthje ty ta dhuroj,
njė puthje me ta dhuru, dhe me tė thėn se sa tė du.
Dy lule vyshken dy lule thahen
por une e ti kurr nuk do te ndahem.
Si nata kur nuk ka drit
si deti kur nuk ka uj,
si TROPOJA pa bukuri
ashtu ndihem une pa ty
Si shqiptaret pa liri
ashtu ndihem kur ti nuk me fal dashuri.
Thuaj se djelli eshte zjare
Thuaj se jeta eshte vare
Thuaj se hena u shua
por mos me thuaj s'te dua
Nga maja e malit
nga dega e pemes
tė coj pėrshėndetje
nga mesi i zemrės !
Edhe pse je larg
asgjė nuk mė pengon
se kjo zemra ime
vetėm ty tė don !
Hape zemrėn dhe vajto
hape dritarėn dhe shiko
hape letrėn dhe lexo
tė kam nė zemėr
mos haroooo!!!
dashuria lind ne heshtje
dhe vdes me zjarr
mirupafshim e dashur
takohemi ne varr.

..............................


Si flet trendafili
eshte dashuria e pare
kepute ate
dhe verma mbi varre
derdh dy pika lot
trendafili te lulezoj
sepse edhe ne varr
veq ty te dashurojThikat i kisha pranuar
plumbat i kisha duruar
por qe ndahem prej teje
kurr se kam besuarDerdhi lot mbi dheun
qete ka mbuluar
tash sme duhet jeta
per ty kam jetuarSdu asgje ne jete
vec te jem me ty
kur te vdes dora jote
te mi mbyll keta syKur te degjosh per nje VDEKJE
dije se flitet per mua
ne kete bote smunda te jetoj
se me vrane buzet e TUA.merri syte e mija dhe veshtro
merre zemren time dhe degjo
puthi buzet e mija dhe kujto
te dua perjete kete mos e harro

.....................................


Me prit sonte ne enderr
se do te vij
por mos u tremb
flej perseri
S'do te trokas ne dere
as nuk do te zgjoj
por do te puthi leht
prap do te shkoj..

............................


Mė the.....

Mė the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,

Mė the TI AMO mu duk mashtirm,

Mė the ICH LIEBE DICH syt mi qorove

Mė the TĖ DUA zemrėn ma gėzove!

..............................................


Sa zemra i kalova asnje se pranova
kur ti mu afrove magji me leshove
u munova me ik
ti dole mem prite
spata ka me shku vetem me u dashuruar;).

................................................

Une per ty do thaja detin,
do te shkaterroja gjithe qytetin...
ndersa ti per mua,
s'thua as "Te dua"!!!!

.....................................


Ti i dashur ke 101 zemra nje per vete 100 per femrat
kurse une kame vetem dy
nje per vete
nje per ty.

........................


EjA Me Mua

Eja Me Mua, Se Ty Te Kam Shpes, Eja Me Mua Se Pa Ty Sdua Te Vdes Ti Je Djelli Qe Mua Me Ngroh, Ti Je Ajo Endrra Qe Un Gjithnje e Shoh!

.............................


Dua te Behem Lot, Q Mbi Fytyren Tende Te Qendroj. Dua Te Behem Ajer Qe Ne Trupin Tend Te Lundroj. Dua Te Behem Flutur, Qe Lulet Pran Teje Ti Nuhas. Dua Te Behem Fjale, Qe Nga Buzet e Tua Te Rreshkas. Dua Te Behem Zog, Qe Mbi Ty Te Fluturoj. Dua Te Behem Gjithcka, Qe Pran Teje Te Qendroj.

..........................................................


Sikur toka te ishte leter.
e deti te ishte boj,sdo te
shkruaj asgje tjeter perveq
fjales te dashuroj.

.............................


Dashuria jone
plote me pengesa
por fundi i kesaj
besoi se eshte
Fejesa

Mos e shiko bukurin
e cila te mashtron
por shiqoje zemren
e cila te don!!!

Me sy te shiqoj
me zemer te dashuroj
me mire te vdes
se pa ty te mbes...!

............................


kur peshku t'fluturoj
kur zogu t'notoj
ateher zemra ime
do te te harroj.

.....................


Te dish te lexosh
Eshte veshtire ta kuptosh
Dicka dua te te them
Anash vemendjes lexo
Shikoje se aty eshte sekreti
Une ate forte e ruaj
Ri mendo dot se gjej
O sa po me mundon kjo fjale
Je i menncur gjeje vete..

........................................


Pse jemi te ndar dhe sjemi te bashkuar,
Pse Zoti na ka vrare, kaq shum jemi larguar.
Pse dy syt e mi po rrjedhin vetem lote,
Nga qe jemi larg dhe ste perkedhel dot.
Zemra ndjen dhembje dhe me sndjen gezim.
Sepse ti mungon ne krahrorin tim…!

.................................................

Eja te vdesim, e dashur,
shpenzimet e varrimit i merr persiper shteti,
a s'e degjove ne TV si kryelajm?
Eja te vdesim, e dashur,
s'ka rendesi ne rron si rob a zot,
arkivoli eshte gati,
dy metra vend gjithashtu,
makine e funeralit,
kurora me lule artificiale: te kuqe, te bardha, blu.
Eja te vdesim, e dashur,
c'na duhet kjo jete,
e rendesishme eshte te vdesesh si zotni;
mbylle TV-ne,
te vdesim qysh tani.
Kjo nuk do te thote qe te vdisni menjehere prisni disa vjet;)

............................................................

Nje gezim ne zemer nje lot ne sy ne fillim te vitit u dashurova ne ty.

...........................................................

u ndam ne erresir ate nat me puthe
njeher me the lamtumir

pse i dashur sfelt me goj vetem ty te dashuroj eja pran te bisedojm njeri qetrin ta dashurojm

ah i dashur nuk kam fuqi te flas me zjarrin e zemres te therras dhe te dua asgje sdo te ndaje prej mua

si pluhurin qe e qon era kalojn ditet ne ket bot te dua i dashuri im me se shumti ne ket Bot


ndalu bylbyl ti mos vajto mos me le ne mundim mbi dritaren te dashurit atje qaje hallin tim

pse kaq e frigshme je kur ti gjith ne dor i ke mu me le ne dyshyme kur mundesh mem mbush me shpresime


te dua te dua te them kudo qe te mbes te dua do te them edhe ne at qast kur te vdes

te dua te dua e jo me hajgare te dua met vertet se jam vajz shqiptare


asnje njeri plaken sma sheron vetem ti i dashur kur me perqafon


kujtimi kujtohet endra endrohet por dashuria e vertet kurr smund te harrohet

kur te mbetesh larg mendo ndonjeher mos me harro krejt se me ke lon te mjer
..........................................................................

DJEMTE JAN HAJNA QE TA VJEDHIN JETEN E ME NE FUND TE THON TUNG SE E KAM TJETREN

TE DUA TE DUA SA NUK MUND TE THEM POR TI A ME DO MUA APO ME GENJEN.

............................................................................

djaleria vajzeria qendron pak keshtu
ka thene perendia kur te behet keshtu njeriu plak si ka hije dashuria..

punoj punoj por ty kur te kujtoj me
humbin shpresat dhe zdua te jetoj..

te dalim dikund ose ne pik nik ta
dhuroj nje puthje me theks morfologjik

sta jap drandafilin qe ti marish er por
ta jap nje puthje qe ta kujtojsh gjdoher

do ta shkruaj emrin tim le te mbes si
kujtim dhe kur ta lexojsh te me
perkujtojsh

hajde i dashur zemra ime vetem nje
puthje ty ta jap dhe nese largohemi
buzet le te jesi lagt

jam dashnore e juaj jam dashnore e
pa ndan te dua i dashur sisyt e mi ne
ball

mendoj vetem mendoj naten rri pa
gjum si ti tregoj te dashurit se e dua
shum

mendo kujto fol e mos gabo fjalen e
fundit thuaj se me do


bota eshte e madhe askund ska kufi
por ti i dashur ne zemer me ke hy

dola ne oborr skish njeri kisha helm
e jo lumturi nje djal te bukur e kerkoja
me loqk te zemres shum e doja

vetem ti mund te me gezosh me fjalen te dua e cila aq shum tingellon
dhe zemren ma gezon
................................

Nese per mua mendon
Nje leter ma dergon
Nese me zemer me
Don thirem telefon
zerin ta degjoj
dhe te tregoj shum te
dashuroj dhe kur nuk
te aroj .. .. ...

Pa ty hena nuk ka drit
Pa dy djelli nuk rezit
Pa ty jeta ime nuk ka
kuptim se ty de dua
veq ty shpirti im > ..

Ne emėt te jetes jeto
me mua Ne emėr te
dhimbjes vuaj me mua
Ne emėr dashuris thuaj
te dua dhe kur te vdes
ti te jesh me mua >>.

E KAM DASHUR SHKOLLEN
E KAM DASHUR RININ
E KAM DASHUR PROBLEMIN
TE GJITHA I LASH TASH
FILLOVA DASHURIN.....

Pse jemi te ndar dhe sjemi te bashkuar
Pse zoti na ka vrar kaq jemi larguar
Pse dy syt e mi po rjedhin vetem lot
nga qe jemi larg dhe s;te pergdhel dot
Zemra ndjen dhembje dhe me s"djej gezim
sepse ti mungon ne krharorin tim...

Zoti krijoj botetn per te krijoj edhe
ty te mendon per mua e une vdes per ty ..

Sa te bukura jan lulet kur ne shpirt ke
ngrotsi sa e bukur esht jeta kur je ne


Po te isha me ty gjithni do te ndalej kjo
stuhi , e di dhe pastaj edhe nese behet vap
unė freskin do ta jap,,,,

Por a esht ender kjo qe te dua
ti a ke guxim te me njohish mua
a ke pyetur sa jam i lodhur qe edhe
nje deshtim per ta njohur ...

kam len gjėrat te ecin me kohėn
kurse koha asken nuk e pret
kam vendosur te gjej ty ose
ter jeten ta kaloj VET...

Mos qaj nėnė per te birin
Mos qaj grua per burin
Mos qaj fėmi per babajin
Mos qaj moter per vellajin..

Ta blej nje Raket te vij e dashur
tė tė sho me ken ke rra me fjet..

Dashurija jot plot me pengesa
por fundi i saj besoj se esht Fejesa...

Me sy te shiqoj me zemer te dashuroj
Me mir te vdes se pa ty te Mbes..

Ne nje kuti kam fsheur nje helm
te zi nese ti me tradhton une do ta Pi..

Mos me pyet si jetoj kur me ke len vet
mos kerko falje nga zemra qe nnjeher e
vret

Mos me pyet per ato letra qe dikur mi
shkrove mos loto per fatin ton
qe ti vet e shkatrove ...

Zoti kur me fali
sigurisht me lendoji
dhe ai urdheroj
qe pa fat te Jetoj...


Bjeri zemres sa te ke fuqi
por ngadal mos vritesh se
mbrenda je ti..
.............................

S'ka tiger as luan s'ka det as oqan as njeri ne bote time qe me ndane nga zemra ime

...............................

Pėr ty ...
Me mall kujtoj atė qast pikėllimi,kur prej meje u ndave ti .Me lot nė sy e heshtje trishtimi , mė braktise ,mė ike , mė le ti.Tjetėr s'dashuroj nga ai ēast kur ike ti . Nė heshtje jeta do tė shkon , me lot, afshamė dhe vetmi.
.................................

Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done
Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin
Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje
Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty
Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te jetojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter

...........................

TI JE LARG E UNE PO PRES
PSE TE JETOJ ME MIRE TE VDES
NESE TI SJE NE SHPIRTIN TIM
ZEMRA IME S'KA SHERIM

DUA QE NJE QAST
TE ME KUJTOSH MUA
TE KUJTOSH DHE DITEN
KUR TE THASH TE DUA

NESE JE E VETMUAR
QENDRO NE KUJTIME
SEPSE ATY AFER
E NDJEN ZEMREN TI

NESE TE KAM DASHUR
SI DY SYTE E BALLIT
KTHEJU ZEMRES TIME
MOS MERR RRUGE TE DJALLIT

..................................

me mungon shpresa
me mungon shoqeria
me mungon nje zemer
ajo eshte dashuria

tash mbeta pa shprese
vetem te ti ndihm pres
te lutem me ndihmo zot
e mos me ler te vdes

zemra ime po vuan
suri im po loton
e qaj une dashurine
qe zemra e kujton
...............................

Une per ty do te vdes ose ta blej ni mercedes.

..................................

*.........leise anklopf.....................*
*.........Tür aufmach..................*
*......vorsichtig umschau........*
*..............keiner da?............*
*.....................///.....................*
*................( @ @ )..................*
*..........oOo--(_)?oOo...........*
...........................................

100 lotč ne syt e mi , 100 deshira qe jeta nuk mi plotsoj ,100 lutje ja bčja zotit qe vetem
ty tč takoj .....

.......................

Fajet i kane syte qe te kane shikuar,fajet i ka zemra qe te ka dashuruar,ndoshta fajet e mia per ty jane te kota por mos haro se ROTULLOHET BOTA.

.........................

Tradhėtia nuk egziston nga soti Egziston qė moti Ajo lulen e vyshk E hekurin e ndryshk Prandaj Ai qė tradhėton Duhet bukur tė mendon Se zemrėn tjetrit ja helmon E shpirtin ja dėmton Si nė luftė e dashuri Emrin e ka tradhėti Nuk pyet rini as pleqėri As besė e dashuri Ajo nė cdo anė na ndjek Ėndėrat na i djeg Planet tona i shkatėrron E viktima kėrkon Tė tradhtosh ėshtė tė mallkosh Tjetrit zemrėn tja lejsh bosh Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh E vetveten mos ta besojsh Prandaj me tradhėtua ėshtė dėnim Ėshtė humbje e jo fitim Se zoti kurrė sta harron Nė fund shpirtin ta farkon Harroni atė shprehi JU pleq e tė ri Se nėqoftėse gjatė doni tė udhėtoni Harroni tė tradhtoni Do te fleni shumė rahat Jo me minuta por me sahat Rahjen e zemrės do ta keni normale Nėqoftėse mbaheni pėr fjale .

..............................

ZEMRA PO ME DHEMB
E SYRI PO ME LOTON
KUR MESAZHE PO TE QOI
E ME SY SPO TE SHIKOI
E BUKUR ESHTE HENA KUR NDRIQON
ASHTU JE EDHE TI
KUR PO MA CINGERRON .

.......................................

pse spo kupton zemra ime qi ti sme don qi ti me urren e me malkon pse sun te perjashton zemra ime ty pse nga endrat nuk me del pse me lendove aq shum pse me le ne rug si gyna pse e ban at zemer gur e sme flet ma e sme ndeqon e veq me bragdis un e di qi kam gabu e di qi zemra jote dhimbjet qi un dikur ja dhurova nuk i ka meritu e di qi lotin ne sy nuk e pate meritu po te betohem se kam ndryshu ma jep edhe nje munsi ta tregoi se kam ndryshu po ti spom ndeqon e veq jeten tane pe jeton mua me thua se tash e ke kuptu qka esht dashurja tash e ke kuptu qka esht jeta tash e ke kuptu qka esht gezimi qka esht lumturja po pse mua keto sdon me mi dhuru te lutem ej perseri ej tek un e jeten ma shio me bukurin tane me zemren tane me busqeshjen tane kur ty te kam taku asqe ne ket jet skam kuptu ti te qithat mi mesove ti me bane mua te jem i lumtur ti me bane mua njheri ti me dhurove shpresa ne jet ti me dhurove munsit qi te studioi veq ti keto qera mi fale po tash keto ma sme intersoin se ty te kam humb pergithmon ti me thua qi te mos vuai se kot e kam se kot po derdhi lot se kot te dashuroi se kot te trokas prap se kot me ty flas nashta te qithat jan te kota ama prap un do ti punoi se ndryshe un do te cmendem kur e di qi vet kam gabu qi ti tani je largu e di qi ket gabim kur vetes nuk do tja fali veq per ket gabim jeta me esht ber e pa jetuar jeta me esht per nje tmer i zi ne te qilen ti me dergove veq nja amanet ta la djali qi te lind te lutem leja emrin tim siq do tja la un vajses time emrin tend se e di qi ti nusja ime sdot bahesh e di qi ti shtepin time ske me gezu po tjetrit nuse ke mi shku se mua me ke harruar e me malkon po un te shprehi fat me at djal edhe qi kisha deshir te jam un aj djali e di qi ti shtepin e ati djali ke me gezu me vjen mir qi jeton e lumtur po ta dish un do te pres qi tme kthehsesh prap edhe nese nane dot bahesh un prap kam met dasht masi qi dot shkoish nuse edhe nane dot bahesh edhe un dhender dot bahem e bab dot me thirin femja e mi po dje se i lumtur kur sdot jem se ti je ajo vajsa qi e deshta e dashuroi me qith zemer po ti ishe nje dashuri e ndaluar per mua ishe nje moll e ndaluar per mua prandaj dot vuaj ter jeten time po nashta zoti naj dit prap na takon e tani ke harru qka te kam ba se ti me ke lendu mua 100her e 10000 plag mi ke dhuru po prap un te du e te pres se veq per ty un dot vdes.

..........................................

KUR SHQIPONJA DASHUROHET ESHTE VESHTIR TE TREDHTOHET E KUR DJALI SMENDON MIR I THOT VAJZES LAMTUMIR
TE DUA TE DUA DERI SA TE VDES NESE ME DON PERGJIGJEN TY TA PRES
JETO JETEN ME ATE QE ZEMRA TA DO POR MOS MEDO TE TRADHTON SE ESHTE KOT
NESE ME DO ME THUAJ TE VERTETEN SDO TA JAP VEQ ZEMREN POR EDHE JETEN SE KE ZEMER NDAJE ME MUA NESE KE SHPIRT ME THUAJ TE DUA
NUK JAM INDIJANI QE TE GJUAJ ME SHIGJET POR JAM SHIGJETARE QE TE DUA PER JET
...........................................

Ku pik loti ka dashuri, ku buzqeshet ka lumturi!!

.............................................

Rruget Tona Tash tė Ndara, ti Dashuri me Ishe e Para, Mendova se e Gjeta Fatin e Jetes, por nė Fakt ja Bera Varrin Vetvetes

................................................

Dashuria pa takim si vetura pa benzin,dashuri pa puthje si mobili pa mbushje...

....................................

Sa e bukur esht jeta kur dihet si jetohet,sa e bukur esht nata kur diher si kalohet.

....................................

Me djegi dashurija me shum se zjarri mos qaj kur vdes as mos eja te varri se une prap do te gjej ne qetesi shpirtrore sepse ende te dua pas te kqijat qe mi bare.

......................................

Gati gjithmon n`jani Afrohet,
T`jetri Largohet,
Kur dyt Afrohen,
At`her Dashurohen,

Kur njani Gjelozon,
N`darja Fillon,
Nuk presin me Mendu,
Po ja nisin mu n`gatrru,

Para se me Fol,
Mendo mir e Holl,
Ata 3 minuta se Mendon,
Gjith shka n`dryshon,

Pra mendo Mir,
Me Zemer te Lir,
E mos u n`gut,
Se n`fund jet si Mut.

...................................

Teshat i ka Dolce & Gabana,
E n`gjep i ka 20 Franga,
Me BMW rrin tuju Shetit,
Qe e ka ble me Kredit,

Kshtu e kan Shqiptart,
Me u Fryh ja kan Zanat,
Na shiten Frajera,
Kredit po ju vjen Era.

.................................

Shpirti im ! Zemra ime.. qka don ma shum prej meje ,si fjalen TE DUA??
 
PM Web  Top
view post Posted on 9/10/2011, 20:56           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,867
Location:
DURRES

Status:


diqka tash jom tu prit jo weq sot po dit per dit
diqka n`drit po du me qit po spo muj se jom i pit
i pit prej dashnis i pit prej merzis
i verbum krejt prej lotwe perpara me shishe t`rakis

po foli per 1 djal qe per mu krejt i ka dhon
po un e kom largu e tash i kom ra pishmon
po tash e kom shum won me ni apet zonin ton
mi shiju puthjet tua me ta thon fjalen te dua

e di shum kom gabu e di qe tkom lendu
weq dije puthjet tua un kurr sko mi harru
se harroj kurr dashnin tane qe pate ti per mu
se harroj fjalen ma t`omel kur ma bojshe zemer tdu

fotografin tane e maj e qdo dit me lot e laj
lutna ZOT pse nuk po m`merr se para sywe kom weq terr
po mdoket jeta si n`ferr mdoket zemra mu ka kall
t`lutna shpirt boma hallall se per ty po kom shum mall

:: po t`pres n`dit me m`dal perpara si drit
prej larg t`perqafoj e shum fat t`uroj
kthehu te un kthehu zemer
m`fal po spo muj me t`thirr n`emer

Tash po menoj qysh me t`kthy me kon gjithmon me ty
Para ZOTIT po betohna qe kurr mo sko me t`lon
edhe krejt bota me kundershtu un prap me ty ko me kon
po du weq edhe 1 her me ti puth ata 2 sy

krejt bota me kon e jemja me ty e kisha ndrru
se spo muj mo me jetu spo muj pa ty me wazhdu
po du prap me t`ledhatu qdo second me t`perqafu
qdo dit loti po m`pikon e zemra po m`wajton

kur e shoh weten n`pasqyre nonstop m`del ti para ftyre
m`pikojn 2 pika lot me weten thom ku je sot
ah qishtu e paska jeta me plot rrena e t`werteta
largowa at djalit qe mka dasht e tash i wetem mbeta

kujtimet e mija per ty zemer kurr nuk kan mu tret
nese ti ma bon hallall n`boten tjeter pushoj i qet
n`ket flet per ty po shkruj po shkruj e shum po vuj
shtir e ki tash me besu po dije weq ty te du

:: po t`pres n`dit me m`dal perpara si drit
prej larg t`perqafoj e shum fat t`uroj
kthehu te un kthehu zemer
m`fal po spo muj me t`thirr n`emer
 
PM Web  Top
view post Posted on 9/10/2011, 20:59           Quote
Avatar

Advanced Member

Group:
MODERATORE
Posts:
1,242

Status:


aka shpirt qe ndahet edhimbjen nuk ndjen aka dhimbje mat rand kurt pres enuk vjen ajam une epara qet boj meu merzit aje ti ifundit qe njet kam me prit ajam une epara qete mundoj shum aje ti ifundit apo ti ske fund
 
PM Email Web  Top
view post Posted on 21/11/2011, 19:38           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,867
Location:
DURRES

Status:


POEZI
KOSOVE DASHURIA E IME
RRUGEVE E SKUTAVE NE METROPOLET E TUA
NUK DIJE KU TA FSHEH KETE TRUP.
SA HERE ME ZBARDHE AGIMI
ME SYTE E MIJE TE KUQ,
THUA SE NATA NUK KA FUND.
DHE UNE ENDERROJE MBREMJEN
ME GJUME TE REHATSHEM,
POR ASESI TE ME ZBARDHEN SYTE.
GJAKU IM ME VLON
MENGJESET ME ZBARDHEN,
E UNE NUK E DIJE DILEMEN,
A JAM ENDE BIRI I JUAJ
APO I METROPOLEVE.
A THUA ME PERCJELL URATA APO MALLKIMI PSE TE BRAKTISA
KOSOVE DASHURIA IME


KOSOVES
ECI TROTUAREVE NE QYTETET E EVROPES
NUK DI KU TA VENDOJ KEMBEN
E NUK DI KU TA LEJ MERZINE,
NJE MALL ME VETE E MBARTI
E KERKOJ NJE DYELL.
SA JETA HEQE
QE EDHE UNE TE NGROHEM E JETA EDHE MUA ME TAKON.
ATDHE KUR TE NGROHE DYELLI?
ME THAUJ EMRIN SHQIPERI,
TA THEM MBIEMRIN KOSOVE.

,
LULES SE KEPUTUR
LULE E BUKUR MOJ LULEJA ME VESE
PSE ME JE KEPUTUR DHE LIDHUR ME BESE
SA HERE TE ENDERROJ NE SY TE SHIQOJE
DHE TE THEM DY FJALE
TE DUA TE DUA DERI SA TE JEM I GJALLE
ASGJE NE KETE BOTE S'PASKA
RENDESI MOJ LULE E KEPUTUR
KETO VARGJE JANE PER TY
SHUME KOHE DO TE BEHEN
SHUME KOHE DO TE SHKOJNE
EDHE PSE S'DO TE TE SHOHE
MENDJEN ME ZEMER GJITHMONE DO TA KUJTOJN
LAMTUMIRE MOJ LULE
PER SE FUNDIT HERE
EDHE NE KOPSHTIN TJETER KUJTOM NDONJEHERE
CDO GJE NGA KJO JETE MBETET KUJTIM
LAMTUMIRE,LAMTUMIRE ME LOTE NE SY O SHPIERTI IMI.
,
TO F.M.
I slumbered with your poems on my breast
Spread open as I dropped them half-read through
Like dove wings on a figure on a tomb
To see, if in a dream they brought of you,

I might not have the chance I missed in life
Through some delay, and call you to your face
First soldier, and then poet, and then both,
Who died a soldier-poet of your race.

I meant, you meant, that nothing should remain
Unsaid between us, brother, and this remained--
And one thing more that was not then to say:
The Victory for what it lost and gained.

You went to meet the shell's embrace of fire
On Vimy Ridge; and when you fell that day
The war seemed over more for you than me,
But now for me than you--the other way.

How over, though, for even me who knew
The foe thrust back unsafe beyond the Rhine,
If I was not to speak of it to you
And see you pleased once more with words of mine?


ZANI I ZEMRES
KAM LUTUR BYLBYLIN TE ME JAP KENGEN PER TY
NUK ME KENDOI....
KAM LUTUR POETIN TE ME JAP POEZINE PER TY
NUK KISHA SHKRUAR ASGJE....
KAM LUTUR DYELLIN TE JAP DRYTE PER TY
MA FALI SHIUN.....
KAM LUTUR HENEN TA ME JAP NJE RREZE PER TY
ME DHA TERRIN.....
O SA SHUME KAM LUTUR ASKUSH
ASGJE NUK ME DHA......
VETEM ZANI I ZEMRES
DY FJALE I KENDOJE
TE DUA...................


ENDER E NDALUAR
TERE BOTA E PRET
QE ORA TE BEJE TIK TAK
AGIMI SI DO TE JETE
SHUME VITE KALUAN
DITET ME SHEKUJ U MATEN
NJERZIT ME NUMRA MATEMATIKORE
PARA AGIMIT TRAGJEDI PSE?
SA FJALE THOTE AGIMI NUK DO TE VJEN
MITROVICEN TMERI DUHET TA MBAJE
KUR DO TE NDALEN FJALET?
MENGJESI AFROHET
PRITJA E MADHE VAZHDON
A THUA MITROVICA DO TE BUZEQESHE?
A THUA KOSOVA DO TE JET JO VETEM ME EMER
HISTORIA DO TE NA GJYKOJ .
ENDERRA
Dokumentet me gjak te perlyer
Fjale te erreta shkruaj per jeten time.
Dashurit,besimet e mia nder okupim jane
zara hedhin mbi tabutin tim
nga adresat ne xhep shprese s'mbeti
kur ne dhe te futem njerezit e shatit
kur detit ti afrohem guralecat dhe rera
ditet te kaluara te mia i poshtrojne.
Fjale te erreta shkruaj per jeten time.
Dhe era rrudh raportet policore
grate teper ne mekat zhyten
nga pullat e hapura te disa kemishave te zbehta
si kose e Celikte shkunden femijet
ndermjet rreshtave te detit.
Paturp nata klith ne trurin e dryshkur te qytetit
besimi me shtohet kufrit duke ju afruar.
Fjale te erreta shkruaj per jeten time
aq u lodha sa qe u lodha nga njohja e botes
floket shume mu lodhen ne gjumerat e rinise
ne kohe idhtira per te duruar kur erdha
pjeset e mia qe me idhtira do te merreshin i shkatrova.
Dhe tash mundem ta filloj nga fillimi librin
qe fletat e shumta duke i kercyer e mbarova.
Kenge per ADEM JASHARIN
Po qan shkjau prej trishtimi
Lajm i zi Serbi na mbrrini
Se ne Kosove u dha kushtrimi
U ngrit burri e i biri trimit
U ngrit trimi e aj bir trimi
Qe me i pari ia qiti timin
Rrokni armet kush eshte i gjall
Tere KOSOVES zot me i dale
Nga cdo ane po dridhet vendi
Mos eshte i gjall skenderbeu
Jo mor shka o shka i shkret
Skenderbeu jo nuk ka vdek
Se nuk vdes shpirti i luftetarit
Jehuan fjalet e ADEM JASHARIT

Cpo ushton DRENIC e gurit
Prite trimin he burr i burrit
Prite trimin e KOSOVES
Qe ja theu kuvendin evropes
Theu kuvend e theu durimin
Tridhjet shkijeve jau kuqi shpinen
Kush ta rriti KOSOVE nderin
ADEM JASHARI sy skifteri
HAMZ JASHARI ky shqipe mali
Si Qerqizi e Mihajli
U ngrit KOSOVA ane e mbane
UCK-e jemi te tane


Adem Jashari
Gjemon toka e dridhet mali
Po lufton Adem Jashari
Therret Ademi,Hamz o vlla
Ne istikame pritat mej za.
Mos ki dert Adem o vlla
Se shka te gjalle nuk
kemi me la
Therret Shabani bijet e vet
Bini djem se me rane shkijet
Mos ki dert baba Shaban
Se ike djemt ne istikam
cka ka toka qe po dridhet
Adem Jashari i gjalle
Nuk lidhet
Ka dal shkau i biri shkines
Nuk eshte kjo toka e Cetines
Se ktu i thojn Drenica nan
Nuk e leshojme pa vdeke te tane.
UCK
cka kan lugjet qe gjemojne
UCK-ja po luftojn
Jane cue ne kembe keta djemte e ri
Dojne KOSOVEN pa Serbi.
Sa mire trimat jane bashkue
Edhe shtabin e kane formue
Telegramet gjithe ka i cojn
Ushtrin tone do ta formojm
Ndal Evrope mos u habit
UCK-ja ka dale ne prit

Jan te pendes dhe te pushkes
Se jane nipat te Shaban Polluzhes.
Ne flamur djemte jane betue
Te gjithe Kosoven me clirue
Keta jan trimat e lirise
Qe luftojn kunder Serbise.
Jane gjithe bashke por si viluri
Si pret pushka e si ndal guri.
Per here te pare ne histori
Ka Kosova nje ushtri
Te gjithe e therrasin me nje emer
UCK-ne e kane ne zemer.

THE BEST MEMORY


Forget each kindness that you do.
As soon as you have done it.
Forget the praise that falls to you.
The moment you have won it.

Forget the slander that you hear.
Before you can repeat it.
Forget each slight, each spite, each sneer.
Werever you may meet it.

Remember every kindness done to you.
Whatever its measure.
Remember prise by others won.
And pass on it with pleasure.

Remember every promise made.
And keep it to the letter.
Remember those who lend you aid.
And be greatful debtor.

Remember all the happiness that.
Come your way in living.
Forget each worry and distress.
Be hopeful and forgiving.

Remember good, remember truth.
Rmember heaven's above you.
And you will find through age and youth.
That many hearts will love you.Kur dashurohet naten

Nata ty te ngjan,
ti je e zeze,e zeze si ajo,
e zeze dhe e bukur.
Hena pergjysem me vetullat e tua
ngaterron fjalet e botes me heshtjen.
Nata ty te ngjan,e zeze dhe e bukur.
Hena mua me ngjan
ben sikur fle
dhe kerkon ne tradheti gjurmet e tua.
Erresira mori c'i perkiste
bukurine tende dhe gjumin tim,
dashuria jone pikepyetje dhe gabime,
ja cdo te thote te duhesh ne erresire.
Kur takohemi e shihemi ne sy
me kujton dashurine per te cilen
dhe ke qare,
por pas kraheve fshin syte,sigurisht,
ne dashuri te gjithe jemi nga pak
genjeshtare


ERA QE ME SHTYN TE REND

O Zot, dashuria gjithnje rilind
si Feniks nga zjarri i shuar

Pikezat e vogla, nje galaktike e pafund
mbi trupin tend si stuhi yjesh ndizen e shuhen
uji s'ka te reshtur
trupi s'ka te shuar
nen puthje te ngrohta qe s'kane te ngopur nga etja per ty.

Yjezimi i kalter tret kripen e lekures
ate pike det te jonizuar ne shpatullen tende
arome qe sfidon deodorantet moderne
kete standartizim neverites
qe e ben dhembjen pa forme e dashurine pa shije.

Era e trupit te femres eshte aroma e saj e patjetersueshme
njerezore, pak e athet, qe nuk te ben kurr te velesh
por gjithnje ta duash...

Ti nimfe e grua gjithnje nen dushin e kalter qe tret aromen e detit
nen puthje bulezash qe dashurohen marrezisht me gjirin
tend te bardhe
e shkrihen e treten ne marrezi xhelozie
( xhelozi sterile-mashtrim i vetvehtes)
e humbasin... humbasin potershem ne rrekera ujrash
tek marrin pas vehtes kujtimin e djeshem.

Ne djall! Le te ikin!
Ata qe na braktisen le te ikin
neper mugetira harrese, trishtimi.
Le te ike e djeshmja
si nje molusk fosforoshent i vdekur...
Sepse,o Zot, dashuria gjithnje rilind
si Feniks nga zjarri i shuar.

Rrofte e nesermja
dicka e bukur, e ngrohte
qe te sembon ne lartesine e gjoksit
ne thellesi te dhembjes, dicka
qe sa me shume ta harrosh
aq me shume eshte brenda teje.

Ja erdhi e nesermja ne trajte Kupidi
troket ne dritaren tende
me nje mase vere ne kupen e qiellit
Shigjetari te therret ta pish e ti e rrekellen me droje
nen rrrezet e diellit
pak e nga pak
ti ndjen serisht ne lekure shijen e kripes dhe eren e detit
e serisht buzet perthahen e ndizen...

Gjithnje e me shume e ndjen vehten grua
Pak si te gjitha - e krejt ndryshe prej tyre
Ti, Era ime, qe me shtyn gjithnje te rend!


NUK DU SE CME GJETI
Me ka humbur qetesia
Naten vone ri
Nuk di se c'me gjeti
U bere sebep ti

Nje here mos te shoh
Nje here mos te lexoj
Nuk di se cme gjeti
S'di si te veproj

Fryu ere nga mali
Fryu ere nga deti
Mu fshine mesazhet
Nuk di se cme gjeti


TELAT E ZEMRES

Dikur luaja ne kitare
Dhe gishtat levizja ngadale
Ti luan sot me mua
Me telat e zemres te dale

Dhe embel-embel gervishin
Mbi plaget e zemres te cjere
Po s'kthehet me ajo kohe
Nuk vjem me asnjehere

MERI
Nata e lodhur
Ndali udhetimin
Ne floke
Ne vetulla
Ne syte e tu.
Gonxhia e trendafilit
Tek te puthej buzet
S'arriti te shkeputej
Mbeti aty...
Te shoh keshtu te bukur
Te krahasoj
me sirenen e detit
Rraktise kaltersine e tij
per ndonje princ te dashuruar
Jo...
U shfaqe per te jetuar
ne endrat e djemve.
Me yllin e mengjesit
Me shkelqimin tend
qiellor
pafajesisht
u ve flaken
fjongove te endrave
qe shume thuren
per Ty.
Ti je e bukur
O Zot
Je aq e bukur Meri
Kujtime te largeta
Ma ngacmojne
mendjen,
zemren
dhe zhduken,
zhduken
Si u shfaq e u zhduk
portreti Yt
ne mendjen time.
Vetem nje lot i nxehte
Me perkedhel
qerpiket
Me puth
Faqet
dhe...
Tretet ne fleten e bardhe.

Dikur
Nje sirene
u tret ne det si ky lot
u be shkume
Por Ti
Mos u kthe ne shkume,Meri
Adhuruesit e tu
Do te dashuroheshin
me detin.
Dikur
Nje yll u shkeput nga qielli.
Por Ti
kapu fort
Pas kaltersise se tij
Ne te kundert,
Fjongot e endrave
do te lidheshin me qiellin.
Je kaq e bukur Meri
S'mund te behesh shkume.
S'je meteor
Je si yll.
Por s'je e tille
Shembellen me nje sirene.
Por s'je
Ti...
Je e bukur Meri.
Je nje krijese
Qe fatmiresisht
o fatkeqesisht
Quhesh...
Njeri.


"All poets from Chauser to you are together,
You are linked, as though you lived together
in a giant room set in the middle of history.
Break-off, walk out of that organic relationship,
and you will sever the very source of life
that will permit your poems to sing."


>DASHURIA E PARE
>
>Ti luaje atehere me mua
>Atehere kur ishim rini
>Ti me thoshnje te dua
>Koken mbeshtesja tek ti
>
>Kaluan shume vite me rradhe
>S'te kam degjuar dhe pare
>Ti more rruget,u largove
>Une sillesha ketu verdalle
>
>Nje mesazh prej teje po pres
>Kur do te me vije valle??
>U ndame nga jeta n'dy pjese
>S'harohet dashuria e pare


VARKA E LUMTURISE

Ne varken e lumturise
Kishim hipur te dy
Une i jipja rremave
Ti me shihnje ne sy

Ne mes te detit ndaluam
Aty,ku s'na shihte njeri
Larg halleve e jetes
Beme dashuri

Nga larg te pyes ty vajze
A grua, cfare je,se di
kete ngjarje te bukur
A e kujton dhe ti ??

NJE VAJZE NE RRUGE

Oh:sa me vjen keq
Kur ne rruge te shoh
Te xhveshur,gjysmat heq
S'me njeh,dhe s'te njoh

Kush valle ta mesoj
C'te shtyu n'ket zanat
Cili eshte fajtori ??
Mendoj dit e nat

Ti lodhesh e mundohesh
Dhe hiqesh sikur qesh
Une e di sa vuan
Une e di sa heq

Ti moj vajze vuan
Ti cdo dite punon
Edhe pse dashuri ben
Dashuri nuk shijon

Ti shitesh dhe stershitesh
E ndron padron me rradhe
Po jeten tende te bukur
Kur do ta ndertosh, valle??Te pata thene,
i shtenjti im
shkruaj
dicka nga vetja
se kjo bote
eshte e ngaterruar
e nuk i dihet
se si vjen jeta


Nata ty te ngjan,
ti je e zeze,e zeze si ajo,
e zeze dhe e bukur.
Hena pergjysem me vetullat e tua
ngaterron fjalet e botes me heshtjen.
Nata ty te ngjan,e zeze dhe e bukur.
Hena mua me ngjan
ben sikur fle
dhe kerkon ne tradheti gjurmet e tua.
Erresira mori c'i perkiste
bukurine tende dhe gjumin tim,
dashuria jone pikepyetje dhe gabime,
ja cdo te thote te duhesh ne erresire.
Kur takohemi e shihemi ne sy
me kujton dashurine per te cilen
dhe ke qare,
por pas kraheve fshin syte,sigurisht,
ne dashuri te gjithe jemi nga pak
genjeshtare


ERA QE ME SHTYN TE REND

O Zot, dashuria gjithnje rilind
si Feniks nga zjarri i shuar

Pikezat e vogla, nje galaktike e pafund
mbi trupin tend si stuhi yjesh ndizen e shuhen
uji s'ka te reshtur
trupi s'ka te shuar
nen puthje te ngrohta qe s'kane te ngopur nga etja per ty.

Yjezimi i kalter tret kripen e lekures
ate pike det te jonizuar ne shpatullen tende
aryen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh, e vetes ti besosh,
sa here tek ti dyshojne e s'te perfillin
por edhe dyshimet drejt ti gjykosh...
Ne mundsh te rrish ne pritje, nga pritja pa u lodhur,
e, kur t'urrejne, urrejtje mos t'ushqesh,
madje ndaj shpifjeve te rrish pa folur,
me thjeshtesi, me to pa rene ndesh...

Ne mundsh t'mendosh, por jo gjer ne shkaterrim,
te enderrosh, por jo si rob enderrimesh,
dhe t'i trajtosh njelloj e padallim
ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh...
Ne durofsh dot qe theniet e tua te drejta
ne kurthe per trutharet, kopuket te t'i kthejne,
t'i shohesh te thyera gjerat me te shtrenjta
e prape t'i ndertosh me vegla qe nuk vlejne...

Ne mundsh fitoret qe ke korrur t'i flijosh
si ne kumar, ne nje te vetme loje,
te rrezikosh, te humbsh e prape t'ia fillosh
dhe humbjen kurre te mos e zesh ne goje...
Ne i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemer
te te sherbejne edhe kur gjithcka duket e kote,
e te qendrosh kur s'ke asgje me vec vullnetit,
qe vetem fjalen "Qendro!" gjithmone te thote...

Ne mundsh te flasesh me maskarenj, por nderin tend ta ruash,
e t'ecesh perkrah mbretit pa krenari qe te verbon...
Nese armiku apo miku s'te bejne dot te vuash,
dhe gjithkend e cmon, por vec sa meriton...
Ne mundsh t'i mbushesh ti minutat aq te renda
me vepra qe peshojne
dije dhe mos ki asnje dyshim,
se jotja do te jete Bota me gjithe c'ka brenda,
dhe BURRE do te jesh o biri im!

 
PM Web  Top
lejla1
view post Posted on 3/12/2011, 22:18           Quote
T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua
 
Top
view post Posted on 18/12/2011, 19:00           Quote
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!
******

Group:
Administrator
Posts:
5,867
Location:
DURRES

Status:


akull do te behem
buzet do ti ngrij
dhe po u largove
kurr me nuk do ti shkrij
aty do te mbetem
ne buzet e tua
edhe pse me akull
une prap do te te dua..erushi x ornin
 
PM Web  Top
FLUTURA
view post Posted on 2/4/2012, 20:53           Quote
Puthjet me te embla
Ty ti kam dhuruar
C'do gje une ty ta fala
Atehere kur te kam takuar.
Mos e prano ate dashuri
Qe te falin shtigjet
Prano te zemres time
Qe per ty po digjet.
Kur zhytem ne mendime
Vetem ty te koujtoj
Qetesoje zemren time
Qe vetem ty te pranoi.
A te kujtohet o shpirte
Takimi yne i pare
Kur ti mua me thoje
Do jemi te pandare.
Syte po me lotojne
Zemra pikon gjak
Per ty moj e dashur
Qe te kam kaq larg.
Do doja te isha fllad
Dhe te vija tek ti
Te ta ledhatoj trupin
Qe e ke plot freski.
Do doja te behem lot
Te rrjedh nder faqet e tua
Qe ta koptoje gjithe bota
Se une ty moj, '' Te dua...........
 
Top
view post Posted on 2/4/2012, 21:48           Quote
Avatar

Advanced Member

Group:
MODERATORE
Posts:
1,242

Status:


Ti do te heshtesh gjate ate dite,
ndoshta per fare ate nate,
kur te mos jete
mbi sferen e humbur te tokes,
figura ime krenare
me syte e fuqishem si shpeze
qe vec lirise i perkasin,
qe ti ti i deshe aq shume.
Ti do te heshtesh djale,
ti do te heshtesh,burre,
ti do te heshtesh,shpirt,
kur te mos jem me une.
Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
do te heshte.
Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
Ajo heshtje e madhe,
ajo heshtje e mungeses,
ajo heshtje e kthimit tend,
ne nje,ne nje,ne nje.
Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
dhe prape njesuar,
po kurre bir vetmie.
Do te heshtesh,
ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
qe m’u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
Do te kthehesh ne nje burre si mijera
(kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)
Do te heshtesh.Do te cohesh.Do te ikesh qe andej,
krahthyer drejt gojes se argaterise do t’ikesh
duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
(Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
dhe ketu historia jone do te mbaroje
historia jone e padegjuar
qe e pergjonin yjet e pikuar
e qe kapnim me dore nen cati.
 
PM Email Web  Top
suela
view post Posted on 6/11/2012, 19:59           Quote
Pse me krijove Perendi qe te vuaj un per dashuri

Pse me lindi nena ime qe te jem ne shum kujtime,

Oh kjo jete sa e shkret un pa ty duhet me ndejt.

Rruget jan te gjata

Netet jane pa fund

Qendroj larg teje e ste gjej askund,

Eja ti pran meje mos me le ne vetmi

Lejoma te puthi njeher dhe t’a largoj ket merzi
 
PM  Top
view post Posted on 18/11/2013, 22:42           Quote

Junior Member
*

Group:
Member
Posts:
1

Status:


sjam amerikane qe te them I Love you po jam kosovare qe te tham te du :woot:
 
PM  Top
view post Posted on 4/1/2014, 11:22           Quote

Junior Member
*

Group:
Member
Posts:
2

Status:


akull do te behem buzet do ti ngri dhe po u largove kurr nuk do ti shkrij,aty do te mbetem ne buzet e tua edhe pse me akull une prap do te dua .
 
PM  Top
121 replies since 29/12/2008, 15:17
 
Reply