MUZIKE SHQIP ME TE BUKURA NE BOTE,WINDOWS SHQIP FILMA SHQIPTAR DHE PROGRAME FALAS 2023

Postoni ketu poezi te krijuara ose qe i keni degjuar perreth dashurise

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 13/4/2010, 22:49     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline



Dashuria ėshtė det, gjithkush mund tė zhytet, por ai qė s'din t’notoj, mund edhe tė mbytet!

- Dashuria ėshtė e verbėr, ē’menduria e pėrcjell!!

- Dashuria ėshtė njė kopsht me lule nėse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria ėshtė nje thesar i humbur qė kėrkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenė me jetu!
I cili neve njerizimit na bėnė tė qmendemi nėse ne atė e fitojmė apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotė: "Tė dua sepse kam nevojė pėr ty", dashuria e pjekur thotė:
"Kam nevojė pėr ty sepse tė dua".

- Dashuri mundet tė jap vetėm ai qė dashuron!

- Dashuri, njė emer, emer qė tė therė nė zemer qė kur pėrmendet emri i saj lotėt rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vėrtetė ėshtė kur zemra dhe mendja jote thonė tė njėjten gjė!

- Emer qė duhet mė shumė se vetvetja emer qė e din e ē’ėshtė e vėrteta,
qė tė benė njėmijė vjet tė jetosh e tė benė ē’do gjė ta gėzosh! Dashuria!

- Nėse mė do me lerė tė qetė qė ta vėrtetoj se a tė dua me tė vėrtetė,
e nėse kujton se mė ke fituar ky ėshtė njė mendim i yti i gabuar.

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjėherė askend.
Edhe pse nuk jemi bashkė , ende tė dua dhe gjithė do tė dua.

- Gjithēka qė dėshiroja netė dhe ditė tė tėra, ishte tė tė dashuroja me gjithė fuqinė e qenies sime.
Lutesha qė tė pranoje tė qėndroje pranė meje deri nė fund tė jetės sime.

- Pėr mua e vetmja nė jetė, nė zemrėn time, e kaluar, ajo qė e deshta me tė vėrtetė.
Mos mendo se pėr ty poezia ime ka marrė fund, sepse fundi nuk i vjen kurrė edhe nėse ty s’tė takoj askund.
Do tė vazhdoj tė shkruaj deri nė fundin e kėsaj bote dhe nuk do tė harroj kurrė si mė mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj asaj qė kurr nuk e takova, asaj qė nė zemėr ende e mbaj dhe qė nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zėrit qė kurr se dėgjova, dashurisė qė mbet vetėm nė mendje, asaj qė vetėm e ėnderrova.

- I shkruaj njė femre qė e dua shumė, i shkruaj i shkruaj, doren s’mund ta ndalė, i shkruaj nė megjes, ditėn,
nė mbrėmje, nė mesnatė, i shkruaj dhe kur jam nė gjumė. I shkruaj pa zemėr se zemrėn time e ka ajo tė falur nga unė .

- I shkruaj nė letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ėnderres qė nė foto se pashė, i shkruaj asaj pėr tė cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj qė nė tė, nė dashuri rashė.

- I shkruaj zemrės qė mundohem ta pėrvetsoj, asaj tė cilės dashurinė qė kam ndaj saj nuk din ta kuptojė.

- Mė fal zemėr se ndoshta mė flajet e mija tė ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija tė gjykova.
Mė fal e dashur se veē pėr ty unė mund tė jetojė, mė fal Syri im se pa ty unė nuk dua tė egzistojė.

- Mos harro: Se vetėm ty tė deshta nė kėtė botė, mos harro se pėr ty mbrem su ndalen lot.
Mos harro se pa ty ēdo gjė ėshtė e kotė, mos harro se tė dua ma shumė se dje, sotė.

- Mė kujto edhe kur tė thojnė se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parė.
Mė thuaj njė herė se kotė nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi nė shpirtin tim.

- Mos lejo qė tė behem i dashurisė, edhe njė viktim , mė thuajė njė herė,
se mė don sa tė dua shpirti im. Mos mendo se edhe nėse me Ty nuk jam, mė beso se vetėm ty tė deshta, me zemėr tė them!

- Edhe pse thonė se koha hakmerret me harresė ndaj kujtimeve, dashuria ime pėr ty kurr nuk do tė zbehet.
Dhimbje e madhe pėr mua do tė ishte t'i harroj ditėt mė tė lumtura tė jetės sime.

- Kam kėrkuar njė njeri si ti pjesėn mė tė madhe tė jetės sime, por ishte shumė vėshtirė ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur tė bie shi, dil nga shtėpia dhe leri pikat qė bien tė tė prekin,
janė puthjet e dashurisė qė prej shumė kohesh kam dashur tė t'i jap.

- Ēka tė shkruaj kur s’kam as fjalė, nuk kam as zemėr, se tė gjitha ti kam falė!

- Lulet nuk mi pranove, tani mė ke zemėruar, kėtė gjest do ta kuptojė se dashurinė time ke refuzuar!

- Bie tė fle, tek ti mendoj, nė enderrat e gjumit ty tė shikoj,
zgjohem nė mėngjes ty tė imagjinoj, pėr tėrė jetėn ty tė dashurojė.

- Do desha tė isha njė pikė loti qė tė lindja nė syte e tu, tė jetoja nė faqet e tua dhe tė vdisja mbi buzėt e tua.

- Dy pika lot' pėr dashuri, dy zemra qė ndodhen ende nė vetmi,dy zemra tė arta, dy zemra tė zjarrta,
e duan njėra tjetrėn edhe pse jan tė larta !

- Ē'tė them tjetėr ,tash pėrveē se mendo mirė. Mė lėr tė iki nėse tė pengoj ose : Tė dua ,mė thuaj.

- Ēdo ditė po vdes nga pak, se dhemjen e kam afėr e ty tė kam larg. Kam prit e nuk ke ardhė,
pse s’mė vrave ti, po mė le tė gjallė. Vonė ėshtė, vonė ėshtė pėr tė qar, vonė ėshtė pėr tė qesh,
vonė ėshtė pėrseri pran meje tė jesh!

- Jetoj si nė parajsė, nė njė botė krejt tjetėr, nuk di se ē'bėj, nuk di nga shkoj.
Gjithmon njė buzėqeshje mė pėrkėdhel krejt fytyrėn kur kujtoj syt e tu.
A nuk e vėn re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur mė dhe dashurine zbulova jetėn, kur tė dhashė vetėn time zbulova lumturinė.

- Mbi detin e qet lundronte njė flet . Mbi tė shkruante tė dua pėr jetė!

- Merre zemren time tė shkret mbyte me durė tua pastaj knaqu nė kėtė botė se mė s’tė them tė dua!
Se kjo zemėr veē pėr ty ka rrah dikur, por ti kėtė se kuptove kurrė!!

- Mos loto nėse shkoj e s'kthehem. Mos mė pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos mė pyet si jetoj kur mė ke lėnė vetė, mos kėrko falje nga zemra qė njė herė e vret.

- Mos trokit mė nė dern time, se ajo ėshtė mbyll, sė nė zemrėn qė e theve kurr s’ke pėr tė hyrė.

- Mos mė thuaj, se mė ke dashuruar, tash ėshtė vonė, shumė vonė pėr tu penduar.

- Mos mė pyet pėr ato ēaste qė dikur me mua kalove, mos loto pėr fatin tonė qe ti vetė e shkatėrrove!!!

- Nė mendjen time shpalos kujtime njė nga njė ,nė njėren nga ato e gjejė tregimin pėr ty ,athua ku je ti!?
A thua ėnderr ishe ti!?

- Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti ajo qė mė fal buzėqeshje, ajo qė mė fal ngrohtėsi.
Nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrės gojė.

- Njė mijė poezi do ti shkruaj pėr ty ,por asnjėra s’bėnė punė ,qė tė kthehesh tek unė,
mollė e ndaluar, e ndaluar pėr ne, qenka dashuria jonė, qė u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afėr, si dikur nuk jemi, pėrveē njėri tjetėrit tjetėr gjė nuk kemi!

- Tė pres jashtė botės aty ku realiteti bėhet magji, tė pres aty ku urrejtja bėhet dashuri,
ku lotėt kthehen nė rreze dielli. Tė pres aty ku le krenarinė pėr gjithmonė, tė pres aty ku zemra ime s’do tė vuaj mė!

- Sa tė ēmuar janė sytė e tu pas gjithė kesaj qė kam parė. Sa e varfėr ėshtė gjithēka qė shohė, kur shohė sytė e tu.

- Si guxove qė zemrėn time tė ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shumė. Ke harruar ēka tė kam thėnė!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrėn tėnde kam unė.

- Shumė tė dua nė kėtė natė, eja e mos mbaj inat, mos u bė zemer e ngrutė, jeta ėshtė e shkurtė!

- Pa u lind po e braktis kėtė dashuri, mos harro kur mė the: Do tė jetoj vetėm pėr ty, o ti dhe vetėm ti!
Ti je shkaktare pėr kėtė vetėmi.

- Pa ty nuk mundem tė rri, pa ty jeta mė bėhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetėm ty tė don !

- I thash lotit pse qan mu pėrgjigj: Pėr ty! I thash po boll qave pusho, ai mė shumė rrodhi nė sy!

- I thash zemres pse je merzitur mu pėrgjigj nė heshtje: Jam lodhur duke pritur,
mė tha me gjysėm buzeqeshje.

- E pyeta ē’kuptove nga dashuria? Mė tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
tė gjitha pėrveē lumturise dhe ngadal fshiu lotėt e mia.

- Pastaj nė vetmi ngela nė dhomė me shoqerin e lotėve nė sy dhe me zemren e lėnduar pėr njė vajzė,
se nuk mund tė jetoj dot unė pa ty !!

- S'kam besuar se mė ik si era, s'kam menduar tė jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy !

- Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe nė gjum mė bie ndėrmend. Kur flej mė duket tė kam pranė,
kur qeshi mė duket mė shikon,
kur qaj mė duket mė pajton. Eja pranė meje !!

- Ti prap mė thua se mė don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojė ata sy, si dhe lotėt qė tė rrodhen ty!

- Ti me fajson pėr atė gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ē’po bėn, dashurin tonė ku po e len!

- Kur rrjedh njė lot besoje se e ka me tė vėrtet, kur vuan njė zemer pa ty nuk rri dot e qet!

- Kur njė zė i lenduar do qė tė tregojė diēka, dėgjoje me vėmendje se pėr ty shumė dashuri ka!!

- Kur njė dhimbje thėrret, mos e luaj mė me tej por mbaje pran vetės dhe shėroje qė andej.

- Kur dy sy tė shikojnė tė lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti nė zemėr,
sepse ata janė sytė e mi, se ti je shpirti im!!

- A t'kujtohet ajo natė ,ajo natė e ftohtė, kur mė le e dashur duke qajtė me lotė!
Mbaje fjalėn e dashurisė kurr mos e harro bėhu besnike dhe gjithmonė beso! Por, prej ditės qė s’tė pash,
prej ditės qė shkove, unė pėr ty mendoj por ti mė harrove !

- Mos mė veshtro e heshtur mos mė kerko, tė lutem mė harro!! S’mėsove tė duash prandaj do tė vuash,
> nuk do tė jeshė mė puthja ime nuk do tė keshe mė ledhatime. Tė lutem shko, tė lutem mė harro !!

- A e ke provuar atė ndjenjė kur tė vjen t’i thuash shpirt, asaj qė e dashura jote s’ėshtė?
Kur i thua zemėr asaj qė nuk rri me ty, pranė, por zemrėn me ty e ndan?!

- Ē'do ditė pa ty, ėshtė si njė ditė pa diell. Ē'do mbrėmje pa ty, ėshtė si njė natė pa yje.
Ē'do orė pa ty, ėshtė si njė jetė pa ndjenja. Ē'do minut pa ty, ėshtė njė minut si mos tė isha nė jetė.
Ē'do sekund pa ty, ėshtė si mos t’mė rreh zemra.

- Deshirojė tė shof me sy e tė mos digjem mall pėr ty, vetėm ta dish se sa tė dua s’do jetoje as njė orė pa mua!

- Digjem, pėrvėlohem se tė dua shumė, ditėn mendohem, natėn rri pa gjumė.

- Dua qė sa mė pare, kur tė zgjohem njė mėngjesė, pranė meje tė tė takoj ty. Ti je krijesė e veēantė e zemrės sime. Mė mungon pa masė!!

- Dy zemra lindin, dy zemra qeshin, dy zemra qajn, dy zemra vdesin. Njeriu pa dashuri si nėna pa fėmi,
dashuria pa takim si Pranvera pa gjelbrim !!

- E dua edhe shiun tash. I mbyllė sytė dhe e ndjej ende ēastin kur mė preke nė dorė.
Tė shiqova turpshėm, e ti mė buzėqeshe.

- E pash shkėlqimin e shikimit tėnd nė sytė e tu, rrezet e tė cilit mė bėnė tė ndjej dridhje tė lehta nėpėr gjithė trupin.
As qė kam menduar se do tė ndihem ndonjėherė ashtu si atė ditė.

- E plaguar zemra ime larg teje, i helmuar shpirti im pa ty ,
kur tė takohemi pėrseri do t’ma shėrosh plagen me dashuri!!!

- Eja me mua se ty tė kam shpres, eja me mua se pa ty s’du tė plakem dhe vdes.
Ti je djelli qė mua mė ngroh, ti je ėndrra qė unė ēdo natė e shoh!

- Eja ti mos vono, eja ti po te pres. Eja ti, vetem ti hapma qiellin!

- Ėshtė e pamundur tė mos perėndon dielli, kur egziston nata!
Ėshtė e pamundur tė jetojnė njerezit gjithmon kur egziston vdekja!
Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti !!

- Fjalėt e mija s’di sa ti i kupton, a din ti qė zemra ime ty shumė tė don !

- Isha duke pi qaj nė ty kesh duke mendu,mu derdh qaji nga gota pėr pak kesh tu pėrvelu.

- Kujto erėn e malit ,kujto erėn e lehtė, kujto zemrėn time qė tė don pėr jetė!

- Kur jam nė mendimete t’kam pran zėmres sime kur rrugės heci, shkoj, veē pėr ty mendoj!

- Kur po e kqyri qiellin, po tė shoh ty, kur po e kqyri diellin, po tė shoh ty,
kur po e kqyri hanen, po tė shoh ty. Ej, largou bre pak!

- Kur tė pash mė lindi simpatia.Kur mė buzqeshe e dita se qenka dashurija.
Kur mė fole e dita se do tė mė thuash: Tė dua,
kėtė e vėrejta nga buzet e tua.

- Me gishta po shkruaj atė ēka kam nė mendje qė tė tregojė, askend pėr pos teje nuk e dashurojė !

- Mė kujtohet dita kur tė takova ty. Nė zemrėn time ndjeva ngrohtėsinė e flakės qė u ndez.
E ndiej edhe tash. Tė dua.
Pėrgjithmon vetėm ty!!

- Mė nxeht se nė zjarr mė shtrejt se liria, nė shpirtin tim pėr ty qėndron dashuria.

- Mos e merr atė lule qė ta falin brigjet po merre zemren time qė ajo pėr ty digjet.

- Mos mendo se nė ty nuk mendojė apo tė harroj, vetėm ty tė dashuroj!
Zemra ime rreh veē pėr ty se ty t'kam si dy sy!!

- Nė zemren time ėshtė njė bashqe,nė atė bashqe gjindet njė lule e ajo lule m’je ti !

- Nėse nuk tė thash se pėr mua je ti ajo qė mė fal buzeqeshje ajo qė mė fal ngrohtesi,
nėse s'ta shpreha dot sa shumė tė dashuroj fajin e kish natyra qė si dha zemrės gojė!

- Nėse ti mė don ma thuajė tė vėrtetėn, s'do ta jap veē zemren por por ta jap dhe jetėn.
Nėse ke zemer ndaje bashk me mua, nėse ke fjalė, mė thuaj tė dua!!

- Nuk di. Nuk njoh. Nuk dua tė kuptoj. Nuk dua veē... tė harroj!

- Nuk di shumė, por e di se ti je arsyeja pse unė jetoj. Kur ma dhurove dashurinė, mė mėsove se si duhet jetuar.

- Nuk e di ndryshe si ta pėrshkruaj kėtė ndjenjė pėrveq me fjalėt se,
kur unė jamė pranė teje thjesht fluturoj nė lartėsitė hyjnore dhe ndihem si krijesė mė e pasur nė botė.

- Njė ditė mė pyete: Kė dua mė shumė?! Tu pėrgjigja: Jeten time. Ti ike duke qarė pa e ditur se ishe ti "Jeta ime" !!

- Oh po po, e imja do tė jesh,duart e mija kane me t'zhvesh...,
oh po po,une veē njė gjė e di, tė gjithė do t'na kenė lakmi.

- Pa ty hėna nuk ka dritė,pa ty djelli nuk rrezit,pa ty jeta ime nuk ka kuptim se ty tė dua ,
veē ty shpirti im !

- Puthja! Dy herė hyra sot ne dush, dy herė dola i tharė. Puthjen qė mė le nė gushė nuk desha uji tė ma marrė!!

- Puthjet mė tė ėmbla ti mi ke dhuru jeten ty ta fala kur mė the: Tė du!

- Qė nga hera e parė kur unė ty tė shikova, nga ato momenente unė nė ty u dashurova !

- Sa kam deshirė tė lahem me ty nė kadė tė mė reshqasish mbi trupin tim ta ndjej aromen tėnde ..
miss you .. puthje zemėr!!

- Se gishta si ata kurre s'kisha parė, zemren tė ta krehin radhė mė radhė.
Tė tė puthin shpirtin, buzė si ato
s'kisha ndjerė, dehje si ajo s'mė kish ndodhur tjetėr herė!!

- S’pata kohė tė them: Tė dua, se mė ndalen buzėt tua qė gjithmon tash po mė shfaqen sikurse diten edhe naten!

- Sytė e tu aspirin, goja jote ampicilin, durt e tua andoll , zėri yt i ėmbel sirup pėr koll.
Deshta me tė tregu ,se je ilaq pėr mu !!

- Shiu rrjedh nga qielli,uji nga deti, mė dhuro njė puthje se nuk bėhet kiameti !

- Tė dua pa masė tė dua pa mbarim tė dua mė shumė se sa shpirtin tim.

- Tė dua ,tė dua pėr ty do tė vdes por ti a mė don mua? Pėrgjigje po tė pres!

- Tė dua me shpirt ,tė dua me zemėr dėshirojė tė kemi tė njėjtin mbiemer.

- Tė dua si vetė vetėn nuk gėnjej nė dashuri, pėrgjithnjė tė jesh e imja dhe e vetmja lumturi!!

- Tė dua - shqip, Je t'aime - frangjisht, Ik hou van jou -flamisht ,Jeg elsker deg -norvegjisht,I love you -
anglisht,ich liebe dich-gjermanisht …,tė dua seriozisht.

- Tė falėnderohem pėr atė qė mė the “PO” si dhe pėr kujtimet e mrekullueshme qė edhe sot nė zemrėn time shfaqin lumturi.
Tė falėnderohem pėr buzėqeshjet tua dhe puthjet. Tė falėnderohem pėr dashurinė tėnde.

- Tė kisha qen shqiponjė tė kisha fluturu, kisha ardh tek ti njė puthje ta kisha dhuru,
nė sy tė kisha shiqu dhe me mall tė kisha pėrqafu !

- Ti je njė dėshirė magjike qė ēdo njė deshiron tė ketė, dėshira ime u plotsua se tė kam ty pėr jet.

- Ti je njė ėnderr e nates, shumė herė pėr ty ėnderroj, kur vjen nė ėndrren time dijė se shumė tė dashurojė.

- Ti je ėndrra qė ėndrroj ti je shpirti qė mė mban, tė takova dhe mė ike tash tė ndjejė qė s’tė kam pran.

- Ti je shpirti qė m'frymon fryma jote gjall mė mban, ti je hana qė ndriēon rrezet tua dritė mė bajn.

- Ti je shpres ti je gėzim ti je loqka e shpirtit tim tė kam hėnė tė kam diell tė kam zemer tė kam shpirt
tė pres me shpresė me pa durim qė t’mė bėhesh fati im.

- Tė ėndėrrosh njė Princeshė ėshtė mrekulli, por tė dashurosh njė Princeshė ėshtė e pa pėrshkrueshme. Princesha ime!

- Ti je zogu im i dashurisė. Do tė dėshiroja mė shumė se gjithēka tjetėr nė botė, tė jem pranė teje.
Kur ti je largė meje, jamė sikur zogu pa njė krah.

- Ti s'vjen, koha ėshtė ndaluar unė qaj pėr ty retė qajnė pėr ne!

- Unė e di se dashuria e jonė ashtu siē ėshtė, ėshtė mė e fortė se vet ne, ėshtė mė e fortė edhe se gjithė tė tjerėt.

- Veē njė herė,veē njė herė do tė doja tė t'puthja veē njė herė,
veē njė fjalė ooo veē njė fjalė do tė doja tė t'thoja o mojė vajzė,
do tė doja tė t'du, vetėm ti je pėr mu,dua tė ledhatojė e tė pėrqafojė!Do tė doja tė fluturojė lart nė yje tė vallzojė,
me ty do tė doja jetėn ta kaloja!!

- Veē njė ēast do doja,veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shijoja.

- Afrohu dhe mė ngroh zemrėn qė pėr ty po vuan, afrohu dhe largo dhimbjet qė aq gjatė mė munduan!

- Afrohu mė afėr dhe nė sy mė shiko, afrohu dhe mė thuaj njė fjalė, mė thuaj qė mė do!

- Afrohu ngadal dhe mė fal ngrohtėsin. Qėndro me mua qė tė kemi dashurinė!

- Asnjėherė me gisht guri s’mund tė gdhendet asnjėherė me fjalė mali s’mund tė shembet,
por njė fjalė e hidhur zemren mund ta thyejė shumė lehtė. Dashuria me fjalė mund tė vritet.
Ēdo gjė thyhet dhe ndoshta prap ngjitet por njė zemer kur thyhet njė herė smund tė ngjitet sa tė ketė hėnė dhe diell.

- Atėherė shko tė lutem, gjeje fatin tėnd. Pse qan tani kur ėshtė vonė dhe qė mbaruan tė gjitha me ty!?
Dėshiroj qė ti ta dish se unė dhe ti ishim dikur por nuk do tė jemi mė kurrė bashk.

- Dashuri, kaq ditė qė po tė pres, bie shi, e di, dhe qielli derdh trishtim. Si mund tė rroj pa pakėz diell,
si mund tė rroj unė pa ty jeta nuk ka kuptim.

- Dashuria ime pėr ty do tė mbarojė atėherė kur njė piktor i verbėr do tė arrijė tė pikturojė zhurmen,
e njė petali trendafili qė bie mbi tokė ngadalė.

- Deri kur nė vuajtje, deri kur nė vetmi, deri kur zemra ime tė shpresoj pėr ty!

- Dikur jetoja pėr ty dhe syt e tu dhe tė doja aq sa s'duhet njeriu. Tė gjitha i bėra tė ishe nė prehėrin tim, dhe ishe!
Por lumturia kishte marrė rrugė tjeter tash neve na mbet vetėm pikllimi. “ Ik largoju nga unė, nuk jam pėr ty! “

- Disa njerėz thonė se dashuria jonė ėshtė plotėsisht e gabuar dhe se ne duhet tė shiqojmė jetėn mė realisht.
Ata thonė se gjasat pėr ne janė tejet tė pakėta! Pyetem, athua ēka shohin sytė e tyre.
As qė e dijnė ata se si ndihem unė pranė teje dhe as qė kan me e ndier kėtė ndonjėherė.
Thjesht disa njerėz Zoti i ka dėnuar tė jenė tė liruar nga ndjenjat.

- Do tė vdes me zemer tė thyer, nga ti jam e zhgėnjyer! Se ti mė vrave pa mėshirė!!

- Duke tė humbur ty, humba dhe veten.Tani nuk mund ta gjejė dot as njėren e as tjetrėn !

- Dhe pse e kam kaq tė vėshtirė, po tė pėrze nga zemra ime,
mė mirė ndriēo si yll i largėt , dhe mė dil veē nė ėndėrrime.

- E di, se dimri do tė shkojė dhe vera vjen pėrseri , dot m'kėrkojh derė mė derė , por s’do tė jem mė aty.

- E kam frikė tė mbes nė vetmi se tė dua dhe ti atė e di. Dhe nėse ty stė kam kėtu atėherė nuk mundem mė me jetu!!

- Edhe kėnga e bilbilit pa ty mė duket vaj! Edhe nėse gezohėm pa ty mė vije tė qaj!
Edhe pse ike nga jeta s`tė ndaj!Kujtimet me ty nė zemėr i mbaj!

- Edhe nėse kurr mė nuk mė thu se mė don edhe nėse kurr nuk mė fol edhe nėse mė thu shko nė RR.S
te unė do mbetesh qysh je kanė qė nga biseda e parė qė kemi bėrė!

- Edhe pse mė nuk kam ndjenjė dashurie, mallin e respektoj.
Respekti pėr ty ėshtė e vetmja ndjenjė qė mė ka mbetur brenda meje dhe nuk po dua ta zhduk.
Dhe malli nė kėto momente nuk po mė lė vėrtet tė qetė.

- Ėshtė e leht tė gjesh njė tė dashur dhe tė ruash njė mik, por ėshtė e vėshtir tė gjesh njė mik dhe tė ruash njė tė dashur!!

- Gjumi nuk mė zė, nuk mė flihet, pa ty e dashur nuk mė rrihet.

- Hape qiellin pėr mua sillma dritėn e diellit, hape qiellin dhe retė do tė ikin. Do tė shkrihen larg,
diku larg pėrgjithnjė po unė dua qė diellin tė ma sjellėsh veē ti.
Si mund tė jetoj pa pakėz qiell? Si mund tė jetoj pa ty?!

- Ike ti dhe diēka u kėput brenda meje. Buzėqeshja ime pa gaz u bė dhe dielli u fsheh pas njė reje.

- Ishe e vetmja nė jetėn time me tė cilin une ndaja gėzime.
Ditėt qė sė bashku kaluam mė duket se shumė shpejt perėnduan.

- Jam shumė i brengosur zemra mė loton shpirti im i lodhur ty tė kėrkon.

- Jemi aq larg sa duhet t'kaloj male e dete tė vij tek ty, tė tė gjejė.
Jemi aq larg por nė ēdo ēast si mjegull e lehtė ti qėndron mbi mua ti det herė i qetė, herė i trazuar.

- Jo s'kam dashur asnjėherė tė mashtroj njė vajzė, por si mund tė tė fitoj kur ti mė rri larg.
Nuk e di se ē'mund tė bėj tė mė dashurosh, pak mė shumė ti duhet te mė mendosh!! Nuk e njeh nė sytė e mi,
ty tė dashuroj, pres me ankth qė ti tė vish, veten po shkatėrroj.

- Kėtu jam dhe po pres qė pran meje tė ulesh. Eja dhe zbukuroje dashurinė, bėje si njė kuror lulesh!

- Ku shkon e dashur? Midis dy botėve, midis dy jetėve, njėra e lėnė, tjetra e pa nxėnė ku shkon e dashur?
Ėndesh rrugėve si hije me bukuri perėndie, natyrė pranvere pėr rrethė pėr ty asnjė shije!!

- Ku mbet dashuria jonė, mė thuaj ku shkojė!!! Kaq shpejt pėr tė u bė vonė, unė nuk e kuptojė! Ti mė ike pa e ditė,
mė le vetėm kur nuk e kam pritė, tani sillem posht,lart,mbrenda unė e ndiej dashurinė e zjarrt.

- Kur t’u afrova nė fillim desha vetėm tė lozja.. Tani qė tė njoh nuk jam i denjė pėr ty!

- Kur erdhe ishe plotė gazė, kur me shiqove me dhe fuqi, kur mė pėrqafove me dhe besim.
Kur hyre nė zemren time fjales dashuri i dhe kuptim !!!

- Mallin e kam rujt nė zemėr ka shumė kohė unė s'tė kam parė, syt' e tu s'i kam harruar tė dua si mė parė!
Ndaj mos guxo te ikėsh larg, jo, jo nuk dua tė vuj pėr ty, se do ti fal ēfar' kam mojė vajzė qė pėrherė tė jem me ty!!

- Megjithatė po tė uroj, u bėfsh prapė yll e lėshofsh nurė, mė pas besoj se edhe pėr mua,

- Mbi ndjenjėn tonė ra deborė, gjithēka mė tutje ėshtė e kotė pra lamtumirė,
veē lamtumirė, se mirupafshim s'tė them dot!!

- Mė kujtohet dita kur tė takova ty. Ndjeva diēka qė kurrė mė parė nuk kisha pėrjetuar.
Dėshiroja ta ndal kohėn. Ajo ditė me shi,
e ne tė dy pėr njė ēast tė strehuar.
Dėshiroja qė kurr tė mos ndalet shiu qė mua mė sjelli gėzimin mė tė madhė tė jetės.

- Mė lerė tė tė prek flokėt, ngadal ti ledhatoj. Mė lerė tė tė them njė fjalė, tė them: tė dashurojė!

- Mė premtove se gjithnjė do tė jesh pranė meje. Gjithnjė do t’i mbaj mend kujtimet qė i krijuam sė bashku.
Kisha dashur qė kurr tė mos pėrfundojnė ato ditė.

- Mos i hap krahet qė tė fluturosh. Hapi krahet qė tė mė pėrqafosh!

- Mos mė rri larg sepse sytė lotė mė pikojnė. Mė shiko me vėmendje, shiko dy sytė qė t’dashurojnė!!

- Mos m'largo nga zemra,kur tė largohem nga syt,mos ma mbyll deren,pse s’jam fati yt!
Mos m'thuaj jeto kur jeta ėshtė trishtim,mos m'thuaj tė qeshi kur nuk kam gėzim!!

- Mos mė thuaj me zė tė mekurm, se jeta ėshtė njė ėnderr e kotė sepse shpirti i fjetur ėshtė njė shpirt i vdekur!

- Nė asgjė tjetėr s’mendoj kur syt e tu i shikoj. Dhe i qetė kurr nuk rri sepse mendimet mė shkojnė tek ti.

- Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe nė gjum mė bie ndėrmend. Kur flej mė duket tė kam pranė,
kur qeshi mė duket mė shikon, kur qaj mė duket mė pajton. Eja pranė meje !!

- Nė ėndrrėn time ishim vetėm ne tė dy. Unė qė u dashurova te ti, por ti kėto nuk e kuptonte sepse ishe largė meje!
Desha tė afrohna por ti u largove prej meje. Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikė diku ku nuk tė gjeja ty.

- Nė kėtė natė me shi malli mė ka marrė pėr ty. Nė kėtė natė me shi unė mendoj pėr ty.
Nė kėtė natė me shi eja mos mė le nė vetmi, se zemra ime tė don vetėm ty!

- Nė mes tė natės erdhe ėndėrrat mi prishe ti, pėr mua ishe e vdekur e humbur nė gjithėsi.
Mė ler tė qetė tė lutem gjumin ti mos ma prish, qelqi njėherė thyhet nuk ngjitet sėrish!
Dėgjoje pikėllimin qė shpirtin ma copėton qė bie bashkė me shiun sytė m'i mjegullon.
- Nė mesin e natės, nė terrin e zi, unė rri i zgjuar, dhe mendoj pėr ty! Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell, por i lumtur prap nuk jam, se ty afėr nuk tė kam!

- N'vendtakimin tonė tė pres si gjithmonė, por ti mė the: Mos mė prit atje!Pėrsėri tė pres,
i jap vetes shpresė, pasi jam zotuar, kemi me u takuar! E di se do t'vish, e di se s'mund tė rrish,
e di se gabon pse ashtu e vepron. Kaloi kohė e gjatė, u bė ora natė tani ėshtė vonė,
s'erdhe si gjithmonė! Mendoj i vetmuar: ndoshta je penduar. Mė duket do t'pres, i jap vetes shpresė.

- Nėse duhet do t’jetoj me lėndimet e tua por unė kurr s’do tė vdes, jetoj se tė dua!

- Nėse sonte dalim bashk dua tė jesh mė e mira.Veshu mirė e pėr merak, shoqet po ta kan inatin.
Ja kan nis e po flasin,shumė e vogėl e ēfarė fati !? Mos beso ti fjalė tė kota, mos beso ēka flasin bota,
beso veē fjalėt e mia se mė dogji dashuria!

- Nėse vendos tė mė lash, lem kur bjen shi, sepse kėshtu nuk i shef lotėt e mi,
vendos kur ėshtė mjegull dhe vjeshtė, kėshtu nuk mė shef tė merzitur edhe e kam mė let qė tė vdes.

- Nuk mund tė mblidhen gjethet e vjeshtės, e nganjėherė as shpirtėrat nuk e gjejnė udhen e kthimit.
Unė nuk e kam gjetur akoma, ndaj endem ngadalė nė vende qė kam parė, e atje, atje mė vėshtrojnė.
Ajo ēka shohin sytė ėshtė formė, jashtė e brenda saj unė endem, shpirt!!
- Nuk po tė shkruaj pėr tė t'thėnė se tė dua shumė, jo as pėr tė t'thėnė se pėr ty po derdh lot nė kėto momente.
Ajo qė sot mė shtyn tė shkruaj ėshtė malli qė kam pėr ty. Vėrtet nė kėto momente po ndjej mall.

- Njė ditė kur te zgjohesh mos lag sytė me lot dikush qė tė tregon qė s’jam mė nė kėtė botė.
Mos pyet: Se si vdiqa por pyet si jetova si me kaluan ditėt e fundit qė pa ty kalova!

- Pa ty bota e humb kuptimin, pa ty jeta e humb drejtimin, pa ty loti im po e ujit token,
pa ty dhimbja po ma qan koken. Me ty nisa drejt jeten por e humba edhe vetė vetėn pėr mua s`mbeti tjetėr veē ėnderr e vjetėr!

- Pastaj buzėqeshja ime shkoi atė natė sė bashku me ty. Ti u ktheve por ajo jo,
morri rrugėn e pa njohur pėr tė than ty lamtumiren e fundit dhe ditėve qė dikur i kaluam bashk me ty.

- Pata njė ėndėrr nė jetėn time, dhe mendoja se kurr nuk do tė pėrmbushet.
U pėrmbushė ditėn kur tė takova ty. Mė kujtohet kur e pėrjetova pėrqafimin tend.

- Pėr ty e dashur shumė po mendoj dhe as njė ēast nuk mundem tė tė harroj. Pse kėshtu po ndodhė as vet nuk po e kuptojė,
ndoshta bukuria jote aq shumė po mė tėrhek sa qė pėr ty mund tė falė edhe kėtė jetė.

- Pėrse sonte yjet nuk shkėlqejnė! A thua edhe ata mungesen tėnde e ndjejnė !
Tė lutem mendo pak pėr mua dhe nė zemren tėnde ruaj pakė vend pėr mua!!

- Po ti ku mė je, nė ėndėrr a mė sheh?
Kur ika veē ty tė mbarta me vete se nuk e dija se sa orė zgjaste rruga nga Dashuria nė Dashuri.
Kur ika ndjenjat nuk i zhvesha dot, si lėkurat vitaminoze tė portokallit.
Ku jam? Ku je? Nuk e di !!

- Pse erdhe kaq vonė?! Pse erdhe kaq vonė tek unė, kur gruri u korr e nė fushen e tharė mbeti vetėm kashta?

- Pse erdhe kaq vonė?! Pse erdhe kaq vonė tek unė, kur edhe dera e fundit u mbyll. Dhe dimri tė la pėrjashta?

- Pse kjo Zemra ime kėrkon dashuri prej teje? Tė lutem kthehu pėrsėri dhe rri pėrgjithmon pran meje!

- Pse mė rrah shpejtė zemra kur flas me ty, pse mė rrjedh loti kur mendoj nė ty?!
Pse njė herė nuk mu afrove pse buzen tėnde nuk ma dhurove?! A e din se tė mbaj mall, a e din sa mė mungon.
Ah shpirtė, eja mė ledhato, eja me dorėn tėnde mė lemo.

- Pse moj vajzė tė mbaj nė zemėr, si mė hyre kėshtu nė shpirt?! Si mendjen ma ke tėrhjek?!
Pse nė mua nuk ka mė hapesirė por vetėm ty aty tė ndi? Do tė kalon koha, do tė rrėnohet gjithėsia,
do tė pėrfundon jeta por ti nga unė do tė mbetsh ajo, gjithė e vėrteva.

- Pse tė desha ty ?! Sepse ti prure tek unė thesarin e rinisė sime qė une e kisha kyēur.
E kyēin e kisha fshehur,harruar e humbur diku. Si munde ta gjesh ti?

- Por ti shumė shpejt shkove tė gjitha i harrove. Tash tė pres kėtu qė tė jesh me mu.

- Rrija netėve pa gjumė, mendoja pėr ne, pėr fjalet qė thoshe dhe kėtė se di pėrse.

- S`arrija tė kuptoja pse kaq shumė tė doja. Nuk e kuptoja pse nuk flija dhe nė shtrat tė mendoja.

- S'besoj se do tė lėndohesh shumė, ti ende s'din ē'ėshtė dashuria, ndaj s'mundė ta kuptoje dot , prushin e ndjenjave tė mija.

- S'kam besuar se mė ik si era, s'kam menduar tė jetoj pa ty, s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy !

- S'kam dashur kurrė tė tė lėndoj se tė kam dashur sa s'ka mė, po ti mė ikėn mė largohesh, ndaj dhe une ika e po tė lė.

- Shiko sytė e mi dhe do tė gjesh dashurin. Qėndro pran meje dhe do tė falė lumturinė.

- Shumė e rėndė jeta pa ty, s'mė ndalen lotėt nė sy. Zemrat tona mė s'bashkohen as kėto plagė mė nuk sherohen.
Nėse kėto rreshta i lexon, shkrimin tim e dikton, vetėm nė mua pak mendon, dhe e din se zemra ime ende tė don!!

- 1+1=2 tė dua vetėm ty! 5+5=10 tė dua pėr jetė! 1-1=0 ment mi morre sherro! Ndaq me plus ndaq me minus, ndaq pjestim,
ndaq barazim tė dua shum o Shpirti im!!

- Deri kurė nė vuajtje, deri kurė nė vetmi, deri kurė kjo zemra ime do tė vuaj pėr ty !

- Dhe nėse kam lėnė diēka tek ti, njė ndjenjė tė vogel dashurie apo respekti, tė lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote.

- Dy lule qelin ato herė do kur do thahen,por zemrat tona kurr nuk do tė ndahen.

- Nuk premtoj te te dua perjete sepse asgje ne kete bote nuk eshte e perjetshme,
por premtoj qe nuk do te heq dore nga dashuria per ty nje ēast para se perjetesia te mbaroje..

- Dy zogjė jemi njė shpirt e kemi,mė vjen shumė keq e dashur qė afer s’jemi.

- Dy sytė e mi rrjedhin vetėm lot ngase jemi larg njėri tjetrit dhe s`tė pėrgdhel dot.
Zemra ndjen dhembje dhe mė s`ndjen gėzim ngase ti mė mungon nė krahrorin tim.

- Eh, sa e sa orė e ditė mė ikin duke tė menduar ty,
netėve pėrpilitem dhe ndjej shtėrngimin nė zemėr lotėt mė rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime,
atėherė lotėt teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time.

- Edhe pse je larg edhe pse je larguar me sy nuk tė shohė me zemėr tė dua,
po tė pres me vuajtje e me vaj,dashurin ton nė zemėr e mbaj!

- E kam njė dėshirė, oh sa ėshtė e thjeshtė me ti puthė buzėt tjetėr s'kisha deshtė.

- Edhe pse tani ne jemi larg njėri tjetrit,unė pėrseri tė dua dhe ashtu do mbetet !

- Kur mbi varrin tim fillon punimi, kur mbi kokėn time fillon vajtimi, kur mbi varrin tim vėndohet kurora,
atėherė dije e dashurse pėr jetė tė harova!

- Sa mundem tė shoh, syte e mi ty do tė kėrkojnė, sa mua mė rrah zemėra, ty do tė kujtoj!

- Sonte shoh njė dorė qė s'mė bindet, shoh dy sy qė tė kerkojn,
ty e dashura ime dhe ndjej njė zemėr qė ndoshta s'mė pėrket mua,
ndjej dashuri qė mė pėrbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin,
gjakun, nervat dhe ēdo qelizė tė qenies time.

- Dashuri ,dashuri, nuk thuhet kotė se fillon me puthje dhe mbaron me lotė!

- Ta fali si kujtim shpirtin tim. Nėse shpirti s’tė mjafton ta fali syrin qė pėr ty loton.
Me lot nė faqe me lot nė sy , me zemėr tė helmuar mendoj vetėm pėr ty.

- Gjithėnjė tė kujtojė ,kurr s’tė harrojė se nga zemra ime nuk mundem qė tė largojė .

- Jam unė qė tė thėrras me zė te shurdhėr dhe vuaj brenda vetes kėtė dashuri. TĖ DUA me shpirt.

- Kur tė ndihesh vetėm dhe tė mos kesh qetėsi vėre doren nė zemėr pėr mua pak mendo ulu pranė dritares dhe hėnen shiko
atėherė unė nga larg do tė ndiejė se vėrtet mė do,
tek dritarja do vrapoj ngre kokėn dhe hėnen shikoj dhe atje larg nė qiell nė largesi do tė bashkohen shikimet tona plot dashuri.

- Le tė fryjė er' e ftohtė, s'ka ē'mė bėn dimėri mua: Dashuria mė mban ngrohtė, se pushtoj atė qė dua.

- Me ta dhuru njė lule ,lule ti je vet. Me ta dhuru njė puthje nuk mundesh me fjet.
Unė tė them tė dua e ti s’mė beson, pyte zemren time ajo tė tregon !

- Me ty mė qeshte zemra edhe kur ajo qante, me ty mė ngrohte dielli edhe kur biente shi.
Ty tė besoja edhe kur mė gėnjejshe.Me ty bisedoja edhe kur ėndėrroja !!!

- Mė duket sikur tė gjitha fjalėt para teje janė tė kota! Dhe dal nga kjo gjendje,
e bie pėrsėri, e si mund tė jem i qetė kur nė zemėr je ti?! Prandaj shko moj vajzė, shko ti prej kėtej, largohu...

- Mos mendo se tė kam harru, mos mendo se tjetėr du, mos mendo se zemren time tjetėr kush ka me gėzu.

- Nė ketė natė tė qetė pran dritares qendrojė,shiqojė yjet nė qiell dhe pėr ty mendojė.

- Nė lule me erė putheshim ngaherė, dhe si burr' e grua losnim nėnė ftua.

- Nė ėndrrėn time ishim vetėm ne tė dy. Unė qė u dashurova nė ty,
por ti kėtė nuk e kuptoje sepse ishe largė meje…Desha tė afrohna por ti u largove prej meje.
Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikė diku ku nuk tė gjeja ty.

- Nėsė do tė mė marr malli pėr ty do ta gjej, ta shuaj nė skutat e kujtimeve tė mija qė i ruaj tė pastra.

- Nėse e don Bukurin, atėher mos mė duaj mua, sepse ka tjer qė jan mė tė bukur se unė. Nėse e don menqurin,
atėher mos mė duaj mua, sepse ka tjerė qė jan mė tė menqur se unė. Nėse e don pasuri, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė pasur se unė. Por nėse e don dashurin, atėher duam vėtėm mua,
sepse nuk ka asnjė qė tė dashuron mė shum se unė!

- Nėse ngjyra mė mungon do ta prejsha gishtin tim e me gjak qė mė pikon do ta shkruaja ketė kujtim.

- Nėse pėr mua mendon njė e-mail ma dergon. Nėse me zemėr mė don thirrem nė telefon,
zėrin ta dėgjoj dhe tė tregoj qė shumė tė dashuroj, kurr nuk tė harroj!

- Ngado qė e hedh dorėn tė parfytyroj se tė prek. I prek ato flokė tua tė gjata,
atė trup tė bukur mendoj se jam i ulur mbi prehėrin tėnd dhe ngadalė mė perkėdhel.

- Nuk mė duhet kjo jetė nuk mė duhet kjo rini, kur s'tė kam afėr meje gjithmonė do tė vuaj pėr ty!

- Puthjet mė tė ėmbla ti mi ke dhurua, jetėn ty ta fala kur mė the tė dua.

- Sa e ėmbėl ėshtė jeta, sa e ėmbėl ėshtė rinija por mė e ėmbla qenka dashurija !

- Tė lutem shko pa lot nė sy, tė lutem shko se s’jam pėr ty! Tė lutem shko koken mos e kthe,

mos mė shiko mė se ti vet mė parė nuk deshte mė. Dashuria jonė u zhduk si dielli nė pėrendim,tė lutem shko se mė s’ka kthim !!.

- Tė jetosh ēdo ēast kur njė pjesė e qenies tėnde jeton larg dhe aq mė keq kur e di qė s'tė pėrket aspak.
E ē'rėndėsi ka pėr mua, veē ekzistencės tėnde!?

- Tė vėshtira janė ditėt kur syri loton, zemra nuk e gjenė ngase ka shumė largė ate qė shumė e don !

- Ti ndoshta imagjinon ēdo tė thotė tė duash dikend nė heshtje, nė kėtė largėsi tė mallkuar,
tė mendosh dhe tė kalosh ditėt pėrgjysėm.

- Unė do tė dua deri nė pėrjetėsi vetėm ty dhe kėtė fjalė do ta mbylli brenda nė shpirtin dhe kurrė s'do ta tradhėtoj veten time.
Thenje per dashurine!!!




Kur njeriu dashuron nuk ka frike...


Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet...


Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj...



Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft....



Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te...



Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme...



Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
Love makes the world go around
Gold makes the world go around too



Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s'eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s'ke qene lenduar asnjehere



Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur



Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre



Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj



Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin



Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka


Dashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjave


Aq sa me shum dashurojm,aq me pak mund ta shprehim-Angleze

Arsyeja e shendosh dhe dashuria jan armiq te perbetuar-Corneille

Atje ku shkojn syt vullnetarishte,aty shkon edhe zemra,as kembet nuk vonojn per t'iu bashkangjitur-Carlo Dossi

Bukuria nuk eshte ne fetyr,eshte nje drit ne zemer.

Gjdo njeri qe dashuron,beson ne gjera te pa arritshme-Elizabeth Barret Browing.

C'ka eshte knaqesia,pos nje dhembje zakonishte e embel-Henrich Heinre.

Dashuria eshte gjdo gje,kjo eshte krejte c'ka dim per dashurin...

Dashuria dhe kollitja nuk mund te fshihen ...

Dashuria e perhershme eshte xhevahir,i cili ka nevoj per kuti te arte...

Dashuria eshte gjysma e fese...

Dashuria eshte loje e quditeshme,ose dy humbin ose dy fitojne..

Dashuria eshte nje pelhur qe e thuri natyra,e fantazia e zbukuroj me qendisje..

Dashuria eshte nje poet i madh,qe te dashurin kurr nuk e sheh ashtu siq eshte,por ashtu siq deshiron te jet...

Dashuria eshte poezia e ndjenjave..

Dashuria eshte roman i zemres..

Dashuria eshte si grip,nuk mund te fshihet...

Dashuria eshte si vdekjaa,ti mbyll deren ajo hyn nga dritarja..

Dashuria eshte zjarr,flaka e te cilit djeg,te gjitha veshtirsit e njerzimit..

Dashuria kalon nepermjet s'tomakut..

Dashuria konsiston ne deshiren e dhenjes se dickaje qe eshte e jotja,dhe te ndjesh lumturin e tjetrit,sikur te ishte e jotja..

Dashuria mbin nga besimi,jeton nga shpresa,ndersa vdes nga meshira..

Dashuria nuk egziston aty ku ne deshirojm te jet,por ajo egziston ku deshiron te jet..

Dashuria nuk eshte te shikuarit e njeritjetrit,Te shikuarit sebashku ne nje drejtim...

Dashuria nuk ka moshe gjithmon eshte ne lindje e seiper...

Dashuria nuk mund te jet e thell ,nese nuk eshte e pasur...

Dashuria nuk pyet sa duhet te bej ,por c'far duhet te bej...

Dashuria shendrrohet ne shkall te arta ,me te cilat zemra ngritet deri ne qiell...

Dashuria shikon jo me sy,por me shpirt...

Dashuro dhe ben ate qe te pelqen ty...

Dashuroni ,dashuroni,gjerat e tjera jan te pa vlera,,,

Eshte me e preferushme te kesh dashuruar njeher dhe ta kesh humbur ate,se sa te mos dashurosh kurr...

Jeta pa dashuri eshte si viti pa pranver,,....


Kur dashuria flet ,hyjnit duken te pergjumura ne hyjnin e parajses...

Dashuria eshte e fshehur kudo,mjafton te germojm....

Ne qeofte se drita eshte dashuria e par e jetes, a thua a eshte dashuria drita e zemres...

Nese nuk te ka prekur dashuria, je duke ecur ne terr....

Parat jan si grat per ti mbajtur, duhet te kujdesemi per to...

Puthi syt e bashkshortes tende nese jan me lot...

Puthja eshte:dashuri ,besnikeri,miqesi,pasion,adhurim dhe embelsi...

Puthja eshte poezia me e madhe e dashuris...

Puthja eshte premtimi me i shkurter ne buz...

Puthjet e marrura leht edhe harrohen leht,(proverb)...

Te dashurosh do te thot, ta transmetosh lumturin tende ne ate te tjetrit...

Te dashurosh do te thot zgjedhje,e puthja eshte vula e zgjedhjes..

Te dashurosh, edhe me keq te mos dashurosh,por veshtir ta gjsh ate qe do...

Ta definosh dashurin eshte pamundur...

Te pasurohemi me dallimet tona reciproke...

Ter gjithesia e shkrir ne nje qenje kjo quhet dashuri...

Fraza puthjesh


Mund te harrohet fytyra e te dashurit por asnjehre puthja e tij!



Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes



E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.


Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia e ben te pafund
 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 16/4/2010, 22:15     +1   -1




Te Kam Endrruar Shpirt

Mbi dritare nata leshon qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...
 
Top
FLUTURA
view post Posted on 22/4/2010, 20:23     +1   -1




me fal qe te lendova dikur
me fal qe deshiren tende
nuk guxova ta provoj kurr
me fal qe sika me ty por sishte
fai im edhe vet e di.

a thua ku je athua ne enderr
a me sheh-a thua a te mungoj
si dikur a thua a me therret edhe ne gjum

numrin tim ne tel.ende a e mban
aj lexon ende mesazhet me titullin-do te dua per sa tjem gjall-
te gjith per ne e din e shum na gjykojn e ka edhe shum te tjer
se ket dashuri dhe ket besnikri shum e lakmojn.
 
Top
view post Posted on 23/4/2010, 12:21     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T'ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Sjo me s'ka per te pushuar
Por vetem helm leshon
 
Top
view post Posted on 2/7/2010, 20:08     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


une nuk te kam pyt se kush ishe po kush je nuk dua ta di cka kishe eqo cka ke te kaluaren harroje erdhi koha me jetuar
vec edhe nje gje timen pranoje qe te dua tek une as nje gje nuka ndryshu mos i le buzet te ftohen nese nuk vjen tek une do filloj te ndryshohem mos prit qe te behet neser nese sot nuk pendohesh nesrr dashurin tende do ta merr dikush tjeter te lutem mos me le te pres se nuk po mendoj qe do behet von per ty po mendoj se une do vdes e ti ket po e merr si cudi asnjeher nuk te kam genjyer per ate qe ndjej per ty a e di cka esht ajo apo duhet ta tregoj me fjal se me zemer po te shkruaj e me shpirt per ty po vuaj ke ik edhe me larg per mos tu takuar kush po te flet per mu eja mos i ndegjo fjalt e tjeter kujt
ska ma keq ska ma zi se mos me te pas nga mendja kurr sma kish marr se duroj kaq gjat po na shkon edhe ky muaj qe sjemi pa edhe skemi ndejt bashk buzet qe po digjen si prush dua ti puth perseri si dikur sa her me merr malli per me te par me sy dal e shkoj ne vendet qe rrija me ty…sa i rand qenka ky taki mos me fol me ty o shpirti im as nje dit nuk kthehet ne ket jet ti largohesh pa u pershendet a te kujtohet shpirt takimi par u bashkuam kurr per tmos u ndar ku je tashi pse nuk vjen, u zgjova edhe sot me dhembjen e djeshme zjarri djeg gjithcka e vet nuk digjet, ende te dua ende shpirti dhemb ende nuk jam pendu mthuaj njiher si jeton ti pa mu pa me pa me sy e zera pa ma degjuar nese ndien dicka ne keta rreshta qe ti shkrova,mendo mir se do me gjesh edhe mua aty dhe nese nuk me sheh ti mua une te shoh se ftyra jote nuk me hiqe nga mendja une buzqeshi po kot bushqeja jote me mungon ku je tashi pse nuk vjen po te pres ike per pak dit dhe me thua prit po tlutem se sa do te zgjat kjo pritje me muaj apo me vite”une po thahem si nje lule e pa ujitur cdo dit po vyshkem duke te pritur
shkretetir e pafund pa ty me duket jeta qofsh i lumtur mbi vajin shpirtit time plag e zemres time duke qar une mbeta vdekja mu afru jeta ska kuptim me per mua

 
Top
view post Posted on 5/12/2010, 23:46     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Unė dhe Ti
Njė jetė me dashuri!!
Ti dhe Unė
Njė dashuri e pafund!!
Ti me Mua
Mė don sepse tė dua!!
Unė me Ty
Perjetė bashkė ne tė dy!!
Ne dy bashkė
Tė dashuruar deri nė asht!!
 
Top
view post Posted on 12/1/2011, 23:04     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Dashuria Jone Eshte Parajsa
Ne Jemi Dy Engjej Ne Toke
Jemi Ne, Eshte Dashuria Jone
Qe Edhe Lulet I Ben Te Enderrojne
 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 12/1/2011, 23:41     +1   -1




Me the.....

Me the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,

Me the TI AMO mu duk mashtirm,

Me the ICH LIEBE DICH syt mi qorove

Me the Te DUA zemren ma gezove
 
Top
FLUTURA
view post Posted on 30/1/2011, 20:54     +1   -1




Pėr tė mos u pėrsėritur
Janė dhimbjet e shkuara
Njė ēast gri me probleme ngarkuar
Njė moment frike dhe ankthi me tmerr

Pėr tė mos u pėrsėritur
Ėshtė dhimbja e mallit
Lotėt qė vrapojnė nėpėr muret e shpirtit
Shikimet e mjekuara qė shkatėrrohen pa u prekur.

Pėr tė mos u pėrsėritur
Janė gėnjeshtrat e thėna
Vrasėsit e ėndrrave tė zgjuara
Krenaria pėr njė botė qė nuk tė pėrket

Pėr tė mos u pėrsėritur
Ėshtė kurthi qė i ngre vetes
Tė jesh mister i pamerituar
Tė humbasėsh ēfarė tė shtrenjtė ke nė jetė

Mos pėrsėrit atė qė dhemb
Atė qė nė heshtje tė bėn tė vuash
Atė qė kurrė nuk mund ta mundėsh dot
Gjithēka qė tė thyen ėndrrat dhe tė humb rrugėn errėsirės.
 
Top
riza sallauka
view post Posted on 28/2/2011, 01:24     +1   -1




Per ty dua te jetoj
nga ti dua te vuaj
vetem nje here te te perqafoj
enderra me eshte realizuar

Edited by durrsaku - 20/3/2011, 00:16
 
Top
view post Posted on 20/3/2011, 00:15     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Zemra jote me ben te vuaj







syri yt me ben te shkruaj,



trupi yt me ben poet,



fjala jote zemren ma djeg



te dua per jete







Veres ne katund,



dimrit ne qytet,



dashuria ne det,



knaqsia ne krevet !!







Kur te dashurohesh



ulu dhe mendo



thuaj vetvetes,



ruaju e mos gabo !!!



Fjala dashuri



shume leht shqiptoet



por dashuri te vertet



eshte veshtir te fitohet !!!
 
Top
LEONORADURRESI
view post Posted on 7/4/2011, 20:43     +1   -1




U mbushėn nje vite e gjus nga dhimbjet qė mi dhurove ti atėher
ende kur mė kujtohesh ti shpirti mė therr
nuk do tė thot se ste dashuroj
por nga dhimbjet tua tani atė koh tė mallkuar perkujtoj

nuk jam zemėr zez tė kėnaqem qė vuan ti
prap kam shpirt fisnike ndjej dhimsje pėr ty
ndoshta tė ngushllon emri im kur e shef
edhe pse mė lėndove ende kam shpres


pra kėshtu jeta vazhdon edhe pse nganiher
njeriu nga dhimbja vdekjen e lut dhe kėrkon
pra mos e mallko ate qė tė lendoj ty
se pari mallkoje vehten qe ke lendu dikend ti


e di se ne fillim te vuajtjes ėshtė nji fund dashurije
ajo tė bėn tė hidheruar i zbrazėt tė ndihesh
pra mendo qė nė at zbrazje nuk je vetėm
ėshte nji zemer lenduar qe ti dikur e ke hedhur


dikur te kam te kam mallkuar un qe me bere te qaj
tani mund tet them me vjen keq per ty
qe Allahu pėr mua ėshtė hakmerr
 
Top
view post Posted on 27/4/2011, 22:42     +1   -1
Avatar

DURRSAK KAM LE DURRSAK DO TE VDES!https://www.dailymotion.com/alice-desi

Group:
Administrator
Posts:
6,279
Location:
DURRES

Status:
Offline


Dy zemra

Dy Zemra lindin

Dy Zemra qeshin

Dy Zemra qajnė

Dy Zemra vdesin.
 
Top
jamdurrsake
view post Posted on 29/4/2011, 23:00     +1   -1




______*TE*DUAA*_________*TE*DUAA*
____*DUA*____*TEE*____*DUA*____*TEE*___
__*TEE*_______*DUA*_*TEE*_______*DUA*__
_*DUAA*___________*DUA*__________*TEE*_
_*TEE*____YLLI_ZJARRT_GJITHMONE__*DUA*_
__*DUA*_______DO_TE_JESH________*TEE*__
___*TEE*_____NE_ZEMREN________ *DUA*___
_____*DUA*_____TIME__________*TEE*_____
_______*TEE*_______________*DUA*_______
_________*DUA*____?__*TEE*_________
___________*TEE*________*DUA*__________
_____________*DUA*___*TEE*_____________
________________*TE**DUA*______________
_________________*DUA*_________________
__________________
 
Top
FLUTURA
view post Posted on 6/5/2011, 22:37     +1   -1




Nese jetes ja shtrij doren , dhe asgje nuk marr prej saj.
Do mundohem te jetoj me kohen , me lot duart te mos i laj.
Kurre te nesermes nuk i dihet , mbase cdo gje do te ndryshoje.
Do te qendroj edhe aty ku nuk me rrihet , se dhimbja nje dite do te kaloje.
Do buzeqesh dhe kur sme qeshet , do i tregoj jetes qe ende jam gjalle.
Edhe nese trupi me plage me mbushet , DO JA BEJ JETES HALLALL.
 
Top
62 replies since 10/10/2008, 22:26   5539 views
  Share